Zakopane to malownicze miasto znajdujące się w południowej części Polski, w województwie małopolskim. Piękne widoki na Tatry sprawiają, że jest to ukochana miejscowość miłośników gór, a także jedna z największych atrakcji turystycznych w okolicy.
W epoce Młodej Polski to Zakopanego przebywały największe osobowości oraz przedstawiciele świata artystycznego. Obecnie miasto cieszy się sporym zainteresowaniem przez cały rok, choć to właśnie zimą staje się niemal mekką dla wielu turystów z różnych zakątków świata. Które miejsca zasługują na największe zainteresowanie w okresie zimowym? Oto kilka wybranych propozycji.
Narciarstwo w Zakopanem
Zimowe sporty to niemal domena tego fantastycznego miasta. W okresie zimowym do Zakopanego przybywają przede wszystkim miłośnicy narciarstwa, którzy z wielką radością oddają się swojej pasji. Na szczęście tutejsza infrastruktura pozwala na niezapomnianą zabawę dla osób o zróżnicowanym poziomie zaawansowania. Turyści mają do dyspozycji kilka stoków oraz stacji narciarskich.
Nie ulega żadnym wątpliwościom, że największym zainteresowaniem cieszy się ten ulokowany na Kasprowym Wierchu. To jedna z największych wizytówek miasta i tym samym miejsce, które zimą zamienia się w prawdziwy raj dla miłośników narciarstwa. Znajduje się tutaj naturalny śnieg, a sam stok jest jedynym w Polsce o charakterze alpejskim. Goście mają do dyspozycji kilka tras narciarskich. Do najważniejszych należą przede wszystkim Gąsienicowa licząca sobie 1200m oraz Goryczkowa licząca sobie 1770m.
Harenda to kolejne miejsce, które przypadnie do gustu miłośnikom narciarstwa. Jest przeznaczone zarówno dla narciarzy, jak i osób pragnących spróbować swoich sił w snowboardzie. Dostępnych jest sześć różnych tras. Warto podkreślić, że trasy są zróżnicowane pod względem stopnia zaawansowania. Dla zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów przeznaczone są dwie trasy. Jedna licząca sobie 900m, a druga 800m. Mieści się tutaj również świetne Przedszkole Narciarskie, które powstało z myślą o najmłodszych gościach. Nieopodal znajduje się również świetna karczma.
Polana Szymoszkowa cieszy się ogromną popularnością ze względu na rozpościerające się z niej piękne widoki na Tatry. Za pomocą dwóch kolei linowych można dostać się na duży stok lub nieco mniejszy, znajdujący się mniej więcej w połowie drogi. I tutaj znajdziemy przestrzeń powstałą z myślą o dzieciach. KidsPark Szymoszkowa to idealne miejsce na rozpoczęcie pasjonującej przygody ze sportami zimowymi.
Nosal to kolejne miejsce, które każdego roku przyciąga entuzjastów sportów zimowych. Miejsce powstało przede wszystkim z myślą o osobach początkujących i dzieciach. Będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które w tej materii stawiają swoje pierwsze kroki. Trasy są nieco krótsze, aczkolwiek idealne dla początkujących.
Kuligi w Zakopanem
Nie ulega żadnym wątpliwościom, że zakopiańskie kuligi to gwarancja niezapomnianych wrażeń i świetna zabawa zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Przejażdżka po pięknych ośnieżonych terenach z udziałem konnego zaprzęgu to wyjątkowo dobry sposób na zwiedzanie pięknych zakopiańskich lokalizacji. Na terenie miasta kuligi są orgtanizowane w kilku miejscach. Największym zainteresowaniem cieszą się jednak kuligi w Dolinie Chochołowskiej oraz na Gubałówce.
Ten organizowany w Dolinie Chochołowskiej uznawany jest za jeden z najbardziej klimatycznych. Przede wszystkim ze względu na wspaniałą lokalizację. To idealna propozycja dla osób, które pragną poznawać miasto, choć z dala od wiecznie zatłoczonych i głośnych Krupówek. Warto również podkreślić, że Dolina Chochołowska jest uznawana za jedno z piękniejszych miejsc w całym Zakopanem.
