You are currently viewing Atrakcje dla dzieci na Dolnym Śląsku. 30 pomysłów
Foto - Pixabay

Dolny Śląsk jest krainą chętnie odwiedzaną i przez osoby preferujące aktywny wypoczynek, i przez tych, którzy wolny czas chcą spędzać na poznawaniu historii i zwiedzaniu cennych zabytków. A jakie atrakcje mogą okazać się najważniejszymi punktami w programie rodzinnej wycieczki po województwie dolnośląskim? Oto 30 miejsc, którym warto przyjrzeć się uważniej z wielu względów

1. Wrocławskie ZOO z Afrykarium

Największy i najstarszy ogród zoologiczny na ziemiach polskich, rozsławiony przez program „Z kamerą wśród zwierząt”, jest jedną z najchętniej odwiedzanych przez turystów atrakcją we Wrocławiu. Zoo znajduje się nad Odrą, w sąsiedztwie słynnej Hali Stulecia i Ogrodu Japońskiego, a dzięki nowym inwestycjom wciąż jest atrakcyjnym obiektem dla gości. Foki, terrarium, wilki, pandy oraz nowoczesne Afrykarium z płaszczkami, rekinami, pingwinami i hipopotamami – oto atrakcje, na które warto zwrócić uwagę.

ZOO Wrocław

Ul. Wróblewskiego 1

2. Panorama Racławicka we Wrocławiu

Panorama Racławicka to jeden z najważniejszych obrazów w dziejach polskiego malarstwa. Dzieło Jana Styki i Wojciecha Kossaka trafiło do Wrocławia po wojnie, wraz z przesiedlanymi tu Lwowiakami. Dość długo obraz czekał na oficjalną prezentację. Dziś można go oglądać w specjalnym pawilonie, a każdy pokaz obrazu to seans połączony z historyczną opowieścią o obrazie oraz o bitwie pod Racławicami, którą przedstawiono na wielkim płótnie. Seans poprzedza multimedialna prezentacja w Małej Panoramie, dzięki czemu młodzi goście mogą w ciekawy sposób zdobyć sporo cennych wiadomości nie tylko o sztuce, ale i o Insurekcji Kościuszkowskiej.

Panorama Racławicka

Ul. Purkyniego 11, Wrocław

3. Hydropolis we Wrocławiu

Jak ważną rolę odgrywa woda w życiu każdego człowieka? Czy nasze ciało może obejść się bez wody? Jak woda pomagała rozwijać się cywilizacjom i jaką rolę odgrywa we współczesnym mieście? Jakie stwory można spotkać w morskich głębinach? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć z Hydropolis – interaktywnym muzeum, którego główną bohaterką jest woda. Muzeum mieści się blisko Odry, w kompleksie budynków należących do MPWiK S.A (a dokładniej – w dawnym zbiorniku na wodę). To wyjątkowe miejsce, które na każdym zrobi wrażenie.

Hydropolis – Centrum Edukacji Ekologicznej

Na Grobli 17, Wrocław

4. Muzeum Zabawek w Karpaczu

W budynku, który niegdyś służył jako dworzec kolejowy w Karpaczu, czeka dziś wyjątkowa wystawa. Ekspozycja muzealna składa się z dawnych zabawek – głównie lalek, które do Karpacza trafiły z odległych zakątków świata. Zbiory pana Henryka Tomaszewskiego, który przekazał swe zabawki muzeum, fascynują. Co można tu zobaczyć? Lalki oraz salę kolejnictwa, która powstała przy współpracy z Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej. Dodatkowo muzeum organizuje liczne wystawy czasowe i wydarzenia, dzięki którym można odkrywać bogaty świat zabawek i poszerzać wiedzę na ich temat.

Miejskie Muzeum Zabawek

Ul. Kolejowa 3, Karpacz

5. Karkonoskie Tajemnice

Karkonoskie legendy intrygują i sprawiają, że spacery po zboczach Śnieżki nabierają niepowtarzalnego uroku. Poznawanie opowieści o tajemniczym Karkonoszu, Walonach i innych bohaterach może okazać się ciekawą przygodą. Aby tak się stało, należy wybrać się do Karpacza i odwiedzić Karkonoskie Tajemnice. Interaktywna wystawa, która mieści się w podziemiach, pozwala spojrzeć na Karkonosze i ich dzieje z wyjątkowej perspektywy. Baśniowa wystawa pozwala odkryć tajemnice zielarzy i poszukiwaczy złota, którzy dawniej wędrowali po Karkonoszach, umożliwia też spotkanie z Duchem Gór. Dzieci szkolne i przedszkolne mogą dodatkowo skorzystać z bogatej oferty edukacyjnej, która zachęci ich do samodzielnego poszerzania wiedzy o tych fascynujących górach.

