Szklarska Poręba to malowniczo usytuowane miasto znajdujace się w województwie dolnośląskim. Zachwycające krajobrazy sprawiają, że każdego roku przyciąga ogromne rzesze turystów spragnionych odpoczynku na łonie natury. Jest to miasteczko, które z pewnością warto wziąć pod uwagę w przededniu zimowego urlopu z naszymi pociechami. Oferta skierowana do najmłodszych bez wątpienia przypadnie do gustu najmłodszym gościom Szklarskiej Poręby. Jakie atrakcje cieszą się największym uznaniem? Oto kilka wybranych propozycji.
1. Szrenica
Szrenica znajduje się nieco na południe od Szklarskiej Poręby w odległości nieprzekraczającej 2km. To idealna destynacja dla wszystkich miłośników sportów zimowych, a także dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z narciarstwem. Goście przybywający do Szklarskiej Poręby mają tak naprawdę ogromny wybór pod względem tras narciarskich. Przede wszystkim można zdecydować się na trasę dostosowaną do indywidualnych możliwości. Sporym uznaniem cieszy się wyciąg orczykowy „Ściana” o długości 1390 m, aczkolwiek mamy do dyspozycji również wyciąg orczykowy „Hala Szrenicka” o długości 636 m, „Świąteczny Kamień” oraz wyjątkowa propozycja dla początkujących – „Baby Lift”, doskonale przygotowany wyciąg narciarski dla najmłodszych o długości 80 m. Większość tras narciarskich w Szklarskiej Porębie zalicza się do stosunkowo łatwych. Na miejscu znajdziemy świetnie wyposażone wypożyczalnie niezbędnego sprzętu, a także doświadczonych instruktorów, którzy będą w stanie przekazać dzieciom najważniejsze podstawy.
2. Karkonoski Park Narodowy
W Polsce znajdziemy 23 parki narodowe, które odznaczają się ponadprzeciętnymi walorami przyrodniczymi, stanowiąc niebywałą atrakcję bez względu na porę roku. Szklarska Poręba jest jedną z kilku gmin usytuowanych na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. W okresie zimowym park całkowicie zmienia swoje oblicze, co jednak nie oznacza, że traci choćby ułamek ze swojego uroku. Zdecydowanie warto wybrać się na spacer po jego najważniejszych częściach. Będziemy mogli na własne oczy zobaczyć torfowiska wysokie oraz polodowcowe kotły, w tym słynne „Śnieżne Kotły”. Na terenie parku mieszkają również zwierzęta, których nie sposób spotkać w innych częściach kraju. Do najpopularniejszych mieszkańców zaliczają się muflony śródziemnomorskie, drozdy obrożne oraz sóweczki. Warto wspomnieć, że piesze trasy turystyczne liczą sobie nieco ponad 100 kilometrów. Wybranie odpowiedniego szlaku, uwzględniającego nieco mniejsze możliwości dzieci nie będzie stanowiło żadnego problemu.
3. Muzuem Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie.
Muzeum Mineralogiczne znajduje się przy ulicy Kilińskiego 20 w Szlarskiej Porębie. To wyjątkowa propozycja dla wszystkich małych odkrywców i pasjonatów historii. Miejsce wyjątkowe pod każdym względem i przyciągające spore ilości turystów z najróżniejszych zakątków Polski. Na terenie obiektu znajdziemy niespełna trzy tysiące eksponatów. Lwia część składa się z imponujących minerałów pochodzących z różnych stron świata oraz skamieniałości. Prawdziwą gratką jest eksponat, który przybył na naszą planetę z kosmosu. Mowa oczywiście o wspaniałym meteorycie o nazwie Gibeon. Na terenie muzeum znajdziemy również fantastyczną wystawę poświęconą skamieniałościom dinozaurów, a te jak wiadomo, cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród najmłodszych. W kameralnej sali kinowej będzie można zgłębić swoją wiedzę w trakcie oglądania specjalnie przygotowanego filmu. Wizyta w tym miejscu pozwala dzieciom zapoznać się z rozmaitymi skarbami naszej planety, a także jej przeszłością. Warto wspomnieć, że w okresie ferii zimowych placówka otwarta jest przez siedem dni w tygodniu od godz. 10:00 do 18:00.
