You are currently viewing Pieniny – ciekawostki o mieście
https://pixabay.com/pl/photos/pieniny-sosna-g%C3%B3ry-szlak-polska-1005434/

Pieniny są pasmem górskim położonym w południowej Polsce. Góry te znajdują się w części na terytorium Polski, a w części na ternie Słowacji. Stanowią jeden z elementów łańcucha Karpat.

Malowniczość tych gór jest efektem tego, że są zbudowane z wapienia. Wapień jako skała jest mniej odporny na oddziaływanie zmiennych czynników atmosferycznych.

Ta cecha sprawia, że niektóre miejsca w tym górotworze nabierają ciekawych kształtów. Przykładem tego mogą być Trzy Korony po polskiej stronie. Przez to pasmo górskie przepływa rzeka Dunajec. Ukształtowanie gór sprawia, że główny nurt Dunajca znajdując drogę u podnóża gór tworzy bardzo malowniczy krajobraz powszechnie nazywany Przełomem Dunajca.

1. Najwyższym szczytem Pienin są Trzy Korony. Jest to góra której kształt przypomina koronę królewską. Najwyższy spośród trzech wierzchołków tworzących górę, nazywa się Okrąglica i ma 982 metry wysokości ponad poziom morza. Na jego szczycie znajduje się metalowa platforma widokowa, można z niej oglądać fragment przełomu Dunajca.

2 Jezioro Czorsztyńskie jest sztucznym zbiornikiem wodnym zbudowanym na Dunajcu. Wody Dunajca spiętrz zapora zbudowana w Niedzicy. Powstały zbiornik wodny ma 9 kilometrów długości i niespełna 1,3 kilometra szerokości. Budowa tego zbiornika wodnego trwała 27 lat i została zakończona w 1997 roku. Największa głębokość zbiornika napełnionego wodą sięga 50 metrów, natomiast średnio przyjmuje się około 20 metrów.

3. Zapora w Niedzicy jest najwyższą w Polsce zaporą ziemną i ma wysokość 56 metrów oraz 404 metry długości. Do budowy zapory zużyto ponad 1,7 miliona metrów sześciennych żwiru. Przeciwko powstaniu zapory i budowie zbiornika toczyło się wiele protestów społecznych. Ostatecznie jednak projekt został zrealizowany i służy do dnia dzisiejszego. U podnóża zapory zlokalizowana jest elektrownia wodna. Pod zaporą znajduje się tunel kontrolny, który wraz z elektrownią udostępniony jest do zwiedzania.

4. Nad brzegami jeziora wznoszą się dwa zamki jeden w Czorsztynie drugi w Niedzicy. Czorsztyński zamek to właściwie ruiny. Natomiast w Niedzicy zamek zachowany jest w bardzo dobrym stanie i udostępniony do zwiedzania.

5. Spływ Przełomem Dunajcem jest jedną z największych atrakcji turystycznych w Pieninach. Trasa spływu wynosi 15 kilometrów oraz 36 metrów spadku rzeki. Sława spływu dawno wyszła poza granice Polski. Jest on ewenementem na skalę europejską.

6. Szczawnica jest najbardziej znanym miastem leżącym u podnóża Pienin. Miasto spełnia wymagania kwalifikujące je do grona miast uzdrowiskowych. Jest to doskonałe miejsce na bazę startową do przemierzania szlaków pienińskich.

7. Wodospad Zaskalnik jest najwyższym wodospadem w Pieninach. Znajduje się na wysokości 550 metrów nad poziomem morza, a jego wysokość wynosi 5 metrów. Do wodospadu prowadzą szlaki ze Szczawnicy.

8. Wąwóz Homole znajduje się w Małych Pieninach. Jest on wyżłobiony w wapiennej skale przez wodę płynącą jego dnem. Ściany wąwozu sięgają 120 metrów wysokości. Potok płynący dnem wąwozu nazywa się Kamionka.

9. W Czorsztynie znajduje się bardzo specyficzna Osada Turystyczna. Jej specyfika polega na tym, że tworzy ją 9 drewnianych pensjonatów 11 wiejskich chałup i 11 kamiennych piwniczek. Wszystkie znajdujące się tam budynki przeniesione zostały z miejsc które zalane zostały podczas tworzenia jeziora.

10. Rejsy statkami wycieczkowymi po jeziorze Czorsztyńskim zaliczyć można do atrakcji pienińskich. Rejsy odbywają się pomiędzy zamkami w Czorsztynie i Niedzicy.