31 Zaskakujących Ciekawostek o Wilkach

wilk

Wilki są legendarne ze względu na ich wycie, które wykorzystują do komunikacji. Poznaj najlepsze ciekawostki na temat wilków.

1. Najcięższy dziki wilk na świecie, zabity na Alasce w 1939 roku, ważył 80 kilogramów. Najmniejsze wilki pochodzą z podgatunku wilka arabskiego, którego samice w chwili osiągnięcia dojrzałości mogą ważyć zaledwie 10 kilogramów.

2. Wilki są największymi członkami rodziny psów.

3. Ich długi pysk kończy się nadmiernie wrażliwym nosem, który jest sto razy wrażliwszy na zapachy od ludzkiego.

4. Gdy uda im się zabić, wilki nie jedzą z umiarem. Wilki mogą zjeść aż 9 kg podczas jednego posiłku. Samiec alfa jako pierwszy zjada i pożre najwięcej mięsa ze stada, a następnie inni członkowie stada. Jest to taktyka przetrwania, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy będzie ich następny posiłek i często kilka dni trzeba poczekać przed ponownym jedzeniem.

5. Wilki są zwierzętami wysoce terytorialnymi i zazwyczaj zakładają terytoria znacznie większe, niż potrzebują do przeżycia, aby zapewnić sobie stały dopływ zdobyczy.

6. Przeciętny rozmiar łapy wilka jest porównywalny z ręką dorosłego człowieka. Są naprawdę olbrzymie!

7. Ich grube futro pomaga im przetrwać ciężki zimowy klimat.

8. Słuch wilka jest dwadzieścia razy lepszy niż człowieka.

zwierzę w lesie

9. Wilki żyją i polują w stadach liczących około sześciu do dziesięciu zwierząt. Znane są z tego, że pokonują duże odległości, nawet 20 kilometrów w ciągu jednego dnia.

10. Wilki nie są szczególnie szybkie, a ich maksymalna prędkość wynosi około 45km/h. Zamiast tego polegają na swoim słuchu i węchu, aby wykryć ofiarę.

11. Wilki, znane jako wysoce inteligentne zwierzęta stadne, przez tysiąclecia były powszechnie źle rozumiane jako dzikie i zabójcze bestie. Są to stworzenia z mitu i folkloru, często ze szkodą dla nich. Prawda jest taka, że wilki są niezwykle społecznymi zwierzętami, które rozwijają bardzo bliskie więzi społeczne z członkami rodziny i swoją sforą.

12. Najsilniejszy samiec i samica w parze prowadzą stado i są znane jako “alfy”.

13. Hierarchia samców i samic jest współzależna i jest stale utrzymywana przez agresywne i wyrafinowane przejawy dominacji i uległości. Kontrola praw hodowlanych jest jednym z kluczowych przywilejów wilków alfa. Wilki alfa są zazwyczaj jedynymi samcami w stadzie. Jeśli inne dorosłe wilki chcą się rozmnażać, zazwyczaj muszą opuścić stado.

14. Kiedy wilk znajdzie partnera, mają tendencję do pozostawania razem na dobre i na złe, często aż do śmierci.

15. Szary wilk od wieków jest notorycznym łotrem bajek, a jednak to bardzo inteligentne i towarzyskie zwierzę niewiele zrobiło, by zasłużyć na swoją przerażającą reputację.

16. Oprócz tendencji do monogamii, wilki rozwijają silne więzi społeczne dla swojej rodziny i bliskich. Są znane z tego, że poświęcają się dla przetrwania stada lub jednostki rodzinnej.

17. Uważa się, że Czerwony Wilk jest krzyżówką Wilka Szarego i kojota.

polowanie

18. Przerażająca legenda o wilkołaku ma swoje korzenie w starożytnej Grecji, gdzie po znieważeniu Zeus zamienił króla Likaona z Arkadii w wilka.

19. Szacuje się, że wilki żyją do 13 roku życia.

20. Kolejność wilków w stadzie jest ustalana i utrzymywana poprzez serię “rytualnych walk”. Wilki jednak wolą wojny psychologiczne od fizycznych.

21. Być może najbardziej znaną cechą szarego wilka jest jego przenikliwe, piękne wycie. Jest to podstawowe narzędzie komunikacji, zarówno między samotnymi wilkami a ich sforą, jak i między sforami. Wycie określa wielkość i siłę różnych stad.

22. Wilki na ogół wolą większe ofiary, takie jak jelenie, ale zadowolą się czymś mniejszym, np. królikami.

23. Wilki są ultramaratonowymi łowcami wytrzymałościowymi. Znane są z tego, że tropią swoją ofiarę przez wiele godzin, aż do nocy.

w śniegu

24. Wielkość terytoriów wilków zależy w dużej mierze od ilości dostępnych ofiar.

25. “Canis Lupis” to po łacinie “Szary Wilk”, który jest najbardziej rozpowszechniony.

26. W mitologii rzymskiej, Romulus i Remus byli wychowywani przez wilki.

27. W dużych stadach wilków jest czasem “drugi w hierarchii”. Są one znane jako “wilk beta”. Wilki beta zazwyczaj biorą na siebie rolę wychowywania potomstwa par alfa, często stając się matkami lub ojcami zastępczymi kiedy gdy para alfa jest nieobecna.

28. W kulturze Amerykanów wilk jest postrzegany jako tropiciel i wielki nauczyciel.

29. Wilki mają tylko jeden sezon lęgowy w roku – w zimie. Swoje szczenięta mają pod koniec kwietnia lub na początku maja. Szczenięta trzymają zazwyczaj w dziurze w ziemi.

30. Wilk szary istnieje tylko w niektórych częściach ZSRR, Ameryki Północnej i Europy Wschodniej, gdzie nadal zachowuje swój legendarny i mitologiczny status wśród królestwa zwierząt.

31. Samotny wilk może pokonać do 200 km w ciągu 24 godzin.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *