Białystok znajduje się w Polsce północno-wschodniej, leży nad rzeką Białą, której zawdzięcza swoją nazwę i jest on stolicą województwa podlaskiego. Sąsiedztwo krajów takich jak Rosja, Białoruś i Litwa uczyniło miasto wielokulturowym tyglem, oferującym wiele ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. Długa historia łącząca się z nowoczesnością widoczna jest tu zarówno w architekturze, jak i w życiu codziennym, na ulicach miasta oraz instytucjach państwowych.
1. Białystok swoją nazwę zawdzięcza przepływającej przez miasto rzece — Białej, gdyż w języku staropolskim słowo „białystok” oznaczało czystą, bystrą rzekę.
2. Białystok po mimo że nie znajduje się we Francji, posiada swój Wersal, na którym odbywały się spotkania królów, artystów i książąt. Jest nim Pałac Branickich, czyli XVII-wieczna rezydencja w stylu późnobarokowym, zwana czasem „Wersalem Północy”. W latach 1946-1960 rezydencję odrestaurowano i dziś znajduje się tam Uniwersytet Medyczny, jednak część obiektu została udostępniona dla turystów.
3. Unikatowa na skalę Polski dzielnica Bojary, czyli wieś w centrum miasta. Dzielnica ta w XIX wieku stanowiła enklawę inteligencji. Z uwagi na swoją architekturę dzielnica jest ewenementem w skali całego kraju; drewniane domy otaczają ogrody, sady i drewniane płoty.
4. Galeria łącząca w sobie historię z nowoczesnością, czyli galeria Alfa Centrum Handlowe. Dawne centrum włókiennicze, które jeszcze 100 lat temu było fabryką produkującą jedwab i wełnę, następnie firany a od 2008 roku, kiedy to powstała Galeria Mody Alfa i połączyła stare budynki z nowoczesnością.
5. Warszawa nie jest jedynym miastem w Polsce, które posiada łąkę na dachu, Białystok także posiada swoje ogrody na dachu, chodzi oczywiście o największą instytucję artystyczną w Polsce północno-wschodniej, czyli budynek Filharmonii Podlaskiej. Obydwa projekty wykonane zostały przez pana Marka Budzyńskiego.
6. Na ulicy Warszawskiej w Białymstoku znajduje się zabytkowa kamienica, będąca od ponad 100 lat siedzibą Polskiego Czerwonego Krzyża. W XIX wiecznej kamienicy nadal zachowały się fragmenty dawnego wyposażenia, miejsca, w którym żywa była idea niesienia pomocy chorym, opatrzona znakiem czerwonego krzyża na białym tle, początkowo pod szyldem rosyjskiego czerwonego krzyża, potem amerykańskiego a od 1921 roku mieści się w niej szpital polskiego czerwonego krzyża.
7. 34 lata temu w Białymstoku na Uniwersytecie Medycznym po raz pierwszy w Polsce przeprowadzono zabieg zapłodnienia pozaustrojowego in-vitro. W 1987 roku urodziła się Magda, pierwsze dziecko poczęte z próbówki. To dzień, który zmienił życie wielu starających się o dziecko bezpłodnych rodziców.
8. W Białymstoku oraz na całym Podlasiu ludzie posługują się gwarą, która bywa trudna do zrozumienia dla mieszkańców innych województw; występują w niej takie słowa jak: bułka chleba, zasłynąć, taryfa (taksówka), bułka (ciasto, słodki wypiek), rugać (ochrzaniać).
9. W Pałacu Branickich bywało wielu artystów, ponieważ Pałac urzekał nie tylko pięknymi wnętrzami, ale także przyroda; otoczony setkami rzeźb, ogrodami, tysiącami kwiatów, był w XVIII wieku idealnym miejscem do tworzenia, w którym Franciszek Karpiński napisał jedną z najsłynniejszych kolęd „Bóg się rodzi”.
10. Zielone miasto, tak określany jest Białystok, ponieważ aż 32 proc. jego powierzchni zajmują tereny zielone. Dla porównania: w Poznaniu jest to 20 proc., a w Warszawie 15 proc.
11. Pałac Branickich, czyli Polski Wersal, był miejscem uwielbianym przez królów i książęta, a także artystów, to miejsce, do którego Jan Sebastian Bach przysłał pierwszy w Polsce fortepian.