Podlaskie kojarzone jest ze skarbami przyrody, wielokulturowymi miasteczkami i drewnianymi cerkwiami. Czy ta część kraju może być ciekawa dla dzieci? Oczywiście, a na liście miejsc, które warto odwiedzić podczas rodzinnej wycieczki, nie brak obiektów cieszących się międzynarodową sławą.
1. Rezerwat Pokazowy Żubrów w Białowieskim Parku Narodowym
Wizyta w Puszczy Białowieskiej nie może obejść się bez spotkania z żubrami. Gdzie można je zobaczyć? W pokazowym rezerwacie znajdującym się w pobliżu drogi łączącej Hajnówkę z Białowieżą. Główną atrakcją jest tu żubr, można tu jednak podziwiać i łosie, i jelenie. W zagrodzie znalazło się miejsce dla dzików, wilków i innych mieszkańców Puszczy, zatem spacer po tym małym zoo stanie się dla maluchów ciekawą lekcją przyrody.
2. Kanał Augustowski
Kanał Augustowski to jeden z ciekawszych zabytków techniki na ziemiach polskich oraz droga wodna o wielkim znaczeniu historycznym. Dla tych, którzy spędzają z dziećmi wczasy w Augustowie, dobrym sposobem spędzenia wolnego czasu będzie wycieczkowy rejs po kanale. Takie wyprawy organizuje zarówno Żegluga Augustowska, jak i wiele prywatnych firm, które postawiły na mniejsze stateczki i katamarany. Przed rejsem warto poznać dzieje kanału. Można do zrobić w Muzeum Kanału Augustowskiego, urządzonym w zabytkowym Dworku Prądzyńskiego.
3. Zaułek Krasnoludków w Suwałkach
W Suwałkach, rodzinnym mieście Marii Konopnickiej, z krasnoludkami można spotkać się niemal na każdym kroku. Krasnale strzegą m.in. wejścia do rodzinnego domu Marii Konopnickiej (dziś służącego jako muzeum), pilnują też ogrodu urządzonego na jego zapleczu. W Zaułku Krasnoludków czeka wiele atrakcji, m.in. Błystek, sierotka Marysia i Zaczarowana Studnia. Kto chce posłuchać bajek i legend, ten koniecznie powinien tu zajrzeć.
4. Rejsy po jeziorze Wigry
Jezioro Wigry jest sercem Wigierskiego Parku Narodowego oraz jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych na Suwalszczyźnie. Wypoczynek nad jego wodami to szansa na zwiedzenie ciekawych zabytków, zdobycia wielu ciekawych informacji przyrodniczych oraz spędzenia czasu na dobrej zabawie. Tę ostatnią zapewniają wycieczkowe rejsy po jeziorze, które organizuje Żegluga Wigierska. Statek Kameduła zabiera turystów w godzinną podróż, która każdemu dostarczy niezapomnianych wrażeń.
5. Silvarium w Poczopku
Silvarium w Poczopku jest jedną z najważniejszych atrakcji przyrodniczych w Puszczy Knyszyńskiej. To doskonałe miejsce na spacer z dziećmi – szczególnie tymi, które interesują się przyrodą i chcą poszerzać wiedzę na jej temat. Silvarium jest połączeniem leśnego ogrodu i parku edukacyjnego, a na jego terenie czeka sporo atrakcji. Ścieżki dydaktyczne, park megalitów, Galeria na Skraju Puszczy – oto wybrane atrakcje, z jakimi można się tu spotkać.
6. Pentowo i Europejska Wieś Bociania
W niewielkiej odległości od centrum Tykocina, wśród narwiańskich rozlewisk, znajduje się Pentowo – klimatyczny dwór, znany od lat jako Europejska Wieś Bociania. W tym miejscu można korzystać z lekcji jazdy konnej oraz podziwiać bocianie gniazda. To one są dumą Pentowa i jedną z najważniejszych atrakcji na Podlasiu. Sympatyczne ptaki i ich domostwa można podglądać ze specjalnych platform widokowych. Można z nich też podziwiać nadnarwiańskie łąki, na których pojawia się wiele innych gatunków ptaków.
7. Białostocki Teatr Lalek
Wizytę w stolicy Podlasia można umilić dziecku na wiele sposobów. Jedną z ciekawszych propozycji jest wizyta w Białostockim teatrze Lalek (jednej z najstarszych instytucji tego typu w kraju). Pracownicy teatru mają specjalny repertuar dla dzieci, organizują też warsztaty i lekcje teatralne dla najmłodszych. Dla dzieci, które interesują się kulturą i aktorstwem, wizyta w tym miejscu bez wątpienia stanie się ciekawą przygodą.