4. Krucze Skały w Szklarskiej Porębie
Krucze Skały to atrakcja, obok której nie sposób przejść obojętnie. W oczach wielu mieszkańców miasta jest jednym z obowiązkowych punktów zwiedzania i to z kilku względów. Przede wszystkim mamy do czynienia z wyjakowymi formacjami, których wysokość sięga 30 metrów. Te wyjątkowe baszty granitowe w pewien sposób wpisały się w krajobraz miasta, aczkolwiek jest z nimi związana również pewna historia. Podobno to właśnie na tym terenie podczas II Wojny Światowej Niemcy ukryli solidny depozyt. Wierzy się, że wewnętrzny szyb wentylacyjny prowadzi do specjalnej kawerny, a główne wejście ma mieścić się od strony ulicy Sikorskiego. Do tej pory nie udało się zlokalizować wejścia, tym bardziej depozytu, aczkolwiek miejsce z pewnością pobudza wyobraźnię i jest bardzo dobrym pretekstem do zgłębiania wiedzy na temat aspektów II Wojny Światowej. Dla małych miłośników historii wizyta w tym miejscu jest obowiązkowa. Krucze Skały w Szklarskiej Porębie znajdują się przy drodze prowadzącej do Jakuszyc.
5. Dinopark Szklarska Poręba
Dinopark znajduje się przy ulicy Muzealnej 7. Będąc w Szklarskiej Porębie z dziećmi, warto zaplanować wizytę w tym miejscu. W okresie zimowym dostępność atrakcji jest nieco ograniczona, aczkolwiek wcale nie oznacza to, że nie warto zajrzeć. Na terenie obiektu będzie można z bliska podziwiać fantastyczne modele dinozaurów w oryginalnym rozmiarze. Znaduje się tutaj równieżą terenowa galeria iluzji, która jest w stanie pomieszać nam w zmysłach i tym samym zmusić do refleksji nad pojawiającymi się w naturze zjawiskami. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się galeria fotograficzna oraz kino 6D, w którym będzie można nie tylko dowiedzieć się wielu interesujących faktów na temat dinozaurów, ale również poczuć ich obecność na własnej skórze. Dinopark jest otwarty przez siedem dni w tygodniu od godz. 10:00 do 16:00.
6. Wodospad Szklarki i wodospad Kamieńczyka
Nie ma co do tego wątpliwości, że oba wodospady stanowią przyrodniczą wizytówkę miasta i tym samym są atrakcją, której nie należy pomijać, będąc w Szklarskiej Porębie. W okresie zimowym nabierają zupełnie innego, magicznego uroku. Ich otoczenie pokryte jest białym puchem, a sceneria przypomina scenografię z najpiękniejszych filmów. Warto pamiętać, że w przypadku wodspadku Szklarki wejście jest całkowicie darmowe, choć znajduje się on na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, w którym obowiązuje bilet wstępu. Wodospad Kamieńczyka jest atrakcją płatną, a tuż przed wejściem konieczne jest założenie ochronnego kasku. Widok jest jednak wart każdej ceny i zdecydowanie warto zdecydować się na taką atrakcję. Zaletą zwiedzania tych miejsc w okresie zimowym jest fakt, iż nie trzeba będzie spędzać długich minut w kolejce. O tej porze roku jest tutaj nieco mniej turystów.
