Tychy to miasto należące do Górnego Śląska, które naprawdę warto zwiedzić ze względu na liczne atrakcje turystyczne tego miasta. Nie brakuje tu ciekawych lokalizacji, ale również muzeów, czy zabytkowych miejsc. Ponadto Tychy słynną z browarnictwa, co również zainteresuje liczną grupę turystów. Miejsc godnych uwagi jest tu tyle, że każdy zwiedzający znajdzie coś ciekawego dla siebie, co będzie chciał zobaczyć.
1. Rynek w Tychach

Można śmiało powiedzieć, że rynek to wspaniała wizytówka miasta. Jest tu piękna fontanna z rzeźbami wydr, która pojawiła się stosunkowo niedawno, a przynajmniej porównując ją do innych ciekawych atrakcji. Fontanna przyciąga dużo uwagi zwłaszcza latem i szczególnie dzieci. W pobliżu rynku znajduje się najstarszy kościół świętej Marii Magdaleny w Tychach, budowla barokowa, która dodaje uroku całej okolicy. Warto zauważyć, że wokół rynku w Tychach nie ma żadnych zabytkowych kamienic, zamiast nich są dwupiętrowe mieszkalne bloki z lat 60. ubiegłego wieku, a wewnątrz tych budynków znajdują się zarówno lokale mieszkalne, jak i różne punkty usługowe.
2. Wodny Park Tychy

Jest to ciekawa atrakcja turystyczna dla całej rodziny. Oferuje wiele różnych atrakcji zarówno dla dzieci jak dorosłych takich jak:
- strefa sportowa, gdzie można zadbać o swoją formę, robiąc różne ćwiczenia w wodzie,
- strefa rekreacyjna, gdzie można się wspaniale bawić i zrelaksować z całą rodziną,
- strefa surfingu, w której można zaszaleć na fali,
- strefa saun i łaźni piwnych w tym miejscu można zażyć kąpieli piwnych,
- strefa fitness dla wszystkich osób, które chce się wykazać aktywnością,
- SPA książęce gdzie można się całkowicie odprężyć,
- gabinet osteopatii i fizjoterapii.
Ponadto jest tu też sklep z akcesoriami sportowymi, wodna akademia i miejsce, w którym można coś zjeść. Wszystko już na samym początku wyjaśni wirtualny asystent, który udzieli każdej informacji. To niezastąpiona atrakcja dla całej rodziny, która w tym miejscu może się znakomicie bawić.
3. Muzeum Tyskich Browarów Książęcych

Muzeum Tyskich Browarów Książęcych to niezwykłe miejsce dla miłośników piwa oraz historii browarnictwa. Można śmiało powiedzieć, że tu odbywa się prawdziwa podróż przez kulturę piwa w jednym z najstarszych browarów w Polsce. Zwiedzający mają okazję poznać historię browaru, począwszy od jego założenia w 1629 roku, aż do współczesności. W muzeum prezentowane są nie tylko maszyny i narzędzia używane w procesie warzenia piwa, ale także ciekawe eksponaty związane z tradycją browarniczą, np. stara dokumentacja, butelki, etykiety. Można też poznać tajniki warzenia piwa oraz zapoznać się z różnorodnością smaków i aromatów piwnych. Być może dla niektórych najważniejsza część – degustacja różnych rodzajów piwa, oczywiście tylko po to, aby docenić bogactwo piwowarskiego rzemiosła. Muzeum Tyskich Browarów Książęcych to nie tylko miejsce dla miłośników piwa, (ale głównie dla nich), lecz także doskonała okazja do zgłębienia historii regionu i jego kulturowego dziedzictwa. Każdy może udać się w to miejsce, ale najbardziej przyciągnie ono miłośników złotego napoju.
4. Muzeum Miejskie w Tychach

Powstało ono w 2004 roku, a już rok później pojawiała się pierwsza premierowa wystawa – Sto lat z życia miasta. Tyszanie i Tychy w XX wieku. Muzeum posiada kilka oddziałów, a jednym z nich jest oddział sportowy, a konkretnie Tyska Galeria Sportu. Jest też miejscem, gdzie odbywają się różne wydarzenia np. lekcje muzealne, wycieczki edukacyjne, czy inne ciekawe wydarzenia podczas wakacji i ferii zimowych głównie dla dzieci, które mają przyciągnąć turystów.
5. Browar Obywatelski

