You are currently viewing 20 Zaskakujących Ciekawostek o Napoleonie Bonaparte

Napoleon Bonaparte zasłynął jako francuski mąż stanu, przywódca polityczny i jeden z najlepszych dowódców wojskowych w historii. Był legendą już za życia, a podbój militarny, jakiego dokonał w Europie, nie miał w tamtych czasach sobie równych. Oto kilka ciekawostek na jego temat.

1. Napoleon Bonaparte urodził się w drugiej połowie XVIII wieku na Korsyce. Jego ojciec był zubożałym szlachcicem, a rodzina matki wywodziła się z longobardzkich hrabiów.

2. Napoleon miał dziesięć lat, kiedy rozpoczął naukę w seminarium duchownym. Uczył się tam języka francuskiego, jednak do końca życia wyraźnie słychać było w jego mowie charakterystyczny akcent korsykański.

3. Napoleon był jednym z pięćdziesięciu królewskich stypendystów w szkole wojskowej. Miał tam reputację samotnika, który wolał spędzać czas na lekturze o wiele bardziej niż w towarzystwie kolegów. Później kontynuował naukę w Paryżu, kończąc ją ze stopniem podporucznika i przydziałem do służby w artylerii.

4. Ojciec Napoleona zmarł, gdy ten miał szesnaście lat. Od tego momentu to on, a nie starszy brat, przejął obowiązki głowy rodziny. Już wtedy ujawniały się jego skłonności przywódcze. Rodzeństwo traktował surowo niczym przywódca. Największą miłością darzył swoją matkę i siostrę, Paulinę, której zawsze wspominał z miłością i wzruszeniem.

5. Kiedy w 1789 roku wybuchła Wielka Rewolucja Francuska, Napoleon stanął po stronie jej prowodyrów. Z kolei powstanie antyfrancuskie na Korsyce spowodowało, że cała jego rodzina musiała opuścić wyspę.

6. Podczas popularnego oblężenia Tulonu Napoleon został kapitanem artylerii sił rewolucyjnych, a jego strategia pomogła odnieść sukces w oblężeniu Turynu. To podczas tej walki Bonaparte został ranny w udo.

7. Bonaparte miał tylko dwadzieścia cztery lata, kiedy po sukcesie związanym z oblężeniem Tulonu, awansowano go na generała brygady. Wówczas jego kariera wojskowa zaczęła rozwijać się w bardzo szybkim tempie.

8. Bonaparte miał dwadzieścia siedem lat, kiedy poślubił wyjątkowo wpływową Józefinę. Jej koneksje spowodowały, że Napoleon bardzo szybko objął dowództwo nad wojskami francuskimi, które walczyły we Włoszech z Austriakami.

9. Napoleon miał reputację niepoprawnego uwodziciela, a w gronie jego kochanek znajdowały się zarówno damy z porządnych rodów, jak i biedne mieszczki. Oficjalnie przypisuje mu się ojcostwo w przypadku jednego syna, ale wiadomo, że miał również grono nieślubnych dzieci. Wiele z jego kobiet pomagało mu w karierze politycznej i wojskowej, a jedną z nich była Maria Walewska, z którą również miał syna.

10. Pod koniec osiemnastego wieku Bonaparte odnosił imponujące sukcesy we Włoszech, a pod jego rozkazami służyły słynne Legiony Polskie Jana Henryka Dąbrowskiego. To właśnie Napoleon dał Polakom nadzieję na odzyskanie niepodległości i do dziś naród polski jest jedynym, który wspomina o nim w swoim hymnie narodowym.

11. Dziesięć lat po wybuchu Wielkiej Rewolucji Francuskiej Napoleon dokonał zamachu stanu, wprowadzając we Francji dyktaturę. Jego wielkimi zasługami było upowszechnienie szkół oraz rozbudowa kraju.

12. Do najbardziej nowatorskich reform Napoleona należy wprowadzenie podatku od soli, tytoniu oraz alkoholu, dzięki czemu możliwe było wprowadzenie systemu wypłacania rent we Francji.

13. W 1803 roku Napoleon sprzedał Luizjanę Stanom Zjednoczonym za 15 milionów dolarów. Dzięki temu terytorium Ameryki powiększyło się o ponad dwa miliony kilometrów kwadratowych. Była to najdroższa transakcja dotycząca nieruchomości w historii.

14. Rok później Bonaparte koronował się na cesarza Francji. Miał już wówczas ugruntowaną pozycję na arenie międzynarodowej, dlatego samodzielnie koronował również swoją żonę, pozwalając by papież przyglądał się bezczynnie ceremonii, którą powinien prowadzić.

15. Za rządów Napoleona Francja brała udział w kilkunastu wojnach, w których w sumie brały udział wszystkie państwa europejskie. W związku z tym francuski cesarz często nazywany jest bogiem wojny.

16. Bonaparte rozwiódł się z Józefiną, która nigdy nie urodziła mu dziecka. Jego kolejną żoną została Maria Ludwika, córka pokonanego cesarza austriackiego. Napoleon II, który urodził się z tego związku, był jedynym oficjalnym potomkiem cesarza.

17. Największą bitwą w historii wojen napoleońskich była bitwa narodów pod Lipskiem, która skończyła się wielką klęską cesarza.

18. Niedługo potem marszałkowie Napoleona namówili go do abdykacji, na co ten przystał, powierzając regencję drugiej żonie. Niedługo potem cesarza zesłano na wyspę Elbę.

19. Na Elbie Napoleon spędził niecały rok, aby w 1815 roku stamtąd uciec i ponownie przejąć władzę w Paryżu. Popularne „sto dni Napoleona” zakończyła klęska pod Waterloo na terenie Belgii. Pokonany cesarz został internowany na Wyspie Świętej Heleny, gdzie miał spędzić resztę życia.

20. Napoleon Bonaparte zmarł w 1821 roku mając pięćdziesiąt jeden lat. Ostatnie lata na wyspie spędził w towarzystwie lojalnych przyjaciół i współpracowników, którym dyktował swoje wspomnienia. W XIX wieku wierzono, że były cesarz został otruty arszenikiem, ale współczesne badania potwierdzają tezę, że Bonaparte cierpiał na raka żołądka, podobnie jak jego ojciec.