You are currently viewing Lubuskie atrakcje dla dzieci, które trzeba zobaczyć w 2024 roku
Foto - Pixabay

Rodzinna podróż przez województwo lubuskie może stać się wspaniałą lekcją historii i przyrody. Ta część kraju znana jest z cennych zabytków architektury, miejsc o wielkich walorach przyrodniczych oraz jezior, nad którymi można wypoczywać do woli. A jakie miejsca warto odwiedzić w sytuacji, w której ważnym uczestnikiem wycieczki po województwie lubuskim jest dziecko?

1. Skansen w Ochli

Wizyta w parku etnograficznym w Ochli może stać się świetnym wprowadzeniem do rodzinnej wycieczki po okolicach Zielonej Góry. Na powierzchni 13 ha można ujrzeć zabytki drewnianej architektury ludowej, które dawniej były powszechnym zjawiskiem na lubuskiej wsi, można też wybrać się na spacer ścieżką przyrodniczą, pozwalającą zapoznać się z wieloma ciekawymi gatunkami roślin. Spacer w takiej scenerii może sprawić wiele radości maluchom. Dodatkowo dzieci mogą korzystać ze „Szkoły pod strzechą”, w ramach której prowadzone są ciekawe zajęcia edukacyjne. Obróbka lnu, przetwórstwo ziaren czy ludowe malarstwo na szkle – oto wybrane zagadnienia, jakie są poruszane w tym miejscu.

Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli

Ochla – Muzealna 5, Zielona Góra

2. Szlak Bachusików

Zwiedzanie Zielonej Góry może okazać się świetną przygodą dla całej rodziny. O ile dla dorosłych główną atrakcją staną się perełki miejskiej architektury, to dla dzieci dobrym motywem przewodnim wycieczki staną się Bachusiki. Figurki te nawiązują do winiarskiej tradycji Zielonej Góry, znanej m.in. ze Święta Wina. Ustawione w strategicznych punktach miasta, są turystyczną wizytówką miasta. Dla dzieci każdy znaleziony Bachusik to moc radości i zachęta do dalszego spaceru po stolicy województwa lubuskiego.

3. Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus w Zielonej Górze

W skład centrum nauki w Zielonej Górze wchodzi Centrum Przyrodnicze (mieszczące się w dawnej fabryce sukna przy ul. Dąbrowskiego) oraz Planetarium Wenus, urządzone w budynku dawniej służącym jako kino. Kto zajrzy do planetarium, ten zobaczy ciekawe filmy na temat Wszechświata i kosmicznych wypraw, zwiedzi też wystawy poświęcone Keplerowi oraz Układowi Słonecznemu. Co jeszcze przyciąga gości do planetarium? Jaskinia Światła, czyli laboratorium optyczne, oraz kolekcja meteorytów znalezionych w rejonie Zielonej Góry.

Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus

Ul. Sikorskiego 10, Zielona Góra

4. Palmiarnia w Zielonej Górze

Palmiarnia na Winnym Wzgórzu to kolejny punkt, który warto uwzględnić w programie rodzinnej wycieczki. Miejsce to znane jest z ciekawych gatunków roślin (wśród których nie brak okazów egzotycznych)m, najwyższych palm w Polsce oraz akwariów, w których można podziwiać rybki z odległych zakątków świata. Tarasy widokowe, pokazowa winnica oraz zielony labirynt – oto kolejne powody, dla których warto odwiedzić to miejsce.

Palmiarnia

Ul. Wrocławska 12 a, Zielona Góra

5. Twierdza Kostrzyn

Twierdza Kostrzyn jest jednym z ciekawszych zabytków  województwa lubuskiego, a spacer po jej terenie to wspaniała przygoda dla każdego miłośnika historii. Można tu zwiedzić wystawę muzealną w  Bastionie Filip, skorzystać ze zwiedzania twierdzy z przewodnikiem lub uczestniczyć z ciekawych zajęciach edukacyjnych. Gry terenowe, lekcje muzealne poświęcone twierdzy, epoce średniowiecza oraz tak ważnej dla regionu postaci, jaką był Jan z Kostrzyna – oto przykładowe tematy zajęć dla dzieci i młodzieży. Starsi uczniowie mogą ponadto skupić się na losach twierdzy w czasach Napoleona oraz na tak trudnym dla miasta okresie, jakim był rok 1945.

