You are currently viewing 25 Popularnych Atrakcji Dla Dzieci w Lubelskim
Foto - Pixabay

Województwo lubelskie zachwyca przyrodniczymi skarbami, niezapomnianymi widokami na dolinę Bugu oraz zabytkami, które w ciekawy sposób przypominają o wielokulturowym charakterze regionu i jego długiej historii. Jest to jednocześnie obszar bardzo interesujący pod względem kultury, folkloru i sztuki ludowej, z którymi wciąż można się zetknąć w wioskach i mniejszych miasteczkach. A co warto zobaczyć na terenie województwa lubelskiego podczas rodzinnej wyprawy z dziećmi?

1. Podziemia Kredowe w Chełmie

Kto chce poznać dzieje Chełma, spotkać się z duchem Bieluchem, a przy okazji zwiedzić zabytkową kopalnię kredy, ten koniecznie powinien wybrać się na spacer po Podziemiach Kredowych w Chełmie. Kopalnia, tworzona przez wieki pod powierzchnią miejskiego rynku, to gęsta sieć korytarzy i komór, w których urządzono wystawę prezentującą dzieje Chełma. Trasa liczy sobie ok. 2 km długości, a na jej pokonanie trzeba przeznaczyć około godziny. Każda wizyta w tym miejscu będzie wspaniałą przygodą, która na długo zapisze się w pamięci maluchów.

Zabytkowa Kopalnia Kredy

Ul. Lubelska 55A, Chełm

2. Fontanna Multimedialna w Lublinie

W Lublinie można spędzać czas nie tylko w muzeach i parkach rozrywki. Miasto to zachwyca piękną starówką, z którą sąsiadują młodsze atrakcje. Jedną z nich jest wirtualne lustro, przez które można podglądać mieszkańców Wilna, oraz sąsiadująca z nim multimedialna fontanna. Widowiska, podczas których główną rolę odgrywają światło i dźwięk, stały się dzięki niej jedną z ważniejszych atrakcji miasta. Latem można tu uczestniczyć w wieczornych pokazach, które pozwalają w pełni docenić możliwości tej atrakcji. Inspiruje nas wolność, Symfonia Nauki, Anioły Lubelskie – oto najpopularniejsze pokazy, które warto zobaczyć na żywo.

Multimedialna Fontanna

Plac Litewski, Lublin

3. Lubelska Trasa Podziemna

W podziemiach w Lublinie można przenieść się w czasie i spojrzeć na dzieje miasta z wyjątkowej perspektywy. Trasa liczy sobie niespełna 300 metrów długości, prowadzi pod rynkiem Lublina, a najstarsze piwnice, z jakimi można się tu spotkać, pochodzą z XVI stulecia. Urządzone tu wystawy przedstawiają dzieje Lublina, przybliżają legendy związane z miastem i (za pomocą makiet) uświadamiają gościom, jak szybko zmieniał się Lublin.

Lubelska Trasa Podziemna

Rynek 1, Lublin

4. Aqua Lublin

Gdy pogoda nie pozwala na aktywny wypoczynek na łonie natury, można skorzystać z bogatej oferty Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Lublinie. Na gości czekają tu m.in. baseny (w tym basen olimpijski), rwąca rzeka, zjeżdżalnie oraz wodne place zabaw. W miejscu tym można również wziąć udział w lekcjach pływania lub skorzystać z bogatej oferty zajęć dla dzieci.

Aqua Lublin

Aleje Zygmuntowskie 4, Lublin

5. Rezerwat Dzikich Dzieci w Lublinie

Rezerwat Dzikich Dzieci to miejsce, którego twórcy zainspirowali się przygodowymi placami zabaw. Dla maluchów to sfera aktywności, dobrej zabawy i relaksu. Dzieci mogą spędzać tu wolny czas tak, jak chcą. To one decydują, w co się bawią, dzięki czemu mogą rozwijać swe pasje i zainteresowania. W tym miejscu dzieci uczą się również samodzielności, zaradności oraz współpracy z rówieśnikami, a takie umiejętności mają obecnie wielką wartość.

Rezerwat Dzikich Dzieci

Ul. Dolna Panny Marii 8, Lublin

6. Poleski Park Narodowy

Poleski Park Narodowy to malownicze lasy, bagna oraz ścieżki dydaktyczne z drewnianymi kładkami, dzięki którym można w wygodny i bezpieczny sposób odkrywać sekrety mokradeł. Kusi ścieżka Czahary, wielkim powodzeniem cieszą się też Spławy oraz ścieżka, której głównym bohaterem jest Dąb Dominik. Dla dzieci ciekawym wprowadzeniem do wycieczki po parku stanie się wizyta w Załuczu. Tu czeka m.in. ośrodek muzealny, w którym można zdobyć sporo cennych wiadomości na temat Polesia, jego przyrody oraz historii. Można tu również spotkać się z żółwiem błotnym i pospacerować edukacyjną ścieżką „Żółwik”, stworzoną z myślą o najmłodszych turystach.

Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny PPN

Stare Załucze 8

7. Okuninka i Jezioro Białe

Okuninka to popularne letnisko koło Włodawy, które przyciąga niepowtarzalnym klimatem, pięknym otoczeniem i dobrym zagospodarowaniem. Można stąd urządzać wycieczki w dolinę Bugu, można skupić się na Lasach Sobiborskich lub wyprawach na teren pobliskiego Poleskiego Parku Narodowego. Sama Okuninka zachwyca Jeziorem Białym, które przyciąga plażami i ośrodkami sportów wodnych. Dla rodzin, które chcą aktywnie spędzać czas, miejsce to może okazać się idealnym celem wyjazdu.

8. Pałac w Kozłówce

Pałac w Kozłówce jest jednym z cenniejszych zabytków architektury w rejonie Lublina, a urządzone w jego wnętrzach wystawy cieszą się wielkim zainteresowaniem. Oprócz pałacu, w którym zgromadzono wiele cennych dzieł sztuki, czeka tu zabytkowa kaplica oraz Galeria Sztuki, w której można przenieść się w czasie do okresu, gdy w polskiej sztuce dobrze miał się socrealizm. Dla dzieci największą atrakcją będzie jednak wizyta w powozowni, w której zgromadzono zabytkowe pojazdy konne.

Muzeum Zamoyskich

Kozłówka 3

9. Zoom Natury w Janowie Lubelskim

Otoczony pięknymi lasami Janów Lubelski może pochwalić się pełną atrakcji okolicą. Zalew Janowski przyciąga miłośników wypoczynku i rekreacji na świeżym powietrzu,  a w znajdujących się w jego rejonie środkach wypoczynkowych można znaleźć wiele ciekawych propozycji spędzania wolnego casu. Dla rodzin i grup szkolnych nie lada gratką jest Zoom Natury – park rozrywki przyciągający m.in. parkiem linowym oraz ośrodkiem edukacyjnym, w którym można poznawać prawa fizyki podczas dobrej zabawy. Trampoliny i dmuchańce, bogata oferta imprez plenerowych oraz Zoom Exit Room dla młodzieży – oto kolejne propozycje, z jakich można skorzystać w tym miejscu.

Zoom Natury

Ul. Świerdzowa 4, Janów Lubelski

10. Roztoczański Park Narodowy

Wycieczki po Roztoczańskim Parku Narodowym to nie lada gratka dla całej rodziny. Spacer po ścieżce przez wydmę, relaks na plaży przy Stawach Echo oraz wędrówka leśną drogą do Forianki – leśnej osady, w której mieści się hodowla konika polskiego… Wymienione atrakcje sprawiają, że Roztocze, a przede wszystkim tereny objęte ochroną jako park narodowy, zrobią wrażenie na całej rodzinie. Z dziećmi warto odwiedzić również muzeum przyrodnicze w Zwierzyńcu, które pozwala zapoznać się z mieszkańcami Roztocza, poznać ich życie i obyczaje.

