20 Interesujących Ciekawostek i Faktów o Ziębach

Zięba

Na świecie jak i w Polsce możemy wyróżnić dość sporą liczbę różnych gatunków ptaków. Jednym z takich rodzajów jest oczywiście Krogulec, a właściwie krogulec zwyczajny. Jest to dość niewielki ptak z rodziny szponiastych. Przypomina mniejszą wersję jastrzębia.

Charakteryzuje się tym, iż posiada on krótkie i szerokie skrzydła. Jeśli chodzi o ogon to jest on dość sporej długi\ości, jednak nie jest on rozwidlony. Jak poznać ten gatunek ptaka? To nic trudnego, ponieważ samica jest bardzo podobna do jastrzębia.

Jednak wyróżnia ją to, iż nie posiada białej brwi nad okiem. Samiec natomiast jest koloru niebieskoszarego. Ich policzki mają ładny, rdzawy odcień, zaś spodnia część ma kolor pomarańczowy. Ponadto spód jest prążkowany.

Gniazda, które są robione przez samców i samice ulokowane są przeważnie na drzewach takich jak: świerk, modrzew lub jodła, a dokładniej w pobliżu pnia lub też między innymi na odchodzącej od niego gałęzi. Ważne by były na niewielkiej wysokości.

Gniazda te budowane są przez ptaki praktycznie z cienkich patyków. Natomiast wyścielone są zarówno świeżymi gałązkami, jak też piórami samicy. Gdy Samica wysiaduje jaja, w tym samym czasie samiec szuka pożywienia dla swojej samicy.

Krogulec jest w stanie wyprowadzić tylko jeden lęg w roku. Jaja mają kolor niebieski z brązowymi plamami. Od tego w jakim wieku jest samica oraz od rodzaju pożywienia uzyskanego dzięki samcowi, uzależniona jest ilość posiadanych piskląt.

Należy dodać, iż krogulec jest bardzo dobrym krogulcem. Jeśli chodzi o polowanie to nigdy nie wypatrują swoich ofiar wcześniej. Ich pożywieniem są nie tylko ptaki. Mogą to być też myszy, żaby, gady oraz większe owady.

Aby uzupełnić energię na cały dzień muszą spożyć 2 ofiary Samce polują na inne zwierzęta, a samice na inne. Dzięki temu nie konkurują ze sobą na pożywienie. Wszystko za sprawą różnicy wzrostu między krogulcami.

Ponadto Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) uznaje tego ptaka za gatunek najmniejszej troski. Przez kilka lat był gatunkiem zwalczanym przez człowieka. Wszystko dlatego, iż uznawane były za szkodniki, które oczywiście trzeba się pozbyć.

Swego czasu ptactwo ginęło przez różnego rodzaju środki ochrony roślin. Dopiero po ich wycofaniu populacja krogulców została odbudowana. Ogon ich musi być długi ze względu na ich zwrotność, której potrzebują podczas polowania na swoje ofiary. Należą do ptaków bardzo szybkich i bardzo upartych. Wszystko dlatego, iż dość szybko nie odpuszczają. To bardzo interesujące stworzenia.

Ciekawostki dotyczące krogulca:

1. Nie każdy wie, ale ptaki te znacznie częściej polują na ptaki, niż na ssaki. Mogą złapać między innymi: wróble, zięby, skowronki, sikory, trznadle, śpiewaki. Samice dodatkowo sójki czy gołębie,

2. Ich nogi zakończone są bardzo długimi palcami, na których są ostre jak brzytwa szpony. Dzięki temu są w stanie łapać swoje ofiary w powietrzu, podczas lotu,

3. Krogulec zwyczajny znajduje się pod ścisłą ochroną,

4. Warto wiedzieć, iż samica jest znacznie większa od samca,

5. Długość ciała krogulca wynosi między 32 a 37 cm, masa ciała waha się nawet do 330 g. Jeśli chodzi o rozpiętość ich skrzydeł to wynosi ona ok. 60 cm,

6. Według źródeł to chyba jedyny ptak z rodziny szponiastych, który poluje na ptaki żerujące w karmnikach,

7. Nie grozi temu ptakowi wyginięcie, jednak jest wpisany do Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych i ma status LC,

8. Tego ptaka można spotkać głównie w Europie, Azji oraz w Afryce,

9. Należy on do ptaków częściowo wędrownych,

10. Niektórzy nazywają krogulca wróblarzem,

11. Krogulec prowadzi zazwyczaj osiadły tryb życia. Jednak jeśli jest bardzo mroźna zima to ucieka tam gdzie jest cieplej. Nasze polskie ptaki wylatują w tereny Francji i Hiszpanii,

12. Gniazda budują i samce i samice z gałęzi. Jak już raz Krogulce założą gniazdo, to użytkują ją co najmniej przez wiele sezonów rozrodczych,

13. Sezon rozrodczy tego gatunku przypada na wiosnę, a dokładnie na kwiecień i maj,

14. Samica jest w stanie złożyć od 3 do nawet 7 jaj i wysiadywać je przez co najmniej 35 dni,

15. Krogulce są w stanie dożyć nawet do 20 lat, a to bardzo długo jak na ptaki,

16. W locie krogulec przypomina raczej kukułkę,

17. Odzywa się dość rzadko. Częściej można usłyszeć inne ptaki, które informują w ten sposób, że zbliża się krogulec,

18. Młode krogulce dojrzałość płciową osiągają już w 1 roku życia,

19. Krogulec poluje zarówno na lądzie jak i w powietrzu,

20. Ptaki te zamieszkują głównie skraje lasów w pobliżu pól z kępami drzew.

Oceń postDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.