You are currently viewing Co warto zobaczyć w Opolskim z dziećmi: 20 atrakcji turystycznych
fot. Paweł Witan | Flickr

Województwo opolskie zadziwia różnorodnością, a liczne atrakcje dla dzieci sprzyjają rozwojowi rodzinnej turystyki. Gdzie warto się wybrać na familijną wycieczkę? Oto 20 popularnych miejsc, które warto odwiedzić z małymi podróżnikami.

1. Rosenau – Zaginione Miasto w Jarnołtówku

Co warto zobaczyć w Opolskiem – TOP 20 atrakcji turystycznych dla dzieci597
fot. fb.com/ZaginioneMiastoRosenau

W Jarnołtówku, popularnym letnisku w Górach Opawskich, wciąż żywa jest legenda o zaginionym mieście Rosenau. Historia o tajemniczym mieście stała się motywem przewodnim parku rozrywki, na którego terenie dzieci mogą spędzać czas w ciekawy i pouczający sposób. W Parku Żywiołów można odkrywać moc natury, a w Strasznej Sztolni poznać tajemnice Gór Opawskich. Czekają tu również inne atrakcje, w tym zjeżdżalnie, karuzele i dmuchańce. Na terenie parku czeka też tawerna oraz miejsce na ognisko, które staje się dodatkową atrakcją dla większych grup.

Interaktywny Park Edukacji i Rozrywki ROSENAU Zaginione Miasto

Pokrzywna 76, Jarnołtówek

2. JuraPark w Krasiejowie

Co warto zobaczyć w Opolskiem – TOP 20 atrakcji turystycznych dla dzieci567
fot. fb.com/ParkNaukiKrasiejow

W Krasiejowie dokonano niezwykłego odkrycia, a tutejsze stanowisko paleontologiczne jest jednym z ważniejszych miejsc dla miłośników nauki. Teren wykopalisk połączono z parkiem nauki i rozrywki, tworząc w ten sposób wyjątkowy kompleks. Jakie atrakcje czekają tu na gości? Jest zalew z plażą, jest plac zabaw i karuzele, są też atrakcje pozwalające poszerzać wiedzę o prehistorycznych gadach. Spacer po ścieżce dydaktycznej pozwala nacieszyć się widokiem dinozaurów, które zostały odtworzone w bardzo realistyczny sposób. Można też zajrzeć do sali kinowej, odwiedzić prehistoryczne oceanarium i pokonać tunel czasu.

JuraPark Krasiejów

ul. 1 Maja 10, Krasiejów

3. ZOO w Opolu

Co warto zobaczyć w Opolskiem – TOP 20 atrakcji turystycznych dla dzieci9687
fot. fb.com/ZooOpole

Wyspa Bolko to zielone płuca miasta. Otoczona wodami Odry, połączona z centrum miasta ścieżkami spacerowymi i rowerowymi, przyciąga okazałymi drzewami, ławeczkami i rekreacyjnymi polankami. Prowadzi przez nią również ścieżka dydaktyczna, dzięki której rodzinny spacer można połączyć z lekcją przyrody.

Jedną z ważniejszych atrakcji na Wyspie Bolko jest ogród zoologiczny, chętnie odwiedzany przez rodziny z dziećmi oraz grupy szkolne. Historia tego miejsca zaczyna się w latach 30-tych XX wieku, kiedy to na Wyspie Bolko powstał niewielki zwierzyniec. Dziś jest to jedna z najważniejszych atrakcji na terenie województwa opolskiego. Na gości czekają tu liczne wybiegi z takimi zwierzętami, jak goryle, żyrafy, susły czy pandy rude. Można tu również brać udział w pokazach karmienia lub uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych, które pozwolą dzieciom lepiej poznać świat zwierząt.

