Sikhizm to religia powstała nieco ponad pięćest lat temu w indyjskim Pendżabie. Obecnie wyznawcy tej religii tworzą kilkumilionowe diaspory w Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii. Założycielem sikhizmu był Nanak, urodzony w drugiej połowie XV wieku reformator religijny, pochodzący pierwotnie z terenów obecnego Pakistanu.
Można powiedzieć, że wychowywał się na pograniczu dwóch religii – islamu i hinduizmu. W dorosłości dostrzegł jednak wiele skaz w obu kierunkach, dlatego postanowił powołać do życia własną religię, która byłaby doskonałą mieszanką znanych mu wierzeń. Źródła hisotryczne donoszą, że doznał objawienia, które wskazało mu właściwą drogę, a następnie przez trzy dni nie wychodził z rzeki. W tym czasie miał zostać zabrany do nieba i być pojony amrytą, czyli najpojem gwarantującym nieśmiertelność.
Napój okazał się jednak nieskuteczny, a Guru Nanak zmarł w 1539 roku, mając jednak bardzo pokaźną grupę wyznawców. Oto ciekawostki na temat sikhizmu:
1. Do najważniejszych filarów sikhizmu należy pokojowe nastawienie i sprzeciwianie się wojnom lub innego rodzaju konfliktom o podłożu religijnym. Sikhowie wierzą, że Bóg może mieć wiele imion, a każdy człowiek ma prawo go nazywać wedle własnego uznania.
2. Sikhowie wierzą w reinkarnację. Ta wiara wywodzi się bezpośrednio z hinduzimu i polega na przekonaniu, iż dusza może wcielać się po śmierci w kolejne ciała. Oznacza to, że dusza tak naprawdę nigdy nie umiera.
3. Dla wyznawców sikhizmu najważniejszą książką jest Pani Książka licząca sobie 1430 stron, która służy przede wszystkim do śpiewania. Jest również niezwykle ważnym elementem służącym do rozstrzygania wszelkich sporów pomiędzy wyznawcami. Traktuje się ją jako żywą istotę zdolną do kończenia konfliktów. W przypadku różnicy zdań należy otworzyć księgę na dowolnej stronie i przeczytać cytat, co powinno pomóc w uporaniu się z problemem.
4. Etyka sikhizmu skupia się przede wszystkim na konieczności posiadania uczciwej pracy i specjalnum ubiorze. Równie ważna jest szczegółowo określona dieta oraz wspieranie całej społeczności.
5. W 1947 roku Pendżab został w pewnej części oddany Pakistanowi. W wyniku tego podziału wielu wyznawców sikhizmu zdecydowało się na emigrację do Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.
6. W Polsce znajduje się tylko jedna świątynia sikhów. Mieści się w Warszawie przy ulicy Na Skraju.
7. To właśnie wyznawcy sikhizmu odznaczają się specjalnie przygotowywanymi turbanami. Dla wielu osób mężczyźni noszący turbany są traktowani jako wizytówka Indii. Tymczasem tak naprawdę są to przedstawiciele sikhizmu. Bardzo częstym elementem ubioru są stalowe bransolety noszone na nadgarstkach. Kobiety z kolei noszą punjabi dress, czyli szarawary z długą tuniką.
8. Wyznawcy sikhizmu nie uznają podziału na gorszych i lepszych. Nie mają w zwyczaju się wywyższać i w żadnym wypadku nie twierdzą, iż ich religia jest najlepsza na świecie. W zapisach sikhizmu równe traktowanie drugiego człowieka jest obowiązkiem, z którego należy się wywiązywać bez względu na wszystko.
9. Bardzo ważnym elementem tej religii jest równość między kobietami i mężczyznami. Taka postawa sprawia, że pozycja kobiet wśród Sikhów jest niezwykle istotna i w żadnym wypadku nie jest sprowadzana do gospodyni domowej. Kobiety mają pełne prawo uczestniczenia we wszelkiego rodzaju obrzędach, a z ich zdaniem liczy się każdy. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by kierowały świątyniami.
10. Wyznawcy sikhizmu na ogół mają przy sobie grzebień wykonany z kości słoniowej lub drewniany. Służy od do utrzymania włosów w czystości i nazywa się kangha. Kargha to bransoleta noszona na prawym nadgarstku i oznaczająca wierność wobec religii.