Małe miasteczko w centralnej Polsce, które w XXI wiek weszło z dużym impetem rozwojowym. Rozgłos wśród mieszkańców Polski zawdzięcza basenom termalnym.
Mało osób wie, że z miejscem tym związana jest bogata historia. Niejeden duży ośrodek miejski może poszczycić się takimi przymiotami wpływającymi na jego rozwój jak Uniejów.
1. Pierwsze ślady istnienia osady ludzkiej pochodzą z XI wieku. Jednak dopiero pisane wzmianki datowane są na XII wiek. Ze względu na swoje położenie na brzegu rzeki Warty miejsce to nabierało znaczenia.
2. Prawa miejskie Uniejów otrzymał około 1285 roku. Dokładna data związana z lokacją miasta jest trudna do sprecyzowania, ponieważ nie zachował się żaden dokument lokacyjny. Nadanie praw miejskich i rozwój miasta związany był z działalnością gospodarczą duchowieństwa. Szczególne zasługi dla rozwoju miasta przypisywane są arcybiskupowi Jakubowi Śwince. Miasto znajdowało się w gestii arcybiskupów gnieźnieńskich.
3. 19 września 1331 roku miasto zostało ograbione i splądrowane przez wojska krzyżackie. Rycerze krzyżaccy zdobyli miasto z zaskoczenia. Fakt ten może świadczyć, że miasto musiało w tamtym czasie być na tyle atrakcyjnym łupem, aby zorganizować na nie napaść.
4. W 1367 roku w Uniejowie odbył się pierwszy synod biskupów polskich. W mieście znajdowała się rezydencja arcybiskupów gnieźnieńskich.
5. Pod koniec XV wieku miasto wraz z zamkiem zostało sprzedane w ręce świeckie. Miasto kupił od duchownych Kuśmider Gruszczyński. Od tego momentu w mieście datuje się duży rozwój handlu i rzemiosła.
6. XVII i XVIII wiek to lata bardzo burzliwe dla Uniejowa. Miasto było spalone przez Szwedów w czasie wojen szwedzkich. Kilkakrotnie płonęło w pożarach. Wydarzenia te sprawiły, że zniknęła duża część drewnianej zabudowy miejskiej.
7. Ciekawie też toczyły się losy miasta w okresie rozbiorów Polski. Po II rozbiorze miasto znalazło się w rękach Prusaków. W 1807 roku znalazło się w granicach Księstwa Warszawskiego. Od 1815 roku granice Królestwa Polskiego obejmowały również Uniejów. Po upadku powstania listopadowego znalazło się w granicach zaboru rosyjskiego. Władze zaborcze w 1870 roku w ramach ukarania wielu miast polskich za powstanie styczniowe pozbawiły Uniejów praw miejskich.
8. Współczesny rozwój miasta wiąże się z odkryciem dużych pokładów wód termalnych i wykorzystaniem ich do rozwoju bazy uzdrowiskowej. W 2012 roku po długich staraniach lokalnych władz miasto uzyskało oficjalny status uzdrowiska.
9. Zamek w Uniejowie obok term jest największą atrakcją miasta. Zbudowany został w latach 1360-1365. Decyzja o budowie powstała po smutnych doświadczeniach z napadu wojsk krzyżackich na miasto. Charakter obronny zamek pełnił do XVII wieku po czym został przebudowany na renesansową rezydencje. W 1967 roku po trwającej 11 lat odbudowie zamek został odrestaurowany. Dziś w jego wnętrzach mieści się restauracja i hotel.
10. Termy Uniejowskie są największą atrakcją miasta. Ciągle rozbudowywany kompleks basenowy, korzysta z podziemnych pokładów wód solankowych. Wody te bogate są w wiele minerałów dobrze służących zdrowiu człowieka. Głównie to, że podziemne gorące wody posiadają w swoim składzie między innymi: siarkę, radon, fluor, chlorki miedzi i żelaza, jod i wiele innych wpłynął na uznanie miasta jako uzdrowisko. Zawartość jodu w uniejowskich pokładach termalnych porównywalna jest do zawartości tego pierwiastka w wodach Bałtyku.