You are currently viewing Łódzkie atrakcje dla dzieci, które trzeba zobaczyć w 2024 roku
Foto - Pixabay

Choć województwo łódzkie zwykle kojarzone jest z atrakcjami o charakterze industrialnym, a w jego pejzażu dawne fabryki odgrywają ważną rolę, mali turyści znajdą na jego terenie sporo ciekawych miejsc. Jakie miejscowości i obiekty warto odwiedzić podczas familijnej wycieczki po tej części kraju? Oto 25 najciekawszych propozycji dla turystycznych rodzin, którym marzy się wspólna podróż po znanej Łodzi i nieco mniej znanej okolicy.

1. ZOO i Orientarium w Łodzi

Łódzkie ZOO przyciąga licznymi gatunkami zwierząt, pokazowymi karmieniami (m.in. lemurów, słoni i rekinów) oraz nowoczesnym Orientarium – nowoczesnym pawilonem, w którym można zapoznać się bogactwem fauny i flory Azji Południowo-Wschodniej (m.in. ze słoniami indyjskimi, płaszczkami, jedynymi w Polsce orangutanami sumatrzańskimi oraz niedźwiedziami malajskimi). Ponadto łódzkie zoo prowadzi zajęcia edukacyjne. „Wyprawa w morskie głębiny”, „Mali tropiciele zwierząt” (wycieczka dla najmłodszych dzieci) oraz „Bioróżnorodność mórz i oceanów” (dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych) – oto wybrane tematy lekcji, które odbywają się w ogrodzie.

Orientarium ZOO Łódź

Ul. Konstantynowska 8/10, Łódź

2. EC1 w Łodzi

Zrewitalizowany kompleks pierwszej łódzkiej elektrowni jest dziś miejscem niezwykle atrakcyjnym dla młodych miłośników nauki. Dawny obiekt przemysłowy, dzięki gruntownej rewitalizacji, przyciąga dziś licznymi atrakcjami. Ulica Żywiołów, Narodowe Centrum Kultury Filmowej oraz nowoczesne planetarium z bogatą ofertą seansów – oto wybrane atrakcje, z jakimi można się tu spotkać. Dla grup szkolnych najważniejszą częścią EC1 jest jednak Centrum Nauki i Techniki z ciekawa ofertą warsztatów, kinem sferycznym oraz ścieżkami zwiedzania poświęconym takim zagadnieniom, jak rozwój cywilizacji przy przetwarzanie energii.

EC1 Łódź – Miasto Kultury

Ul. Targowa 1/3, Łódź

3. Łódź Bajkowa

W mieście znanym ze szkoły filmowej i Se-ma-fora, można się spotkać z wieloma bohaterami słynnych bajek. Tworzą one miejską trasę spacerową, dzięki której historyczny spacer po Łodzi stanie się dla dzieci przyjemnym i ciekawym doświadczeniem. Gdzie szukać figurek? W okolicy placu zabaw przy ul. Traugutta i Sienkiewicza czeka Miś Coralgol, przy Łódzkim Domu Kultury – Piotruś z bajki „Zaczarowany ołówek”. Przy Muzeum Kinematografii czekają Filemon i Bonifacy, przy palmiarni w Parku Źródliska wróbel Ćwirek, natomiast przy wejściu do zoo można spotkać Maurycego i Hawranka. Najsłynniejszą figurką jest jednak Miś Uszatek, który przyczaił się na ulicy Piotrkowskiej 87, tuż przy wejściu do łódzkiego Centrum Informacji Turystycznej.

4. Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Muzeum, które powstało w murach Białej Fabryki Geyera, ma przede wszystkim przypominać o przemysłowych dziejach Łodzi oraz o roli, jaką w lokalnej gospodarce odgrywali włókiennicy. Miejsce to może stać się jednocześnie atrakcyjnym miejscem dla dzieci, a kolekcja maszyn tkackich nie jest tu jedyną ciekawostką. Placówka prowadzi szereg działań edukacyjnych dla dzieci w każdym wieku. W ogromnej sali warsztatowej organizowane są zajęcia zarówno dla grup przedszkolnych i szkolnych, jak i dla dzieci, które odwiedzają muzeum z opiekunem. Dla dzieci i młodzieży lubiących spędzać czas w kreatywny sposób, z pewnością znajdzie się tu wiele kuszących propozycji.

