Bąk określany jest mianem największej krajowej muchówki. Faktycznie zasługuje na to miano, bąki są bowiem rzeczywiście bardzo duże jak na owady. Samice mają większe rozmiary niż samce, a larwy tych owadów mają kolor biały. Więcej ciekawostek znajdziesz w dalszych częściach niniejszego artykułu.
Bąki to owady, o których większość z nas nie posiada zbyt rozbudowanej wiedzy. Tymczasem można o nich powiedzieć wiele ciekawostek, a oto 10 najciekawszych:
1. Częsty przybysz
Bąka można spotkać bardzo często. Najczęściej można go ujrzeć w okolicach pastwisk albo niedaleko rzek i wszędzie tam, gdzie przebywają zwierzęta gospodarskie.
2. Nie atakują
Bąki raczej nie atakują ludzi. Przy spotkaniu z człowiekiem wybierają drogę ucieczki. Samice żywią się krwią bydła, której za jednym razem wypija około 200 mg. Samiec spożywa pyłki i nektar pochodzące z kwiatów.
3. Końska mucha
Na bąka często mówi się „końska mucha”, jest to jednak nazwa potoczna, która nie oznacza żadnego konkretnego gatunku tego owada.
4. Występowanie
Poza Europą, bąk występuje także na terenie Azji i Afryki.
5. Samica bąka
Samica bąka składa jaja na roślinność, która znajduje się na tafli wody.
6. Rozwój larw
Rozwój larw bąka następuje w mule.
7. Długość ciała
Długość ciała dorosłego osobnika, może osiągać nawet 3 cm.
8. Czas godów
Czas godów bąkowatych przypada na połowę maja.
9. Bydło i bąki
Stan bydła po spotkaniu z bąkiem jest niekorzystny: spada waga i mleczność, zwierzę staje się wyraźnie osłabione.
10. Przenoszenie chorób
Bąki mogą przenosić różne choroby, takie jak wąglik. Przenoszą także pasożyty, takie jak na przykład świdrowce.
Chociaż bąki zazwyczaj uciekają przed człowiekiem, zamiast go atakować, z pewnością nie warto ryzykować. Ukłucie bąka jest bardzo bolesne, niesie ze sobą szereg niepożądanych skutków.
Jeśli w twoim otoczeniu usłyszysz charakterystyczny dźwięk, który wydają te owady, najlepiej po prostu się oddal. Szczególną ostrożność warto zachować w miejscach, w których owady te przebywają najczęściej. Mowa tutaj o pastwiskach, okolicach rzek i wszędzie tam, gdzie znajduje się miejsce przebywania bydła.