10 Najlepszych Atrakcji dla Dzieci w Pieninach

owce

Pieniny to pasmo górskie znajdujące się w łańcuchu Karpat. Położone w południowej części Polski i północnej Słowacji. Pieniny tworzą łańcuch górki o długości 35 kilometrów i szerokości około 6 kilometrów.

Pasmo górskie przedzielone jest przełomami Dunajca na trzy części: Pieniny Spiskie, Pieniny Środkowe inaczej nazywane Właściwymi, Małe Pieniny z najwyższym szczytem Wysoka- 1050 m nad poziomem morza. Pieniny mogą popisać się ogromnie rozwiniętą fauną, szacuje się, iż można tam spotkać połowę znanych w Polsce gatunków zwierząt. Utworzone są tam dwa parki narodowe: Pieniński Park Narodowy po stronie polskiej i Pieninsky narodny park po stronie słowackiej. Oto 10 atrakcji dla dzieci w Pieninach.

1. Spływ Dunajcem

Spływ ten określany jest najatrakcyjniejszą przygodą w Pieninach. Spływ ten dostarczyć może dzieciom niesamowitych atrakcji, dzięki wspaniałym widokom oraz ciekawym opowieściom flisaków. Opowiadają oni o historii gór, ale także zadają dzieciom ciekawe zagadki i zachęcają do aktywnego udziału. Spływ trwa około 2 godziny, a chętni mogą zakończyć spływ wcześniej, aby móc wejść na znajdujący się po drodze szlak.

2. Wąwóz Homole

Wąwóz ten mieści się niedaleko miejscowości Jaworki. Większa część trasy biegnie wzdłuż potoku Kamionka, co daje dodatkowy urok tego miejsca dla dzieci. Wąwóz Homole oznaczony jest jako szlak zielony, a dla bezpieczeństwa osób idących tą trasą zostały zbudowane mostki i schody. Trasa ta nadaje się nawet dla malutkich dzieci, ponieważ jest łatwa do przejścia i nie znajdziemy na tym szlaku żadnych niebezpieczeństw. Wąwóz Homole tworzą ściany o wysokości 120 metrów, przez co dzieci zazwyczaj są zachwycone tym widokiem, ale robią również wrażenie na starszych turystach.

3. Ruiny w Czorsztynie i zamek w Niedzicy

Jest to doskonała propozycja dla małych rycerzy i księżniczek. Dzieci zainteresować mogą piękne widoki, ciekawa historia tych miejsc, a także gigantyczna zapora wodna mierząca 56 metrów, robiąca ogromne wrażenie na turystach. Istnieje w tym miejscu także możliwość wzięcia udziału w rejsie po Jeziorze Czorsztyńskim. Przepływając to jezioro z jednego brzegu na drugi także można podziwiać piękne widoki.

4. Kolejka na Palenicę

To propozycja dla odważnych młodych turystów. Na górę Palenicę wjechać można 4-osobową kolejką krzesełkową. Może to być ciekawa przygoda dla dzieci i dawać im ogromną dawkę emocji. Na szczycie góry znajduje się zaś plac zabaw z długą zjeżdżalnią, ścianki wspinaczkowe dla dzieci oraz drabinki. Na Palenicy jest także zjeżdżalnia grawitacyjna, mogąca być ciekawą atrakcją zarówno dla dzieci jak i osób dorosłych.

5. Promenada spacerowa wzdłuż brzegu Grajcarka

Przepiękna promenada, która ciągnie się przez około dwa kilometry. Podziwiać z niej można piękne widoki, między innymi rzekę, a także wypocząć na ławeczkach wzdłuż promenady. Dzieci mają tam dużo miejsca na swobodne szaleństwo i bieganie. Istnieje także możliwość wypożyczenia rowerów z bezpiecznymi fotelikami dla dzieci.

6. Arena narciarska Jaworki Homole

Można się tam dostać 2- osobowym wyciągiem krzesełkowym, co również jak poprzedni wyciąg dostarczyć może dzieciom wiele wrażeń i być ciekawą przygodą. W pobliżu górnej stacji wyciągu Homole znajduje się ciekawy plac zabaw dla dzieci, połączony z przepięknymi widokami i świeżym powietrzem idealnym dla dzieci w każdym wieku. W zimie skorzystać można ze szkółek narciarskich, wypożyczalni sprzętu oraz bogatej oferty tras narciarskich.

7. Wodospad Zaskalnik i potok Grajcarek

Zaskalnik to wysoki na pięć metrów wodospad, który otoczony drzewami daje doskonałe schronienie przed słońcem i upałem. W upalne dni warto także wybrać się z dziećmi nad potok Grajcarek, dający orzeźwienie w upale, jednak należy pamiętać o pilnowaniu dzieci. Mimo iż potok nie jest głęboki należy nad nim zachować czujność.

8. Skansen Budownictwa Wiejskiego

Skansen znajduje się w Osadzie Turystycznej Czorsztyn. Przeniesiono do niego część zabudować starego Czorsztyna. Znajduje się tam 31 obiektów architektonicznych. Powierzchnia osady to około 17 hektarów, na których znajdują się między innymi:
– 9 zabytkowych drewnianych pensjonatów i willi,
– 11 kamiennych piwniczek,
– 11 wiejskich chałup i budynków gospodarskich.
Dzieci mają okazję poznać stare budownictwo oraz poznać specyfikę dawnego życia wiejskiego.

9. Góra Wdżar

Góra znajdująca się na granicy miejscowości Kluszkowce i Krośnica. Jest to góra szczególnie interesująca z geologicznego punktu widzenia. Jest to jedno z miejsc w tej okolicy, gdzie spotkać można magmową skałę wulkaniczną. Mimo że nie ma naukowych dowodów na to, iż góra ta może być wygasłym wulkanem, fakt ten może być niezwykle interesujący dla dzieci.

10. Trzy Korony

Jest to góra, której szczyt znajduje się na wysokości 982 m n. p.m. Mimo iż nie jest wysoką górą, dostarcza wielu wspaniałych widoków oraz atrakcji, które na pewno urozmaicą pobyt dziecka. Na górę można wejść na kilka sposobów, nie są to ciężkie trasy, dlatego też dzieci z pewnością z nią sobie poradzą. Najwygodniejszą trasą jest ta, która prowadzi z Krościenka.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *