You are currently viewing 10 najlepszych atrakcji w Poznaniu w 2024 roku

Poznań to jedno z największych i najbardziej rozwiniętych miast w Polsce. Ten duży ośrodek handlowy i akademicki każdego roku przyciąga mnóstwo turystów, których zachwycają tutejsze zabytki, wspaniała kuchnia wielkopolska i symbol miasta – koziołki. Przedstawiamy 10 największych atrakcji Poznania w 2024 roku, które koniecznie trzeba zobaczyć podczas wizyty w tym mieście!

1. Stary Rynek

fot. fb.com/Poznan

Poznański Stary Rynek to największy i najważniejszy plac handlowy, który wytyczony został już w połowie XIII wieku. Zobaczyć tu można zabytkowy gmach Ratusza, piękne, klimatyczne kamienice oraz figurki koziołków – symbol i chluba Poznania. Na Starym Rynku niemal bezustannie toczy się życie kulturalne, organizowane są występy i przedstawienia lokalnych artystów, odbywają się liczne koncerty, pikniki i wydarzenia. Dookoła znajdują się restauracje, kawiarnie i bary, a latem dodatkowo na rynku funkcjonują ogródki piwne.

2. Zamek Cesarski

fot. pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_Cesarski_w_Poznaniu | Dawid Wdowczyk

Dwudziestowieczny Zamek Cesarski to jedna z najważniejszych budowli w mieście. Budowla powstała na cześć ostatniego cesarza niemieckiego – Wilhelma II. W murach Zamku mieszczą się m.in. Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 oraz wystawa Międzynarodowy Triennale Rzeźby.

3. Muzeum Narodowe w Poznaniu

fot. fb.com/muzeum.narodowe.poznan

W Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Poznaniu umiejscowiona jest ogromna galeria sztuki, wśród której zbiorów znajdują się dzieła wybitnych artystów polskich i europejskich. Podziwiać tu można prace m.in. Marcello Bacciarelliego, Olgi Boznańskiej, Francesco Bassano, Jana Matejki, Claude Moneta i Stanisława Wyspiańskiego.

4. Palmiarnia Poznańska

fot. fb.com/PalmiarniaPoznanska

Palmiarnia Poznańska mieści się w 12 pawilonach, w których oglądać można kilka tysięcy roślin. W Palmiarni znajdują się akwaria z egzotycznymi rybami, terraria z owadami oraz zaciszne miejsca do odpoczynku.

5. Termy Maltańskie

fot. fb.com/termymaltanskie

Poznańskie Termy Maltańskie to jeden z największych kompleksów basenowych w całej Polsce. Baseny wypełniają lecznice wody głębinowy o temperaturze 40 stopni. Na terenie obiektu znajdują się baseny sportowe i rekreacyjne, brodziki dla dzieci, kilkanaście różnych zjeżdżalni i liczne atrakcje wodne.

6. Muzeum Broni Pancernej

fot. fb.com/MBPanc

Wyjątkowym miejscem na mapie poznania jest Muzeum Broni Pancernej. Zobaczyć tu można m.in. działa szturmowe, czołgi, parowozy i samochody wojskowe. Jednym z najciekawszych eksponatów jest działo o kalibrze wynoszącym 203 cm, którego zasięg przekraczał 47 km.

7. Muzeum Komunikacji Miejskiej

fot. pl.wikipedia.org/wiki/Muzeum_Komunikacji_Miejskiej_w_Poznaniu | Magomarek

Szukając oryginalnych muzeów nie sposób ominąć Muzeum Komunikacji Miejskiej. Muzeum zlokalizowane jest na obszarze zajezdni tramwajowej, a kolekcja obejmuje m.in. zabytkowe kasowniki, części starodawnego tramwaju konnego oraz dawne mundury i wyposażenie motorniczego.

8. Park Cytadela

fot. pl.wikipedia.org/wiki/Park_Cytadela | Rzuwig

Cytadela to ogromny teren parkowy, który przyciąga mieszkańców i turystów. Znajdują się tu liczne pomniki, zabytkowy cmentarze wojenne i garnizonowe, dwa muzea (Muzeum Uzbrojenia oraz Muzeum Armii Poznań) oraz pozostałości po niegdysiejszych fortyfikacjach. W Parku nie brakuje także zacisznych miejsc do odpoczynku, punktów gastronomicznych oraz uliczek i alejek spacerowych.

9. Nowe ZOO

fot. fb.com/people/Zoo-Poznań-Official-Site/100068839021417

Nowe ZOO w Poznaniu to jeden z największych ogrodów zoologicznych w całej Polsce. Na jego terenie znajdują się liczne wybiegi, schronisko dla niedźwiedzi, a także dla kilku gatunków zwierząt zagrożonych wyginięciem (m.in. jelenia baweańskiego czy świni wisajskiej). Ogród jest świetnie przystosowany do pieszego zwiedzania, znajdują się tu liczne alejki, obiekty gastronomiczne i miejsca do odpoczynku.

10. Rogalowe Muzeum

fot. fb.com/rogalowemuzeum

Miłośnicy słodkości z pewnością powinni zawitać do Rogalowego Muzeum – miejsca, w którym przedstawiane są tradycyjne sposoby wypieków rogali świętomarcińskich czyli najpopularniejszych i prawdopodobnie najpyszniejszych przysmaków Poznania. Poza oglądaniem całego procesu wypieku tradycyjnych rogali przewidziana jest także słodka degustacja dla wszystkich zwiedzających.

W Poznaniu nie brakuje ciekawych muzeów, pięknych obiektów sakralnych i przykładów wspaniałej, wiekowej architektury. To miasto tętniące życiem, gdzie zakochać się można w specyficznej atmosferze, doskonałej kuchni i licznych atrakcjach dla całej rodziny.