You are currently viewing Białystok – co warto zobaczyć? Odkryj atrakcje
fot. fb.com/bialystokUM

Białystok to miasto kontrastów i różnorodności. Jest położone na wschodzie Polski, w centralnej części województwa podlaskiego, którego jest stolicą. Ma bogatą historię sięgającą średniowiecza. Po dziś dzień spotkamy w nim wiele zabytków. Co, ciekawe słynie z różnorodności kulturowej, ze względu na obecną w mieście mieszankę narodowościową i religijną.

Z całą pewnością stanowi ważny ośrodek kultury i nauki. W Białymstoku znajduje się Uniwersytet, jak również wiele instytucji kulturalnych, teatrów, muzeów i galerii sztuki. Należy dodać, że miasto jest otoczone pięknymi parkami. Jest zatem wiele powodów, by odwiedzić właśnie Białystok. Na jakie atrakcje szczególnie warto zwrócić uwagę w tym mieście? Oto 12 najciekawszych atrakcji w Białymstoku:

1. Pałac Branickich

ul. Jana Kilińskiego 1

To okazały, zabytkowy Pałac, który niewątpliwie jest wizytówką podlaskiej stolicy – Białegostoku. Jest jedną z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich epoki saskiej na Polskiej ziemi. Zwany jest także „Polskim Wersalem” To obiekt, który wręcz trzeba, zobaczyć będąc w Białymstoku. Ku uciesze zwiedzających część pałacowych wnętrz jest udostępniona do zwiedzania. Po lewej stronie pałacowego dziedzińca znajdują się dwa muzea: Muzeum Historii Medycyny i Farmacji oraz Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

2. Park Branickich

Znajdując się w pobliżu Pałacu Branickich, nie sposób przejść obojętnie obok przynależącego do kompleksu ogrodu. To barokowy park o powierzchni ok. 10,0 ha znajdujący się w obrębie ulic Legionowej i Akademickiej. Usytuowany jest na dwóch poziomach: górnym i dolnym. Jego górny poziom styka się bezpośrednio z Pałacem i zachowany jest w charakterze parków francuskich. Dolna część jest typem parków angielskich. Na całym terenie znajduje się mnóstwo ozdób typu: pomniki i rzeźby, altany, czy fontanny. Ponadto w sezonie wiosenno-letnim jest pełen zieleni i kolorowych kompozycji kwiatowych. To świetne miejsce na kojący spacer.

3. Rynek Kościuszki

To zdecydowanie serce miasta! Jest jego orientacyjny punktem i jednocześnie miejscem o charakterze kulturalno-wypoczynkowym. Ta reprezentatywna promenda zaczyna się przy placu Jana Pawła i ma długość 400 metrów. Najbardziej charakterystycznymi elementami Rynku jest miejska fontanna i Ratusz. Wzdłuż niego skupionych jest wiele popularnych restauracji, barów i sklepów. To miejsce spotkań, w którym toczy się wielkomiejskie życie.

4. Ratusz — Oddział Muzeum Podlaskiego.

Rynek Kościuszki 10

Charakterystyczny, miejski Ratusz z wieżą zegarową jest jednym z symboli miasta, a jednocześnie siedzibą Muzeum Podlaskiego. Sam budynek ma prostą konstrukcję, którą wyróżnia jedna, wyższa wieża. To miejsce z ciekawą i bogatą ekspozycją. Zawiera dział archeologii oraz galerii malarstwa polskiego. Warto, je odwiedzić, by zgłębić wiedzę na temat regionu. Można tu też trafić na różnego rodzaju wystawy czasowe.

5. Park Planty

To jeden z wielu parków miejskich w Białymstoku, ale na swój sposób wyjątkowy. Cieszy się dużą popularnością mieszkańców i turystów. Ten rozległy park położony jest na osiedlu Centrum. Jest dość zróżnicowany, zachowany w stylu naturalistycznym. W jego centralnej części znajduje się urocza fontanna, a ponadto napotkamy w nim kilka rzeźb i pomników. Park Planty stanowi świetną atrakcję, dającą wytchnienie od miejskiego gwaru.

6. Kościół Świętego Rocha

ul. Księdza Adama Abramowicza 1

To rzymskokatolicka Bazylika pw. św. Rocha, która została ufundowana jako pomnik odzyskania niepodległości. Usytuowana jest na niewielkim wzgórzu, dzięki czemu jest też dobrze widoczna. Przykuwa uwagę strzelistą, wysoką, ażurową wieżą. Trzeba przyznać, że jest ciekawym przykładem architektury modernistycznej. Została zbudowana na planie ośmioboku i składa się ze stopniowo narastających brył. Zachwyca swoim wyjątkowym designem z ulicy, ale warto również zwiedzić wnętrze Bazyliki, które jest nie mniej imponujące.

