Województwo małopolskie zaskakuje zróżnicowanymi pejzażami i atrakcjami, wśród których każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Górskie kurorty, jurajskie jaskinie oraz miasta z cennymi zabytkami i wspaniałymi muzeami – oto część propozycji, z jakich mogą skorzystać turyści planujący pobyt w tej części kraju. Na jakich atrakcjach dla dzieci warto skupić się w trakcie rodzinnej wycieczki?
1. Zamek Królewski na Wawelu
Zamek Królewski na Wawelu to jeden z najważniejszych zabytków w Polsce. Siedziba królów oraz muzeum, w którym znajdują się cenne zbiory sztuki (w tym słynne arrasy) – oto główne powody, dla których warto odwiedzić to miejsce. Dla dzieci przygotowano tu specjalne zajęcia edukacyjne, dzięki którym poznawanie historii tego miejsca stanie się łatwiejszym zadaniem. Zwiedzanie zamku z najmłodszymi można też połączyć z wizytą w Smoczej Jamie oraz wizytą u Smoka Wawelskiego – głównego bohatera krakowskich legend.
Zamek Królewski
Wawel 5, Kraków
2. Podziemia Rynku
Jak wyglądało życie w średniowiecznym Krakowie? Jak dawniej ważono i mierzono towary? Na te pytania odpowiada interaktywna wystawa, urządzona pod powierzchnią krakowskiego Rynku Głównego. Wizyta w tym miejscu pozwala przenieść się w czasie, a interaktywne stanowiska pozwalają gościom wcielić się w rolę dawnych mieszkańców Grodu Kraka. Efekt? Wizyta w podziemiach krakowskich to wyjątkowa lekcja historii – nie tylko dla dzieci.
Podziemia Rynku
Rynek Główny 1, Kraków
3. Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie
Na krakowskim Kazimierzu znajduje się zabytkowa zajezdnia tramwajowa. Na jej terenie urządzono muzeum, chętnie odwiedzane przez dzieci i młodzież. Ciekawe wydarzenia i warsztaty, stała wystawa „Miasto. Technoczułość”oraz lekce muzealne na temat wynalazków, wielkich cywilizacji i ich odkryć oraz miastom i historii ich powstawania – oto oferta, z jakiej można skorzystać w tym miejscu.
Muzeum Inżynierii i Techniki
ul. św. Wawrzyńca 15, Kraków
4. Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie
Ogród Doświadczeń in. Stanisława Lema to ważny punkt na mapie Krakowa. Znajduje się on na terenie Parku Lotników w Nowej Hucie, a jego cel jest prosty – poprzez zabawę zachęcić dzieci i młodzież do nauki fizyki. Plenerowa wystawa pozwala poznawać tajniki optyki, akustyki i grawitacji, a dodatkowo spędzać aktywnie czas na świeżym powietrzu.
Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema
Aleja Pokoju 68, Ktaków
5. Kopalnia Soli w Wieliczce
Kopalnia Soli w Wieliczce jest jednym z najciekawszych zabytków z listy UNESCO, a prowadząca przez jej teren trasa turystyczna cieszy się międzynarodową sławą. Z dziećmi można się wybrać zarówno na spacer standardową trasą turystyczną, można też skorzystać ze specjalnych programów. Spotkanie ze Skarbnikiem, „Odkrywanie Solilandii” – oto propozycje, na które warto postawić.
Kopania Soli Wieliczka
ul. Daniłowicza 10, Wieliczka
6. Zamek w Nowym Wiśniczu
Zamek Lubomirskich w Nowym Wiśniczu to piękna budowla obronna, która wciąż zachwyca potężnymi bastionami i barokową sylwetką. Zamek służy dziś jako siedziba muzeum, w którym urządzono m.in. zamkową kuchnię. Dla dzieci przygotowano tu ciekawą ofertę edukacyjną i warsztaty: alchemiczne lub rycerskie. Dzięki temu mali goście mogą poznawać historię w ciekawy sposób, rozwijać swoje zainteresowania i dobrze się bawić.