Ośrodek Edukacyjno – Muzealny Roztoczańskiego Parku Narodowego

Ul. Plażowa 3, Zwierzyniec

11. Podziemna Trasa Turystyczna i Bastion VII w Zamościu

Zamość to przede wszystkim potężne fortyfikacje i bastiony, które zwartym pierścieniem otaczają idealne miasto Jana Zamoyskiego. Kto chce poczuć klimat dawnego Zamościa, zdobyć sporo ciekawych wiadomości na temat wojen ze Szwecją i zobaczyć, w jakich warunkach przebywała wojskowa załoga – ten koniecznie powinien odwiedzić Bastion VII i wybrać się na spacer z przewodnikiem po Podziemnej Trasie Turystycznej. Dodatkową atrakcją jest tu Nadszaniec, z którego roztacza się piękny widok na historyczne centrum Zamościa i jego najbliższe otoczenie.

Podziemna Trasa Turystyczna

Ul. Łukasińskiego 7, Zamość

12. Wąwóz Korzeniowy Dół w Kazimierzu Dolnym

Spacery nad Wisłą, wizyta na zamku i spacer wśród renesansowych budowli – oto najlepszy sposób na udany pobyt w Kazimierzu Dolnym. Rodzinną wycieczkę po jednym z piękniejszych miast nad Wisłą umili wizyta w Korzeniowym Dole – najsłynniejszym wąwozie lessowym w rejonie Kazimierza. Spacer dnem głębokiego wąwozu to szansa na zobaczenie, jak wyglądają lessowe gleby, oraz nacieszenia się widokiem potężnych korzeni drzew, które – w wyniku działalności wiatru i wody – zostały odsłonięte przez ziemię. Taka sceneria robi wrażenie, a spacer po lessowym wąwozie stanie się świetną przygodą.

Korzeniowy Dół

Parking przy ulicy Doły, Kazimierz Dolny

13. Nadwiślańska Kolej Dojazdowa

Wizyta w Nałęczowie nie musi ograniczać się do spacerów po parku zdrojowym i zwiedzania miejsc kojarzonych ze Stefanem Żeromskim lub Bolesławem Prusem. Dla odwiedzających to miasto rodzin nie lada gratką może okazać się przejażdżka Nadwiślańską (dawniej Nałęczowską) Koleją Dojazdową. To jedyna kolejka wąskotorowa w województwie lubelskim, z której mogą skorzystać turyści, oraz cenny zabytek techniki, któremu warto poświęcić czas. Przejazd na trasie Karczmiska – Poniatowa – Karczmiska (20 km) to miły dodatek do wizyty w Nałęczowie oraz szansa na podziwianie pięknych widoków.

Nadwiślańska Kolej Dojazdowa

Ul. Opolska 2, Karczmiska

14. Szumy nad Tanwią

Rezerwat „Szumy nad Tanwią” to idealne miejsce na rodzinny spacer po Roztoczu. Zwiedzanie tego miejsca można zacząć już w miejscowości Susiec, w której zaczyna się piesza trasa Szlak Szumów, prowadzący m.in. obok wodospadu na potoku Jeleń. Można też postawić na wariant krótszy, który zaczyna się w Rebizantach i pozwala skupić się na słynnych szumach. Przy ulicy Tomaszowskiej można skorzystać z dużego parkingu, z którego w ciągu kilku minut można dojść do najpiękniejszego odcinka rzeki Tanew. To właśnie tu czeka skupisko szumów – skalnych progów, które sprawiły, że na Tanwi utworzyły się liczne „wodospady” o wysokości kilku centymetrów.  Wyjątkowa sceneria, liczne mostki i szum rzeki – spacer w takiej scenerii z pewnością stanie się ciekawa przygodą dla całej rodziny.

