Gady to zwierzęta lądowe, które są zmiennocieplne, a więc temperatura ich ciała zmienia się wraz z temperaturą otoczenia. Z tego powodu najczęściej spotykane są w ciepłych obszarach, a ich suche ciała pokryte są łuskami lub skorupą.
Dzielimy je na cztery kategorie, czyli krokodyle, żółwie, jaszczurki i węże. Poza tymi ostatnimi, które syczą, wszystkie gady są stworzeniami milczącymi, nie wydają żadnych dźwięków. Oto niekiedy zadziwiające fakty, informacje i ciekawostki o gadach.
1. Waran z Komodo to największa na świecie jaszczurka. Odnotowano, że największy osobnik miał niespełna 4m długości. Żywią się innymi ssakami, ale odkryto również akty kanibalizmu. Szczególnie zagrożone mogą być młodsze osobniki, bo to one najczęściej stają się posiłkiem dla dorosłych waranów. Wbrew pozorom najniebezpieczniejszą częścią ciała warana z Komodo może być jego ogon, którego siła uderzenia może wynosić aż dwie tony.
2. Karapaks, czyli skorupa żółwia to w rzeczywistości kości, które poniekąd pełnią funkcję klatki piersiowej. Wszystkie segmenty skorupy są tak naprawdę osobnymi kostkami, będącymi integralną częścią ciała żółwia.
3. Wszystkie żółwie posiadają wyjątkowo rozwinięty zmysł dotyku. Co więcej, nawet skorupa żółwia jest wystarczająco dobrze unerwiona, dlatego każde zagrożenie jest natychmiast rejestrowane, a żółw może uniknąć ataku, chowając się w skorupie.
4. Żółwie posiadają kanaliki łzowe, ale ich łzy w przeciwieństwie do łez ludzi, nie są efektem negatywnych emocji. Płacz żółwia wiąże się z oczyszczaniem po kąpieli w zasolonej wodzie morskiej. W niektórych zakątkach świata zaobserwowano, że łzy żółwia znalazły się również na celowniku niektórych owadów. Naukowcy zgodnie stwierdzili, że motyle spijające łzy żółwia zaopatrują się w ten sposób w sód.
5. Krokodyl nilowy to jeden z najniebezpieczniejszych gadów zamieszkujących Afrykę. Może dożyć nawet stu lat, osiągając wagę nawet około jednej tony i bez skrupułów zaatakować człowieka. Decydującą częścią ataku jest wciągnięcie ofiary pod wodę, ponieważ krokodyl może wytrzymać pod wodą nawet czterdzieści pięć minut, a ofiary zwykle nie mają takiej zdolności.
6. Frynosoma rogata w świecie gadów uchodzi za wyjątkową jaszczurkę, a to za sprawą niezwykłego sposobu odstraszania potencjalnych wrogów. Kiedy udawanie martwej zawodzi, frynosoma pluje krwią, która znajduje ujście w porach znajdujących się w kącikach oczu
7. Wiele węży, w tym anakondy i pytony, potrafi zrobić sobie kilkumiesięczną przerwę między posiłkami. Anakonda po skończonym posiłku może leżeć bezczynnie nawet dwa tygodnie, a dzieje się tak za sprawą bardzo wolnej przemiany materii.
8. Żółwie szylkretowe to jeden z najbardziej zagrożonych wyginięciem gatunków. Niestety, tak poważna sytuacja nie powstrzymuje ludzi przed połowem. Żółwie szylkretowe znajdują się w kręgu zainteresowania właśnie ze względu na szylkret, który jest wykorzystywany do inkrustowania mebli i ozdób, na przykład spinek do włosów i biżuterii.
9. Kameleony spędzają większość życia na drzewach, a swoją popularność zawdzięczają niezwykłej umiejętności przybierania barwy otoczenia w celu zakamuflowania się i ochrony przed niebezpieczeństwem. Ich ciała zmieniają też barwę pod wpływem temperatury, a kiedy jest zimno kameleony stają się jaśniejsze. Gady te potrafią całymi godzinami się nie poruszać i upolować zdobycz w ułamku sekundy akurat w najbardziej dogodnym momencie.
10. Gekony to maleństwa w świecie jaszczurek, zazwyczaj nie są dłuższe niż piętnaście centymetrów. Mają jednak wyjątkowe umiejętności. Dzięki przylgom na palcach, potrafią wspinać się po pionowych powierzchniach, nawet jeśli nie są one chropowate, na przykład po ścianie akwarium. W chwilach radości gekony wydają z siebie dźwięki, przypominające sylaby „ge-ko”, i stąd też wzięła się ich nazwa.
11. Płazy to obszerna grupa zwierząt, które stanowią ogniwo ewolucyjne pomiędzy rybami a ssakami. Przetrwały na naszej planecie ponad trzysta milionów lat, większość z nich składa jaja w wodzie, by uchronić je przed wyschnięciem, a młode osobniki przechodzą przez szereg metamorfoz, które całkowicie zmieniają ich wygląd zewnętrzny.
12. Chociaż zazwyczaj płazy kojarzą nam się z żabami, salamandrami i ropuchami, nie oznacza to, że wszystkie są małymi stworzeniami. Salamandra olbrzymia, która występuje w Chinach, może osiągnąć nawet ponad metr długości i ważyć kilkadziesiąt kilogramów. W dzisiejszych czasach salamandra olbrzymia jest największym płazem, ale 270 milionów lat temu w Ameryce Południowej żył prionozuch, który przypominał krokodyla, a osiągał nawet dziewięć metrów długości.
13. Salamandry słyną z niezwykłej umiejętności, którą od lat śledzą naukowcy w nadziei, że kiedyś odkryją jej sekret i uda im się zastosować wyniki badań, by pomóc niepełnosprawnym ludziom. Salamandry potrafią bowiem w całości zregenerować utracone kończyny wraz z układem kostnym i tkanką mięśniową.
W związku z tym, że płazy wylegają się w wodzie, wszystkie młode osobniki mają wykształcone skrzela i płetwy, które umożliwiają im przetrwanie pod powierzchnią. Dopiero kolejnym etapem życia płazów jest rozwój kończyn i płuc, dzięki którym bez problemu funkcjonują na powierzchni.
14. Żaby leśne, które występują w Ameryce Północnej, zamarzają na zimę. Wówczas ich serca, nerki i płuca przestają działać, a żaby mogą przetrwać w hibernacji nawet kilka miesięcy. Kiedy nadchodzi wiosna, wybudzają się, a powrót do całkowitej sprawności zajmuje im około dziesięciu godzin.
15. Żaby szponiaste były kiedyś naturalnym testem ciążowym dla kobiet. Samice tego gatunku są szczególnie wrażliwe na hormon o nazwie gonadotropina kosmówkowa, który występuje u ludzi. Młodej żabie wstrzykiwano mocz kobiety, a jeśli była w ciąży, to po kilku do kilkunastu godzinach żaba sama zaczynała produkcję jajeczek. Dopiero pojawienie się współczesnych testów ciążowych spowodowało, że zrezygnowano z metody „na żabę”.