You are currently viewing 10 ciekawostek o bażantach
https://pixabay.com/pl/photos/ba%C5%BCant-ptak-zwierz%C4%85t-pi%C3%B3ro-5864490/

Bażanty są bardzo popularnymi ptakami kurowatymi, występują one na terenie Azji, a także w południowo-wschodniej części Europy. Wielu ceni ich ze względu na ich piękne upierzenie, a także smaczne mięso – pieczony bażant dalej należy do dziczyzny, która w wielu rejonach Polski widnieje na świątecznych stołach. Przedstawiam 10 ciekawostek o bażantach:

1. Bażanty najwcześniej pojawiły się W Europie na terenach dzisiejszej Gruzji, później introdukowano je do Grecji, by w końcu znaleźć się na terenie Imperium Rzymskiego. W 1299r zostały przeniesione do Anglii, a w 1773 roku do USA.

2. Bażanty często żyją w haremach, czyli grupach złożonych z jednego samego, a także kilku lub nawet kilkunasty samic – rzadziej można zaobserwować haremy, które składają się nawet z 14-15 osobników.

3. Wiele podgatunków bażanta jest zagrożonych zniknięciem z powodu łączenia ich z przeniesionymi osobnikami.

4. Bażanty to stworzenia wszystkożerne. Chociaż ich dieta opiera się przede wszystkim na ziarnach i owocach, mogą żywić się również niewielkimi kręgowcami. Mogą również wykopywać rośliny bulwiaste z ziemi.

5. Można rozróżnić bardzo wiele wariantów kolorystycznych bażantów, od niemal białych do bardzo ciemnych upierzeń. Formy te powstały na skutek krzyżowania podgatunków przez człowieka.

6. Do Polski pierwsze bażanty sprowadzono w XVI wieku. W ostatnich dziesięcioleciach ich populacja rozrosła się kilkukrotnie.

7. Wszystkie młode, nie zależnie od płci wyglądają tak samo jak samice z krótszym ogonem. Po około 10 tygodniach od wyklucia pojawiają się charakterystyczne dla nich cechy wyglądu.

8. Między osobnikami występuje dymorfizm płciowy, a więc różnic a w wyglądzie między samcem i samicami. Samice bażantów są szare i płowe, nie mają tak barwnego upierzenia jak samce. Są także troszkę mniejsze, ale ta różnica to około 10% masy dorosłego bażanta.

9. Bażanty to bardzo popularny obiekt polowań, ale pomimo tego faktu nie jest on gatunkiem zagrożonym wyginięciem.

10. Bażanty, mimo że potrafią latać, w obliczu zagrożenia wybierają ucieczkę poprzez bieg.