7. Kuligi w Szklarskiej Porębie
Kulig w Szklarskiej Porębie to atrakcja zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Sporym uznaniem cieszą się kuligi nocne z pochodniami, aczkolwiek w ofercie znajdują się także przejazdy w ciągu dnia. Standardowy kulig z konnym zaprzęgiem trwa niespełna godzinę. W trakcie wycieczki będzie można podziwiać zachwycającą przyrodę, przede wszystkim panoramę gór Karkonskich. Goście mają do wyboru dwie zróżnicowane trasy. Pierwsza zaczyna się tuż przed zakrętem śmierci, druga na parkingu leśnym Kamieńczyku tuż przy czerwonym szlaku. Należy jednak pamiętać, że organizatorzy nie zapewniają prowiantu. Każdy kulig zwieńczony jest spektakularnym ogniskiem, podczas którego będzie można samodzielnie przygotować ciepły posiłek.To idealna propozycja dla rodzin z dziećmi, które pragną delektować się wspaniałymi krajobrazami Karkonoszy i przeżyć eksytującą przygodę.
8. Huta Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach
Piechowice to sąsiadujące ze Szklarską Porębą miasteczko, które bez wątpienia warto odwiedzić. Znajduje się tutaj fantastyczna Huta Szkła Kryształowego Julia. To idealna propozycja dla rodzin z dziećmi. Obiekt zwiedza się z doświadczonym przewodnikiem, a samo zwiedzanie trwa niespełna godzinę. W trakcie wycieczki będzie można zapoznać się z wyjątkowymi technikami wytwarzania kryształu oraz podziwiać kunsztowne arcydzieła. Huta Julia jest czynna przez siedem dni w tygodniu od godz. 9:30 do 16:30. Warto dodać, że regularnie odbywają się tutaj kreatywne zajęcia dla dzieci w różnym wieku. Bardzo ważnym elementem huty jest wspaniale zaaranżowane Krystalium, interaktywne centrum edukacyjno-historyczne. To strefa, w której dobra zabawa staje się nośnikiem prawdziwej wiedzy.
9. Schronisko Wysoki Kamień
Piesze trasy górskie w Szklarskiej Porębie to jedna z największych atrakcji miasteczka, a dla małych dzieci powiew prawdziwego górskiego klimatu. Na terenie miasta znajdziemy sporo tras zróżnicowanych pod względem wymagań i trudności. Przymierzając się do zaszczepiania miłości do gór u własnych pociech, warto wziąć pod uwagę trasy, które nie przerosną ich fizycznych możliwości i nie zniechęcą do dalszego eksplotowania. Schronisko Wysoki Kamień to idealna destynacja dla rodzin podróżyjących z dziećmi. Potrzebujemy nieco ponad godziny, by z centrum miasta dostać się na szczyt. To stunkowo łatwa trasa, która nie powinna sprawiać problemów młodym turystom. Do schroniska prowadzi Główny Szlak Sudecki, a samo schronisko prowadzone jest przez absolutnych pasjonatów, którym zależy na jak najlepszym ugoszczeniu swoich gości. Po dotarciu na miejscu będzie można skosztować pysznej regionalnej kuchni, a także podziwiać zapierający dech w piersiach widok na góry Karkonoskie.
10. Szklarska Poręba Dom Wlastimila Hofmana
Wlastimil Hofman był wyjątkowym malarzem i przy okazji uczniem Jacka Malczewskiego. Urodził się w drugiej połowie XIX wieku i pochodził z Czech. Tuż po zakończeniu II Wojny Światowej malarz przeniósł się od Szklarskiej Poręby, która do końca życia stanowiła jego azyl i małą ojczyznę. To właśnie w tym urokliwym miasteczku, przy ulicy Matejki 23 znajduje się dom malarza. Obecnie znajduje się w rękach prywatnych, dlatego wizytę w tym miejscu należy uzgadniać telefonicznie. Warto jednak zdecydować się na taki krok. Podczas zwiedzania będzie można zobaczyć unikatowe pomieszczenie, w którym Hofman tworzył swoje dzieła aż do śmierci. Warto dodać, że malarz stał się dosyć ważną personą w Szklarskiej Porębie, a jego dzieła do dnia dzisiejszego można podziwiać w wielu lokalizacjach miasta. Klimatyczne wnętrza zrobią wrażenie zarówno na dzieciach, jak i dorosłych.