Można tutaj dosłownie poczuć potęgę zakopiańskiej natury, która zimą robi nie lada wrażenie. Kuligi na Gubałówce są nieco tańsze, ale i trasa przebiega zupełnie inaczej. Będą dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą za bardzo oddalać się od miasta. Bez względu na ostateczny wybór – kulig w Zakopanem to właściwie obowiązkowa pozycja.
Pozwala poczuć prawdziwy klimat tego miasta i zwykle zwieńczony jest klimatycznym ogniskiem i wspólną strawą. Należy jednak pamiętać, że kuligi wymagają ciepłego odzienia. Dobra i ciepła odzież to podstawa, bez której nie sposób cieszyć się taką formą rozrywki.
Skutery śnieżne
Przejażdżka skuterem śnieżnem w Zakopanem to idealna propozycja dla osób, które uwielbiają ekstremalne i tym samym niezapomniane przeżycia. Szczególnym uznaniem cieszy się firma Snowdoo będąca zarówno wypożyczalnią niezbędnego sprzętu, jak i organizatorem niecodziennych wypraw.
Oferta firmy jest niezwykle atrakcyjna. Warto zgłosić się z odpowiednim wyprzedzeniem, bo dwudziestoletnie doświadczenie oraz nienaganna renoma sprawiają, że w sezonie rezerwacja może być nieco utrudniona ze względu na duże zainteresowanie. Snowdoo oferuje organizację fascynujących wypraw na skuterah najnowszej generacji.
Podczas przejażdżek turyści będą mogli podziwiać najwspanialsze zakątki Zakopanego. Szczególnym uznaniem cieszą się nocne wyprawy Snow Night. Po takich wyprawach tradycją są wspólne ogniska z doskonałym poczęstunkiem.
Psie zaprzęgi
Przejażdżki z udziałem psich zaprzęgów to kolejna atrakcja, która w ostatnich latach zyskała ogromną popularność. Można ją z całą pewnością porównać do tradycyjnych kuligów, choć piękne psy rasy Husky sprawiają, że dla wielu turystów stają się one jedynym słusznym wyborem. Podczas fascynujących wypraw będzie można podziwiać przepiękną zakopiańską scenerię. Dostępne są różnorodne trasy, a zatem nie ma mowy o nudzie.
Nurkowanie pod lodem
Fanów ekstremalnych doznań nie brakuje, dlatego w Zakopanem będziemy mogli również skusić się na wyjątkowe przeżycie w postaci nurkowania pod lodem. Tego rodzaju przyjemność jest oczywiście zarezerwowana dla wytrwałych i spragnionych niezapomianych przeżyć. Jest to atrakcja, która wymaga odpowiedniego przygotowania, dlatego w ośrodkach są organizowane sprawne szkolenia. Podczas takiej wyprawy będzie można podziwiać fascynujący podwodny świat i piękno natury, która na co dzień nie jest dostępna dla naszych oczu.
Morskie Oko
Morskie Oko znajduje się w Dolinie Rybiego Potku i jest jednym z największych jezior w Tatrach. Cieszy się ogromną popularnością i nie ulega żadnym wątpliwościom, że jest jedną z największych atrakcji turystycznych w mieście. To malowniczo usytuowane jezioro otoczone jest ze wszystkich stron górami. Ten piękny widok zapiera dech w piersiach i nic w tym dziwnego, że dla wielu turystów stanowi wręcz obowiązkową pozycję do odwiedzenia podczas wizyty w Zakopanem.
Warto jednak pamiętać, że nie tylko latem prezentuje się zjawiskowo. Jego oblicze w okresie zimowym jest zgoła odmienne i w oczach wielu osób zasługuje na najwyższe słowo uznania. Należy jednak pamiętać, że zimą trasa bywa nieco bardziej wymagająca. Można wobec tego skusić się na podróż saniami. Atutem jest znajdujące się nieopodal schronisko, w którym będzie można podładować baterie i posilić się przed drogą powrotną.