Centralne Muzeum Włókiennictwa

Ul. Piotrkowska 282, Łódź

5. Muzeum Kinematografii w Łodzi

W zabytkowym pałacu Karola Scheiblera (jednego z najważniejszych przemysłowców łódzkich) mieści się muzeum poświęcone sztuce filmowej. Dla wszystkich gości ważną atrakcją jest wystawa „Łódź filmowa”, która prezentuje narodziny kina i pokazuje, jak miasto włókienników zostało stolicą polskiej kinematografii. Czekają tu również liczne atrakcje dla najmłodszych, m.in. spotkania edukacyjne „Filmowe opowieści” oraz „Mały Kinematograf”, czyli warsztaty dla dzieci do 7 roku życia i ich opiekunów, podczas których dzieci mogą tworzyć własne filmy animowane.

Muzeum Kinematografii

Plac Zwycięstwa 1, Łódź

6. Aquapark w Łodzi

To największy kompleks basenów w Łodzi, który zachęca do aktywnego wypoczynku w wodzie przez cały rok. Goście mogą korzystać z sezonowych basenów zewnętrznych oraz basenów krytych – rekreacyjnych i sportowych. Dzieci mogą tu korzystać z brodzików,  wodnych placów zabaw oraz zjeżdżalni (m.in. ze zjeżdżalni pontonowej). Wizytę w parku wodnym można połączyć ze spacerem po pobliskim zabytkowym parku na Zdrowiu (największym parkiem miejskim w Łodzi).

Aquapark Fala

Aleja Unii Lubelskiej 4, Łódź

7. Mandoria Miasto Przygód

Mandoria to park rozrywki, którego przewodnim motywem stały się renesansowe miasta Europy. Ponieważ główna część parku mieści się pod dachem, wizytą w tym miejscu można się cieszyć o każdej porze roku, bez względu na pogodę. Z jakich atrakcji można tu skorzystać? Do najważniejszych atrakcji parku zaliczają się: roller-coaster Carrara (najszybszy w Mandorii), Stary Fort (czyli największy drewniany plac zabaw w kraju) oraz Galeon (wielka huśtawka, w której można się poczuć jak na wzburzonym morzu). Warto też skorzystać z Latarni Leonarda (karuzeli typu Magiczne Rowery) oraz Karawany (największej w Polsce karuzeli weneckiej).

Mandoria Miasto Przygód

Miasto Mody 2, Rzgów

8. Pałac w Nieborowie

Pałac w Nieborowie jest jedną z cenniejszych perełek architektury barokowej w Polsce oraz cenną pamiątką po Radziwiłłach. Obecnie służy jako muzeum, dzięki czemu turyści mogą zwiedzać wspaniałe wnętrza, cieszyć się kontaktem ze sztuką, a przy okazji poznawać dzieje pałacu i jego mieszkańców. Malownicze ogrody oraz Manufaktura Majoliki to dodatkowe atrakcje, jakie czekają na terenie kompleksu. A co z dziećmi? Z myślą o nich przygotowano bogatą ofertę zajęć edukacyjnych. „Zabawy naszych przodków”, „Jak tańczono przed wiekami” oraz „Z wizytą u książąt Radziwiłłów” – oto wybrane tematy muzealnych lekcji, z jakich można skorzystać w tym miejscu.

Muzeum w Nieborowie i Arkadii

Aleja Lipowa 35, Nieborów

9. Muzeum w Łowiczu

Łowicz znany jest z bogatej kultury ludowej, a misterne wycinanki stały się wizytówką ziemi łowickiej. W zabytkowym budynku w centrum miasta można ujrzeć ciekawe eksponaty, które przybliżają jej bogactwo, można też połączyć naukę z ciekawymi i kreatywnymi zajęciami. Muzeum w Łowiczu przyciąga małych gości bogatą ofertą zajęć edukacyjnych, poświęconych m.in. łowickiej sztuce ludowej, wycinankom i strojom ludowym, historii łowickiego rzemiosła oraz sztuce baroku. Dzieci i młodzież mogą ponadto brać udział w warsztatach kaligrafii, a rodziny z dziećmi – w niedzielnych zajęciach „Niedziela w Muzeum”.