Karkonoskie Tajemnice

Ul. Mickiewicza 1A, Karpacz

6. Rezerwat Błędne Skały

Błędne Skały to jedna z najważniejszych atrakcji w rejonie Kudowy-Zdroju oraz obowiązkowy punkt w programie każdej wycieczki po Górach Stołowych. Skalny labirynt zachwyca, a spacery w bajkowej scenerii na każdym dziecku zrobią wielkie wrażenie. Miejsce, które stało się scenerią dla kilku filmów (m.in. „Przyjaciel Wesołego Diabła” oraz „Opowieści z Narnii – Książę Kaspian”), może się pochwalić wspaniałą trasą turystyczną. Podczas spaceru można podziwiać skalne grzyby oraz tak ciekawe skały, jak Kurza Stopka. To wyjątkowe dzieło natury zachwyca i małych, i dużych turystów, warto zatem zajrzeć w to miejsce.

Wejście na teren rezerwatu znajduje się w Bukowinie Kłodzkiej koło Kudowy.

7. Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach

W Kowarach można wybrać się w wyjątkową podróż. W jej trakcie można szybko i wygodnie zobaczyć najcenniejsze zabytki Dolnego Śląska. Zamek Książ i zamek Czocha, domy tyrolskie w Mysłakowicach czy zapora w Karpaczu – oto wybrane atrakcje parku. Znalazło się tu  również miejsce na Złoty Pociąg, o którym krąży tak wiele opowieści, oraz na Dwunastu Apostołów (czyli grupę domów tkaczy, które można zobaczyć w Chełmsku Śląskim. Całość prezentuje się wspaniale, dzięki czemu wizyta w Kowarach może się dla wielu turystów stać ciekawym wprowadzeniem do krajoznawczej wycieczki po Dolnym Śląsku.

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska

Ul. Zamkowa 9, Kowary

8. Jaskinia Niedźwiedzia

Jaskinia Niedźwiedzia to jedna z ważniejszych atrakcji w Masywie Śnieżnika, a prowadząca przez nią trasa turystyczna jest jedną z najpiękniejszych w Polsce. Dojść do niej można wygodną drogą z Kletna – klimatycznego letniska koło Stronia Śląskiego. Trasa turystyczna ma ok. 360 metrów długości, a na jej pokonanie należy przeznaczyć około 45 minut. W tym czasie można podziwiać ciekawe formy naciekowe, słuchać fascynujących opowieści przewodników i zdobywać sporo cennych wiadomości o zwierzętach, które przed wiekami szukały schronienia w podziemnym świecie.

Jaskinia Niedźwiedzia, Kletno 18

9. Kopalnia Uranu w Kletnie

Z Kletna można wybrać się albo na Śnieżnik, albo do krainy, w której rządzą górnicy i uran. Kopalnia Uranu przyciąga tajemniczą atmosferą oraz bogatą ofertą edukacyjną. Drążone przez lata tunele, opowieści o radzieckich badaniach prowadzonych tu po wojnie oraz ciekawa kolekcja minerałów – oto wybrane powody, dla których warto się tu wybrać. Kopalnię można zwiedzać z przewodnikami, którzy dzielą się chętnie swą wiedzą i ciekawostkami na temat uranu i geologicznych skarbów Doliny Kleśnicy. Gry terenowe, warsztaty geologiczne – oto dodatkowa oferta, z jakiej można skorzystać w Kletnie.

Kopalnia Uranu Kletno – Podziemna Trasa Turystyczno–Edukacyjna, Kletno 40

10. Ogród Bajek w Międzygórzu

Choć Ogród Bajek powstał sto lat temu, wciąż jest turystyczną wizytówką Międzygórza. Zanim cała rodzina wyruszy na wędrówkę po Masywie Śnieżnika, koniecznie musi odwiedzić to miejsce. Choć kontrastuje ono z nowymi parkami rozrywki, ma wiele uroku, a na małych turystach z pewnością zrobi wrażenie.