Zoo Opole

ul. Spacerowa 10, Opole

4. Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu

Co warto zobaczyć w Opolskiem – TOP 20 atrakcji turystycznych dla dzieci6957
fot. fb.com/muzeumpolskiejpiosenki

Czy stare przeboje mogą być atrakcyjne dla dzieci? Tak – pod warunkiem że posłuchają ich w stolicy polskiej piosenki. W Opolu, tuż przy słynnym amfiteatrze, mieści się nowoczesne Muzeum Polskiej Piosenki. To miejsce, w którym rządzi muzyka i dobra zabawa. Można tu zobaczyć dawne gramofony, można posłuchać dawnych hitów i zobaczyć archiwalne nagrania z opolskiego festiwalu. Dzieci mogą dodatkowo brać udział w zajęciach edukacyjnych, organizowanych w ramach Małej Akademii Instrumentów.

Muzeum Polskiej Piosenki

ul. Piastowska 14A, Opole

5. Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach

Co warto zobaczyć w Opolskiem – TOP 20 atrakcji turystycznych dla dzieci968
fot. fb.com/MuzeumWsiOpolskiej

Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach (dawnej wsi, obecnie będącej dzielnicą Opola) to wyjątkowy skansen, chętnie odwiedzany przez dorosłych i dzieci. To miejsce, w którym najważniejsze są drewniane perełki dawnej architektury wiejskiej: zagrody, chaty i rzemieślnicze warsztaty. Spacer między tymi obiektami może się przemienić w wyjątkową podróż w czasie, a ponieważ zabytki umiejętnie rozstawiono w terenie, panuje tu wspaniały, typowy dla dawnej wsi klimat. Skansen znany jest też z organizacji wielu ciekawych wydarzeń plenerowych, m.in. z jarmarków wielkanocnych oraz z uroczystych obchodów Niedzieli Palmowej. Najmłodsi goście mogą tu brać udział w ciekawych warsztatach i lekcjach muzealnych, poświęconych kuchni śląskiej, ginącym zawodom lub malowaniu na szkle.

Muzeum Wsi Opolskiej

ul. Wrocławska 174, Opole

6. Dolina Małej Panwi – spływy kajakowe

Co warto zobaczyć w Opolskiem – TOP 20 atrakcji turystycznych dla dzieci698
fot. fb.com/p/Spływy-Kajakowe-Doliną-Małej-Panwi-Stare-Pole-100057501487425

Mała Panew jest jednym z najważniejszych dopływów Odry oraz rzeką, której dolina zajmuje ważne miejsce w krajobrazie województwa opolskiego. Rzeka ma długość ponad 130 km i łączy ze sobą okolice miasta Koziegłowy z rejonem wsi Czarnowąsy. Dla miłośników przyrody szczególnie ważny jest odcinek biegnący przez lasy lublinieckie, a dla osób aktywnych – dolina Małej Panwi na wysokości miejscowości Zawadzkie i Kolonowskie. To tu organizowane są spływy, w których może brać udział cała rodzina.

Spływy Małą Panwią to świetna przygoda dla całej rodziny oraz doskonała okazja do odkrywania piękna doliny tej rzeki. Trasę spływu można dopasować do swych potrzeb i możliwości, co w przypadku rodzinnej wycieczki na ogromne znaczenie. Najkrótszą opcją jest trasa o długości 4 km, łącząca Kolonowskie z miejscowością Staniszcze Małe. Kto chce wybrać się na dłuższy spływ, ten może postawić na trasę Kolonowskie – Krasiejów (8 km) lub trasę Zawadzkie – Kolonowskie (14 km). Organizator zapewnia kajaki i kapoki, organizuje też transport powrotny.

Przystań Natura 24 – Kolonowskie

ul. Czerwonki 50

7. Metamuzeum Motoryzacji w Paczkowie

Co warto zobaczyć w Opolskiem – TOP 20 atrakcji turystycznych dla dzieci6985
fot. fb.com/MetamuzeumMotoryzacji

Paczków znany jest z potężnych murów obronnych oraz kościoła, w którego wnętrzu znajduje się studnia. Kto odwiedzi to miasto z dziećmi, ten powinien przy okazji zajrzeć do miejscowego muzeum motoryzacji. Mieści się ono w zabytkowej stodole, w której przygotowano aż 30 interaktywnych stanowisk. Dzięki temu mali goście mogą, poprzez zabawę, zdobywać sporo ciekawych wiadomości na temat fizyki i rozwijać swoje techniczne zainteresowania. Naukę można połączyć ze spacerem po wystawie, której głównymi bohaterami są zabytkowe samochody i motory. Można tu ujrzeć wiekowe fordy i mercedesy, nie lada gratką jest też sokół 600 – motocykl, który stał się legendą polskiej motoryzacji.

Metamuzeum Motoryzacji

ul. Tadeusza Kościuszki 4C, Paczków

8. Centrum Nauki SOWA w Nysie

Co warto zobaczyć w Opolskiem – TOP 20 atrakcji turystycznych dla dzieci659
fot. fb.com/SOWANysa

Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, znana też jako Centrum Nauki Sowa, to jedna z ważniejszych atrakcji dla młodych fanów nauki. Wystawa mieści się na terenie Bastionu św. Jadwigi, a jej powstanie było możliwe dzięki współpracy z warszawskim Centrum Nauki Kopernik. W miejscu tym można skorzystać z takich atrakcji, jak obrotowy stół (który pozwala poznać zasady działania siły odśrodkowej) czy anatomiczny model człowieka, który ułatwi naukę biologii. Rysowanie w lustrze, Majsternia (w której można samodzielnie wznosić ciekawe konstrukcje) – oto kolejne atrakcje, z jakich można skorzystać w tym miejscu.

Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności

ul. Piastowska 19, Nysa

9. Góra św. Anny – zjeżdżalnia grawitacyjna

Co warto zobaczyć w Opolskiem – TOP 20 atrakcji turystycznych dla dzieci5598
fot. fb.com/ZjezdzalniaGrawitacyjnaHarcowka

Dorośli Górę Świętej Anny odwiedzają z kilku powodów. Jednych przyciąga tutejsze sanktuarium, innych historia Powstań Śląskich i walk toczonych w tym rejonie. Jest to również miejsce atrakcyjne dla miłośników przyrody i geologii, dla których przygotowano ciekawą ścieżkę edukacyjną. A co z najmłodszymi? Im wizytę na Górze Świętej Anny umili zjeżdżalnia grawitacyjna, znajdująca się przy restauracji „Harcówka”. Można z niej korzystać przez cały rok (o ile pogoda pozwoli), a każda przejażdżka to moc niezapomnianych wrażeń.

Zjeżdżalnia grawitacyjna

ul. Planetorza 2a, Góra Świętej Anny

10. Biskupia Kopa (889 m n.p.m.)

Co warto zobaczyć w Opolskiem – TOP 20 atrakcji turystycznych dla dzieci659
fot. fb.com/kopabiskupia

Biskupia Kopa jest najwyższym szczytem w Górach Opawskich, jednak wejście na nią nie sprawi większych problemów rodzinom z dziećmi (szczególnie, jeśli wyruszą z Jarnołtówka). Pod szczytem Biskupiej Kopy czeka klimatyczne schronisko, w którym można odpocząć przy smacznym posiłku i przyjrzeć się kolekcji krawatów, które (według legendy) zabrano źle przygotowanym do górskich wędrówek turystom. Na szczycie czeka zabytkowa wieża widokowa. Warto zaznaczyć, że przez szczyt przebiega granica z Czechami, a wieża znajduje się już poza granicami Polski. Warto wejść na taras widokowy i z góry spojrzeć na okolicę.

11. Tężnia i wieża widokowa w Głuchołazach

Co warto zobaczyć w Opolskiem – TOP 20 atrakcji turystycznych dla dzieci695
fot. fb.com/glucholazy.eu

Choć Głuchołazy nie mają statusu uzdrowiska, tutejsza dzielnica zdrojowa cieszy się wielkim powodzeniem wśród kuracjuszy. Nie brak tu szpitali i miejsc tworzonych z myślą o pacjentach, nie brak też atrakcji typowych dla wielkich uzdrowisk. Jedną z tych najnowszych jest tężnia solankowa, zbudowana w pobliżu szpitala MSWiA oraz Parku Zdrojowego. Tężnia ma formę wieży o wysokości 15 metrów, dzięki czemu korzystanie z leczniczego powietrza można połączyć z podziwianiem okolicy. Z wieży widać doskonale pobliską Biskupią Kopę, która może stać się kolejnym ważnym punktem w programie rodzinnej wycieczki.

