You are currently viewing Zamość zimą: 9 atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć w perfekcyjnym mieście
fot. Wikimedia | MaKa

Zamość to wyjątkowe miasto znajdujące się we wschodniej części Polski, w województwie lubelskim. Odznacza się przepiękną architekturą oraz bardzo obszerną ofertą kulturalną. Nie brakuje również atrakcji, które każdego roku przyciągają turystów z najróżniejszych stron Polski. Które z nich warto zobaczyć w okresie zimowym? Oto kilka wybranych propozycji.

1. Rynek Wielki

Rynek Wielki
fot. fb.com/miasto.zamosc.official

To bez wątpienia serce miasta i miejsce, które niemal zawsze tętni życiem. W okresie zimowym prezentuje się równie pięknie i zachwyca ujmującą energią. Plac otoczony jest ze wszystkich stron pięknymi kolorowymi kamienicami. Każda z nich posiada swoją nazwę i z każdą z nich wiąże się odrębna historia. Warto zwrócić uwagę na kamienice ormiańskie, których historia sięga jeszcze XVII wieku. Z kolei we wschodniej części znajduje się legendarna Apteka Rektorska. To najstarsza apteka w Polsce. Została otwarta dokładnie w 1609 roku i od tamtego momentu nieprzerwanie prosperuje w tym samym miejscu. Mieszczą się tutaj również kawiarnie i restauracje, w których będzie można odpocząć po całym dniu zwiedzania. Na Rynku Wielkim znajduje się także imponujący ratusz, który od wielu lat stanowi jedną z najważniejszych budowli w całym mieście. Jego wieża zegarowa liczy sobie nieco ponad 50 metrów.

2. Muzeum Zamojskie

Muzeum Zamojskie
fot. fb.com/MuzeumZamojskiewZamosciu

Muzeum Zamojskie znajduje się przy ulicy Ormiańskiej 30. To idealna propozycja dla wszystkich osób, które pragną dowiedzieć się nieco więcej o Zamościu i jego niebywałej historii. Już sama lokalizacja robi spore wrażenie, gdyż muzeum znajduje się na terenie kompleksu pięknych kamienic pochodzących z XVII wieku. Zostało otwarte w 1926 roku. Na terenie obiektu będzie można podziwiać wspaniałe stałe wystawy. Sporym zainteresowaniem cieszy się wystawa Sztuka Ludowa Zamojszczyzny oraz galeria malarstwa historycznego i sakralnego. Warto również udać się do sali, w której znajdują się eksponaty pochodzące z czasów średniowiecza. Wizyta w tym miejscu pomoże w znaczącym stopniu zapoznać się z ciekawą historią miasta. Samo muzeum jest bardzo ładnie zaaranżowane i z pewnością zachwyci nawet najbardziej wymagających gości. Trzeba jednak podkreślić, że jest to placówka stworzona w staroświeckim stylu i nie znajdziemy w tym miejscu interaktywnych instalacji czy multimedialnych atrakcji, które dla wielu muzeów stały się podstawą.

3. Galeria Nadszaniec

Galeria Nadszaniec
fot. fb.com/Zamosc.Roztocze | Teresa Tomaszewska

Galeria Nadszaniec znajduje się przy ulicy Łukasińskiego 2 i jest absolutnie obowiązkową pozycją dla turystów. Pogoda nie ma w tym wypadku znaczenia, a miejsce można zwiedzać zarówno w samym środku lata, jak i zimą. Mamy w tym wypadku do czynienia z dwykondygnacyjną budowlą, która powstała jeszcze w pierwszej połowie XIX wieku. To wyjątkowo piękny przykład architektury fortecznej i miejsce, w którym historia jest niemal namacalna. Sama konstrukcja nie jest jedyną atrakcją na miejscu. Równie wielkim zainteresowaniem cieszy się Podziemna Trasa Turystyczna, która zaczyna się na tej samej ulicy, tuż przy pasażu handlowym. Podczas zwiedzania przechodzimy przez galerię strzelecką. Spacerowanie po tych klimatycznych podziemnych korytarzach jest niebywale ekscytującym przeżyciem, a dla pasjonatów historii – doświadczeniem, podczas którego będzie można znacząco poszerzyć własną wiedzę.

