You are currently viewing Wisła – 7 atrakcji, które warto zobaczyć w Wiśle
Zamek Prezydencki w Wiśle

Wisła jest idealnym miejscem na wczasy w górach, w którym z bogatej oferty wypoczynku można korzystać przez cały rok. Rodzinne miasto Adama Małysza jest dobrym punktem wypadowym w Beskid Śląski, z którego przez cały rok można urządzać piesze wycieczki w rejon Stożka, Soszowa, Równicy i Baraniej Góry. To również ważny ośrodek narciarski, który dodatkowo zadziwia unikalnymi zabytkami i atrakcjami dla całej rodziny.

1. Skocznia Narciarska im. Adama Małysza w Wiśle Malince

W mieście kojarzonym przede wszystkim z Adamem Małyszem i jego sportowymi sukcesami, nie mogło zabraknąć skoczni narciarskiej z prawdziwego zdarzenia. W ścisłym centrum Wisły znajdują się niewielkie skocznie szkoleniowe, które wciąż służą początkującym skoczkom. Najważniejszy obiekt znajduje się jednak przy drodze na Szczyrk, w niewielkiej odległości od Doliny Czarnej Wisełki i drogi na Baranią Górę. Obiekt w Wiśle Malince został oddany do użytku w 2008 roku,  decyzja o jego budowie była skutkiem sukcesów Małysza. Skocznia ma 134 metry wysokości i znana jest z organizacji ważnych zawodów. Turyści mogą ją podziwiać z dołu, mogą też wjechać na jej szczyt kolejką i z góry spojrzeć na Wisłę oraz Beskid Śląski. Dzięki temu wiślańska skocznia jest chętnie odwiedzana przez cały rok i cieszy się wielkim powodzeniem – nie tylko wśród fanów skoków narciarskich.

Skocznia Narciarska w Wiśle Malince (przy DK 942 biegnącej z Wisły do Szczyrku)

2. Pałacyk Myśliwski Habsburgów

W centrum Wisły, w pobliżu dworca kolejowego, czeka na turystów ciekawy zabytek drewnianej architektury. To myśliwski pałacyk Habsburgów, który pierwotnie stał na polanie Przysłop pod szczytem Baraniej Góry. Pałacyk powstał pod koniec XIX wieku, a w swych dziejach pełnił różne role. Był własnością Habsburgów (którzy chętnie polowali na głuszce, niegdyś powszechnie występujące na Baraniej Górze), później służył jako schronisko turystyczne, z którego korzystali goście planujący wędrówki w rejonie Baraniej Góry i źródeł Wisły. Gdy na Przysłopie powstało nowe, duże schronisko, drewniany pałacyk został przeniesiony do centrum miasta. Od 1986 roku jest ważnym punktem na trasie każdej wycieczki po Wiśle, sprawdza się też doskonale jako siedziba lokalnego PTTK oraz punkt informacji turystycznej. Zabytek doczekał się też wpisu na dwie ważne dla regionu trasy turystyczne: Szlak Architektury Drewnianej województwa śląskiego oraz Szlak Habsburgów, który prowadzi przez Wisłę śladem jej dawnych właścicieli.

Pałacyk Habsburgów, ul. Lipowa 4A

3. Galeria „Sportowe Trofea Adama Małysza”

Urodzony w Wiśle Adam Małysz sprawił, że w początkach XXI wieku skoki narciarskie stały się jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych w Polsce. Sukcesy skoczka rozsławiły nie tylko ten sport, ale i Wisłę. Dla tych, którzy zaglądają w Beskid Śląski ze względu na Adama Małysza, ważną atrakcją będzie niepozorny dom mieszczący się przy ul. 1 Maja na Oazie, w pobliżu ronda, z którego rozchodzą się drogi na Szczyrk i Koniaków. Dom ten znany jest jako Galeria Adama Małysza. Zachwyca on bogatą kolekcją nart, strojów narciarskich oraz pucharów, które udało się zdobyć skoczkowi podczas swej kariery. Można tu zobaczyć m.in. medale zdobyte podczas Igrzysk Olimpijskich w Salt Lake City i Vancouver, Kryształowe Kule oraz pamiątki z wielu innych zawodów, w których brał udział skoczek z Wisły. Całość robi wielkie wrażenie, zatem każdy fan sportów zimowych powinien w trakcie wizyty w Wiśle odwiedzić to unikalne miejsce.