Zamek – Muzeum Ziemi Wiśnickiej
ul. Zamkowa 13, Nowy Wiśnicz
7. Grota Łokietka w Ojcowie
Choć na ternie Ojcowskiego Parku Narodowego jest ponad 700 jaskiń o różnej wielkości, tylko dwie z nich zostały udostępnione turystom. Tą najważniejszą jest Grota Łokietka, znajdująca się na zboczach Chełmowej Góry. Zachwyca ona bogatą szatą naciekową oraz legendami, których bohaterem jest m.in. król Władysław Łokietek. Dziś o jego przygodach pięknie opowiadają przewodnicy, z którymi można podróżować po podziemnych korytarzach.
Do Groty Łokietka można dojść szlakiem czarnym z centrum Ojcowa lub malowniczym szlakiem prowadzącym od Bramy Krakowskiej przez Wąwóz Ciasne Skałki.
8. Iluzja Park w Zakopanem
Iluzja Park to jedno z popularniejszych miejsc przy Krupówkach, które warto odwiedzić z dziećmi. Można tu poznać siłę halnego, poczuć moc piorunów, a przy okazji rozwiązywać wiele zagadek o zróżnicowanym stopniu trudności. Miejsce, w którym nauka i zabawa łączą się ze sobą, cieszy się wielkim zainteresowaniem dzieci, choć i osoby dorosłe mogą tu spędzić czas w przyjemny sposób.
Iluzja Park
ul. Krupówki 12, Zakopane
9. Spływ Dunajcem
Spływy Dunajcem są najpopularniejszym sposobem odkrywania piękna Pienińskiego Parku Narodowego. Trasa, która łączy Sromowce i Szczawnicę, to piękne widoki na Trzy Korony, słowacki Czerwony Klasztor oraz przełomowy odcinek Dunajca, z którym wiąże się wiele legend. To również szansa na zobaczenie, jak wyglądają flisackie tratwy oraz posłuchanie opowieści flisaków. Taka rodzinna przygoda na długo zapisuje się w pamięci i jest jednym z tych doświadczeń, na które warto postawić.
Spływ Dunajcem – przystań w Sromowcach Niżnych
ul. Trzech Koron 34a, Sromowce Niżne
10. Góralski Ślizg pod Gubałówką
Spacery po Gubałówce, z której można podziwiać Zakopane i panoramę Tatr, to jeden z obowiązkowych punktów w programie każdej wycieczki do turystycznej stolicy Podhala. Kto chce umilić dzieciom pobyt w tym miejscu, ten może połączyć taki spacer ze skorzystaniem z nowej atrakcji. Jest nią Góralski Ślizg – ośmiotorowa zjeżdżalnia licząca 14 metrów wysokości i 50 metrów długości.
Góralski Ślizg
ul. Na Gubałówkę, Zakopane
11. Energylandia w Zatorze
Energylandia to jeden z najsłynniejszych i najpopularniejszych parków rozrywki w Polsce, na którego terenie każdy znajdzie coś dla siebie. Liczne karuzele dla najmłodszych dzieci, kolejki górskie dla najodważniejszych oraz pokazy o zróżnicowanej tematyce – oto oferta, z której można skorzystać w tym miejscu. Jakie obiekty są tu najważniejsze? Z pewnością warto odwiedzić Smoczy Gród z drewnianą kolejką Zadra, warto też odwiedzić Water Park i strefę rodzinną. Na śmiałków czeka Strefa Ekstremalna z Hyperionem i Formułą, na dzieci – Bajkolandia z Wyspą Skarbów i Farmą Krasnali.
Energylandia
ul. 3 Maja 2, Zator
12. Park Miniatur w Inwałdzie
Dziś w Inwałdzie dziećmi mogą spędzić cały dzień na dobrej zabawie. W tej niewielkiej miejscowości koło Wadowic czeka na nie i średniowieczna twierdza, i park pełen dinozaurów. Wszystko zaczęło się jednak od Parku Miniatur (jednego z pierwszych w Polsce), który do dziś jest najważniejszą atrakcją kompleksu. W tym miejscu można wybrać się w wyjątkową podróż dookoła świata, zobaczyć najciekawsze budowle świata oraz najsłynniejsze polskie zabytki. Zielony Labirynt, Wystawa Tutenchamona oraz lunapark z kolejkami górskimi i karuzelami – oto dodatkowe atrakcje, które umilą dzieciom wizytę w tym miejscu.
Park Miniatur Inwałd
ul. Wadowicka 169, Inwałd
13. Wieża widokowa w Krynicy-Zdroju
Krynica-Zdrój to popularne uzdrowisko oraz doskonały punkt wypadowy w Beskid Sądecki. Dla tych, którzy chcą się cieszyć pięknymi widokami, dodatkową atrakcją w tej części Małopolski jest wieża widokowa, zbudowana w dzielnicy Słotwiny, tuż przy stacji narciarskiej Słotwiny Arena. Trasa turystyczna, wieża widokowa i zjeżdżalnia o długości 60 metrów sprawiają, że wizyta w tym miejscu stanie się niezapomnianą przygodą dla całej rodziny.
Wieża widokowa
ul. Słotwińska 15A, Krynica-Zdrój
14. Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce
Chabówka koło Rabki jest miejscem niezwykle ważnym dla miłośników kolei. Tutejszy Skansen Taboru Kolejowego to ważna atrakcja turystyczna oraz miejsce, które zrobi spore wrażenie na małych turystach. Zabytkowe parowozy i lokomotywy tworzą tu unikalną kolekcję, w skład której wchodzą m.in. Tw12-12 (austriacki parowóz z 1920 roku) oraz parowóz towarowy Ty37-17, który powstał tuż przed wybuchem II wojny światowej w zakładach Cegielskiego w Poznaniu.
Dodatkową atrakcją są tu przejażdżki pociągiem retro. Kursują one w okresie letnim na trasie Chabówka – Jordanów – Osielec, a każda taka podróż to szansa na nacieszenie się pięknymi widokami na tereny Kotliny Rabczańskiej i Beskidu Makowskiego.
Skansen Taboru Kolejowego
Chabówka, 34-700 Chabówka
15. Zalipie – Dom Malarek i Zagroda Felicji Curyłowej
Jedną z najpiękniejszych wsi na terenie województwa małopolskiego jest Zalipie, znane z domów ozdabianych kolorowymi malunkami. Tradycję zdobienia domów w ten sposób zapoczątkowała pani Felicja Curyłowa, której zagroda służy dziś jako muzeum. Kto do niej zajrzy, ten pozna sekrety zdobienia domów w Zalipiu, dowie się też, skąd wzięła się taka tradycja. Oprócz Zagrody Felicji Curyłowej warto też zajrzeć do pobliskiego Domu Malarek. To dom kultury, w którym gromadzą się miejscowi artyści, oraz miejsce znane z organizacji ciekawych warsztatów i zajęć plastycznych, w których mogą brać udział dzieci w wieku szkolnym). W okresie przedświątecznym można tu korzystać z warsztatów tworzenia ozdób choinkowych lub palm wielkanocnych i pisanek, a przez cały rok uczyć się sztuki tworzenia zalipiańskich malowanek.
Dom Malarek
Zalipie 128 A
16. Terma Bania w Białce Tatrzańskiej
Podhale znane jest z basenów termalnych, które przyciągają miłośników zabawy i relaksu w wodzie. Z takich atrakcji można korzystać m.in. w Szaflarach, Bukowinie Tatrzańskiej oraz w Chochołowie, jednak dla rodzin z dziećmi najlepszym miejscem pozostaje Terma Bania w Białce Tatrzańskiej. Ten kompleks to połączenie basenów termalnych i parku wodnego, na którego terenie każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego. Strefa zabawy dla najmłodszych, strefa relaksu i sauny dla dorosłych, baseny zewnętrzne i wewnętrzne – oto najważniejsze atrakcje, z jakich można tu skorzystać bez względu na porę roku i pogodę.
Terma Bania
ul. Środkowa 181, Białka Tatrzańska
17. Dolina Chochołowska w Tatrzańskim Parku Narodowym
Dolina Chochołowska jest jedną z najpiękniejszych dolin w Tatrach oraz idealnym miejscem na mniej forsowny spacer po Tatrzańskim Parku Narodowym. Prosta i wygodna ścieżka sprawia, że wędrówka doliną nie sprawi problemów dzieciom, a piękne widoki będą dla nich najlepszą zachętą do marszu. Dolinę można odwiedzać o każdej porze roku, przy czym najlepszym terminem jest wiosna. To pora, gdy kwitną krokusy, a potężne Tatry na ich tle prezentują się jeszcze piękniej.
Wycieczki po Dolinie Chochołowskiej najlepiej zacząć na Siwej Polanie, przy której czeka duży parking (parking Dolina Chochołowska — Witów Zakopane). Tu również zaczyna się zielony szlak, który prowadzi dnem Doliny Chochołowskiej aż do Polany Chochołowskiej, na której czeka schronisko turystyczne z bufetem i miejscami do wypoczynku.
18. Pustynia Błędowska
Pustynia Błędowska koło Olkusza rozciąga się na terenie dwóch województw: małopolskiego i śląskiego. Na terenie Małopolski najważniejszymi punktami są: Chechło z tarasem widokowym na wzgórzu „Dąbrówka” oraz Wzgórze Czubatka w miejscowości Klucze. Z jej szczytu roztacza się najpiękniejszy widok na piaszczysty teren, z powodzeniem wykorzystywany i przez piechurów, i przez wojsko. Można stąd również dostrzec tereny Dąbrowy Górniczej z kominami Huty Katowice oraz zabudowania pobliskiego Olkusza, do którego warto przy okazji zajrzeć.
19. Szlak Gwarków w Olkuszu
Olkusz to miasto mogące się pochwalić średniowiecznym rodowodem, ciekawym układem urbanistycznym i zabytkami, którym warto przyjrzeć się uważniej. Rodzinny spacer po tym mieście może okazać się ciekawą lekcją historii i dobrą zabawą dla najmłodszych. Wystarczy wybrać się na Szlak Gwarków, który prowadzi do najważniejszych punktów na mapie miasta. Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich można poznać bez problemów. Wyznaczają go figurki górników, których wypatrywanie sprawia wiele radości dzieciom. Każdy z nich ma inny strój i inne narzędzia, każdy opowiada jakąś historię związaną z Olkuszem. Można je spotkać m.in. przy dawnej Bramie Sławkowskiej, w rejonie bazyliki św. Andrzeja oraz przed budynkiem starego starostwa, który w XVI i XVII wieku służył jako mennica.
20. Stara Baśń w Grybowie koło Gorlic
Okolice Gorlic sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi na łonie natury, są też atrakcyjnym celem podróży dla miłośników zabytków i historii. Dla rodzin z dziećmi miłym uzupełnieniem pobytu w tej części województwa małopolskiego może się okazać wizyta na Zamku Stara Baś w Grybowie. W tym miejscy przeszłość i teraźniejszość łączą się ze sobą, a nauka historii i dobra zabawa tworzą spójną całość. Można tu poznać legendę o Bolku Gniewnym i olbrzymim smoku, można wybrać się na historyczny spacer i lepiej poznać epokę średniowiecza. Dla dzieci wizyta w tym miejscu stanie się niezapomnianą przygodą oraz zachętą do samodzielnego poszerzania wiedzy o przeszłości.
Zamek Stara Baśń
ul. Grottgera 15
33-330 Grybów
21.Rabkoland w Rabce
Rabka-Zdrój od 100 lat znana jest jako dziecięce uzdrowisko, a mali goście są tu traktowani z ogromnym szacunkiem. Z myślą o nich powstaje tu wiele atrakcji, pozwalających małym turystom i kuracjuszom spędzać wolny czas w ciekawy i przyjemny sposób. Wizytówką tej miejscowości stał się Rabkoland – park rozrywki, w którym można spędzać czas na karuzelach i kolejkach górskich. Na terenie parku czeka też wyjątkowa atrakcja. To Muzeum Orderu Uśmiechu, w którym można poznać historię tego wyróżnienia oraz sylwetki osób, które dzieci postanowiły wyróżnić takim właśnie medalem.
Rabkoland – Rodzinny Park Rozrywki
Rynek, 34-700 Rabka-Zdrój
22. Muzeum Pszczelarstwa w Stróżach
W Stróżach koło Grybowa czeka na gości prywatne muzeum, któremu z pewnością warto poświęcić czas w trakcie rodzinnej wycieczki po Małopolsce. Założone zostało w 2000 roku przez Janusza Kasztelewicza – właściciela firmy „Bartnik Sądecki” i wielkiego pasjonata pszczelarstwa, który chętnie dzieli się swą wiedzą z innymi. Co można tu zobaczyć? Sprzęt pszczelarski oraz kolekcję składającą się z ponad 100 uli (w tym uli figuralnych, będącymi wspaniałymi pracami miejscowych rzeźbiarzy). Cała kolekcja prezentuje się wspaniale. Dodatkową atrakcją muzeum jest karczma, w której można skosztować przysmaków powstających na bazie miodu.
Muzeum Pszczelarstwa, Stróże 235
23. Rejsy z Rożnowa po Jeziorze Rożnowskim
Jezioro Rożnowskie to sztuczny zbiornik na Dunajcu, który szybko stał się jednym z popularniejszych miejsc wypoczynku i rekreacji w rejonie Nowego Sącza. Nie brak tu atrakcyjnych miejsc do wypoczynku, plażowania i uprawiania sportów wodnych, nie brak też historycznych miejscowości, do których chętnie zaglądają miłośnicy zabytków.
Wycieczkowe rejsy po jeziorze to jedna z ciekawszych atrakcji dla dzieci. W ich trakcie można nacieszyć się pięknymi widokami i zdobyć sporo ważnych wiadomości na temat tej części Małopolski. Każdy rejs trwa około 90 minut. Wyprawę można zacząć w Rożnowie (stąd starki wypływają o 11:00, 13:00, 15:00, 17:00) lub w Gródku nad Dunajcem. Aby skorzystać z rejsu statkiem „Jaskółka”, należy skontaktować się z Ośrodkiem Wypoczynkowym „Barbara” (Bartkowa-Posadowa 282, Gródek nad Dunajcem ).
24. Fort Wapiti w Tarnowie
Podróż do indiańskiej wioski może się okazać wspaniałą przygodą dla każdego malucha. Gdzie trzeba się wybrać, by poczuć magię Dzikiego Zachodu? Do Tarnowa, w pobliżu którego czeka niezwykły Fort Wapiti. W Zalasowej czeka na gości indiańska wioska, w której każdy spędzi czas w przyjemny i pożyteczny sposób. Można tu podziwiać indiańskie rękodzieło, nocować w tipi oraz uczestniczyć w ciekawych wydarzeniach i warsztatach (np. w warsztatach rękodzieła). Na terenie wioski organizowane są też gry przygodowe dla całych rodzin oraz festyny, w których warto wziąć udział – bez względu na wiek.
Wioska Indiańska Fort Wapiti
ul. Reja 33-159 Zalasowa
25. Ogrody Sensoryczne w Muszynie
Muszyna to jedno z popularniejszych uzdrowisk nad Popradem, znane z ciekawej zabudowy i ruin zamku. Od kilku lat dumą Muszyny są ogrody, w tym Ogrody Sensoryczne na Zapopradziu. To dobre miejsce na rodzinny spacer w pięknej scenerii. Można się tu zrelaksować, skorzystać z punktów widokowych, a przy okazji zdobyć sporo ciekawych wiadomości na temat roślin. Wiosną można tu podziwiać krokusy, latem – zorganizować rodzinne ognisko przy jednej z kilku wiat wypoczynkowych. Można tu również rozwijać zmysły, z czego chętnie korzystają najmłodsi goście.
Ogrody Sensoryczne (Muszyna-Zapopradzie)
Aleja Zdrojowa, 33-370 Muszyna