A może na łyżwy?
Zakopane to take miasto posiadające niezwykle ciekawą ofertę dla miłośników łyżwiarstwa. Na terenie miasta znajdziemy kilka bardzo dobrze wyposażonych lodowisk, które warto wziąć pod uwagę. Lodowisko Tafla znajduje się przy ulicy Nowatorskiej 27. Jest czynne przez siedem dni w tygodniu od godz. 10:00 do godz. 22:00. Znajduje się na wolnym powietrzu i otoczone jest piękną scenerią, która zwłaszcza zimą nabiera niezwykle magicznego klimatu.
Wielu ludzi decyduje się na wieczorne wizyty. Piękne oświetlenie oraz fantastyczny klimat sprawiają, że nie sposób się mu oprzeć. Kolejne lodowisko, Pingwinek znajduje się przy Drodze Oswalda Balzera 1A. To sporych rozmiarów lodowisko, które idealnie sprawdzi się w przypadku osób rozpoczynających swoją przygodę na łyżwach. Dla dzieci przeznaczone są specjalne wspomagacze, dzięki którym z łatwością będą mogły uczyć się podstaw na lodzie.
Na miejscu proserpuje również świetna wypożyczalnia niezbędnego sprzętu. Świetne lodowisko znajduje się także przy Harendzie 21A. I w tym przypadku mamy do czynienia z lodowiskiem czynnym przez siedem dni w tygodniu, aczkolwiek otwarcie przypada na godz. 9:00. Jest czynne do godz. 20:00. To fantastycznie zlokalizowane lodowisko, w którym każdy będzie mógł spróbować swoich sił.
Zakopiańskie muzea
Każda pora roku jest dobra na wizytę w pięknie zaaranżowanym i pełnym ciekawych eksponatów muzeum. Po ekscytujących kuligach, niekończacych się spacerach, lodowisku i Krupówkach, warto wybrać się do miejsca, w którym będzie można poczuć prawdziwego zakopiańskiego ducha. Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. S. Witkiewicza to jedno z tych miejsc, które warto oglądać bez względu na kalendarz.
Powstało z inicjatywy Stanisława Witkiewicza, któremu bardzo zależało na promowaniu tego regionu. Początkowo budynek miał być zaledwie domkiem letniskowym pewnego zamożnego człowieka, aczkolwiek to właśnie Witkiewicz nalegał, by stworzono go w oparciu o zakopiański styl. Ostatecznie powstał budynek, który obecnie jest wzorem zakopiańskiej architektury i prawdziwą dumą mieszkańców.
Stał się siedzibą muzeum w latach dziewięćdziesiątych i od tej pory cieszy się ogromną popularnością. To jedno z niewielu miejsc, w których można podziwiać wspaniałe charakterystyczne wnętrza zakopiańskich domów. Znajdziemy tutaj również sporo eksponatów natury etnograficznej. Klimat tego miejsca zachwyca.
Muzeum Tatrzańskie znajduje się przy Krupówkach pod numerem 10. Zostało powołane do życia już w 1889 roku przez Towarzystwo Muzeum Tatrzańskiego. Na miejscu znajdziemy fascynującą kolekcję skał oraz minerałów, zbiory florystyczne, etnograficzne oraz dzieła sztuki. Dowiemy się również wielu interesujących rzeczy na temat znanych i cenionych osobowości, które były związane z Zakopanem.
Przy ulicy Jagiellońskiej 28 znajduje się z kolei Muzeum Oscypka. To miejsce, w którym będziemy mogli dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy na temat tego aromatycznego sera, jego produkcji i gatunkach. Na terenie muzuem odbywają się również pokazy wyrobu oscypków, a podczas zwiedzania będzie można zapoznać się z regionalną terminologią. To zdecydowanie dobra propozycja dla miłośników oscypków.