10 Najlepszych Atrakcji dla Dzieci w Świętokrzyskim

lotnisko

Województwo Świętokrzyskie to kraina tajemnicza i niezwykła, powstała razem z innymi 16 województwami, w roku 1999. Turystycznie jest ono dość niedocenionym regionem, chociaż posiada wiele fantastycznych miejsc, które naprawdę warto zobaczyć. Jeśli chcesz wybrać się z rodziną do Świętokrzyskiego i zapewnić im niezapomnianą zabawę, to zapoznaj się z poniższą listą najciekawszych zakątków tego niezwykłego obszaru.

1. Park Rozrywki i Miniatur „Sabat Krajno”

To ośrodek rozrywkowo – edukacyjny odpowiedni dla całej rodziny. Znajduje się tutaj aleja miniatur najsłynniejszych budowli z całego świata, park linowy, stacja narciarska, wypożyczalnia quadów, wiele atrakcji dla najmłodszych oraz restauracja. Stok narciarski ma wysokość 425 metrów i mieści się u podnóża Łysicy, które jest najwyższym wzniesieniem gór Świętokrzyskich, znanych ze zlotów czarownic, które podobno się tu odbywały. W alei miniatur będziesz mógł zwiedzić prawie cały świat w kilka godzin, natomiast w Parku Linowym będziesz mógł z całą rodziną poszaleć na trasach o różnym stopniu trudności. Jak widać, ten park gwarantuje wspaniałą zabawę zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

2. Centrum Nauki Leonardo Da Vinci

Mieści się w Podzamczu, na terenie Regionalnego Centrum Naukowo – Technologicznego. Tematyka zajęć edukacyjnych i ekspozycji obejmuje głównie zagadnienia dotyczące ludzkiego organizmu. W muzeum możemy podziwiać dwie wystawy multimedialno-mechatroniczne: „Człowiek – trybik w machinie przyrody”, dotycząca pojęć przyrodniczo – ekologicznych oraz „Człowiek – niezwykła maszyna” – odnosząca się do budowy i życiowych funkcji człowieka. W Centrum możemy zobaczyć naukowe pokazy oraz skorzystać z warsztatów w laboratoriach. Zwiedzane zajmuje tutaj około 2 godziny, natomiast warsztaty zajmują 45 minut.

3. Muzeum Zabawek i Zabawy

Mieści się w centrum Kielc i jest najstarszym i największym tego typu obiektem w Polsce. Możemy podziwiać tu kilka tysięcy eksponatów, do których należą m. in. lalki z całego świata, kolejki elektryczne, modele czy zabawki ludowe i historyczne. Dzieci mogą korzystać cały rok z kącika zabaw, natomiast w czasie letnim funkcjonuje wiele atrakcji na muzealnym dziedzińcu. Dodatkową frajdę stanowi Baba Jaga, która o godzinie 11:00, 12:00 i 13:00 wygląda z wieży zegarowej, znajdującej się w siedzibie muzeum.

4. Centrum Geoedukacji w Kielcach

W tym miejscu z łatwością zapoznasz się z nowymi geologicznymi ciekawostkami. Poza wystawami, odbywają się również warsztaty geoedukacyjne i terenowe zajęcia. Na pewno wielką atrakcją dla dzieci będzie podróż do wnętrza ziemi w kapsule 5D. Watro wspomnieć, że zwiedzanie centrum jest bezpłatne.

5. Bałtowski Kompleks Turystyczny

Znajduje się tutaj JuraPark, czyli najstarszy taki obiekt w Polsce. Zobaczymy tu ponad 100 modeli dinozaurów w autentycznej wielkości. Park wybudowany został w miejscu, gdzie naprawdę odkryto ślady dinozaurów. W kompleksie funkcjonuje oceanarium, muzeum jurajskie i prehistoryczne, kraina koni, zwierzyniec, park miniatur, pszczeli skansen, ranczo, a zimą można korzystać także z narciarskiego wyciągu.

6. „Ciuchcia Expres Ponidzie”

To kolejka wąskotorowa, kursująca pomiędzy Jędrzejowem a Pińczowem. Organizowane są specjalne kursy dla turystów. Pociąg składa się z zabytkowego parowozu oraz trzech potężnych spalinowych lokomotyw, wagonów w stylu retro.

7. Babyjagowo

Mieści się u stóp Łysej Góry w miejscowości Huta Szklana. To tu, dzieci mogą poczuć się jak bohaterowie bajki o Jasiu i Małgosi i bawić się do woli na placu zabaw. Znajdziemy tu chatkę na kurzej stopce, dom Jasia i Małgosi, statek piratów, tunel strachu. Również otoczenie Babyjagowa zachęca do udania się w te strony – obiekt położony jest przy Świętokrzyskim Parku Narodowym, pośród zieleni.

8. Park Bolmin

To rekreacyjno-wypoczynkowy ośrodek, który mieści się nad zalewem w Bolminie, niedaleko Kielc. Dzieci mogą tu korzystać z atrakcji takich jak: kino sferyczne 3D, wypożyczalnia rowerów wodnych, kajaków i rowerów, basen ze zjeżdżalnią, rejsy wycieczkowy katamaranem po zalewie, pole do minigolfa, trzy trasy parku linowego i interaktywny topograficzny piasek czy bawialnia dla najmłodszych i wiele innych.

9. Centrum Wspinaczkowe „Mobius Studio” w Kielcach

To miejsce idealne dla osób, które szukają niezapomnianych przeżyć, a przy tym aktywnie spędzić czas. Na powierzchni wspinaczkowej o obszarze 700 m2 mogą wspinać się zarówno dorośli, jak i dzieci.

10. Jaskinia Raj

To jedna z najpiękniejszych polskich jaskiń. Według badań 40 tysięcy lat temu zamieszkiwali ją neandertalczycy. Jaskinia ma długość 240 metrów, z czego dla turystów udostępnionych jest 150 metrów. Została odkryta w roku 1964 przez krakowskie Technikum Geologiczne, zaś jej otwarcie nastąpiło w czerwcu 1972 roku. Zwiedzający poruszają się specjalnym chodnikiem wykonanym na dnie jaskini, przechodząc przez pomieszczenia takie jak: Komora Wstępna, Komora Złomisk, Sala Kolumnowa, Sala Stalaktytowa oraz Sala Wysoka. Przejście przez Jaskinię Raj będzie na pewno niesamowitym przeżyciem dla całej rodziny.




Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *