13 Ciekawostek i Zaskakujących Faktów o Szkocji

szkocja

Szkoci są głośni i dumni ze swojej kultury. Zwłaszcza jeśli chodzi o obronę ich praw w stosunku do południowych sąsiadów w Anglii. Poznaj 13 ciekawostek o Szkocji.

1. Licząca nieco ponad 5 milionów mieszkańców Szkocja ma zaskakująco silny wpływ na resztę świata. Przyjrzyjmy się bliżej niektórym z najbardziej niesamowitych faktów o Szkocji:

2. Szkocja zajmuje północną część wyspy Wielkiej Brytanii i jest podzielona na trzy regiony: Wyżyny, Niziny Środkowe i Wyżyny Południowe.

3. Szkocja ma najkrótszy regularny lot na świecie. Podczas przelotu pomiędzy szkockimi wyspami Westray i Papa Westray instrukcje bezpieczeństwa trwają znacznie dłużej niż rzeczywista podróż. W dobrych warunkach wietrznych samolot potrzebuje tylko 47 sekund żeby pokonać 3 kilometry.

4. Powierzchnia Szkocji wynosi 78722 km2.

5. Rude włosy, piegi, jasna skóra: ten typ jest bardziej powszechny w Szkocji niż gdziekolwiek indziej na świecie. A jednak – a może z tego powodu – niektórzy z nich czują się dyskryminowani. Około 13% Szkotów ma rude włosy.

6. Prawdopodobnie używasz przedmiotów wymyślonych przez Szkotów na co dzień, nie zdając sobie z tego sprawy. Na przykład, telewizor i telefon zostały wynalezione przez Szkotów. To samo dotyczy opon samochodowych. Zostały one wymyślone przez Johna Boyda Dunlopa.

7. Ponad 5 milionów obywateli o szkockich korzeniach mieszka w Kanadzie i USA. To mniej więcej tyle samo osób, co mieszkańców Szkocji.

8. Edynburg jest stolicą i z około 486.000 mieszkańców drugim co do wielkości po Glasgow miastem w Szkocji.

9. Szkoci smażą prawie wszystko – nawet batony czekoladowe i masło. Batony czekoladowe zanurzone w mącznym cieście i pieczone w gorącym oleju są stałym elementem menu. W Szkocji na talerzu znajdziemy również smażone w głębokim tłuszczu kulki masła – rafinowane odrobiną whiskey i nazywane “Braveheart Butter Bomb”. Szacowana ilość kalorii na sztukę: 1500.

10. Edynburg został zbudowany tak jak Rzym na siedmiu wzgórzach.

11. Każdy, kto gra w golfa prawdopodobnie wie, że sport ten powstał w St. Andrews na wschodnim wybrzeżu Szkocji, a każdy, kto niedawno leczył się penicyliną w szpitalu, może podziękować Szkotowi. Alexander Fleming odkrył kiedyś ten antybiotyk.

12. Szkoci nie wymyślili whisky. Przynajmniej nie ma na to dowodów. Irlandia również twierdzi, że jest miejscem narodzin “wody życia”.

13. Większość wysp szkockich jest niezamieszkała. Istnieją bezludne wyspy nie tylko na Karaibach, ale również w Szkocji. Tylko około 130 z prawie 800 wysp jest zamieszkałych.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *