W województwie wielkopolskim dostępne są różnorodne atrakcje. Dzięki temu każdy niezależnie od tego, co lubi robić, ma szansę znaleźć coś dla siebie. Poniżej przedstawiamy top 20 atrakcji w województwie wielkopolskim.
1. Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej – klasztorna 4, Licheń Stary to adres, pod który należy się udać, aby móc zobaczyć ten obiekt na żywo. Warto wiedzieć, że jest to największy kościół katolicki w Polsce i robi wrażenie. Plac pod budowę tej wyjątkowej świątyni został poświęcony w 1994 roku. W roku 2006 miało tutaj miejsce bardzo ważne wydarzenie, do Sanktuarium przeniesiono bowiem obraz Matki Bożej Licheńskiej, który powstał w XVIII wieku. Według legendy Tomasz Kłossowski (polski żołnierz) ujrzał Maryję, która uratowała mu życie. Matka Boska poprosiła o odszukanie wizerunku, który by ją dobrze odzwierciedlał, co ten uczynił. Obraz jest znany także z innych opowiadań. Tak na przykład wielką sławę przyniosły mu cuda, do których miało dojść podczas zarazy cholery w 1852 roku.
2. Stary Browar – jest to centrum handlu i sztuki zlokalizowane przy ulicy Półwiejskiej 42 w Poznaniu. Można zrobić tutaj nie tylko zakupy, ale także obcować ze sztuką i skorzystać z bogatej oferty edukacyjnej obiektu. Jeśli chcesz zobaczyć na żywo zrewitalizowane wnętrza z nowoczesnym wystrojem, warto tutaj zajrzeć. Możesz podziwiać tutaj także rzeźby i instalacje różnych artystów, niektórzy z nich są znani na całym świecie. Poza tym znajduje się tutaj wiele sklepów, również luksusowe marki. Kawiarnie, restauracje oraz kino to kolejne atrakcje Starego Browaru. Koniecznie zwróć uwagę także na wydarzenia. Informacje o ofercie tego obiektu znajdziesz na jego stronie internetowej. To doskonałe miejsce na rozrywkę szczególnie jeśli pogoda utrudnia korzystanie z atrakcji znajdujących się na dworze.
3. Park Cytadela – aleja Armii Poznań to adres tego pięknego parku miejskiego. Jest to bardzo dobra propozycja dla każdego miłośnika spacerów. Jest to największy park Poznania, jego powierzchnia wynosi ok. 100 ha. Można tutaj nie tylko spacerować, ale także jeździć na rowerach, hulajnogach, czy też rolkach. Na terenie Parku Cytadela znajduje się również dobrze wyposażony plac zabaw, a więc można wybrać się tutaj całą rodziną, najmłodsi na pewno nie będą się nudzić. Warto wspomnieć, że jedną z największych atrakcji tego wyjątkowego miejsca jest Muzeum Uzbrojenia, które cieszy się zainteresowaniem wśród pasjonatów militariów i nie tylko. W Muzeum można oglądać na przykład różnego rodzaju karabiny, czy też amunicję artyleryjską.
4. Termy Maltańskie – bardzo dobra opcja dla tych, którzy chcą relaksu nie tylko dla ciała, ale także dla ducha. Termy Maltańskie znajdują się przy ulicy Termalnej 1 w Poznaniu. Co można tutaj robić? Opcji jest wiele i każdy bez względu na wiek, czy też preferencje ma szansę znaleźć coś dla siebie. Aquapark to jedna ze stref tego obiektu i warto ją polecić szczególnie tym, którzy preferują aktywny wypoczynek i dobrą zabawę w wodzie. Dostępne są tutaj nie tylko różnorodne zjeżdżalnie, ale też atrakcje takie jak rajska plaża, baseny, plac zabaw. Kolejna strefa to świat saun. Można skorzystać tutaj z sauny ziołowej, kelo, event, panorama, maximus, czy też infrared. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, odwiedź stronę internetową obiektu. Znajdziesz tam szczegółowe opisy poszczególnych rodzajów saun. Ważną strefą jest także strefa SPA. Jeśli potrzebujesz naprawdę dużej dawki relaksu, warto odwiedzić to miejsce. Dostępne są różne pakiety, a więc na pewno bez większego problemu wybierzesz taki, który spełni wszystkie najważniejsze oczekiwania.
5. Palmiarnia Poznańska – to ogród botaniczny zlokalizowany przy ulicy Matejki 18 w Poznaniu. Warto wspomnieć, że jest to największe tego typu miejsce w naszym kraju. W Palmiarni nie sposób się nudzić i to niezależnie od wieku. Może spodobać się tutaj nie tylko dzieciom, ale także dorosłym. To miejsce, w którym rośnie roślinność subtropikalna, roślinność klimatu umiarkowanego, sukulenty Ameryki, rośliny wodne, roślinność tropikalna. Jest także strefa kseroditów starego i nowego świata oraz sawanna. Jeśli interesujesz się tego rodzaju tematyką, Palmiarnia Poznańska na pewno spełni Twoje oczekiwania. Warto wspomnieć, że na terenie tego obiektu znajduje się też pawilon dydaktyczno-usługowy z kawiarnią „7 kontynentów”, gdzie można nieco odpocząć, zjeść coś dobrego.
6. Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów – znajduje się przy Pałacowej 1 w Antoninie, czyli niewielkiej i urokliwej wsi w Wielkopolsce. W XIX-wiecznym Pałacu mieści się hotel. Jeśli chcesz odpocząć od wielkomiejskiego hałasu i pędu, a spacery w pięknych okolicznościach są jednym z Twoich ulubionych sposobów na relaks, warto się tutaj wybrać. Ten wyjątkowy hotel ma w ofercie nie tylko klimatyczne pokoje i smaczne wyżywienie. Odbywają się tutaj także różne imprezy i rauty jak na przykład Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni”. Na terenie Pałacu znajduje się sala kominkowa, kameralna sala bankietowa. Goście mogą korzystać również ze stanowiska plenerowego do organizacji grilla, czy też ogniska. Jeśli zdecydujesz się na sprawdzenie szczegółów dostępnych na stronie obiektu, warto przyjrzeć się ofercie specjalnej. Znajdziesz tam na przykład pakiet zaręczynowy, czy też ofertę sesji zdjęciowych.
7. Dom Kultury w Rawiczu – Targowa 1 to adres, pod który trzeba się udać, aby skorzystać z atrakcji tego miejsca. Chociaż może wydawać się, że nie ma tam nic ciekawego, prawda jest zupełnie inna. Atrakcje dostępne w tym obiekcie spodobają się szczególnie osobom, które lubią brać udział w różnego rodzaju wydarzeniach. Kalendarium znajdziesz na stronie internetowej Domu Kultury w Rawiczu. Odbywały się tutaj już wydarzenia takie jak stand-up, czy też wielkopolski przegląd „Śpiewamy kolędy i pastorałki”. Warto wspomnieć także o świątecznym jarmarku.
8. Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego – atrakcja znajduje się w Pobiedziskach, a dokładniej przy ulicy Fabrycznej 68. Można podziwiać tutaj makiety obiektów historycznych i fragmentów zabudowy miast znajdujących się w Wielkopolsce. Jest to jedyny tego rodzaju obiekt w naszym kraju, gdzie można podziwiać aż 37 najważniejszych budowli Szlaku Piastowskiego i Wielkopolski. Przyjrzysz się tutaj na przykład takim jak Stary Rynek w Poznaniu, Pałac w Lubostroniu, Katedra Gnieźnieńska, czy też Kościół Klasztorny w Lubiniu. Poza tym są tutaj także imponujące rzeźby z drewna związane z mitologią słowiańską. Kolejną atrakcją jest piaskownica archeologiczna oraz wielkoformatowe gry edukacyjne, które zarówno bawią, jak i uczą.
9. Lot szybowcem – lotnisko Michałków w Ostrowie Wielkopolskim to miejsce, w którym zacznie się Twoja przygoda. Jeśli lubisz latać szybowcem lub zawsze chciałeś to przeżyć, warto się tutaj wybrać. Nawet osoby, które nigdy nie latały, mogą się świetnie bawić, korzystając z tej popularnej atrakcji. Piękne widoki i niezapomniane doznania? Jeśli szukasz właśnie tego, lot szybowcem to atrakcja, która spełni Twoje oczekiwania.
10. Parowozownia Wolsztyn – zabytkowa Parowozownia znajduje się przy ulicy Fabrycznej 1 w Wolsztynie. Warto wspomnieć, że jest to jedyna w Europie czynna lokomotywownia. Obejrzysz tutaj warsztaty, maszyny i urządzenia potrzebne do utrzymania i naprawy parowozów. Zwiedzanie jest dostępne zarówno dla turystów indywidualnych, jak i wycieczek w większym gronie. Parowozownia Wolsztyn jest otwarta codziennie, a szczegóły na ten temat dostępne są na stronie internetowej obiektu. Warto wspomnieć o ciekawym wydarzeniu, jakim jest parada parowozów, podczas której można podziwiać nie tylko polskie, ale także zagraniczne okazy. Trzeba pamiętać, że liczba miejsc jest ograniczona, a więc nie warto odkładać zakupu biletu na ostatnią chwilę.