Muzeum Twierdzy Kostrzyn

Ul. Graniczna 1, Kostrzyn nad Odrą

6. Muzeum Woldenberczyków w Dobiegniewie

Muzeum Woldenberczyków to ważne miejsce pamięci, które z pewnością warto odwiedzić z nieco starszymi dziećmi. Miejsce to przypomina o Oflagu II C Woldenberg, który istniał tu w latach II wojny światowej. O losach jeńców opowiada muzealna wystawa, którą poszerzono o liczne zagadnienia związane z kampanią wrześniową. Wizyta w tym miejscu to ważna i trudna zarazem lekcja historii, która dla młodzieży może się okazać ciekawym i pouczającym doświadczeniem.

Muzeum Woldenberczyków

Gorzowska 11, Dobiegniew

7. Centrum Przyrodnicze w Zielonej Górze

W Centrum Przyrodniczym, będącym częścią Centrum Nauki Keplera, dzieci i młodzież mogą w przyjemny sposób poszerzać swoją wiedzę na temat Ziemi, biologii oraz człowieka. Nowoczesne wnętrza i interaktywne wystawy sprawiają, że młodzi naukowcy chętnie odwiedzają to miejsce. Z jakich atrakcji można tu skorzystać? Z blisko 90 stanowisk interaktywnych, przy których można wykonywać eksperymenty, oraz z zajęć organizowanych w ramach Akademii Młodych Projektantów czy Akademii Młodego Biologa. W ofercie centrum nie brak też lekcji poświęconych owadom, wirusom i bakteriom, popularne są też lekcje „Chemia na talerzu” i „Matematyka w przyrodzie”.

Centrum Nauki Keplera – Centrum Przyrodnicze

Ul. Dąbrowskiego 14, Zielona Góra

8. Jezioro Reczynek

Rodziny, które chcą odpocząć na terenie Pojezierza Łagowskiego, mogą wybrać się nad Jezioro Reczynek. Leży ono w granicach miasta Ośno Lubuskie, na terenie którego można spędzić czas wśród cennych zabytków oraz skorzystać z dobrego zagospodarowania. Samo jezioro cieszy się powodzeniem wśród wędkarzy i wodniaków, z kolei rodziny z dziećmi mogą korzystać z plaży oraz kąpieliska. Plenerowa siłownia oraz place zabaw to kolejne atrakcje, które umilają małym podróżnikom czas nad wodą.

Kąpielisko Reczynek

Ul. Wodna, Ośno Lubuskie

9. Ruiny zamku Karolat, ogrody Adelajdy oraz Mauzoleum Wandy von Schönaich w Siedlisku

Rodzinna wycieczka historyczna po województwie lubuskim może (a nawet powinna) uwzględniać wizytę w Siedlisku. Wieś ta znana jest z majestatycznych ruin zamku Karolat, o którym wspominają już XIII-wieczne dokumenty. Dawniej była to jedna z piękniejszych rezydencji nad Odrą. Do dziś można poczuć magię tego miejsca, a spacer wokół niego to ciekawa przygoda dla małych łowców tajemnic. Przy okazji warto wybrać się na spacer po Ogrodach Adelajdy oraz odwiedzić mauzoleum zmarłej w 1907 roku Wandy von Schönaich.

Zamek Karolat

Plac Zamkowy 9, Siedlisko

10. Jezioro Sławskie

Dobrym miejscem na wypoczynek nad wodną może okazać się Jezioro Sławskie – największe jezioro województwa lubuskiego. Sławskie jest też jednym z piękniejszych jezior Pojezierza Sławskiego oraz popularnym miejscem wśród amatorów wypoczynku nad wodą. Nad jeziorem tym czeka kilkadziesiąt ośrodków wypoczynkowych, miejsc idealnych dla amatorów plażowania i pływania, a także przystanie żeglarskie. Aktywne rodziny mogą dodatkowo korzystać z okolicznych szlaków pieszych oraz rowerowych , łączących Sławę, Lubiatów oraz Radzyń.

11. Muzeum Grodu Santok nad Wartą

Muzeum Grodu Santok jest filią Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wielkopolskim oraz ciekawym miejscem dla całej rodziny. Placówka ta przypomina o miejscowym grodzie piastowskim, którego potęgę opisywał sam Gall Anonim. Wystawa archeologiczna oczaruje dorosłych, z kolei mali goście mogą spędzić czas na zabawie w „Piaskogrodzie” oraz uczestniczyć w warsztatach Małego Archeologa lub w zajęciach garncarskich.