Muzeum w Łowiczu

Stary Rynek 6/7, Łowicz

10. Skansen w Maurzycach koło Łowicza

W Maurzycach, w odległości niespełna 7 km od centrum Łowicza, czeka na młodych miłośników historii wyjątkowe miejsce. To skansen, w którym można odbyć podróż w czasie i zobaczyć, jak dawniej wyglądało życie na wsi w tej części województwa łódzkiego. Zagrody  budynki mieszkalne, studnie, kapliczki i przydrożne krzyże – wszystko to tworzy obraz łowickiej wsi i tworzy scenerię, która sprzyja poznawaniu historii.

Skansen Ziemi Łowickiej (oddział Muzeum w Łowiczu)

Maurzyce, 99-440 Zduny

11. Sady Klemensa w Komorowie

W Komorowie, niewielkiej wsi w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego, czeka na małych podróżników wielka atrakcja. To Sady Klemensa, w których dobra zabawa łączy się z edukacją przyrodniczą. Park ten otaczają owocowe sady, a cisza i spokój sprawiają, że można tu odpocząć od codziennych zmartwień. Zajęcia edukacyjne, aktywny wypoczynek w Eko Parku oraz zabawa w parku linowym – oto wybrane atrakcje, z jakich dzieci mogą skorzystać w tym miejscu. Kusi też miejscowe Laboratorium Soków, w którym można skorzystać ze zdrowych przekąsek w formie koktajli, oraz Bistro Antonówka, serwujące pyszne ciasta z owocami i szarlotki.

Sady Klemensa

Komorów 55a, Regnów

12. Baseny termalne w Uniejowie

Uniejów to sympatyczne miasteczko nad Wartą oraz jedyna miejscowość o charakterze uzdrowiskowym na terenie województwa łódzkiego. Miłośnicy historii zaglądają tu ze względu na biskupi zamek, jednak turystyczną wizytówką miasta są baseny termalne. Można tu korzystać z basenów i tężni solankowych, basenów wewnętrznych i zewnętrznych, zjeżdżalni oraz winnych atrakcji. Dla najmłodszych nie lada gratką jest basen ze statkiem pirackim oraz rwąca rzeka. Na maluchów czeka też basen dziecięcy i strefa brodzikowa, w której mogą bezpiecznie bawić się w wodzie.

Termy Uniejów

Ul. Zamkowa 3/5, Uniejów

13. Arboretum w Rogowie

Ogrody dendrologiczne mogą stać się ciekawym celem wycieczki dla małych miłośników przyrody, są też doskonałym miejscem na rodzinny spacer. Takich obiektów w Polsce jest sporo, przy czym arboretum w Rogowie zasługuje na szczególne wyróżnienie. Na gości czeka tu jedna z najbogatszych i najciekawszych kolekcji drzew i krzewów Europy Środkowo-Wschodniej, Muzeum Lasu i Drewna oraz Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej, które w ciekawy sposób promuje wiedzę na temat natury.

Arboretum SGGW w Rogowie

Ul. Leśna 5B, Rogów

14. Kolej Rogowska

W sezonie turystycznym wizytę w Rogowskim arboretum można połączyć z przejażdżką miejscową koleją, która od ponad stu lat łączy Rogów z Rawą Mazowiecką i Białą Rawską. Na czym polega wyjątkowość tego zabytku techniki? Przede wszystkim na tym, iż Kolej Rogowska była pierwszą kolejką wąskotorową na terenie dzisiejszego województwa łódzkiego. Zbudowana przez niemieckie wojska w 1915 roku, stała się z czasem jedną z ważniejszych atrakcji regionu. Dziś turyści mogą skorzystać z widokowej wycieczki w stylu retro i zobaczyć powstający skansen kolei wąskotorowych.

Kolej Rogowska

Dworcowa 37, Rogów

15. Muzeum Regionalne w Lipcach Reymontowskich

Lipce Reymontowskie warto odwiedzić z dziećmi w wieku szkolnym, które mierzą (lub wkrótce będą się mierzyć) z twórczością Władysława Reymonta. Autor „Chłopów” i „Ziemi obiecanej” przez kilka lat mieszkał w tej wsi (pracował tu jako dróżnik kolejowy), a efektem tego pobytu są „Chłopi”. O Reymoncie i jego związkach ze wsią przypominają muzealne wystawy, poświęcone historii, etnografii oraz sztuce ludowej. Dzięki wizycie w tym miejscu lektura słynnej powieści przestanie być dla młodych ludzi wyzwaniem, a opowieści miejscowych przewodników mogą skutecznie zachęcić młodzież do sięgnięcia po inne dzieła Reymonta.

