You are currently viewing 10 Ciekawostek o Krokodylach
https://pixabay.com/pl/photos/aligator-gator-zęby-zamknij-1579916/

Krokodyle są gadami, które nie bez powodu budzą w ludziach strach. Mimo że żyją w wodach, potrafią atakować także na lądzie. Są to gady bardzo agresywne i potrafią szybko uśmiercić swoją ofiarę, miażdżąc ją potężnymi szczękami, które są najsilniejszymi szczękami ze wszystkich istniejących na świecie.

1. Mały krokodyl

Mały krokodyl tuż po wykluciu się wazy niecałe 250 g, czyli 2000 razy mniej niż jego matka. Chociaż na pierwszy rzut okaz wydawać się może, że samica krokodyla zjada młode, to tak naprawdę przenosi je z gniazda do wody w pysku.

2. Jaja

Krokodyle zakopują swoje jaja w ziemi, aby zapewnić im bezpieczeństwo i ciepło. Młode nie potrafią się jednak same wydostać na powierzchnię. Dlatego też, kiedy zbliża się czas wylęgu, skowyczą, chrząkają i skrzeczą. Wtedy matka, słysząc ich głos, rozkopuje gniazdo.

3. Polowanie na krokodyle

Kiedyś ludzie polowali na krokodyle amerykańskie, by pozyskać ich skórę. W latach 60. ubiegłego wieku groziło im wyginięcie, więc zabroniono polowania na te zwierzęta. Dziś ich liczba znowu rośnie.

4. Największy krokodyl

Największy krokodyl na świecie to słonowodny krokodyl różańcowy, o wadze blisko 1400 kg i długości 6,5 metra.

5. Małe krokodylki

Małe krokodylki po urodzeniu mają ok. 20 cm długości, kiedy dorosną, samce osiągają długość nawet do 6,5 metra.

6. 240 mln lat

Datuje się, że krokodyle żyją na ziemi już od 240 mln lat, współistniały razem z dinozaurami.

7. Długość życia krokodyla

Długość życia krokodyla zależy przede wszystkim od gatunku, do tych żyjących najdłużej należą krokodyle nilowe, potrafią dożywać 100 lat.

8. Krokodyl nilowy

Krokodyl nilowy, uważany jest za największego zabójcę, wśród tego gatunku.

9. Gruczoły wydzielające sól

Wokół oczu krokodyli znajdują się gruczoły wydzielające sól, w trakcie pożerania swojej ofiary połykają one dużo powietrza. Wchodzi ono w kontakt z gruczołami i powoduje, że ich oczy łzawią. Stąd wzięły się „krokodyle łzy”, które odnoszą się do nieszczerego płaczu, fałszywych emocji, udawanego żalu

10. Szczęki krokodyla

Mimo że szczęki krokodyla są bardzo silne, żadne inne zwierzę na świecie, nie ma silniejszych, to mięśnie otwierające szczęki nie są już takie silne i bardzo silny człowiek może ścisnąć jego zamknięty pysk i uniemożliwić jego otworzenie.