Ogród Bajek

Ul. Powstańców Śląskich, Międzygórze

11. Muzeum Ziemi JUNA w Szklarskiej Porębie

Szklarska Poręba to atrakcyjne miejsce dla każdego, kto chce odkryć tajemnice Walonów – dawnych zielarzy i poszukiwaczy cennych kruszców. Wiele ciekawych wiadomości na ich temat można zdobyć w Muzeum Ziemi, w którym można poznawać bogactwo minerałów i brać udział w ciekawych warsztatach. Największym powodzeniem cieszą się tu zajęcia związane z poszukiwaniem złota, które skutecznie pobudzają wyobraźnię maluchów.

Muzeum Ziemi JUNA – Strażnica Walońska

Ul. Jeleniogórska 9, Szklarska Poręba

12. Bramy Czasu w Jeleniej Górze

Podziemia Time Gates to jedna z najnowszych atrakcji, z jakich można skorzystać w Jeleniej Górze. Można się tu wybrać w wyjątkową podróż w czasie, poznać karkonoskie tajemnice i opowieści związane z historią II wojny światowej. Nie brak tu również atrakcji dla miłośników nauki, którzy w podziemiach jeleniogórskich mogą znaleźć odpowiedzi na wiele trudnych pytań.

Time Gates – Bramy Czasu

Ul. Chełmońskiego 3, Jelenia Góra

13. Spływ pontonami rzeką Bóbr

Bóbr jest jedną z najpiękniejszych rzek Dolnego Śląska, a w jego dolinie nuda nikomu nie zagrozi. Ten dopływ Odry ma ponad 270 km długości, a jego pięknem można się cieszyć m.in. podczas spływów pontonowych. Dobrym punktem początkowym dla takiej wycieczki stanie się Wleń – pełne zabytków miasteczko nad Bobrem, chętnie odwiedzane przez miłośników przyrody i pięknych widoków. Spływy pontonami rzeką Bóbr na odcinku od Nielestna  przez  Wleń i Lwówek Śląski do Bolesławc zrobią wrażenie na każdym.

Spływy pontonami, Camping we Wleniu

14. Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie

Dla miłośników kolei nie lada gratką stanie się wizyta w Jaworzynie Śląskiej, znanej z prywatnego Muzeum Kolejnictwa. Na jego terenie zgromadzono 150 zabytkowych pojazdów, wśród których można spacerować do woli. Dodatkową atrakcją weekendową są wycieczki zabytkowym taborem, w których mali turyści chętnie biorą udział. Pokazy zabytkowej drezyny, zajęcia edukacyjne dla najmłodszych – oto kolejne atrakcje, jakie czekają w tym miejscu.

Muzeum Kolejnictwa na Śląsku

Ul. Towarowa 4, Jaworzyna Śląska

15. Baseny termalne w Cieplicach Śląskich

Cieplice Śląskie to znane od wieków uzdrowisko, dziś będące dzielnicą Jeleniej Góry. Dla jednych to miejsce, w którym można popracować nad zdrowiem, dla innych – ważna miejscowość turystyczna, kusząca cennymi zabytkami oraz basenami termalnymi. Nie brak tu atrakcji dla dzieci, które mogą skorzystać m.in. z dzikiej rzeki, wodnej huśtawki oraz zjeżdżalni.

Termy Cieplickie

Park Zdrojowy 5, Jelenia Góra

16. Dawna Kopalnia Nowa Ruda

O tym, że spokojna Nowa Ruda była jeszcze nie tak dawno ważnym ośrodkiem górniczym przypomina zabytkowa kopalnia. Obecnie jest ona ważną atrakcją turystyczną, a wizyta w podziemnym królestwie sprawi wiele radości dzieciom. Zwiedzanie kopalni z przewodnikiem to świetna przygoda i ważna lekcja historii, którą dzieciom umili zabawa w agenta lub udział w grze terenowej.

Dawna Kopalnia Węgla

Ul. Obozowa 4, Nowa Ruda

17. Twierdza Srebrna Góra

Jak wyglądało życie codzienne pruskiego żołnierza? Dlaczego na styku Gór Bardzkich i Sowich powstała budowla, która stała się jedną z najciekawszych fortyfikacji Dolnego Śląska? Odpowiedzi na te pytania można poznać podczas zwiedzania twierdzy w Srebrnej Górze. Ta potężna budowla wciąż zachwyca, a z jej murów roztaczają się niezapomniane widoki na okolicę. Dodatkowo można tu zwiedzić ciekawe wystawy i posłuchać fascynujących opowieści przewodnika – pruskiego wojaka, który panuje nad turystami i przydziela im wiele ważnych zadań w czasie spaceru.