Galeria „Sportowe Trofea Adama Małysza”, ul. 1 Maja 48A

4. Muzeum Beskidzkie

Kto chce lepiej poznać dzieje Wisły, a przy okazji zdobyć sporo ciekawych wiadomości na temat mieszkańców Beskidu Śląskiego i ich kultury, ten koniecznie powinien zajrzeć do Muzeum Beskidzkiego im. Adama Podżorskiego. Mieści się ono w ścisłym centrum Wisły, tuż przy gwarnym deptaku. Siedzibą muzeum jest dawna karczma, pochodząca z końca XVIII wieku i do dziś zachwycająca historycznym charakterem. Co można zobaczyć w muzeum? Przede wszystkim te przedmioty, z których jeszcze nie tak dawno powszechnie korzystano w góralskich domach. Nie brak tu również narzędzi, dzięki którym można poznawać ginące zawody Beskidu Śląskiego: ciesielstwo, kowalstwo i tkactwo. W muzeum znalazło się też miejsce na zabytkowe narty, stolnicę do wyrobu gontów oraz na zestaw naczyń, które niegdyś znajdowały się w każdym szałasie pasterskim. Całość uzupełnia kolekcja obrazów i rzeźb, którym również warto poświęcić swój czas.

Muzeum Beskidzkie im. A. Podżorskiego, ul. Stellera 1

5. Plac Bogumiła Hoffa i deptak

Rolę rynku w Wiśle pełni Plac Bogumiła Hoffa (etnografa i malarza, bardzo nazywanego często odkrywcą Wisły ze względu na gorliwość, z jaką promował ją jako idealne górskie letnisko), przy którym skupiły się najważniejsze budowle miasta. Tą najbardziej charakterystyczną jest Dom Zdrojowy z lat 30. XX wieku, w którym czeka m.in. słynna rzeźba Adama Małysza. Wykonana przez lokalnych cukierników z białej czekolady, jest dowodem na to, jak wiele radości sprawiły miejscowym sukcesy Małysza. Z Placem Bogumiła Hoffa sąsiaduje Park Kopczyńskiego oraz wiślański amfiteatr, znany z wielu ciekawych wydarzeń. Tym najważniejszym jest Tydzień Kultury Beskidzkiej, cieszący się wielką popularnością wśród miłośników folkloru i dobrej zabawy.

Plac znajduje się przy ul. 1 Maja, pełniącej rolę miejskiego deptaku. Jej ciekawą ozdobą jest Aleja Gwiazd Sportu, która przypomina o znanych osobach związanych z Wisłą, oraz Pomnik Wisły, przypominający o tym, że w pobliżu miasta zaczyna swój bieg najważniejsza polska rzeka. Przy ulicy tej można znaleźć również wiele przytulnych kawiarenek i restauracji, sklepów z pamiątkami i innych punktów, z których chętnie korzystają turyści goszczący w Wiśle.

6. Willa Ochorowiczówka

Wśród wielu znanych osób, których działalność przyczyniła się do rozsławienia Wisły jako kurortu i miejscowości wypoczynkowej, ważną rolę odegrał Julian Ochorowicz. Uznawany za jedną z najciekawszych postaci poleskiego pozytywizmu, wzbudzał za życia wiele emocji. Naukowiec, który wyprzedził swą epokę, zapisał się w dziejach polskiej nauki jako dziwak, a zarazem wielki wynalazca. Willa, w której zamieszkał w 1899 roku, jest dziś jednym z ważniejszych zabytków w Wiśle, a urządzone w jej murach muzeum cieszy się wielką popularnością. Co można zobaczyć w tej placówce? Wystawę, której głównym bohaterem jest Ochorowicz, oraz bogatą kolekcję obrazów i rzeźb różnych autorów. Te dzieła sztuki łączy jedno – są ciekawymi przykładami polskiego surrealizmu.

Willa Ochorowiczówka — Muzeum Magicznego Realizmu, ul. Ochorowicza 6

7. Wiadukt kolejowy Wisła Głębce

Wiadukt, który znajduje się tuż przed stacją kolejową Wisła Głębce, robi wrażenie – nie tylko na miłośnikach kolei. Konstrukcja, która umożliwia pociągom przejazd nad doliną potoku Łabajów, ma długość 120 metrów, a jej wysokość dochodzi do 25 m. To jeden z nielicznych wiaduktów kolejowych w tej części Beskidów, przez co jego wartość wzrasta. Wiadukt ten jest jednocześnie cennym zabytkiem, którego historia zaczyna się w latach 30. XX wieku. Konstrukcja robi wrażenie, a spacer w rejonie wiaduktu może się okazać ciekawym dodatkiem do górskiej wycieczki (w rejonie budowli przebiega m.in. popularny szlak pieszy, prowadzący z Wisły Głębce do schroniska na Stożku).

Wiadukt kolejowy Wisła Głębce, ul. Turystyczna 2