8. Park Miniatur Zabytków Podlasia w Hajnówce
Dla małych krajoznawców parki miniatur są atrakcyjnymi punktami na trasie wycieczki. Wizyta w takim miejscu pozwala im w krótkim czasie poznać najważniejsze budowle z danego regionu i docenić ich specyfikę. W parku miniatur w Hajnówce goście mogą podziwiać tak znane budowle, jak pałac Branickich w Białymstoku, miniaturowe cerkwie (m.in. z Bielska Podlaskiego) oraz klasztor w Wigrach. Dzięki temu w krótkim czasie można poznać najważniejsze skarby województwa i zaplanować kolejne wycieczki po jego terenie.
9. Wigierska Kolejka Wąskotorowa w Płocicznie
Kto chce nacieszyć się pięknem Wigierskiego Parku Narodowego i spojrzeć na jezioro Wigry z ciekawej perspektywy, ten powinien wybrać się na przejażdżkę miejscową wąskotorówką. Kolejka ta jest cennym zabytkiem techniki, a jednocześnie ważną atrakcją turystyczną. Od maja do września można się nią wybrać w niezwykłą podróż, podczas której organizowane są przystanki widokowe (m.in. w tak ciekawych punktach, jak Bartny Dół nad Wigrami).
10. Aquapark Suwałki
Wizyta w parku wodnym to propozycja dla tych, którzy wypoczywają z dziećmi w Suwałkach i chcą spędzić z nimi czas w aktywny i przyjemny sposób. Sztuczna rzeka, rodzinna zjeżdżalnia oraz basen sportowy – oto wybrane atrakcje, z jakich można skorzystać w tym miejscu. Maluchy mogą tu również uczestniczyć w lekcjach pływania, podczas których aktywny wypoczynek łączy się z dobrą zabawą.
11. Jurajski Park Dinozaurów w Wasilkowie
Park Dinozaurów w Wasilkowie to jedyne tego typu miejsce na terenie Podlasia. Piękna okolica oraz bliskość Białegostoku sprawiają, że chętnych na pobyt w tym miejscu nie brakuje. Na gości czekają tu dinozaury i ścieżka edukacyjna poświęcona dziejom Ziemi, znalazło się tu również miejsce na park linowy, karuzele i dmuchańce.
12. Wioska Indiańska w Supraślu
W Supraślu można odkrywać nie tylko dzieje sztuki cerkiewnej, ale i tajemnice Indian. Wizyta w tutejszej wiosce to wspaniała przygoda i lekcja historii. Jak żyli Indianie i co było w ich kulturze najważniejsze? Jak wygląda życie w mongolskiej jurcie? Oto wybrane pytania, na które odpowiada indiańska wioska w Supraślu i urządzona na jej terenie wystawa.
13. Wioska Darów Lasu w Sztabinie
Nad Biebrzą nudzić się nie można, a przyrodnicze wycieczki i spływy kajakowe są tu jedną z najważniejszych atrakcji. Nad słynną rzeką czekają też takie atrakcje, jak Wioska Darów Lasu w Sztabinie. Można tu poznać wiele legend i tajemniczych opowieści o Suwalszczyźnie, wędrować po Jagodowym Borze i odkrywać skarby Wodnego Świata Zabaw. Wszystko w towarzystwie Panny Borówczanki i Jagodowego Króla.
14. Muzeum Straży Pożarnej w Nowodworcach
Mali miłośnicy straży pożarnej z pewnością docenią wizytę w Nowodworcach, znanych z cennej kolekcji pojazdów pożarniczych. To jedno z ciekawszych miejsc w rejonie Wasilkowa, któremu w czasie rodzinnej wycieczki po Podlasiu warto poświęcić swój czas.
15. Spływ tratwą po Biebrzy
Biebrza to raj nie tylko dla ornitologów, ale i kajakarzy. Kto chce odkryć piękno tej krainy i wybrać się na jej drogi wodne, ten może skorzystać z wygodnych wpływów tratwami. Dla dzieci to najlepsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie, a jednocześnie świetna przygoda. Najbogatszą ofertę takich spływów można znaleźć w Sztabinie, który doskonale radzi sobie jako letnisko.
16. Epi-Centrum Nauki w Białymstoku
Białostockie Centrum Nauki to raj dla małych amatorów nauki i eksperymentów. Można tu korzystać z zajęć laboratoryjnych, można spędzać czas w Strefie Małego Odkrywcy. Dla wszystkich ciekawym doświadczeniem będzie zwiedzanie wystawy głównej, poświęconej m.in. optyce, medycynie, automatyce i telekomunikacji.
17. Białystok – przejażdżki zabytkowym Jelczem
Białystok można zwiedzać na wiele sposobów. Jednym z nich jest przejażdżka słynnym „ogórkiem”. Wycieczki zabytkowym jelczem organizowane są latem w każdą sobotę przez KMKM Białystok oraz przewodników z miejscowego oddziału PTTK. Jelcz rusza z przystanku przy Pałacu Branickich lub w Placu Jana Pawła II. A ponieważ zainteresowanie jest ogromne, warto w porę zgłosić chęć udziału w wycieczce.
