Najbardziej przebojowe miasto w Polsce? To zdecydowanie Opole! Jest stolicą województwa opolskiego, a zarazem stolicą polskiej piosenki. Zlokalizowane jest w południowo-zachodniej części kraju na Nizinie Śląskiej.
Jest jednym z najstarszych miast w Polsce w dolinie rzeki Odry. Znajdziemy tu zatem wiele historycznych pozostałości, które doskonale współgrają ze współczesną architekturą. Niektórzy będą przede wszystkim kojarzyć Opole z jego słynnym amfiteatrem, na którym blisko od sześćdziesięciu lat organizowany jest Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej.
Niewątpliwie to właśnie w Oplu po raz pierwszy rozbrzmiało wiele ponadczasowych, muzycznych przebojów. Jednak miasto ma do zaoferowania znacznie więcej. Co, zatem warto zobaczyć w Opolu? Poznaj najlepsze 12 atrakcje w Opolu w 2024 roku!
1. Rynek miejski
Zdecydowanie stanowi jedno z najbardziej urokliwych części miasta. Zdaje się być dość typowy, a jednocześnie kryje w sobie nutkę unikalności. Pięknie zachowane, kolorowe kamienice otaczają deptak w centrum, którego znajduje się pomnik jeźdźca na koniu. Postacią, która dumnie spogląda tu na przechodniów jest założyciel miasta Kazimierz I Opolski. Charakterystycznym obiektem na rynku jest neorenesansowy ratusz wzorowany na florenckim pałacu Veccichio. W obrębie opolskiego rynku znajduje się także przykuwająca uwagę Aleja Gwiazd. To wyjątkowy zbiór tablic – odlanych w brązie gwiazd, które upamiętniając największych artystów muzycznych. Na ten moment jest już ich ponad osiemdziesiąt! To jeden z wielu muzycznych akcentów miasta. Opolski rynek z pewnością jest punktem spotkań. Nieustannie tętni życiem, posiada szeroka ofertę gastronomiczną i liczne sklepiki z pamiątkami regionalnymi.
2. Wzgórze Uniwersyteckie
Zlokalizowane jest na najwyższym wzniesieniu w obrębie starówki. Jest dość świeżo zrewitalizowane, zatem prezentuje się rześko i bardzo ciekawie, nie tylko dla studentów, ale również spacerowiczów i turystów. Prym wiodą tu uczelniane budynki otoczone bujną zielenią i staranie pielęgnowanymi kwiatami. Dodatkowo natrafimy tu na dwa Kościoły: Matki Boskiej Bolesnej oraz Świętego Wojciecha, który jest dosłownie przyklejony do murów uniwersytetu. Istotnym punktem jest tu Skwer Artystów pełen wyjątkowych rzeźb, które przedstawiają postacie związane z polską piosenką między innymi: Agnieszkę Osiecką, Wojciecha Młynarskiego, Czesława Niemena, czy też Marka Grechutę.
3. Opolska Wenecja
Jak się okazuje w Opolu mamy nie jedno nawiązanie do Włoch. Otóż fragment Młynówki, czyli starego koryta Odry, może nieco przenieś nas w wenecki klimat. Dawniej w tym miejscu znajdowały się prężnie działające młyny, dziś ich miejsce zajmują klimatyczne zabudowania usytuowane tuż nad wodami kanałów. Spojrzenie na to miejsce może przywołać wspomnienia z Wenecji. Ta część miasta jest szczególnie urokliwa wieczorem, gdy podświetlone domy odbijają się w kanale. Z pewnością warto zapuścić się tu na romantyczny spacer!
4. Muzeum Polskiej Piosenki
To zdecydowanie obowiązkowy punkt dla turystów odwiedzających najbardziej przebojowe miasto w kraju. Muzeum jest bardzo nowoczesne i w dużej części interaktywne, dzięki czemu wizyta w nim okazuje się świetną rozrywką. Stanowi kompendium wiedzy o polskich utworach muzycznych i opolskim, wyznaczającym trendy festiwalu. Działa już od siedemnastu lat, a jego zbiory są stale uzupełniane. Jest to właściwie jedyne takie miejsce w kraju.
5. Wyspa Bolko i ZOO!
Opole może poszczycić się wyjątkowym, kojącym zmysły od wielkomiejskiego życia, bardzo zielonym terenem. Mowa o Parku Miejskim na wyspie Bolko. Stanowi on kompleks ze stawami, kanałami, ścieżkami spacerowymi i rowerowymi oraz przystaniami kajakowymi. Jest zatem miejscem idealnym zarówno do błogiego, jak i aktywnego wypoczynku. Na terenie wyspy Bolko znajduje się także Ogród Zoologiczny. Zajmuje on aż 30ha powierzchni i jest zamieszkiwany przez ponad 290 gatunków zwierząt. Tym samym stanowi jeden z największych Ogrodów Zoologicznych w naszym kraju. Opolskie Zoo jest świetną rozrywką dla całych rodzin.
