14 Ciekawostek i Zaskakujących Faktów o Walii

carew zamek

Wielu kibiców piłki nożnej jest zdumionych: mały kraj – Walia – przeszedł tak daleko na Mistrzostwach Europy 2016 i jest grał w półfinale przeciwko Portugalii. Poznaj ciekawostki o Walii o których prawdopodobnie nie słyszałeś.

1. Walia posiada więcej zamków na kilometr kwadratowy niż jakikolwiek inny kraj w Europie. Jeśli jesteśmy hojni i nadal uważamy Walię za część Europy – przynajmniej geograficznie. Największym zamkiem w Walii i drugim co do wielkości w Europie jest zamek Caerphilly. Większy jest tylko zamek Windsor.

2. Każdego roku w Walii w szkolnictwie wyższym studiuje około 172 tysięcy studentów.

3. Najstarszy zachowany zapis pisemny w języku walijskim pochodzi z około 700 roku. Słowa te są wyryte w kamieniu w kościele w Tywynie. Prawdopodobnie jednak zostały one napisane w języku walijskim już około roku 600.

4. Chociaż Walia i Anglia są częścią Zjednoczonego Królestwa, od 1975 roku na imprezach sportowych rozgrywane są dwa różne hymny: Podczas gdy Anglicy śpiewali słynny “God save the Queen”, Walijczycy woleli śpiewać nieoficjalny hymn kraju: “Hen Wlad Fy Nhadau” (“Stara Kraina Moich Ojców”).

5. Obrączki angielskiej rodziny królewskiej, to walijskie złoto.

6. Ale czy wiesz też, co oznacza druga najdłuższa nazwa miejsca na świecie? Wieś walijska o nazwie Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllantysiliogogogoch oznacza w języku angielskim z grubsza: kościół Mariacki w zagłębieniu leszczyny białej w pobliżu szybkiego wiru Llantysilio w czerwonej jaskini.

7. W Walii jest 8 uniwersytetów i około 25 000 międzynarodowych studentów z ponad 145 krajów na całym świecie.

8. W XX wieku były jeszcze miejsca w Walii, gdzie nikt nie mówił po angielsku. W 1921 roku 56 procent mieszkańców gminy Llanddeiniolen koło Caernarfon nadal nie znało języka angielskiego. W gminie Bodferin na półwyspie Llyn mieszkańcy mówili wyłącznie po walijsku. W latach trzydziestych XX wieku było jeszcze do 100 tysięcy Walijczyków, którzy mówili wyłącznie po walijsku.

9. “Wolę iść do piekła niż do Walii” – powiedział Herbert Henry Asquith, premier Wielkiej Brytanii w latach 1908-1916 – ujawniając się w ten sposób jako jeden z wielu, którzy patrzyli z góry na swoich sąsiadów w Walii.

10. Normalny tydzień pracy w Walii wynosi 37 godzin, a większość pracowników ma około 5 tygodni urlopu w roku.

11. Czynsze za najlepsze biura w Cardiff są o 50% niższe od średniej w Londynie.

12. Mount Everest został nazwany na cześć Walijczyka Sir George’a Everesta. Naukowiec odegrał kluczową rolę w badaniach nad Indiami, a także spędził dużo czasu w Himalajach.

13. Aż 21% ludności nadal mówi po walijsku.

14. Trzy miliony ludzi mieszka w Walii i 9 milionów owiec. W zależności od pory roku, czasami jest aż tutaj 11 milionów owiec.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *