You are currently viewing Dolina Chochołowska zimą – dlaczego warto się tam wybrać?
Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego „Muzeum torfowisk” | fot. fb.com/centrumpromocjiiochronytorfowiskwchocholowie

Chochołów to niewielka wieś znajdująca się w południowej części Polski, w województwie małopolskim. Jest usytuowana w dolinie Czarnego Dunajca, a jej historia sięga XVI wieku. Za jej wyjątkowość odpowiadają przede wszystkim tradycyjne oryginalne chałupy góralskie, które stanowią lwią część zabudowy. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce w sezonie zimowym? Oto kilka wybranych atrakcji.

1. Stacja Narciarska Witów-Ski

Stacja Narciarska Witów-Ski
fot. fb.com/stacjanarciarskawitowski

Stacja Narciarska Witów-Ski znajduje się w pobliskim Witowie pod numerem 205C. Ten nowoczesny ośrodek narciarski jest prawdziwym rajem dla miłośników sportów zimowych i osób, które pragną dopiero rozpocząć swoją przygodę z narciarstwem. Usytuowany jest na malowniczych zboczach grzbietu Wierchów Orawicko-Witowskich i niemal zawsze można oczekiwać tutaj doskonałych warunków do jazdy. Goście mają do dyspozycji 4-osobową kolej krzesełkową o długości 1000 metrów. Jest dostępny także wyciąg orczykowy, którego długość wynosi 110m. Sporym zainteresowaniem cieszy się wyciąg Sun-Kid o długości 70 metrów, który powstał z myślą o najmłodszych pasjonatach narciarstwa. Na terenie obiektu znajduje się również klimatyczna restauracja dla narciarzy oraz Witowianka, w której będzie można delektować się wyjątkowymi specjałami kuchni regionalnej. Z kolei Toprówka to urocza kawiarnia, z której rozpościera się zapierających dech w piersiach widok na Tatry Zachodnie. To jedna z piękniej zlokalizowanych stacji narciarskich w okolicy i miejsce, w którym można zarazić się miłością do zimowych sportów. Dostępna jest wypożyczalnia niezbędnego sprzętu. Na miejscu są również wykwalifikowani instruktorzy, którzy wprowadzą nas w podstawy narciarstwa czy snowboardu.

2. Chochołowskie Termy

Chochołowskie Termy
fot. fb.com/chocholowskietermy

Chochołowskie Termy znajdują się w Chochołowie pod numerem 400. Ten nowoczesny obiekt cieszy się największym zainteresowaniem właśnie w okresie zimowym. Trzeba zatem liczyć się z dużą frekwencją. Siarczyste mrozy dają się w tym czasie we znaki nawet najbardziej wytrwałym, a wizyta w tym miejscu pozwoli nieco od nich odetchnąć. Na chwilę obecną Chochołowskie Termy są największym na Podhalu kompleksem basenów termalnych. Goście mają do dyspozycji całe spektrum atrakcji począwszy od basenów rekreacyjnych, a skończywszy na rwącej rzece czy gejzerach. Wielkim zainteresowaniem cieszy się sztuczna fala oraz piaszczysta plaża, która pozwala poczuć uroki lata nawet w samym środku mroźnej zimy. Znajdziemy tutaj również boiska do gry w siatkówkę i koszykówkę. W takim miejscu jak to, nie może również zabraknąć ekstremalnych zjeżdżalni, które spełnią oczekiwania zarówno najmłodszych gości, jak i tych nieco starszych. Niektórzy przybywają jednak do tego miejsca przede wszystkim ze względu na imponujące Saunarium oraz Chochołowskie SPA. Po intensywnym czasie w basenie, a następnie naładowaniu baterii w saunie, można udać się do tutejszej restauracji. Ten nowoczesny obiekt spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających gości. Miejsce powstało z myślą o dostarczaniu relaksu. Będzie idealnym wyborem dla osób, które po intensywnych wybrykach na stoku lub intensywnych górskich spacerach, będą chciały odpocząć i zapewnić sobie odrobinę należnego luksusu.

3. Muzeum Powstania Chochołowskiego (filia Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem)

Muzeum Powstania Chochołowskiego
fot. fb.com/muzeumtatrzanskie

Muzeum Powstania Chochołowskiego znajduje się pod numerem 70 w Chochołowie. Historia tego miejsca sięga drugiej połowy lat siedemdziesiątych XX wieku, a zostało ono utworzone w starej chacie, która niegdyś należała do Jana Bafii. Sam budynek powstał pod koniec XVIII wieku, choć nieco ponad sto lat później, bo w 1889 roku został przebudowany. To wyjątkowe miejsce, w którym miniona epoka jest niemal namacalna. Obecnie na terenie obiektu można podziwiać dwie wystawy – etnograficzną i historyczną. Wystawa etnograficzna skupia się na przekazaniu wiedzy o codzienności mieszkańców żyjących na terenach Chochołowa w XIX wieku. Będziemy mogli podziwiać zarówno świetnie odwzorowane wnętrza, jak i sporo przedmiotów codziennego użytku. W oczach wielu gości ważniejsza zdaje się jednak wystawa historyczna, która skupia się na chochołowskim powstaniu. Miało ono miejsce w 1846 roku i jest niezwykle ważnym wydarzeniem w historii wsi.

4. Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma”

Muzeum Karola Szymanowskiego
fot. fb.com/muzeum.narodowe.krakow

Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” znajduje się w pobliskim Zakopanem pod adresem Kasprusie 19. Karol Szymanowski był jednym z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX wieku, a zakopiańskie muzeum jest właściwie jedyną placówką muzealną skupiającą się na jego osobie. Sam budynek został stworzony pod koniec XIX wieku w tradycyjnym zakopiańskim stylu i początkowo pełnił funkcję pensjonatu. Kompozytor był jednak z tym miejscem bardzo związany. Mieszkał w „Atmie” przez kilka lat od 1930 roku i właśnie z tego względu narodził się pomysł, aby właśnie w tym miejscu powstało muzeum upamiętniejące jego osobę. Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć rewelacyjnie odwzorowany gabinet kompozytora oraz imponującą kolekcję odznaczeń, które przyznano mu na przestrzeni lat. Warto dodać, że w muzeum można także podziwiać dwa wspaniałe portrety kompouzytora, które wykonał Witkacy.

5. Zakopiańskie kuligi w Dolinie Chochołowskiej

Zakopiańskie kuligi w Dolinie Chochołowskiej 
fot. fb.com/kuligiPL

Pobyt w Chochołowie może stanowić wspaniały pretekst do udania się w stronę jednego z najpopularniejszych miast w województwie małopolskim – Zakopanego. To właśnie tutaj w sezonie zimowym regularnie odbywają się ekscytujące kuligi z konnym zaprzęgiem. Największą popularnością cieszą się kuligi po Dolinie Chochołowskiej, która zimą zachwyca niezwykłymi krajobrazami. To idealna propozycja dla osób, które pragną poczuć prawdziwą górską atmosferę i jednocześnie zapewnić sobie niezapomniane doświadczenie. Organizatorzy kuligów bardzo dbają o komfort swoich gości, dlatego wszystkie sanie są wyposażone w drobny poczęstunek. Zwieńczeniem kuligu zawsze są klimatyczne biesiady przy ognisku przy akompaniamencie skocznej góralskiej muzyki. Warto dodać, że niektórzy organizatorzy oferują również nocne przejazdy z pochodniami, które również cieszą się wielkim zainteresowaniem. Faktem jest, że podczas takiego zwiedzania podziwianie wspaniałych okolic może być nieco utrudnione, aczkolwiek takie kuligi odznaczają się niepowtarzalnym klimatem, którego warto doświadczyć.

6. Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego „Muzeum torfowisk”

Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego „Muzeum torfowisk” znajduje się w samym centrum Chochołowa pod numerem 40. Mieści się w przepięknym zabytkowym budynku, który należy do imponującego kompleksu ludowej architektury i od pewnego czasu znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z zewnątrz odznacza się pięknymi tradycyjnymi zwieńczeniami, aczkolwiek w środku jest urządzony w nowoczesny sposób. Podczas zwiedzania goście będą mogli obejrzeć multimedialną ekspozycją dotyczącą torfowisk znajdujących się na polsko-słowackim pograniczu. Miejsce wyposażone jest w wiele interaktywnych elementów, które pozwalają gościom na zgłębianie wiedzy poprzez zabawę. Znajdują się tutaj animowane plansze, strefy przeznaczone do eksperymentów oraz symulatory. Pod koniec zwiedzania będzie można wziąć udział w interaktywnym quizie.