Tężnia Solna przy szpitalu MSWiA w Głuchołazach

ul. Józefa Lompy, Głuchołazy

12. Szlak Złotych Górników w Głuchołazach

Co warto zobaczyć w Opolskiem – TOP 20 atrakcji turystycznych dla dzieci649
fot. fb.com/profile.php?id=100063537339696

Przez Głuchołazy przebiega Szlak Złotych Górników – ciekawa trasa tematyczna o długości 7 km, którą mali łowcy przygód z pewnością docenią. W regionie, w którym górnictwo złota było niegdyś bardzo popularnym zajęciem, taka trasa sprawdza się doskonale. Dzięki niej można dotrzeć do miejsc, w których niegdyś poszukiwano cennego kruszcu, poznać dzieje regionu i nacieszyć się pięknymi widokami. Trasa prowadzi m.in. nad Białą Głuchołaską, Park Zdrojowy i Gotę Góralską, będącą w istocie dawną sztolnią. Podczas wędrówki można też zdobyć Przednią Kopę (495 m n.p.m.), czyli najważniejszy szczyt w masywie Góry Parkowej, znany z prywatnego schroniska i wieży widokowej.

13. Sala zabaw Hoplandia w Opolu

Co warto zobaczyć w Opolskiem – TOP 20 atrakcji turystycznych dla dzieci659
fot. fb.com/hoplandia.opole

Hoplandia to jedna z największych i najpopularniejszych sal zabaw w Opolu. Chętnie odwiedzają ją mieszkańcy tego miasta oraz turyści, którym krajoznawcze plany popsuje pogoda. Jakie atrakcje czekają w tym miejscu? Strefa Malucha z magnetycznymi klockami, trampoliny i baseny wypełnione gąbkami. Mali goście mogą spróbować swych sił również na zjeżdżalni pontonowej, mogą też pokonać piętrowy tor przeszkód. Dodatkową atrakcją są automaty do gier, które stają się ciekawym uzupełnieniem miejscowej oferty.

Sala Zabaw Hoplandia

ul. Kowalczyków 60, Opole

14. Wieża Piastowska w Opolu

Co warto zobaczyć w Opolskiem – TOP 20 atrakcji turystycznych dla dzieci9256
fot. fb.com/wiezapiastowskawopolu

Opole jest miastem o długiej i ciekawej historii, którą w czasie rodzinnej wycieczki po mieście z pewnością warto poznać. Można to zrobić m.in. dzięki wizycie na terenie jednego z nielicznych obiektów przypominających o czasach piastowskich. Charakterystyczna wieża, wznosząca się w pobliżu opolskiego amfiteatru, to dobry punkt widokowy oraz miejsce, w którym można zdobyć sporo wiadomości na temat Opola i jego dawnych panów. Wieża jest jedyną pamiątką po piastowskim zamku oraz siedzibą niewielkiego muzeum. Na jej zwiedzenie należy przeznaczyć około 30 minut. Spacer, choć krótki, robi wrażenie, a opowieści miejscowego przewodnika na długo zapisują się w pamięci.

Wieża Piastowska

ul. Piastowska 14, Opole

15. Stumilowy Lasek w Zdzieszowicach

Co warto zobaczyć w Opolskiem – TOP 20 atrakcji turystycznych dla dzieci628
fot. fb.com/StumilowyLasek

Między Żyrową a Zdzieszowicami, w pobliżu słynnej Góry Świętej Anny, czeka na małych gości wyjątkowa kraina. To Stumilowy Lasek, bardzo chętnie odwiedzany przez grupy szkolne i przedszkolne. Jak można spędzić tu wolny czas? Możliwości jest sporo. Przejażdżka po Bajkowej Krainie i wspólna zabawa w lesie to podstawa. Dodatkowo dzieci mogą wcielić się w rolę kowbojów i spróbować swych sił w strzelaniu z łuku czy rzutów do celu. Nieco starsze dzieci mogą brać udział w grach terenowych, których tematyka jest dostosowana do wieku uczestników.

Stumilowy Lasek

ul. Boczna 47, Żyrowa

16. Bastion św. Jadwigi w Nysie

Twierdza Nysa jest jednym z najcenniejszych zabytków militarnych na terenie województwa opolskiego, a dawne bastiony można ujrzeć na obrzeżach miasta, i w jego centrum. Tuż przy rynku czeka na gości jeden z najlepiej zachowanych i zagospodarowanych zabytków związanych z tą twierdzą. To Bastion św. Jadwigi, w którym mieści się punkt informacji turystycznej oraz trasa turystyczna. Kto wybierze się na spacer po bastionie, ten posłucha ciekawych opowieści przewodnika i dowie się, jak wyglądało życie codzienne pruskich żołnierzy. Wizyta w tym miejscu pozwala też poznać lepiej burzliwe dzieje Nysy i całego Śląska, przy czym dla dzieci taka lekcja historii będzie doskonałą przygodą.

ul. Piastowska 19, Nysa

17. Jezioro Otmuchowskie

Jezioro Otmuchowskie to jeden z ciekawszych zbiorników wodnych na terenie województwa opolskiego. Powstał on w okresie międzywojennym na Nysie Kłodzkiej, a swoją nazwę zawdzięcza pobliskiemu miastu Otmuchów. Jezioro szybko stało się popularnym miejscem wypoczynku i rekreacji, a bliskość Opola gwarantuje mu spore powodzenie. Najchętniej zaglądają tu ornitolodzy i wędkarze, jednak wypoczynek nad zbiornikiem może sprawdzić wiele radości całej rodzinie. Nie brak tu atrakcyjnych ścieżek pieszych i rowerowych (przez tereny te przebiega m.in. Rowerowy Szlak Czarownic), nie brak tawern i miejsc idealnych na rodzinny piknik. Wszystko to w pięknej scenerii, która zrobi wrażenie i na dorosłych, i na najmłodszych uczestnikach wyprawy.

18. Gród Rycerski w Byczynie

Kto chce przenieść się do średniowiecza, ten powinien odwiedzić Byczynę. To idealne miejsce dla dzieci, które interesują się historią i chcą zmierzyć się z ciekawymi wyzwaniami. W Byczynie – Biskupicach, nad malowniczym zalewem, czeka na gości drewniany gród. Zyskał on sławę dzięki wielkim turniejom rycerskim, które organizuje Opolskie Bractwo Rycerskie. W miejscu tym można skorzystać z karczmy z kuchnią staropolską, można tu również zajrzeć do zbrojowni i sali tortur. Dzieci mogą spróbować swych sił na torze łuczniczym, mogą też spotkać się ze skrybą i wykonywać szereg zadań typowych dla ludzi średniowiecza.

19. Park Miniatur w Olszowej

Gdzie można zobaczyć najważniejsze zabytki Polski i świata w krótkim czasie, bez konieczności przemieszczania się z miejsca na miejsce? W Olszowej – spokojnej miejscowości, którą rozsławił park miniatur. Od kwietnia do października można tu spędzać czas na dobrej zabawie (m.in. w parku linowym) i poznawać piękno architektury. Miniaturowe zabytki robią wrażenie, a wśród eksponatów pojawiają się m.in.: sanktuarium na Górze Świętej Anny, katedrę Świętego Krzyża w Opolu, katedrę w Nysie oraz zabytki Krakowa. Ponadto można tu zobaczyć Bazylikę Grobu Świętego w Jerozolimie, sanktuarium w Fatimie oraz bazylikę w Watykanie.

Hodowlana 5, Olszowa

20. Fabryka Robotów w Mosznej

Moszna kojarzona jest przede wszystkim z bajkowym zamkiem, którego wnętrza są od lat udostępniane zwiedzającym. Znacznie młodszą atrakcją tej miejscowości jest Fabryka Robotów, bardzo chętnie odwiedzana przez dzieci i młodzież. Właścicielem fabryki jest Sebastian Kucharczyk, który swoją pasję przemienił w pracę. Dzięki temu turyści mogą spędzać czas wśród robotów wykonanych z odpadów, poznawać ich historię i spędzać czas na dobrej zabawie.