7. Gmach Opery i Filharmonii Podlaskiej

ul. Podleśna 1

Ten nowoczesny obiekt jest największą instytucją artystyczną w północno-wschodniej części Polski. Z pewnością zachwyca swoją monumentalnością. Nietuzinkowa, nowoczesna konstrukcja budynku stworzona jest ze szkła, kamienia, betonu i stali nierdzewnej. Może wydawać się dość surowa, ale całość jest otoczona zielenią, dzięki czemu staje się bardziej przyjazna. W obiekcie znajduje się sala kameralna i koncertowa oraz amfiteatr. Wnętrze jest nowoczesne i eleganckie. W Operze i Filharmonii Podlaskiej odbywa się wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych i koncertów.

8. Cerkiew pw. Św. Ducha

Antoniuk Fabryczny 13

W Białymstoku znajduje się kilka ciekawych cerkwi. Wśród nich szczególnie warta uwagi jest największa w Polsce Cerkiew pw. Św. Ducha. Świątynia wykonana została na podstawie tradycyjnych wzorców sztuki cerkiewnej. Jej architektura wręcz zachwyca przechodniów. Jest to budowla pięciokopułowa, z dwoma ołtarzami. Wnętrze świątyni zdobią liczne, zachwycające freski. Tuż obok niej znajduje się wysoka dzwonnica, która równocześnie pełni funkcję bramy prowadzącej na teren cerkiewny. Obiekt jest otwarty dla zwiedzających.

9. Muzeum Pamięci Sybiru

ul Węglowa 1.

Jest stosunkowo nową atrakcją kulturalną w Białymstoku. Z tego też powodu cieszy się duży zainteresowaniem. Muzeum zostało otwarte w 2021 roku. Ulokowane jest w jednym z przedwojennych magazynów wojskowych. Jego architektura jest nowoczesna i dość surowa. Muzeum Pamięci Sybiru jest bardzo ujmujące i intrygujące. Obejrzymy w nim liczne wystawy dotyczące obywateli polskich deportowanych do ZSRR podczas II wojny światowej. Przedstawia wiele konkretnych, wzruszających historii zsyłek na Sybir. To miejsce, które na długo zapada w pamięci.

10. Pałac Hasbacha

Dojlidy Fabryczne 23

Kolejnym interesującym miejscem na mapie Białegostoku jest rezydencja fabrykanta Ewalda Hasbacha. Znajduje się ona w bardzo przyjaznej dzielnicy Dojlidy. Obiekt otacza niewielki ogród i park krajobrazowy. To wyjątkowy zabytek o pięknej architekturze. Pałacyk zbudowany jest w stylu neorenesansowym, wnętrze ma zachowane w aranżacji eklektycznej. Jego historia sięga lat 80 XIX wieku. Jego funkcjonalność się zmieniała na przestrzeni lat. Aktualnie w Pałacu Hasbacha znajduje się siedziba Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. To miejsce, przy którym warto się zatrzymać eksplorując dzielnicę Dojlidy.

11. Plaża Dojlidy i Stawy Dojlidzkie

Nie samy miastem, człowiek żyje! Wychodząc, na przeciw bardziej wypoczynkowym potrzebom turystów i mieszkańców, Białystok proponuje im przepiękny kompleks stawów z plażą. W miejscu tym skupia się, aż 20 zbiorników wodnych, usytuowanych koło siebie. To miejsce bardzo malownicze, otoczone dziką naturą. Mamy tu przede wszystkim złocistą plażę, wodę i naturę. Poza tym zorganizowany został tu nowoczesny kompleks rekreacyjno-sportowy. Obiekt wyposażony został w place zabaw dla dzieci, ścieżki spacerowe, miejsca na ognisko i grill, boiska, pomosty i kładki, prysznice, WC, komfortowe przebieralnie, a także wypożyczalnie sprzętu wodnego. Krótko ujmując jest tu wszytko co niezbędne do błogiego i komfortowego wypoczynku. Nic zate dziwnego, że Plaża Dojlidy i Stawy Dojlidzkie cieszą się dużą popularnością.

12. Akcent ZOO

Park Konstytucji 3 Maja.

To niewielki, ale bardzo urokliwy Ogród Zoologiczny. Jest miejsceem, w ktrym można poobcować z przyrodą i zwierzyną. Zajmuje powierzchnię około 3 ha. Ma bogatą historię, mianowicie funkcjonuje już od lat 60 XX wieku. Białostocki Ogród Zoologiczny zamieszkuje kilkanaście gatunków ssaków i około 10 gatunków ptaków. Zobaczyć można w nim między innymi żubry, niedźwiedzie, dziki, osły i inne. To idealna atrakcja dla rodzin z dziećmi i nie tylko.