Muzeum Grodu Santok

Ul. Wodna 2a, Santok

12. Rezerwat Torfowisko Osowiec

Jedną z ważniejszych ciekawostek przyrodniczych na terenie województwa lubuskiego jest Torfowisko Osowiec – rezerwat, na którego terenie chronione jest torfowisko wraz z licznymi gatunkami roślin chronionych. Ten skrawek Puszczy Drawskiej przyciąga dużych i małych przyrodników, a spacer w jego rejonie może się okazać wspaniałą przygodą dla każdego miłośnika natury.

13. Strzeleckie Czarownice

Wśród miast, które warto zwiedzić podczas wycieczki po województwie lubuskim, znalazły się Strzelce Krajeńskie. Wielkie wrażenie robią tu zabytkowe domy i średniowieczne fortyfikacje, o których przypominają m.in. Baszta Więzienna i Brama Młyńska. Miasto, które znane jest też z opowieści o czarownicach i z wielu procesów o czary, może się pochwalić ciekawą trasą turystyczną. Wyznaczają ją Strzeleckie Czarownice, z którymi można się spotkać w wielu punktach miasta. Łącznie na terenie miasta znalazło się miejsce dla dziewięciu wiedźm, a każda z nich opowiada jakąś historię związaną z miastem. Można je zobaczyć m.in. przy Baszcie Więziennej, przy ul. Wodociągowe oraz przy budynku miejscowej Szkoły Muzycznej.

14. Zamek Międzyrzecz

Zamek w Międzyrzeczu to kolejny zabytek województwa lubuskiego, który warto odwiedzić z dziećmi. Urządzone tu muzeum pozwala poznać dzieje miasta i sztukę ludową regionu, a organizowane w zamku lekcje w ciekawy sposób zachęcają dzieci do nauki historii. Kultura rycerska, Krzyżacy i ich losy, rozwój miasta na przestrzeni dziejów – oto wybrane tematy zajęć, w jakich może brać udział młodzież szkolna.

Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego

Podzamcze 2, Międzyrzecz

15. Zamek w Łagowie Lubuskim

Zamek Joannitów to najważniejsza atrakcja turystyczna Łagowa Lubuskiego. Choć obiekt służy dziś jako hotel i restauracja, część zamkowych pomieszczeń można zwiedzać po dokonaniu niewielkiej opłaty. Dla rodzin z dziećmi nie lada gratką stanie się wizyta na zamkowej wieży, z której roztaczają się wspaniałe widoki na okolicę, a przede wszystkim na otaczające budowlę jeziora Łagowskie i Trześniowskie.

Zamek Joannitów

Ul. Kościuszki 3, Łagów

16. Majaland Kownaty

Majaland to rodzinny park rozrywki, z którego dzieci mogą korzystać przez cały rok. Motywem przewodnim jest tu Pszczółka Maja oraz jej bajkowi przyjaciele, do których nawiązują poszczególne stanowiska. Mini zoo, kolejki górskie, tory przeszkód i ścianki wspinaczkowe – oto wybrane atrakcje parku. Dzieci mogą też korzystać z animacji i zajęć edukacyjnych, pływać łódkami po stawie lub wybrać się na przejażdżkę pojazdami o kształcie świerszczy.

Majaland Kownaty

Kownaty 17

17. Góra Żarska

Familijna wycieczka na najwyższy szczyt województwa lubuskiego to idealna propozycja dla aktywnych rodzin. Choć wzniesienie liczy zaledwie 226,9 m wysokości, jest zaliczane do Korony Polski. Z parkingu, który znajduje się pod Górą Żarską, na szczyt wniesienia można się dostać w ciągu 10 minut. Nagrodą na spacer jest możliwość podziwiania pięknych panoram z wieży widokowej. Przy dobrej widoczności można z niej podziwiać Góry Izerskie oraz Karkonosze, dobrze widać również wzniesienia czeskiego Grzbietu Jesztedzkiego.

Parking pod Górą Żarską znajduje się przy drodze łączącej Mirostowice Dolne z Żarami.