Rezerwat Szumy nad Tanwią

Ul. Tomaszowska 57, Susiec

15. Kosmopark w Lublinie

Rodziny, które podczas zwiedzania województwa lubelskiego zechcą oderwać się od przyziemnych spraw, mogą poszerzyć program rodzinnej wycieczki o wizytę w Kosmoparku w Lublinie. To miejsce, w którym można wybrać się w kosmiczną podróż i przeżyć niezwykłą przygodę. Wysyłanie wiadomości głosowej na inną planetę, wizyta w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, możliwość skorzystania z symulatorów kosmicznych oraz edukacyjna wycieczka – oto oferta, z jakiej można skorzystać w tym miejscu.

Kosmopark (Galeria Lublin)

Aleja Spółdzielczości Pracy 32, Lublin

16. Dom Koziołka Lubelskiego

Wrocław ma krasnale, Zielona Góra – Bachusika, a Trzebnica – koty. Kto wybierze się do Lublina, ten niemal na każdym kroku będzie spotykać się z koziołkiem. Sympatyczny koziołek, znany z miejskiego herbu, doczekał się własnego domu. To miejsce, w którym można poznać miejskie legendy, poznać dzieje Lublina i jego herbu, zrobić własną pieczęć miejską, a przy okazji kupić regionalne pamiątki.

Dom Koziołka Lubelskiego

Ul. Świętoduska 18, Lublin

17. HeliHOOPter w Świdniku

Świdnik promuje się jako „miasto wysokich lotów”, co nie powinno dziwić. W tym mieście produkowane są znane śmigłowce, tu również mieści się Szkoła Lotnicza. Do lotniczych tradycji miasta nawiązują też atrakcje dla dzieci, m.in. HeliHOOPter – rodzinna sala zabaw z trampolinami, ścianką wspinaczkową oraz licznymi zjeżdżalniami. W tym miejscu najmłodsi goście mogą spędzać czas z animatorami, mogą też bawić się z rówieśnikami w basenach z piłeczkami.

HeliHOOPter – Sala Zabaw

Ul. Wyszyńskiego 17, Świdnik

18. Park Dźwięków w Dąbrówce

Na skraju Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego, w malowniczej Dąbrówce, na małych podróżników czeka wyjątkowy park rozrywki. To Park Dźwięków, w którym nauka i zabawa łączą się z doświadczaniem. W miejscu tym można brać udział w licznych warsztatach, zajęciach terenowych oraz zajęciach artystycznych. Ich motywem przewodnim jest dźwięk, którego bogactwo można odkrywać podczas spacerów przyrodniczych, wspólnych zabaw lub warsztatów muzyczno-bębniarskich. Dodatkowymi atrakcjami są tu prace zabaw oraz Zagroda Ginących Zawodów, w której można zdobyć sporo cennych wiadomości na temat dawnej wsi.

Park Dźwięków

Dąbrówka, Kamionka

19. Park Avia w Świdniku

Gdzie warto wybrać się z aktywnym dzieckiem? Do Świdnika, na którego terenie czeka Park Avia. To wielki kompleks sportowo-rekreacyjny, znany z basenów (wewnętrznych i zewnętrznych), saun oraz boisk. Można tu również spróbować swych sił na placu sprawnościowym, można pracować nad swoją formą na siłowni zewnętrznej. Rodziny marzące o relaksie mogą też korzystać z Zielonego Loftu, gdzie – w otoczeniu zieleni – można korzystać z siłowni, placów zabaw oraz tężni solankowej.

Park Avia

Ul. Fabryczna 3, Świdnik

20. Skansen Pszczelarski w Pszczelej Woli

O tym, jak fascynujące jest życie pszczół, wiedzą doskonale mieszkańcy Pszczelej Woli. W tutejszej szkole rolniczej ważną rolę zajmują zajęcia pszczelarskie, a główną atrakcją miejscowości jest skansen. Można w nim zobaczyć kolekcję dawnych uli (w tym zabytki z XVII wieku) oraz przedmioty wykorzystywane w pracy bartników i pszczelarzy. To wyjątkowe miejsce, które warto odwiedzić podczas pobytu w rejonie Lublina.