11. Kopalnia Soli Kłodawa – aleja 1000-lecia 2, Kłodawa to adres tej atrakcji. Warto wiedzieć, że jest to największy i najgłębszy tego rodzaju obiekt w Polsce. To właśnie w Kopalni Soli Kłodawa wydobywa się najczystszą sól kamienną na świecie o białej i różowej barwie. Sól wydobywana w tej Kopalni służy nie tylko jako sól kuchenna, jest ważna także dla rolnictwa, przemysłu chemicznego, przemysłu spożywczego. Przebycie podziemnej trasy turystycznej trwa około 2,5 godziny. W programie jest prelekcja dotycząca historii związanej z tym miejscem, zjazd klatką, zwiedzanie kaplicy św. Kingi.
12. Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – jeśli chcesz podziwiać piękne widoki tego miejsca, udaj się na ulicę Jana Henryka Dąbrowskiego 165. Ogród Botaniczny jest podzielony na działy takie jak biologii i roślin, geografii, dział roślin rzadkich i zagrożonych, czy też dział systematyki roślin. Można spędzić tutaj wiele godzin, podziwiając różne okazy natury i odpoczywając na świeżym powietrzu. Różnorodność ścieżek edukacyjnych to duża zaleta tego wyjątkowego miejsca.
13. Osowa Sień – adres tego obiektu to: Osowa Sień 41. Na jego terenie dostępne są różnorodne atrakcje, należy jednak pamiętać, że jest to prywatna rezydencja, a więc jej tereny są przeznaczone dla gości korzystających z oferty hotelu. To doskonałe miejsce, jeśli chcesz odpocząć i potrzebujesz ciszy oraz intymnej atmosfery. Szczegóły dotyczące oferty tego obiektu możesz znaleźć na stronie internetowej Pałacu Osowa Sień.
14. Nurkowanie w zalanym kamieniołomie – baza nurkowa Honoratka to miejsce, do którego trzeba się udać, aby umówić się na skorzystanie z tej atrakcji. Adres tego obiektu to: ulica Prymasa Stefana Wyszyńskiego 9, Ślesin. Jeśli pasjonujesz się podwodnym światem, na pewno spodoba Ci się nurkowanie w zalanym kamieniołomie, jest to bowiem świetna przygoda.
15. Promenada nad Wartą w Śremie – jest go główna atrakcja tego niewielkiego miasta. Warto polecić ją każdemu, kto lubi odpoczywać, spacerując. Godne uwagi jest także śremskie ZOO, czyli mini wersja ogrodu zoologicznego, gdzie można podziwiać różnorodne zwierzęta. Śremskie ZOO znajduje się przy ulicy Poznańskiej 15. W tym niewielkim mieście jest też Wieża Ciśnień, czyli najbardziej rozpoznawalny obiekt tego miasteczka. Wieża jest zlokalizowana przy ulicy Adama Mickiewicza. Także Muzeum Śremskie może okazać się atrakcją, która Cię zainteresuje. Jeśli chcesz je odwiedzić, trzeba udać się pod adres: Adama Mickiewicza 89. W ekspozycji stałej znajdują się między innymi zabytki archeologiczne pochodzące ze Śremu i okolic.
16. Szlak Bobrowy w Czmońcu – ścieżka edukacyjno-przyrodnicza, dzięki której nie tylko odpoczniesz na świeżym powietrzu, ale także pozyskasz ciekawe informacje dotyczące tego obszaru. Ścieżka rozpoczyna się w urokliwej wsi Czmoniec, biegnie przez lasy, obszary nadrzecznych łąk. Po drodze można zauważyć wyraźne ślady pozostawione przez bobry jak na przykład nory, czy też poobgryzane drzewa. Dostępne są aż 3 ścieżki różniące się poziomem trudności. Ścieżka żółta ma długość 1 km i jest przeznaczona dla osób początkujących, a także rodzin z dziećmi. Ścieżka zielona ma długość około 2,5 km i jest przeznaczona dla średniozaawansowanych miłośników wędrówek. Ścieżka czerwona to opcja dla osób zaawansowanych, jej długość wynosi 4 km. Warto wspomnieć, że na szlaku znajduje się wieża widokowa, co jest dodatkową atrakcją.
17. Stare Miasto w Poznaniu – jeśli będziesz w okolicy, warto odwiedzić to miejsce. Najpopularniejsze atrakcje to ratusz (Stary Rynek 25), waga miejska (Stary Rynek 2), domki budnicze, Pałac Działyńskich (Stary Rynek 78). Znajdują się tutaj także muzea. Jednym z nich jest Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu zlokalizowane pod adresem: Stary Rynek 45. Oprócz instrumentów muzycznych w zbiorach znajdują się też pamiątki po artystach jak na przykład rękopisy muzyczne, czy też płyty gramofonowe.
18. Rezerwat Śnieżycowy Jar – jeden z najbardziej znanych rezerwatów w naszym kraju. Ta atrakcja znajduje się w Starczanowie. Główną atrakcją Rezerwatu są śnieżyce wiosenne, które rosną w runie zespołu grądu niskiego. Jest tutaj także ponad 20 gatunków drzew i krzewów. Warto pamiętać o tym, że śnieżyca wiosenna to kwiat, który w Polsce objęty jest ochroną gatunkową. Chociaż bez wątpienia cieszy oko, nie należy zabierać tych kwiatów ze sobą. W tym wyjątkowym miejscu odpoczniesz na łonie natury. Nie musisz obawiać się o to, gdzie zostawić samochód. We wsi Starczanowo znajduje się bowiem parking. Rezerwat Śnieżycowy Jar zachwyca szczególnie wczesną wiosną. Jest to bowiem okres kwitnienia śnieżycy wiosennej.
19. Aquapark Wągrowiec – kolejna bardzo dobra propozycja dla każdego fana wodnych szaleństw, aktywnego i nieco bardziej spokojnego odpoczynku. Aquapark znajduje się przy ulicy Kościuszki 49 i ma wiele do zaoferowania. Jest tutaj basen sportowy, basen rekreacyjny w klimacie rajskiej wyspy, saunarium, grota solna z tężniami. Jeśli dbasz o dobrą formę nawet podczas wyjazdów, warto sprawdzić grafik zajęć hydrocycling lub aquafitness. Na terenie obiektu znajduje się też salon fryzjerski, salon kosmetyczny, gabinet masażu oraz sklep. W Wągowcu dostępne są też inne ciekawe atrakcje godne Twojej uwagi. Warto odwiedzić na przykład Muzeum Regionalne zlokalizowane przy ulicy Opackiej 15. Można tutaj nie tylko podziwiać zbiory, ale także wziąć udział w bezpłatnej lekcji muzealnej. Kolejną atrakcją jest Grobowiec Piramida Rotmistrza Franciszka Łakińskiego, który znajduje się przy drodze z Wągrowca do Gniezna, na wzgórzu wśród sosen. Franciszek Łakiński, którego ciało zostało tam pochowane, był odznaczony orderem Virtuti Militari i francuską Legią Honorową. Znaną atrakcją Wągrowca jest też lodowa fontanna, którą można podziwiać przy Alei Jana Pawła II 21. Urok tej atrakcji najlepiej widoczny jest zimą, gdy drewniana konstrukcja zamienia się w lodową rzeźbę.
20. Muzeum Ziemi Rawickiej – Rynek 1, Rawicz to adres tego obiektu. „Hazy i Hazacy przez stulecia” to jedna z wystaw dostępna w tym Muzeum. Druga zaś to „160. rocznica wybuchu powstania styczniowego”. Jeśli chcesz dowiedzieć się najważniejszych informacji o wystawach Muzeum Ziemi Rawickiej, odwiedź oficjalną stronę internetową tego obiektu. Z pewnością warto skorzystać z oferty edukacyjnej dla zwiedzających w większym gronie. Jest ona przeznaczona nie tylko dla szkół, ale także dla rodzin, grup nieformalnych. W ofercie edukacyjnej znajdują się atrakcje takie jak zwiedzanie wystaw czasowych z przewodnikiem, zwiedzanie wystawy stałej połączone z zabawami dla dzieci, warsztaty rękodzieła artystycznego, prelekcje tematyczne dla osób dorosłych, spotkania integracyjne z cyklu „Rodzinne Muzeum” i nie tylko. Opcji jest tak wiele, że każdy może wybrać taką, która spełni jego indywidualne oczekiwania. Muzeum Ziemi Rawickiej to miejsce, które warto polecić każdemu, kto interesuje się historią.