6. Wieża Piastowska
Będąc w Opolu, nie sposób nie zauważyć symbolu miasta, jakim jest Wieża Piastowska. Właściwie jest ona niewielką i już jedyną pozostałością po Zamku Piastowskim. Jest otwarta do zwiedzania, wraz z przewodnikiem, który skrupulatnie przedstawia odwiedzającym historię miejsca. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta. Natomiast u jej stóp napotkamy kolejny muzyczny akcent, jaki oddają podświetlane fontanny, grające największe, polskie przeboje.
7. Most Groszowy
Kiedy, mowa o opolskich atrakcjach nie można pominąć secesyjnego mostu pieszego na kanale Młynówka. Dawniej przejście przez most wymagało uiszczenia opłaty w wysokości jednego grosza, czemu dziś zawdzięcza on swoją nazwę. Ten charakterystyczny, stalowy most, jest uznany za jedno z najbardziej romantycznych punktów miasta, zatem zakochani pozostawiają na nim kłódki przypominające o ich uczuciu.
8. XV-wieczna katedra
XV-wieczna katedra z pozostałościami murów miejskich. Ta atrakcja turystyczna, jest przede wszystkim wyjątkowym symbolem Opola. Niegdyś mury miejskie obejmowały cały aktualny teren Starego Miasta i stanowiły fortyfikacje obronne. Poza mury można było dostać się jedną z pięciu bram. Oczywiście w pewnym momencie, ich rola przestała mieć tak duże znaczenie i musiały ustąpić, by miasto mogło się rozwijać. Częściowo rozebrane zostały już w połowie XIX wieku, by miasto mogło się rozrastać. Dziś możemy podziwiać już tylko ich niewielkie pozostałości, które przypominają o tej ciekawej historii miasta.
9. Muzeum Śląska Opolskiego
To niezwykle intrygujące miejsce z bogatą wystawą. Właściwie jest kolebą wiedzy na temat regionu i samego miasta. To tutaj możemy poznać historię Opola, aż od średniowiecza. Ponadto wiele przekazuj nam na temat całej Opolszczyzny i kultury rdzennych mieszkańców Śląska Opolskiego. Obiekt ten jest jednym z najważniejszych instytucji kultury w całym województwie. Placówka ta gromadzi wiele zabytków, a ponadto prowadzi działalność edukacyjną i wydawniczą.
10. Muzeum Wsi Opolskiej
Jest to skansen regionalny, który funkcjonuje już od 1961 roku. Jego istotną część stanowią odbudowane obiekty architektury wiejskiej, które mają odzwierciedlić warunki życia na wsiach w okresie od XVIII do początków XX wieku. Możemy tu zobaczyć i zwiedzić dawne budynki mieszkalne, stodoły, spichlerze, a także młyny i wiatraki, a nawet kościół, karczmę i szkołę. Do tego naocznie zobaczyć, jak powstawało wyjątkowe, regionalne rękodzieło.
11. Kamienica Czynszowa
Kamienica Czynszowa stanowi kolejny warty uwagi punkt Opola. Ta architektoniczna perełka przedstawia, jak mieszkało ,,zwyczajne” opolskie mieszczaństwo jeszcze w XIX wieku. Wnętrza dawnych mieszkań zaskakują prostotą, skromnością i funkcjonalnością. Całkowicie oddają ducha dawnych czasów i niemal zabierają zwiedzających w podróż do przeszłości. To miejsce dedykowane wszystkim zainteresowanym historią i korzeniami kultur.
12. Fontanna Opolska Ceres
Spacerując opolskimi ulicami warto na chwilę zatrzymać się przy fontannie poświęconej bogini Ceres. Łatwo na nią natrafić, gdyż znajduje się niemal w samym centrum miasta na Placu Ignacego Daszyńskiego. Fontanna ta posiada piękną oprawę rzeźbiarską. Dolne rzeźby przedstawiają sylwetki postaci: dwóch rybaków z siecią, górnika z kilofem, a także kobietę ze snopami zboża oraz kobietę z koszem owoców. Oczywiście ich sylwetki są nie przypadkowe. Mają symbolizować takie wartości, jak rybactwo, przemysł wapienniczy oraz rolnictwo. Natomiast górująca nad całością postać to bogini urodzaju Ceres z dzieckiem na ręku oraz wrzecionem. Historia tego dzieła sięga początków XX wieku jest świetnie zachowana i zachwyca po dziś dzień.