Skansen Pszczelarski

Pszczela Wola 9, Strzyżewice (przy drodze Lublin – Bychawa)

21.Słowiański Gród w Wólce Bieleckiej

Mali pasjonaci historii z pewnością docenią wizytę w Wólce Bieleckiej, w której grupa osób zafascynowanych średniowieczem stworzyła „żywe muzeum”. Zrekonstruowany gród stał się miejscem, w którym dzieci mogą na własnej skórze poczuć, jak wyglądało życie przed wiekami. Ziemianki, kurhany, dawne wały obronne – wszystko to sprawia, że na terenie grodu można przenieść się w czasie, miło spędzić czas, a jednocześnie zdobyć wiele cennych wiadomości z zakresu historii.

Słowiański Gród,

Wólka Bielecka, Milejów

22. Zagroda Guciów

Zagroda Guciów to ważny punkt na turystycznej mapie Roztocza. Bliskość popularnego Zwierzyńca, sielska atmosfera oraz połączenie skansenu z regionalną karczmą i wystawa meteorów – oto czynniki, które wyróżniają Zagrodę Guciów. Dla dzieci nie lada gratką będzie możliwość upieczenia własnych podpłomyków lub uczestniczenia w warsztatach garncarskich. Przejazdy saniami, spotkania przy ognisku — oto kolejne atrakcje, którymi gospodarze przyciągają turystów na teren swojego gospodarstwa.

Zagroda Guciów, Guciów 19

23. Magiczne Ogrody w Janowcu

Jednym z ciekawszych miejsc dla rodzin wypoczywających w rejonie Kazimierza Dolnego są Magiczne Ogrody koło Janowca. Ten park tematyczny powstał na bazie autorskiej baśni, a spacery po jego terenie są wspaniałą przygodą dla młodych turystów. Co można zobaczyć w tym miejscu? Karuzele, podziemne tunele oraz sekretne ogrody, w których dziecięce zmysły pracują na pełnych obrotach. Gry i zabawy na świeżym powietrzu, spotkania z bajkowymi postaciami – oto wybrane atrakcje, jakie przygotowano tu dla najmłodszych gości.

Magiczne Ogrody

Trzcianki 92, Janowiec

24. Muzeum Skamieniałych Drzew w Siedliskach

Skamieniałe drzewa są przyrodniczą ciekawostką, z którą można spotkać się m.in. na terenie Roztocza Południowego. Wyjątkowe skupisko takich drzew występuje w rejonie wsi Siedliska – miejscowości leżącej tuż przy granicy z Ukrainą, w pobliżu przejścia Hrebenne-Rawa Ruska. Wystawa to przede wszystkim kawałki skamieniałych drzew, które można ujrzeć również w terenie, podczas spaceru po wsi. Dawne sprzęty, ciekawe obrazy i fascynujące opowieści przewodnika – oto kolejne powody, dla których warto odwiedzić to miejsce.

Muzeum Skamieniałych Drzew

Siedliska 65

25. Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej

Biała Podlaska jest miastem, w którego dziejach rolę bardzo ważną odegrali Radziwiłłowie. O rodzie tym przypomina piękny pałac, dziś służący jako siedziba Muzeum Południowego Podlasia. Można tu ujrzeć ekspozycję przypominającą o losach miasta i jego danych panach, można podziwiać piękne ikony i zdobywać cenną wiedzę o sztuce cerkiewnej. Konkursy, warsztaty i muzealne lekcje dla dzieci są z kolei ofertą skierowaną do najmłodszych gości. Dzięki nim można poznawać legendy o Radziwiłłach, odkrywać podstawy archeologii lub spędzać czas na zabawach, które niegdyś były bardzo popularne na polskich dworach.

Zespół pałacowy Radziwiłłów

Ul. Warszawska 12, Biała Podlaska