18. Muzeum Wigier
Jezioro Wigry i otaczający je park narodowy to moc atrakcji dla małych przyrodników. Kto chce zdobyć cenne wiadomości na temat tej części województwa podlaskiego, ten powinien odwiedzić Stary Folwark. Mieści się tu Muzeum Wigier z wystawą, którą mali turyści z pewnością docenią.
19. Ziołowy Zakątek w Korycinach
Ziołowy Zakątek w Korycinach to miejsce znane z ogrodu botanicznego oraz warsztatów, podczas których można odkrywać bogactwo ziół. Dla jednych to dobre miejsce na rodzinny spacer, dla innych miejsce, w którym można skorzystać z wyjątkowej lekcji przyrody. Wszystko to w przyjaznej atmosferze i pięknej scenerii, z którymi tak mocno kojarzone są nadbużańskie miejscowości.
20. Twierdza Osowiec
Otoczona biebrzańskimi bagnami Twierdza Osowiec to jedna z ciekawszych pamiątek z czasów carskich. Choć do dziś służy ona wojsku, turyści mogą skorzystać tu ze spaceru z przewodnikiem po trasie turystycznej. W tracie wycieczki można odkryć tajemnice twierdzy i przekonać się, jak wielką rolę odegrała ona w tej części kraju.
21. Kasztel w Kiermusach
Kto chce poczuć klimat typowy dla sienkiewiczowskich powieści, ten z pewnością doceni wizytę w Kiermusach koło Tykocina. Tutejszy kasztel stał się ostoją szlacheckiej kultury i tradycji, a wizyta w jego murach może stać się dla młodych gości jedyną w swoim rodzaju lekcją historii. Dawne stroje i zbroje robią wrażenie, a opowieści kasztelana są dodatkową atrakcją obronnego grodu nad Narwią.
22. Jezioro Hańcza
Na terenie województwa podlaskiego nie brak miejsc, w których można nacieszyć się wypoczynkiem nad wodą. Jednym z piękniejszych miejsc na Suwalszczyźnie jest plaża w miejscowości Stara Hańcza, znajdująca się w pobliżu dawnego parku dworskiego. To jedno z nielicznych miejsc, w których można skorzystać z kąpieli w Hańczy – najgłębszym jeziorze w Polsce. Czysta woda, piękna linia brzegowa i liczne atrakcje czekające nad wodami Hańczy sprawiają, że nad jeziorem tym można spędzić w ciekawy sposób czas zarówno z małym dzieckiem, jak i z aktywnym nastolatkiem.
23. Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej w Kruszynianach
Kruszyniany to wioska tatarska, w której można spotkać się z polskimi Tatarami. Dla każdego, bez względu na wiek, ważną atrakcją jest wizyta w tutejszym meczecie, którą można połączyć z wizytą w Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej, w którym można ujrzeć ciekawe wydania Koranu, zobaczyć tatarskie stroje i zdobyć sporo ciekawych informacji o Szlaku Tatarskim. Można też zajrzeć do sąsiedniej Tatarskiej Jurty i spróbować tradycyjnych przysmaków tatarskich (np. listkowca z serem lub makiem lub miodowych ciasteczek czak-czaki).
24. Muzeum Zabytkowych Motocykli w Drohiczynie
Motocykle cieszą się wielkim zainteresowaniem wśród małych turystów, którym marzą się podróże pełne przygód. W Drohiczynie, miasteczku znanym z pięknych zabytków, można zwiedzić niezwykłą wystawę. Jej głównymi bohaterami są stare motocykle, wspólnie tworzące wystawę o ogromnej wartości.
25. Nadbużańskie Centrum Turystyki Kajakowej w Drohiczynie
W wielu miejscowościach leżących nad Bugiem popularna jest turystyka kajakowa. Tak jest m.in. w Drohiczynie, w którym kajaki doczekały się własnej wystawy muzealnej. Jak zbudowany jest kajak? Jak zmieniał się jego wygląd w ostatnich dekadach? Oto wybrane pytania, na które odpowiada niewielkie muzeum na obrzeżach Drohiczyna.
26. Białowieski Express w Puszczy Białowieskiej
Jednym z popularniejszych sposobów zwiedzania Puszczy Białowieskiej jest przejażdżka turystyczną ciuchcią, podczas której można odkrywać piękno Białowieży i otaczającego ją lasu. W zależności od wybranej trasy można podziwiać zabytkowe obiekty (m.in. stację Białowieża Towarowa), cieszyć się krajobrazem doliny Narewki lub poznawać przyrodnicze skarby Puszczy Białowieskiej. Ciuchcia kursuje w sezonie wiosenno-letnim, a każda wycieczka to wyjątkowa przygoda – nie tylko dla najmłodszych.