Muzeum Regionalne im. Władysława Reymonta

Wiatraczna 10, Lipce Reymontowskie

16. Zalew Sulejowski

Zalew Sulejowski to sztuczny zbiornik na Pilicy, który powstał na przełomie lat 60. I 70. XX wieku. Zajmuje on powierzchnię około  27 km² i jest drugim pod względem wielkości zbiornikiem wodnym na terenie województwa łódzkiego. Bliskość Tomaszowa Mazowieckiego i Piotrkowa Trybunalskiego, malownicza sceneria Sulejowskiego Parku Krajobrazowego oraz możliwość uprawiania sportów wodnych – wszystko to sprawia, że nad zalewem mogą wypoczywać całe rodziny. Do najlepszych miejsc na rodzinny wypoczynek nad zbiornikiem zaliczają się: Smardzewice (z piękną plażą i molo), Leonów oraz Bronisławów. Powodzeniem wśród wodniaków cieszy się z kolei Zarzęcin, znany z Wioski Żeglarskiej i dużego ośrodka wypoczynkowego.

17. Spływy Pilicą w Krzętowie

Pilica jest lewym dopływem Wisły, a jej licząca ponad 300 km długości dolina zachwyca pięknymi widokami i przyrodniczym bogactwem. Najpiękniej rzeka ta prezentuje się na terenie województwa łódzkiego, na terenie którego jest z powodzeniem wykorzystywana przez amatorów sportów wodnych.

Kto chce spędzić z rodziną czas w aktywny sposób, a przy okazji nacieszyć się pięknem przyrody, ten może wybrać się na spływ Pilicą. Dobrym punktem startowym będzie w takim przypadku Krzętów, z którego początkujący amatorzy turystyki kajakowej mogą wyruszyć na spływ trasą Krzętów-Przedbórz. Trasa ta liczy sobie 14 km długości, a na jej pokonanie należy przeznaczyć ok. 4 godziny.

Spływ rzeką Pilicą

1000-lecia 4, Krzętów

18. Dinopark Kołacinek

Od wiosny do jesieni można spacerować po krainie, w której najważniejsze są dinozaury. Makiety prehistorycznych gadów przyciągają uwagę, a spacer w ich otoczeniu zrobi wrażenie na każdym maluchu. Nieco starsi goście docenią wystawę geologiczną oraz liczne gatunki roślin, które można ujrzeć podczas spaceru. Dodatkową atrakcją jest możliwość wcielenia się w rolę poszukiwacza złota, spacer po Bajkowej Ścieżce oraz beztroska zabawa na placu pełnym zjeżdżalni i konstrukcji wspinaczkowych.

Dinopark Kołacinek,

Kołacinek 21

19. Zamek Królewski w Łęczycy

Królewska rezydencja w Łęczycy to jedna z cenniejszych pamiątek z czasów Kazimierza Wielkiego na terenie województwa łódzkiego. Obecnie służy on jako muzeum, w którym czeka ciekawa wystawa malarstwa, kolekcja zabytkowych mebli oraz ekspozycja poświęcona bohaterowi łęczyckich legend – Borucie. Z dziećmi zamek ten warto odwiedzić pod koniec sierpnia, kiedy na jego terenie odbywają się turnieje rycerskie. Udział w takim wydarzeniu będzie wspaniałą przygodą dla każdego malucha. Dzieci mogą też korzystać z lekcji muzealnych, poświęconych zarówno historii miasta i archeologii, jak i życiu rycerzy. Jak walczono w średniowieczu? Czym wyróżniała się husaria? Jak przemienić kawałek gliny w garnek? Kto chce poznać odpowiedzi na te pytania, ten powinien odwiedzić zamek w Łęczycy.