Tychy słynną z długiej tradycji piwowarskiej, dlatego liczne browary nie mogą dziwić. Browar Obywatelski, jest miejscem, które już od wielu lat znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki. Jest to jeden z najpiękniejszych poindustrialnych obiektów w Europie. Miłośnicy piwa, czy osoby, które chcą zobaczyć, jak powstaje piwo, albo napić się wyśmienitego piwa powinny koniecznie odwiedzić to miejsce. Na miejscu jest również restauracja, więc przy okazji można zjeść coś smacznego.
6. Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej

Jest to stosunkowo nowe muzeum, ponieważ powstało w 2013 roku i jak można wywnioskować z członu nazwy, jego założycielem jest Henryk Jan Dominiak. Jeżeli chodzi o samo muzeum, to znajdują się w nim cztery działy:
- Dział malarstwa, grafiki i rysunku
- Dział broni białej
- Dział weksylologii, symboliki, emblematyki, falerystyki i heraldyki
- Dział ceramiki i rzeźby.
To muzeum sztuki nowoczesnej oferuje kilka ciekawych atrakcji, dla tego warto odwiedzić je osobiście, będąc w Tychach.
7. Kościół świętej Marii Magdaleny

W Tychach jest wiele zabytkowych kościołów, a najstarszym z nich jest Kościół św. Marii Magdaleny. Jego budowę rozpoczęła się w 1780 roku, a po dwóch latach w 1782 roku został on całkowicie ukończony. Budynek kościoła, pochodzący z XVIII wieku, robi ogromne wrażenie. Warto zwrócić uwagę na wąską wieżę po stronie zachodniej, zakończoną dachem hełmowym i latarnią. Architektoniczne detale tamtych czasów są widoczne na całej świątyni, co czyni jej zwiedzanie jeszcze bardziej interesującym. Będąc w Tychach, warto odwiedzić Kościół św. Marii Magdaleny i poznać go w całej okazałości.
8. Zabytkowa Huta Paprocka (Restauracja Huta Paprocka)

Obecnie mieści się tu restauracja, ale w dawnych czasach huta była bardzo ważną częścią przemysłu w całym regionie. Obiekty powstały w 1703 roku, ale początkowo były używane jako kuźnia żelaza, gdy przestały być używane zostały odnowione i teraz mieści się tam restauracja ze smacznym jedzeniem. Nie mniej turyści wciąż mogą podziwiać zabytkową hutę.
9. Rzeźba „Chłopcy z gęsią”
Na terenie miasta Tychy znajduje się wiele rzeźb, a na uwagę z pewnością zasługuje rzeźba „Chłopcy z gęsią”, która powstała w 1956 roku. Jej autorami są Augustyn Dyrda oraz Tadeusz Głoda. Znajduje się ona na skrzyżowaniu ulic Budowlanych i Batorego. Ma przypominać mieszkańcom oraz turystom o wiejskim charakterze miasta, który kiedyś tu panował.
10. Kościół Ducha Świętego

Kościół Ducha Świętego w Tychach, jest stosunkowo nowym budynkiem, bo powstał w 1982 roku, a rok później został oficjalnie poświęcony. Dzwonnica, stojąca obok kościoła, została ukończona w tym samym czasie. Projekt kościoła jest dziełem Stanisława Niemczyka. Bryła budynku symbolizuje namiot, który w starożytności był pierwszą świątynią wybranego ludu. Wnętrze kościoła obfituje w liczne detale architektoniczne, np. ściany krużganków i posadzka, które ukrywają symbole krzyża. Motyw krzyża dominuje również na oknach, ogrodzeniu kościoła oraz drzwiach. Tychy mają wiele kościołów, ale Kościół Ducha Świętego zasługuje na nieco większą uwagę.
11. Jezioro Paprocańskie

W cieplejsze dni będzie to świetna atrakcja. Jest to idealne miejsce na kąpielisko, ale również dla wędkarzy. Można przyjechać na jeden dzień lub znaleźć w pobliżu nocleg i zostać na kilka dni. Z innych atrakcji jest tu wypożyczalnia sprzętu wodnego, a co jakiś czas organizowane są koncerty. Samo jezioro jest zbiornikiem sztucznym powstałym dla potrzeb Huty Paprockiej w 1796 roku.