27. Fabryka Misia w Białymstoku
Fabryka Misia to dobre miejsce dla tych, którzy chcą zapewnić najmłodszym dzieciom moc dobrej zabawy. To wyjątkowa sala zabaw, w której dzieci mogą brać udział w zajęciach z animatorami lub uczestniczyć z ciekawych warsztatach (np. w zajęciach plastycznych). W miejscu tym dzieci mogą również stworzyć własnego misia, który stanie się dla nich wyjątkową pamiątką z wizyty w Białymstoku.
28. Kraina Krasnoludków w Zalesiu
W Zalesiu, w niewielkiej odległości od Białegostoku, czeka na gości wyjątkowa Kraina Krasnoludków, będąca częścią gospodarstwa agroturystycznego Młyn Myśliwiec. Można w niej spędzić czas w towarzystwie krasnoludków i Baby Jagi, zmierzyć się z leśnym torem przeszkód i posłuchać ciekawych opowieści. Dodatkową atrakcją jest niewielkie zoo, w którym żyją kozy, osiołki, króliki i gęsi.
29. Kolejka Bajkowa w Supraślu
Supraśl to popularne uzdrowisko i letnisko, a jednocześnie najlepszy punkt wypadowy na teren Puszczy Knyszyńskiej. Po tym kompleksie leśnym można wędrować godzinami. Dla rodzin z dziećmi najciekawszym sposobem na zwiedzanie puszczy będzie wycieczka Kolejką Bajkową. W jej trakcie można posłuchać ciekawych opowieści przewodników, poznać dzieje Supraśla i odwiedzić leśne atrakcje w rejonie uzdrowiska.
30. Jumper Park Trampolin w Białymstoku
Park Trampolin w Białymstoku to kolejna ważna atrakcja na terenie województwa podlaskiego. To miejsce stworzone z myślą o dzieciach i młodzieży, jednak na jego terenie miło spędzą czas również osoby dorosłe. Baseny z gąbkami, wieża do skoków i trampoliny sportowe – oto wybrane atrakcje, z jakich można skorzystać w tym miejscu.
31. Chatka Baby Jagi w Orzeszkowie
Chatka Baby Jagi jest jednym z ciekawszych miejsc, które warto odwiedzić podczas rodzinnej wycieczki w rejonie Hajnówki. Można tu posłuchać ciekawych opowieści (nie tylko o Puszczy Białowieskiej), brać udział w zabawach i zajęciach terenowych, odkrywać tajemnice cudownych mikstur oraz wędrować tropem Baby Jagi. Czekają też huśtawki i trampoliny, cieszące się wielkim powodzeniem wśród najmłodszych gości.
32. Izba Pamięci Jaćwieskiej w Szurpiłach
Szurpiły na Suwalszczyźnie to ważne miejsce dla miłośników historii, którzy chcą poznać dzieje i kulturę Jaćwingów. Niewielka izba muzealna kusi zabytkami pochodzącymi z okolicznych stanowisk archeologicznych oraz filmem, który w ciekawy sposób opowiada o dawnych mieszkańcach Suwalszczyzny. Wizyta w tym miejscu to świetne wprowadzenie do wędrówki na Górę Zamkową, na której szczycie przed wiekami wznosił się gród Jaćwingów.
33. Muzeum Mleka w Grajewie
W gospodarce Grajewa przemysł mleczarski od lat odgrywa istotną rolę. Od 2016 roku przypomina o tym Muzeum Mleka, będące pierwszą placówką o takiej tematyce w Polsce. Jaką rolę odegrało mleko w dziejach ludzkości? Jak powstaje mleko i nabiał? Na te pytania odpowiada wystawa.
34. Park Rozrywki FastPark w Białymstoku
FastPark to idealne miejsce dla aktywnych dzieci, które wolny czas najchętniej spędzają w parkach linowych. W parku urządzonym na obrzeżach Białegostoku na gości czeka kilka tras, w tym trasa siatkowa dla najmłodszych i trasa wysoka dla tych, którzy chcą poczuć dreszczyk emocji. Dmuchańce, poduchy do skakania, automaty do gier i karuzele – oto kolejne atrakcje, które pozwolą dzieciom spędzić czas w przyjemny sposób.
35. Zamek w Tykocinie
Zamek w Tykocinie, znany jako ulubiona rezydencja króla Zygmunta Augusta, jest jedynym obiektem tego typu na Podlasiu. Zrekonstruowana budowla służy jako hotel i restauracja, jednak miłośnicy historii mogą zwiedzać część pomieszczeń z przewodnikiem. Najmłodsi goście mogą z kolei uczestniczyć w Żywych Lekcjach Historii, podczas których nauka o przeszłości łączy się z doskonałą zabawą.