Zamek Królewski

Ul. Zamkowa 1, Łęczyca

20. Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim

Pilica to wyjątkowa rzeka, która doczekała się własnego muzeum. Dzięki grupie społeczników zakochanych w tej rzece, w Tomaszowie Mazowieckim powstał wyjątkowy skansen. Główną atrakcją jest tu zabytkowy młyn wodny, w którym organizowane są ciekawe wystawy, oraz liczne militaria. „Pamiątki po dawnej Spale”, żelazna barka oraz kolekcja kamieni młyńskich (największa w Polsce) – oto kolejne powody, dla których warto odwiedzić to miejsce.

Skansen Rzeki Pilicy

Ul. Modrzewskiego 9/11, Tomaszów Mazowiecki

21. Park Owadów Mikrokosmos pod Ujazdem

Czy nauka o owadach może być ciekawą przygodą? Tak. W takich miejscach, jak park Mikrokosmos, można się o tym przekonać na własnej skórze. Miejsce to przyciąga kolekcją rzeźb owadów w znacznym powiększeniu, wśród których można spacerować po specjalnie wytyczonej ścieżce. Można tu również podziwiać gigantyczne wirusy, bakterie oraz grzyby, woliery z egzotycznymi ptakami oraz ogrody, w których znalazło się miejsce dla wielu ciekawych gatunków roślin.

MIKROKOSMOS Park Edukacyjny

Ul. Pasikonika, Ujazd

22. PGE Giganty Mocy w Bełchatowie

Bełchatów, znany z elektrowni,  przyciąga młodych miłośników nauki fascynującą wystawą. To interaktywne muzeum pokazuje, jak przemienić węgiel kamienny w energię, przybliża też dzieje bełchatowskiej kopalni. W miejscu tym można również skorzystać z ciekawych warsztatów, kierowanych zarówno do przedszkolaków, jak i do uczniów szkół średnich. „Czarne złoto”, warsztaty laboratoryjne „Mikroświat w makroskali” oraz „Tajemnice bursztynu” – oto wybrane lekcje, w których mogą brać udział młodzi goście.

PGE Giganty Mocy

Plac Narutowicza 3, Bełchatów

23. Góra Kamieńsk koło Bełchatowa

Jednym z najbardziej charakterystycznych punktów w rejonie Bełchatowa jest Góra Kamieńsk – popularne miejsce wypoczynku i rekreacji, utworzone na terenie zwałowiska Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów. W miejscu tym czeka ośrodek narciarski z wyciągiem i sztuczne naśnieżaną trasą narciarską, tor saneczkowy, trasy rowerowe oraz ścieżki spacerowe. Ścianki wspinaczkowe, mały park rozrywki  – oto kolejne atrakcje, którymi przyciąga miejscowy OSiR.

Ośrodek Sportu i Rekreacji „Góra Kamieńsk”

Huby Ruszczyńskie, 97-360 Kamieńsk

24. Spała i Spalski Park Krajobrazowy

Spała jest dobrze znanym punktem na mapie województwa łódzkiego, a to ze względu na mieszczący się tu Ośrodek Przygotowań Olimpijskich. Dobre zagospodarowanie sprawia, że miejscowość ta jest również idealnym punktem wypadowym dla tych rodzin, którym marzą się familijne wycieczki po Spalskim Parku Krajobrazowym. Główną atrakcją parku jest dolina rzeki Pilicy, warto jednak zaznaczyć, że wędrówki po jego terenie będą nie lada gratką dla młodych botaników. Pomnik żubra, sosna na szczudłach oraz bunkier w Konewce – oto najważniejsze atrakcje, które warto uwzględnić w programie rodzinnej wycieczki.

25. Park linowy nad Pilicą w Tomaszowie Mazowieckim

Zabawa w parku linowym to doskonała propozycja dla aktywnych dzieci. Jedną z ciekawszych atrakcji tego typu jest park w Tomaszowie Mazowieckim, w którym czeka wiele atrakcji dla najmłodszych i nieco starszych gości. Gokarty i zjazdy orczykowe w strefie malucha, strefa zabawy Madagaskar oraz park linowy  z 5 trasami o zróżnicowanym poziomie trudności – oto oferta aktywnego wypoczynku nad Pilicą.

Rodzinny Park Przygody „Nad Pilicą”

Ul. PCK 10, Tomaszów Mazowiecki