Twierdza Srebrna Góra

Ul. Kręta 4, Srebrna Góra

18. Sky Walk w Świeradowie

Wieża widokowa i spacer w chmurach – oto atrakcje, którymi przyciąga Świeradów w Górach Izerskich. Siatkowe tunele, szklane tarasy i piękne widoki na okolicę sprawiają, że wizyta w tym miejscu dla każdego będzie niezapomnianą przygodą.

Wieża Sky Walk

Ul. Dąbrowskiego 8, Świeradów-Zdrój

19. Muzeum Bombki w Miliczu

Choć Milicz jest rajem dla wędkarzy i przyrodników, na nudę nie mogą tu narzekać również miłośnicy ozdób choinkowych. Dla nich nie lada gratką stanie się wizyta w Muzeum Bombki, w którym można zobaczyć ciekawą kolekcję ozdób oraz wziąć udział w kreatywnych warsztatach.

Muzeum Bombki

Ul. Dąbrowskiego 3, Milicz

20. Kocia Ścieżka w Trzebnicy

Trzebnica znana jest z opactwa cysterek, z którym bardzo mocno związała się św. Jadwiga, oraz klimatycznego rynku, w pobliżu którego czeka sporo pamiątek z czasów świetności miasta. Spacer po Trzebnicy umilają figurki kotów, które cieszą się wielkim powodzeniem wśród najmłodszych turystów. Kocia Ścieżka biegnie m.in. przez deptak miejski i park, z kotami można spotkać się też na rynku oraz przed Urzędem Miasta. Każda figurka ma wiele uroku, warto zatem poszukać jej w terenie.

21. Muzeum Tradycji Rybactwa Stawów Milickich i Doliny Baryczy w Rudzie Sułowskiej

Dolina Baryczy i Stawy Milickie to taj dla miłośników spływów kajakowych, ornitologicznych spacerów oraz dla wędkarzy. W krainie tej rządzą karpie, z powodzeniem hodowane już w okresie średniowiecza, a rybacy do dziś odgrywają ważną rolę w gospodarce. O tradycjach rybackich przypomina m.in. plenerowa wystawa w Rudzie Sułowskiej. Można tu zobaczyć dawne sprzęty rybackie i zobaczyć, jak dawniej wyglądało życie nad Baryczą.

Muzeum Tradycji Rybactwa

Ruda Sułowska 20, Milicz

22. Zamek w Bolkowie

Zamek w Bolkowie to jedna z cenniejszych pamiątek z czasów średniowiecza oraz miejsce, w którym można zdobyć sporo wiadomości na temat śląskich Piastów. Spacer po zabytkowych murach, wizyta w małym muzeum oraz możliwość spojrzenia na Bolków i okolicę z zamkowej wieży to podstawowa oferta, z jakiej mogą skorzystać turyści odwiedzający to miejsce. Potężny zamek znany jest też z organizacji wielu imprez, m.in. pikników i festynów historycznych, które pozwolą miło spędzić czas całej rodzinie.

Zamek Bolków

Zamkowa 1, Bolków

23. Kopalnia w Złotym Stoku

Złoty Stok to urocze i spokojne miasteczko, które w okresie średniowiecza było ośrodkiem miejskim o ogromnym znaczeniu. To zasługa kopalni, w której dawniej wydobywano złoto, później – inne cenne kruszce. Dziś podziemne tunele są ważną atrakcją turystyczną. Spacer po kopalni pozwala poznać jej dzieje, nacieszyć się widokiem podziemnego wodospadu i wybrać na przejażdżkę podziemną kolejką. Podziemny spływ łodzią, płukanie złota – to kolejne atrakcje, które na małych turystach zrobią wielkie wrażenie.

Kopalnia Złota

Ul. Złota 7, Złoty Stok

24. Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju

Choć Duszniki są obecnie znane głównie jako kurort i miejsce organizacji koncertów chopinowskich, najcenniejszym zabytkiem miasta jest młyn w XVII wieku. Ten cenny zabytek techniki jest nie tylko unikalną perełką architektury, ale też siedzibą wyjątkowego muzeum. Na co mogą liczyć najmłodsi goście Muzeum Papiernictwa? Na ciekawą lekcję historii, której głównym bohaterem jest papier, oraz na możliwość uczestniczenia w warsztatach, podczas których każdy może odkryć tajniki produkcji papieru czerpanego.

