You are currently viewing Żywiec – atrakcje i miejsca, które trzeba zobaczyć

Żywiec to świetny punkt dla osób aktywnych, a położenie miasta sprawia, iż można z niego urządzać wycieczki zarówno w Beskid Śląski i Żywiecki, jak i w Beskid Mały.

Miasto to może się jednocześnie pochwalić ciekawymi zabytkami architektury, muzeami oraz malowniczymi parkami, w których każdy turysta spędzi wolny czas w przyjemny i pożyteczny sposób.

Dla tych, którzy chcą lepiej poznać Żywiec, mamy listę 7 najważniejszych atrakcji turystycznych na terenie miasta.

1. Stary Zamek – Muzeum Miejskie

Stary Zamek żywiecki jest cennym zabytkiem architektury, mogącym pochwalić się historią sięgającą XV wieku. Właściciele zamku (najpierw Komorowscy, później Wielopolscy) często remontowali i rozbudowywali zamek, dlatego też w jego bryle widoczne są cechy typowe m.in. dla architektury renesansowej.

Sporo zmian w wyglądzie zamku wprowadzono również w czasach ostatnich panów Żywca – Habsburgów, choć ta rodzina szybko przestała się zamkiem interesować, a w jego bezpośrednim sąsiedztwie zbudowała dla siebie nowy pałac.

Stary Zamek, znany m.in. jako miejsce pobytu króla Jana Kazimierza w 1655 roku, służy dziś jako Muzeum Miejskie. Placówka ta może się pochwalić ciekawymi zbiorami, dzięki którym można poznać dzieje Żywca oraz przyrodnicze bogactwo jego najbliższej okolicy: Kotliny Żywieckiej i Beskidu Żywieckiego.

Wrażenie na zwiedzających robi też wystawa archeologiczna oraz Dział Etnografii z wystawą dotyczącą kultury ludowej Żywiecczyzny. Przy okazji warto zapoznać się z kolekcją sztuki sakralnej regionu oraz zajrzeć do zamkowych piwnic, w których zgromadzono dawne narzędzia tortur.

Choć ta część wystawy wydaje się dość makabryczna, można dzięki niej zdobyć sporo cennych wiadomości na temat historii sądownictwa i dawnych sposobów wymierzania sprawiedliwości.

Stary Zamek – Muzeum Miejskie w Żywcu, ul. Zamkowa 2

2. Park Zamkowy w Żywcu

Park Zamkowy, często nazywany Parkiem Habsburgów, to idealne miejsce wypoczynku i rekreacji. Nie brak tu starych drzew, oczek wodnych i spacerowych alejek, nie brak też zabytkowych obiektów (m.in. Domek Chiński).

Podczas spaceru po parku można podziwiać dawne stajnie z mini zoo, usiąść na ławeczce obok Alicji Habsburg lub zajrzeć do Parku Miniatur, w którym zaprezentowano najciekawsze budowle wzniesione na terenie Podbeskidzia dzięki dobrej woli i funduszom Habsburgów.

Wśród miniatur znajduje się m.in. zamek w Suchej Beskidzkiej, pałac w Rajczy oraz drewniany kościółek, który obecnie znajduje się w Wiśle Czarne (w pobliżu Zameczku Prezydenta).

Park Zamkowy (wejście od ulicy Zamkowej lub ulicy Witosa)

3. Browar w Żywcu

Przez Żywiec przebiega Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, który koncentruje się na obiektach o industrialnym charakterze i dużej wartości historycznej. W Żywcu takim obiektem jest Browar Żywiec, założony przez Habsburgów w połowie XIX wieku. Swego czasu był to jeden z najnowocześniejszych i najlepszych browarów w Galicji.

Wciąż warzone jest tu piwo, choć najstarsza część zakładu zmieniła swoje przeznaczenie. Tam, gdzie niegdyś mieściły się piwnice leżakowe, tam działa nowoczesne Muzeum Browaru.

Kto zdecyduje się na jego zwiedzanie, ten odbędzie wyjątkową podróż w czasie, pozna dzieje Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu i zapozna się z losami żywieckich Habsburgów. Przy okazji można tu zdobyć sporo wiadomości na temat tego, jak dawniej warzono piwo, które rozsławiło Żywiec.

W miejscu tym tradycja i nowoczesność łączą się ze sobą, dzięki czemu opowieść o mieście i jego najsłynniejszym zakładzie wciągnie każdego turystę. A po zwiedzaniu można uczestniczyć w degustacji żywieckiego piwa, można też zajrzeć do działającej przy browarze restauracji i odpocząć przy smacznym posiłku.