4. Muzeum Fotografii w Zamościu

Muzeum Fotografii w Zamościu 
fot. fb.com/p/Muzeum-Starej-Fotografii-Adam-Gąsianowski-100049980642736

Muzeum Fotografii w Zamościu znajduje się przy ulicy Stanisława Staszica 15. To obowiązkowy cel podróży w przypadku pasjonatów fotografii, ale również ciekawe miejsce dla wszystkich tych, którzy z fotografią nie mają nic wspólnego. W prywatnej kolekcji znajdziemy nie tylko zabytkowe aparaty fotograficzne z minionych już lat, ale również tysiące wyjątkowych fotografii, w tym kadry powstałe jeszcze w XIX wieku. Podczas zwiedzania będzie można dowiedzieć się bardzo wielu interesujących rzeczy na temat początków fotografii, następnie wszystkich zmian zachodzących w tej wyjątkowej branży. Warto dodać, że najstarsza fotografia znajdująca się w muzeum pochodzi z 1850 roku.

5. Muzeum Broni i Fortyfikacji „Arsenał” w Zamościu

Muzeum Broni i Fortyfikacji „Arsenał” w Zamościu
fot. fb.com/muzeumarsenal

Muzeum Broni i Fortyfikacji „Arsenał” znajduje się przy ulicy Zamkowej 2, a zatem w ścisłym centrum miasta. To prawdziwa gratka dla miłośników militariów oraz sztuki fortecznej. Ten nowoczesny obiekt powstał jeszcze w pierwszej połowie lat osiemdziesiątych, bardzo szybko zyskując status jednego z najciekawszych muzeów w okolicy. Powstał na terenie dawnego arsenału, którego początki datuje się na drugą połowę XVI wieku. Ogromna ilość zbiorów związanych z militariami robi kolosalne wrażenie. Warto jednak dodać również, że w Polsce nie znajdziemy drugiego takiego miejsca, w którym można bardzo dokładnie prześledzić ewolucję sztuki fortecznej na przestrzeni wieków. Wizyta w tym miejscu będzie pasjonującym przeżyciem zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

6. Synagoga w Zamościu

Synagoga mieści się przy ulicy Ludwika Zamenhofa 9, choć niegdyś nazywana była ulicą Żydowską. Początki budowy ten majestatycznej budowli datuje się na pierwszą połowę XVII wieku. To jedno z nielicznych miejsc w Zamościu, w których do dnia dzisiejszego przetrwały ślady kultury żydowskiej.

7. Pałac Zamoyskich

Pałac Zamoyskich znajduje się ponad sto metrów od samego rynku, przy ulicy Akademickiej. To niebywale ważna budowla z perspektywy mieszkańców, ponieważ to właśnie Zamoyskiego uważa się za założyciela miasta Zamość. Pierwotna konstrukcja powstawała jeszcze w XVII wieku pod nadzorem włoskiego mistrza Bernarda Morando. W kolejnych latach pałac był wielokrotnie przebudowywany i modernizowany. Pojawiały się kolejne architektoniczne elementy wpasowujące się w aktualne niegdyś trendy. Tuż przed pałacem na wielkim postumencie znajduje się pomnik Zamoyskiego.

8. Rezerwat Przyrody Hubale 

Rezerwat Przyrody Hubale został stworzony w pierwszej połowie lat osiemdziesiątych. Jego powierzchnia to niespełna 35 hektarów. To idealny teren na długie spacery w przepięknej scenerii, która zimą nabiera zupełnie innego uroku. Z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom przyrody oraz osobom, które pragną nieco odpocząć od miejskiego zgiełku.

9. Kościół Rzymskokatolicki pw. Zwiastowania NMP

Kościół Rzymskokatolicki pw. Zwiastowania NMP znajduje się na terenie Starego Miasta i jest przepięknym przykładem barokowej architektury. Jego budowa została ukończona w drugiej połowie XVII wieku. Wiąże się z tym miejscem wiele ciekawych historii. W okresie rosyjskiego zaboru w tym okazałym budynku znajdował się magazyn, co dzisiaj zdaje się dosyć nieprawdopodobnym zjawiskiem. Z kolei w czasach międzywojennych mieścił się tutaj Sejmik Powiatowy, ale również muzeum, a następnie sala kinowa, która cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Dopiero w latach dziewięćdziesiątych Franciszkanie ponownie przejęli budynek. Jest to architektoniczna perełka Zamościa, którą warto zobaczyć na własne oczy.