Muzeum Papiernictwa

Ul. Kłodzka 42, Duszniki-Zdrój

25. Arboretum w Wojsławicach

Arboretum w Wojsławicach to filia Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego oraz jedna z ważniejszych atrakcji w rejonie Niemczy. Rodziny mogą tu spędzić cały dzień, ciesząc się spacerami wśród ciekawych gatunków roślin oraz piknikami na świeżym powietrzu. Historyczna część ogrodu, oczka wodne, różaneczniki, liliowce i hortensje – oto symbole tego miejsca. Wrażenie robią też ogrodowe dekoracje, punkty widokowe oraz wystawy, dzięki którym można poczuć wyjątkowy klimat tego miejsca.

Arboretum Wojsławice,

Wojsławice 2, Niemcza

26. Ślęża

Góra Ślęża, nazywana też Śląskim Olimpem, może stać się idealnym celem wycieczki dla aktywnych rodzin. Bliskość Wrocławia i Świdnicy, gęsta sieć szlaków pieszych oraz możliwość skorzystania ze schroniska na szczycie – oto czynniki, które skutecznie zachęcają do odwiedzenia tego miejsca. Dla dzieci Ślęża to góra pełna tajemnic, a kamienne kręgi i wiekowe rzeźby kultowe mogą skutecznie zachęcić małych turystów na nauki historii. A na jakie szlaki warto postawić? Na czerwony z Sobótki lub niebieski z Przełęczy Tąpadła.

27. Zamek Czocha

Zamek Czocha, rozsławiony przez film „Tajemnica Twierdzy Szyfrów” to jedna z najbardziej intrygujących budowli na terenie Dolnego Śląska. Spacer wokół zamku, wędrówka przez stylowo urządzone wnętrza oraz liczne wydarzenia kulturalne – oto oferta, którą Czocha przyciąga gości z całego kraju. Dla dzieci nie lada gratką staną się zamkowe legendy, tajne przejścia oraz warsztaty magii, w których mogą uczestniczyć. Multimedialna sala tortur, wycieczka śladem wojennych tajemnic – oto kolejne atrakcje, z powodu których warto odwiedzić to miejsce.

Zamek Czocha

Sucha, 59-820 Leśna

28. Zamek Książ

Zamek Książ jest najważniejszą atrakcją na terenie Wałbrzycha, najcenniejszą pamiątkach po Hochbergach oraz trzecim pod względem wielkości zamkiem w Polsce. Piękne wnętrza, tarasy z pięknymi ogrodami i tajemnicze podziemia – oto wybrane atrakcje, które mogą stać się motywem przewodnim familijnej wycieczki. Aktywne rodziny mogą wybrać się na spacer dnem wąwozu Pełnicy, z kolei na miłośników przyrody czeka pobliska palmiarnia oraz stadnina koni arabskich. Piękne widoki i opowieści o księżnej Daisy sprawią, że nikt nie będzie się tu nudzić.

Zamek Książ

Ul. Piastów Śląskich 1, Wałbrzych

29. Podziemne Miasto Osówka

Młodzież szkolna, której zagadnienia związane z II wojną światową nie są obce, z pewnością doceni historyczne wycieczki po Górach Sowich. To właśnie tu Niemcy stworzyli system tajemniczych podziemi, znanych jako Projekt Riese. Podziemia, mogące być m.in. tajną fabryką broni, do dziś kryją wiele tajemnic. Część z nich jest udostępniania turystom, przy czym dla rodzin z młodymi podróżnikami najlepszym celem podróży będzie Podziemne Miasto Osówka koło Głuszycy. Zwiedzanie z przewodnikiem to szansa na ujrzenie tajemniczych podziemnych hal oraz posłuchanie opowieści o wojennych zagadkach i tragicznych losach więźniów pracujących przy budowie podziemi.

Podziemne Miasto Osówka

Ul. Grunwaldzka 20, Głuszyca

30. Stara Kopalnia w Wałbrzychu

Stara Kopalnia to doskonałe miejsce dla tych, którzy lubią trakcje o industrialnym charakterze i dobrą zabawę. Na terenie dawnej kopalni węgla czeka dziś muzeum (poświęcone górnikom i ich pracy), Wałbrzyska Szkoła Talentów (z Akademią Smyka) oraz Centrum Ceramiki Unikatowej, w którym można uczestniczyć w ciekawych warsztatach artystycznych.

Stara Kopalnia

Ul. Wysockiego 29, Wałbrzych