Muzeum Browaru, ul. Browarna 88

4. Konkadedra i wieża widokowa

Żywiecka fara istniała już w XV wieku, choć obecny wygląd kościoła jest zasługą prac wykonanych pod koniec XVI wieku. Nie brak tu elementów typowych dla stylu renesansowego, widoczne są też cechy typowe dla gotyku i baroku.

W kościele można zobaczyć m.in. kaplice grobowe dawnych panów Żywca (Komorowskich i Habsburgów) oraz XVII-wieczną kaplicę Ogrojca. Miłośników sztuki sakralnej z pewnością zachwyci najcenniejszy element wyposażenia wnętrza, czyli gotycki tryptyk, wykonany około 1500 roku.

Zwiedzanie konkatedry warto połączyć z wejściem na kościelną wieżę (pochodzącą z XVIII wieku), wykorzystywaną obecnie jako punkt widokowy. Z wieży można podziwiać panoramę Żywca, okolice Jeziora Żywieckiego oraz Beskidy: Śląski, Żywiecki i Mały. Kto chce wejść na taras widokowy, ten musi pokonać 100 schodów, jednak wysiłek włożony w wejście na wieżę rekompensuje niezapomniany widok.

Konkatedra Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu, ul. Zamkowa 6

5. Styk Soły i Koszarawy

W centrum Żywca łączą się ze sobą dwie górskie rzeki, doskonale znane miłośnikom wędrówek po Beskidach. To Soła i Koszarawa, których doliny do dziś robią wrażenie na przyrodnikach i miłośnikach górskich widoków.

Soła w krajobrazie Żywca i Kotliny Żywieckiej zajmuje miejsce szczególnie ważne. Dlaczego? Bo jest ona pierwszym dużym dopływem Wisły. Koszarawa, która ma swe źródła na stokach Jałowca, jest z kolei jednym z najciekawszych dopływów Soły.

W Żywcu nad rzekami tymi można spacerować do woli. Na aktywnych czekają ciekawe ścieżki spacerowe i deptaki, nie lada gratką jest też ścieżka przyrodnicza, pozwalająca docenić naturalne bogactwo Soły i Koszarawy.

Styk Soły i Koszarawy (koło skrzyżowania DK 946 z ul. Handlową)

6. Jezioro Żywieckie

Częste wylewy Soły sprawiły, że mieszkańcy Żywca i okolicy w latach 60. XX wieku zdecydowali się na zbudowanie zbiornika zaporowego, który pomógłby zapanować nad tą górką rzeką.

W wyniku budowy zapory (w której mieści się elektrownia wodna) w miejscu najstarszej części Żywca powstało jezioro, nad którym czekają liczne ośrodki wypoczynkowe. Jezioro to jest jednym z ważniejszych elementów w pejzażu Kotliny Żywieckiej. Zbiornik ten zajmuje powierzchnię 10 km², a jego głębokość dochodzi do 26 metrów.

Choć Jezioro Żywieckie jest przede wszystkim zbiornikiem retencyjnym, nie brak tu miejsc sprzyjających fanom aktywnego wypoczynku i rekreacji. Nie brak tu miejsc do plażowania i wędkowania, częstym widokiem są też turystyczne statki. Wielkim powodzeniem cieszą się też sierpniowe regaty, będące ważnym wydarzeniem dla miłośników sportów wodnych.

7. Wzgórze Grojec

Nad centrum Żywca góruje Grojec – charakterystyczne wzgórze o wysokości 612 m n.p.m. i trzech szczytach (obok głównego wierzchołka masyw ten tworzą jeszcze Mały i Średni Grojec).  Kto wybierze się na wędrówkę po zboczach Grojca, ten będzie mógł cieszyć się pięknymi widokami na Kotlinę Żywiecką oraz na Beskidy (m.in. na Beskid Mały z charakterystyczną Górą Żar).

Grojec jest jednocześnie ciekawym miejscem dla miłośników historii. Wiadomo, że na zboczach tego wzniesienia już w okresie wczesnego średniowiecza powstała obronna budowla, a w XV wieku zamek służący rycerzom – rabusiom.

O żywieckich rozbójnikach krążą do dziś liczne legendy, a nazwa Grojec pojawia się w nich bardzo często. Z nazwą tą można się również spotkać podczas zwiedzania Muzeum Miejskiego, do którego trafiły przedmioty znalezione na Grojcu podczas badań archeologicznych.

Na Grojec można wejść m.in. od strony ul. Browarnej i Muzeum Browaru Żywiec, lub od ul. Witosa i Amfiteatru pod Grojcem.