Ustrzyki dolne – ciekawostki o mieście

Ustrzyki_Dolne

Południowo-wschodni rejon Polski zajmują Bieszczady. Pomimo dużego zainteresowania tym rejonem i coraz bardziej turystycznie eksploatowanym terenem, Bieszczady wciąż jeszcze zachowują niepowtarzalny urok.

Praktycznie każda miejscowość ma swoją własną bieszczadzką historię, najczęściej związaną z zamieszkującymi te tereny ludźmi. Do takich miejscowości zaliczają się również Ustrzyki Dolne. Bliskość granicy z Ukrainą ogranicz w pewien sposób penetrację terenów na wschód od miasta. Warto przy tym pamiętać, ze każdy”kij ma dwa końce” a każde miasto ma cztery strony świata.

1. Historia pisana o terenach na których położone są Ustrzyki Dolne, zaczyna się gdzieś w okolicach końca XV wieku. Nie oznacza to, że na tym terenie wcześniej nic się nie działo i nikt tam nie mieszkał. Choć biorąca pod uwagę dzikość terenów i niewielkie zaludnienie różnie to z Bieszczadami mogło być.

2. Z czasów nam bardziej współczesnych należy wspomnieć, że począwszy od I wojny między Polakami, a Ukraińcami zamieszkującymi pobliskie tereny dochodzić zaczęło do nieporozumień. Zakończyły się one lokalną wojną polsko-ukraińską. Zadra która powstała dała o sobie znać w latach późniejszych.

3. Dla mało wtajemniczonych w historyczne granice II Rzeczpospolitej należy przypomnieć, ze po odzyskaniu przez Polskę niepodległości po zakończeniu I wojny, granice państwa polskiego znajdowały się daleko od Ustrzyk Dolnych i rozciągały się na teren dzisiejszej Ukrainy.

4. Po zakończeniu II wojny i ustanowieniu nowych granic Polski, Ustrzyki Dolne były poza naszymi granicami i znalazły się w granicach Ukrainy. Do Polski Ustrzyki wróciły dopiero w 1951 w wyniku korekty granic. Ustrzyki Dolne zostały oddane Polsce w zamian za rejon Sokala. Z gospodarczego spojrzenia nie był to dla nas dobry interes, ponieważ rejon Sokala obfitował w duże pokłady węgla. Dziś patrząc z perspektywy lat można się cieszyć, że tak się stało.

5. Ustrzyki Dolne są prężnie działającym ośrodkiem sportów zimowych, głównie narciarstwa. Znajduje się tu kilka nartostrad wraz z całą infrastrukturą.

6. W Ustrzykach Dolnych znajduje się Muzeum Przyrodnicze. Otwarcie nastąpiło po 12 latach budowy w 1991 roku. Muzeum posiada w swoich zbiorach eksponaty flory i fauny bieszczadzkiej pochodzące z prywatnych kolekcji, gromadzonych przez myśliwych i mieszańców tych terenów.

7. W mieście istnieje kilka obiektów budownictwa sakralnego związanego z mieszanką wyznaniową występującą na tym terenie. Głównie są to stare cerkwie prawosławne, jest też synagoga oraz kościoły katolickie. Pamiętać należy, że spora grupa pośród mieszkańców to wyznawcy prawosławia.

8. Ciekawym obiektem jest Muzeum Młynarstwa i Wsi. Muzeum zajmuje budynek starego młyna, gdzie na 4 kondygnacjach zapoznać się można jak w dawnych czasach produkowano mąkę. W muzeum odbywają się także różnego rodzaju warsztaty pokazujące jak pracowano i co wytwarzano na wsi.

9. Ustrzyki Dolne to także miejsce gdzie swój początek ma wiele szlaków turystycznych prowadzących po najbliższej okolicy jak i w głąb bieszczadzkich połonin.

10. Przez Ustrzyki Dolne przebiega Wielka Pętla Bieszczadzka. Jest to trasa dla zmotoryzowanych turystów, ciągnąca się przez wiele ciekawych bieszczadzkich miejsc. Długość pętli wynosi 144 kilometry i na swej trasie posiada wiele miejsc stanowiących bardzo atrakcyjne drogowe serpentyny.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *