Poznań to niezwykle ciekawe miasto znajdujące się w zachodniej części Polski, w województwie wielkopolskim. Sama nazwa miasta nawiązuje do słynnych słów „poznań”, które oznacza „poznaję”, a zostało wykrzyczane w tym samym momencie przez trzech braci – Lecha, Czecha i Rusa. Według legendy sytuacja miała miejsce tuż przed atakiem na rzekomo wrogie wojska. To właśnie wtedy bracia zorientowali się, że nie mają do czynienia z wrogiem i że do ataku wcale nie musi dochodzić. Co ma do zaoferowania dzisiejszy Poznań? Oto kilkanaście wybranych atrakcji miasta które warto zobaczyć w 2024 roku.
1. Pamiarnia Poznańska

Palmiarnia Poznańska znajduje się przy ulicy Jana Matejki 18. To znane i cenione miejsce powstało na początku XX wieku, a dokładniej rzecz ujmując, w 1911 roku. Mieści się w poznańskim Parku Wilsona, a na jej terenie można podziwiać przeszło tysiąc gatunków roślin, pięćdziesiąt gatunków roślin wodnych oraz ponad sto gatunków ryb. Warto dodać, że jest to jeden z największych obiektów tego typu w całej Europie. To fantastyczna propozycja dla osób, które pragną odetchnąć od miejskiego zgiełku i delektować się rozmaitością tutejszych okazów.
2. Ogród Zoologiczny – Nowe Zoo

Ogród Zoologiczny – Nowe Zoo znajduje się przy ulicy Zwierzynieckiej 19. To bez wątpienia idealna propozycja dla rodzin z dziećmi oraz pozostałych miłośników zwierząt. Na terenie zoo znajduje się bardzo wiele gatunków zwierząt z najróżniejszych zakątków świata. Nie ulega żadnym wątpliwościom, że największym zainteresowaniem cieszą się dzikie koty oraz słonie. Warto jednak udać się również na bliskie spotkanie z waranem z Komodo czy niedźwiadziami. Ogród jest bardzo ładnie zaaranżowany, a otoczenie zwierząt z pewnością spodoba się najmłodszym gościom.
3. Stary Rynek w Poznaniu

Stary Rynek oraz jego najbliższe otoczenie to bez wątpienia najbardziej klimatyczne strefy miasta. Historia jest w tym miejscu niemal namacalna, a piękna architektura zapiera dech w piersiach. Zdecydowanie zaleca się spacer w kierunku Ostrowa Tumskiego. To właściwie jedna z najpopularniejszych tras, która pozwoli zapoznać się ze wszystkimi urokami tutejszej starówki.
4. Koziołki Poznańskie

O Koziołkach Poznańskich słyszał niemal każdy. Są bez wątpienia jedną z największych atrakcji miasta i jego wizytówką. Koziołki znajdują się na ratuszowej wieży, a ich historia sięga drugiej połowy XVI wieku. Zostały zamontowane dokładnie w 1551 roku przez Bartłomieja Wolfa. Nieco ponad sto lat później wieża została zniszczona od uderzenia pioruna. Poznań musiał bardzo długo czekać na rekonstrukcję koziołków, bo nastąpiło to dopiero na początku XX wieku. W końcowej fazie II Wojny Światowej Koziołki Poznańskie znowu uległy zniszczeniu, a ich ponowne i ostateczne uruchomienie miało miejsce dopiero w 1954 roku. Koziołki każdego dnia o godzinie 12:00 pokazują się mieszkańcom i turystom, co stanowi dla wielu niemałą atrakcję.
5. Park Cytadela

Park Cytadela znajduje się w dzielnicy Stare Winogrady i jest największym parkiem Pozania. To absolutnie wyjątkowe miejsce odznacza się unikatową aranżacją oraz sporą ilością ciekawych niespodzianek. Na jego terenie znajduje się między innymi cmentarze, muzea oraz obiekty forteczne. Warto udać się do tutejszego rozarium. Mieści się tutaj także zabytkowy dąb przy Cmentarzu Garnizonowym oraz punkty gastronomiczne. Warto dodać, że park jest miejscem zamieszkania takich zwierząt jak lisy, wiewiórki, ryjówki oraz nietoperze.
6. Muzeum Narodowe w Poznaniu

Muzeum Narodowe w Poznaniu znajduje się przy al. Karola Marcinkowskiego 9. Mówi się, że to jedno z najważniejszych i bez wątpienia największych muzeów w Polsce. Jego historia sięga 1919 roku, a zatem narodziło się ono niemal tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Twórcom udało się zgromadzić imponujące zbiory polskie oraz pruskie. Na terenie obiektu znajdują się również Gabinet Rycin i Rysunków, Gabinet Numizmatyczny oraz Galeria Plakatu i Projektowania Graficznego.
7. Muzeum Archeologiczne

Muzeum Archeologiczne znajduje się przy ulicy Wodnej 27. To bez wątpienia świetna propozycja dla osób interesujących się czasami starożytnymi. Na terenie obiektu znajdziemy wiele wartościowych eksponatów należących do wystaw stałych. Sporym zainteresowaniem cieszy się wystawa „Śmierć i życie w Starożytnym Egipcie”, aczkolwiek warto również zwrócić uwagę na „Pradzieje Wielkopolski”, „Tu powstała Polska” czy „Sztukę Naskalną Afryki Północnej”.
8. Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza

Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza to bez wątpienia miejsce, które warto odwiedzić, będąc w Poznaniu. Znajduje się przy ulicy Jana Henryka Dąbrowskiego 165 i jest miejscem, w którym będzie można odetchnąć od miejskiego zgiełku w przepięknej scenerii. Ogród jest fantastycznie zaaranżowany i z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom roślin. Na terenie ogrodu znajduje się rozarium, w którym będzie można podziwiać wyjątkowe okazy róż. Miejsce najlepiej prezentuje się w okresie wiosenno-letnim.
9. Domki Budnicze

Domki Budnicze to jedna z największych wizytówek miasta. Mowa oczywiście o kolorowych wąskich kamieniczkach, które zdobią stary rynek i w pewien sposób decydują o wyjątkowości tego miejsca. Dla wielu turystów są największą atrakcją, a także symbolem miasta. W czasach średniowiecza w tym miejscu znajdowały się drewniane budki, w których handlowano rozmaitymi produktami, m.in. świecami, pochodniami, śledziami czy solą. Słynne kamieniczki powstały dopiero w pierwszej połowie XVI wieku, ale w czasach II Wojny Światowej zostały doszczętnie zniszczone. Rekonstrukcję rozpoczęto po zakończeniu działań wojennych, a w tym celu skorzystano z oryginalnych elementów pochodzących z epoki renesansu.
10. Deli Park

Deli Park znajduje się przy ulicy Poznańskiej 1. To bez wątpienia ukochana destynacja rodzin z dziećmi, ale nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę ogrom atrakcji, którym po prostu nie sposób się oprzeć. Deli to wyjątkowy park rozrywki, w którym każdy amator niekończącej się zabawy znajdzie coś dla siebie. Latem, gdy wysokie temperatury dają się we znaki, największym zainteresowaniem cieszy się Dmuchana Strefa Wodna. Dzieci uwielbiają również tutejszy park linowy oraz plac zabaw Krokodyl. Na terenie obiektu znajduje się również fascynująca Strefa Gigantycznych Owadów oraz mini zoo.
11. Kolejka parkowa „Maltanka”

Kolejka parkowa „Maltanka” to świetny sposób na przemieszczanie się po uroczych okolicach Poznania, zwłaszcza gdy w grę wchodzi podróżowanie z dziećmi, a te bywają przecież kapryśne. Trasa „Maltanki” przebiega wzdłuż północnego brzegu Jeziora Maltańskiego, a jej całkowita długość wynosi niespełna cztery kilometry. Warto pamiętać, że kolejka jest czynna dopiero od drugiej połowy kwietnia i kursuje tylko do końca września. Jest wobec tego sezonową atrakcją, aczkolwiek letnia pora zdaje się być najlepszym momentem na taką przejażdżkę. Warto dodać, że w wybrane soboty i niedziele kolejka jest ciągnięta przez zabytkowy parowów Borsig, którego historia sięga początków XX wieku.
12. Rogalowe Muzeum

Rogalowe Muzeum znajduje się tuż przy rynku pod numerem 41-2. To niepowtarzalne miejsce, w którym będzie można zgłębić wiedzę na temat poznańskiej kultury i tradycji. Nie ma co do tego wątpliwości, że Poznań to miasto odznaczające się własnym rysem kulturowym. Znana jest również poznańska gwara oraz elementy ze strefy kulinarnej, które wywodzą się z tego wyjątkowego miasta. Podczas wizyty w Rogalowym Muzeum będziemy mogli lepiej poznać miasto oraz delektować się pysznymi Rogalami Świętomarcińskimi.