You are currently viewing 10 Ciekawostek i Zaskakujących Faktów o Nigerii

Federalna Republika Nigerii to jedno z najludniejszych państw w Afryce, które położone jest nad Zatoką Gwinejską i charakteryzuje się zróżnicowanym krajobrazem, klimatem oraz historią. Oto najlepsze ciekawostki i fakty na temat Nigerii.

1. Na długo przed epoką kolonialną, kiedy Nigeria stała się interesującą krainą dla Europejczyków, w Nigerii kwitło życie kulturalne i handel. Badania archeologiczne dowiodły, że około dwóch tysięcy lat temu wytwarzano na terenie Nigerii rzeźby z terakoty, ozdoby i broń. Handlowano też niewolnikami i przyprawami.

2. W 1914 roku powstały Kolonia i Protektorat Nigerii, których południowa część systematycznie ulegały europeizacji, a podział na części południową oraz mniej rozwinięte prowincje północne widoczny jest jeszcze dziś. Po drugiej wojnie światowej Nigeria, podobnie jak wiele innych państw, dążyła do uzyskania niepodległości, co nastąpiło dopiero w 1960 roku.

3. Mimo że językiem urzędowym w Nigerii jest język angielski, mieszkańcy kraju posługują się językami i narzeczami, których jest w sumie ponad pięćset. Do popularnych języków o dźwięcznych nazwach należą na przykład Yoruba i Edo.

4. Najwyższym szczytem w Nigerii jest Chappal Waddi, a państwo zawdzięcza swoją nazwę rzece Niger. Zatoka Gwinejska, będąca częścią Oceanu Atlantyckiego, urozmaica płaskowyże i niziny nigeryjskie bagnami oraz malowniczą laguną. Klimat kraju jest zależny od położenie poszczególnych prowincji względem oceanu i Sahary, a więc bywa wilgotny w okolicach zatoki i suchy w miejscach położonych najbliżej pustyni.

5. Nigeria utrzymuje się przede wszystkim z eksportu ropy naftowej i gazu ziemnego. Stanowią one ponad osiemdziesiąt procent dochodów dla budżetu państwa. Niestety, częstym zjawiskiem w kraju są wycieki ropy naftowej, do których dochodzi w wyniku wypadków i złego stanu rur, ale też podczas brawurowych kradzieży. Nigeryjczycy są też doświadczonymi rolnikami, którzy uprawiają maniok, proso czy kukurydzę, a także hodują zwierzęta.

6. Nolywood to rozsławiona nazwa nigeryjskiego przemysłu filmowego. Mało kto wie, że nigeryjska kinematografia wyprzedza amerykańską i jest drugą po Indiach pod względem ilości produkcji. Większość filmów powstaje w ciągu tygodnia i dotyczy afrykańskiej kultury, niewolników czy kanibali.

7. Mimo że ponad połowa Nigeryjczyków to analfabeci, społeczeństwo w tym kraju należy do najszybciej rozwijających się, a uczący się obywatele mają do dyspozycji ponad trzydzieści uniwersytetów.

8. Kano to miasto, które jest nigeryjskim ośrodkiem handlu, bazą w przypadku planowania zwiedzenia dalszych punktów na mapie kraju, a także miejscem, gdzie znajduje się najpotężniejszy w Nigerii meczet. Kano otoczone jest historycznymi murami i szacuje się, że powstało na początku jedenastego wieku. Niegdyś handlowano tam złotem i kością słoniową, a dziś jeszcze można odwiedzić oryginalne farbiarnie, w których barwi się tkaniny tradycyjnymi metodami.

9. Aliko Dangote jest nigeryjskim biznesmenem z Kano, właścicielem potężnego koncernu zachodnioafrykańskiego i najbogatszym Afrykaninem. Należy do niego największa przetwórnia cukru w Afryce i trzecia największa na świecie.

10. Święty gaj Oszun-Osogbo to święte miejsce bogini Oszun, który w 2005 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nigeryjczycy wierzą, że gaj został odkryty przez łowcę słoni, który opowiedział o znalezisku swojemu przyjacielowi. W zamian za opiekę nad lasem, budowę ołtarzy i sanktuariów, bogini zadbała o lud, który się tam osiedlił. Gaj robi niesamowite wrażenie, ponieważ jest wypełniony figurkami, ołtarzami i kapliczkami poświęconymi bogini.