18. Park Narodowy Ujście Warty – centrum edukacji w Chyrzynie

Ujście Warty to park narodowy, który stał się jednym z najważniejszych punktów na ornitologicznej mapie Polski. Kto wybierze się tu z dzieckiem, ten zachęci je do aktywnego wypoczynku na łonie natury i przekona do nauki przyrody. Dobrym wprowadzeniem do wędrówek po parku będzie wizyta w Chyrzynie, w którym mieści się dyrekcja parku. Działa tu również ośrodek edukacyjny, w którym dzieci i młodzież mogą brać udział w ciekawych zajęciach tematycznych. „Ptasie dzieci i ich domy”, „Przyrodniczy ogród zmysłów”, zajęcia laboratoryjne poświęcone bezkręgowcom wodnym – oto wybrane lekcje, które można rozszerzyć o zajęcia terenowe.

Siedziba Dyrekcji Parku Narodowego „Ujście Warty”

Chyrzyno 1

19. Park Kultur Świata w Drezdenku

Jak zwiedzić świat w krótkim czasie? Jednym z najprostszych sposobów jest wizyta w Drezdenku, znanym z Parku Kultur Świata. Park, założony nad Starą Notecią, może się pochwalić pięknym otoczeniem, sporą powierzchnią oraz placem zabaw z karuzelami i ścianką wspinaczkową. W miejscu tym można również ujrzeć w miniaturze tak znane budowle, jak Wieża Eiffla czy opera w Sydney.

Park Kultur Świata

Ul. Kopernika 5, Drezdenko

20. Kolejka ogrodowa Nietoperek

Miniaturowa kolejka, mieszcząca się w prywatnym ogrodzie Jerzego Jóźwiaka (związanego niegdyś z koleją) to ważna atrakcja dla wielu maluchów. Mały pociąg pokonuje trasę o długości 400 metrów, jednak każda przejażdżka stanie się dla dzieci ciekawą przygodą. Wyjątkowa atmosfera, malownicze otoczenie – oto czynniki, które skutecznie przyciągają gości do ogrodu pana Jerzego.

Kolejka Ogrodowa

Nietoperek 29A

21. Rejsy po Odrze w Cigacicach

Wycieczkowe rejsy po Odrze to świetna przygoda i możliwość spędzenia czasu w pięknej scenerii Doliny Środkowej Odry. Godzinny rejs po słynnej rzece pozwala też spojrzeć z wyjątkowej perspektywy na Zieloną Górę – najważniejsze miasto województwa lubuskiego.

Rejsy po Odrze

Portowa 1, Cigacice

22. Park linowy w Łagowie Lubuskim

Park linowy w Łagwie Lubuskim przyciąga trasami o trzech stopniach trudności, dzięki czemu z bezpiecznej zabawy w tym miejscu mogą korzystać dzieci w każdym wieku. To dobre miejsce dla rodzin, choć gospodarze przygotowali też sporo atrakcyjnych ofert dla grup zorganizowanych i szkół.

Park Linowy

Ul. Podgórna 6, Łagów Lubuski

23. Park Krasnala w Nowej Soli

Park Krasnala to niewielki park rozrywki, do którego warto zajrzeć z aktywnymi maluchami. Place zabaw, liczne gry oraz miniZOO – oto atrakcje, z jakich mali goście mogą skorzystać w tym miejscu. Można tu również spacerować wśród figur krasnali, wśród których wyróżnia się Soluś – największy krasnal na świecie, mający wysokość 541 centymetrów.

Park Krasnala 11, Nowa Sól

Aleja Wolności

24. Ścieżka Geoturystyczna „Dawna Kopalnia Babina”

Ścieżka ta jest jedną z ciekawszych propozycji na spacer dla tych rodzin, którym marzy się wizyta na terenie Parku Krajobrazowego „Łuk Mużakowa”. Spacer trasą o długości 5 km pozwala nacieszyć się piękną i zróżnicowaną rzeźbą terenu (m.in. stawami powstałymi w wyniku działalności kopalni oraz moreną czołową). Czekają tu również takie atrakcje, jak wieża widokowa oraz Zatopiony Las, który robi przyciąga wyjątkowym klimatem.

Ścieżka Geoturystyczna „Dawna Kopalnia Babina” w Łęknicy koło Mużakowa

(parking przy drodze nr 12między miejscowościami Nowe Czaple a przejściem granicznym Bad Muskau – Łęknica).

25. Międzyrzecki Rejon Umocniony – Zęby Smoka

MRU to potężny system fortyfikacji i podziemi, które stały się domem dla wielu gatunków nietoperzy. Najciekawsze fragmenty podziemi można zwiedzić w Pniewie – miejscowości znanej też ze skansenu sprzętu wojskowego. Wizytę w tym miejscu warto połączyć ze zwiedzaniem wystawy, która przybliża dzieje MRU, wyjaśnia okoliczności powstania tych fortyfikacji i w ciekawy sposób prezentuje jego przyrodnicze bogactwo.

MRU Zęby Smoka

Pniewo 1, Międzyrzecz

26. Park Fizyki w Nowej Soli

Młodzi miłośnicy nauki mogą miło i pożytecznie spędzić czas w Nowej Soli , na terenie której działa wyjątkowe centrum edukacyjne. To miejsce, w którym poprzez zabawę na świeżym powietrzu można poznawać tajniki akustyki, optyki czy mechaniki. Park działa od kwietnia do października. W tym czasie można korzystać z interaktywnych wystaw i warsztatów tematycznych, dostosowanych do wieku i potrzeb uczestników.

Park Fizyki – Centrum Matematyczno-Przyrodnicze

Aleja Malczuka, Nowa Sól

27. Statua Chrystusa w Świebodzinie

Pomnik Chrystusa Króla Wszechświata stała się symbole Świebodzina i ciekawostką, której turyści podróżujący przez województwo lubuskie chętnie poświęcają czas. Statua liczy sobie 36 metrów wysokości, a potężna korona zasłynęła jako doskonały punkt widokowy. I choć figura częścią świebodzińskiego sanktuarium, dla wielu rodzin jest atrakcja krajoznawczą i miejscem, które trzeba zobaczyć na własne czy.

Ul. Sulechowska, Świebodzin

28. Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie

LMW jest dobrym miejscem dla miłośników militariów i historii. Co można tu zobaczyć? Sprzęt wojskowy, uzbrojenie i kolekcję broni: palnej, białej i maszynowej. Placówka prowadzi też szereg działań edukacyjnych, dostosowanych do wieku uczestników. Dzięki temu dzieci i młodzież mogą uczyć historii w ciekawy sposób, śledząc zmiany zachodzące w polskim uzbrojeniu od czasów średniowiecza po okres II wojny światowej.

Lubuskie Muzeum Wojskowe

Drzonów 54, Świdnica

29. Lodołamacz Kuna

W Gorzowie Wielkopolskim znajduje się najstarszy na świecie pływający rzeczny lodołamacz, którym można wybrać się na wycieczkowe rejsy po Warcie. Możliwość zajrzenia na pokład jednostki, która powstała w 1884 roku w Gdańsku, będzie dla każdego miłośnika podróży wspaniałą przygodą. Warto przy okazji poznać dzieje Kuny. Jednostka ta do 1920 roku pływała pod pruską banderą, w czasie II wojny światowej była własnością III Rzeszy, a w 1945 roku brał udział w ewakuacji mieszkańców Gdańska do Hamburga. Przejęty przez brytyjskie władze okupacyjne, w 1947 roku lodołamacz trafił w ręce Polaków. Po krótkiej służbie w Gdyni i Tczewie, Kuna trafiła do Gorzowa, gdzie zakończyła służbę i zmieniła się w atrakcję turystyczną.

Rejsy lodołamaczem Kuna

Ul. Zielona 26, Gorzów Wielkopolski

30. Park Dinozaurów w Nowinach Wielkich

W Nowinach Wielkich mali łowcy przygód mogą spędzić czas wśród dinozaurów oraz zwiedzić ciekawe muzeum skamieniałości. Główną atrakcją tego miejsca jest leśna ścieżka edukacyjna, przy której ustawiono 40 modeli prehistorycznych gadów. Ścieżka liczy sobie 700 metrów długości i została urządzona w taki sposób, by w kolejności chronologicznej prezentować kolejne okresy geologiczne. Dzięki temu można zobaczyć, jak zmieniało się życie na ziemi i zdobyć wiele cennych wiadomości na temat prehistorycznych gadów czy pierwszych owadów. Dodatkowo warto zajrzeć do miejscowego muzeum z cennymi minerałami z Polski i świata, odpocząć w cieniu starego dębu lub spędzić czas na placu zabaw. Dzieci mogą tu również uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych oraz odpoczywać nad oczkiem wodnym.

Park Dinozaurów

Ul. Kolejowa 1B, 66-460 Nowiny Wielkie