Znajdujące się w województwie świętokrzyskim Busko-Zdrój to miasto o charakterze uzdrowiskowym, które istnieje już od XII wieku. Znajduje się tutaj początek czerwonego szlaku turystycznego, który prowadzi do wsi uzdrowiskowej, Solec-Zdrój, a także liczne zabytki pamiętające odległe czasy.
1. Klasztor Norbertanek buskich
W mieście znajdował się klasztor Norbertanek buskich. Kiedy w XIII wieku zostało ono zniszczone przez Tatarów, a kiedy w bitwie pod Chmielnikiem zginął rycerz Dersław, Busko stało się własnością zakonu.
2. Buskie solanki
W XIII wieku po raz pierwszy wspomniano o buskich solankach. Wtedy właśnie Bolesław V Wstydliwy z małopolskiej linii Piastów nadał klasztorowi immunitet i przywrócił prawo warzenia soli w miejskich solankach.
3. Jan z Buska
Najpopularniejszą postacią z tego miasta jest Jan z Buska, czyli podkanclerzy koronny i sekretarz królewski z XIV wieku, który był przedstawicielem polskiego monarchy na dworze papieskim podczas niewoli awiniońskiej papieży.
4. Warzelnie soli
W XVIII wieku miasto zdobyło popularność dzięki tężniom solankowym i warzelniom soli. Odwiedził je nawet król Stanisław August Poniatowski.
5. XIX wiek
W pierwszej połowie XIX wieku doszło do oficjalnego otwarcia uzdrowiska, zbudowano źródło Rotunda oraz skwer dla kuracjuszy. Od tego momenty Busko-Zdrój było regularnie odwiedzane przez rosnącą liczbę osób skuszonych możliwością poprawienia swojego zdrowia w taka malowniczym i zadbanym miejscu.
6. Uzdrowisko
Na terenie uzdrowiska leczone są między innymi choroby neurologiczne, dermatologiczne czy kardiologiczne. Liczne sanatoria goszczą również ludzi po wszelkiego rodzajach wypadkach i urazach ortopedycznych.
7. Tężnia solankowa w Busku-Zdrój
Tężnia solankowa w Busku-Zdrój należy do najbardziej nowoczesnych w całym kraju. Na dziedzińcu przy tężni znajduje się fontanna mgielna, a na dachu punkt widokowy. Sam kompleks jest tak duży, że często staje się miejscem, gdzie organizowane są różne eventy i imprezy kulturalne.
8. Dom zdrojowy
W pobliżu tężni znajduje się dom zdrojowy wraz z pijalnią wód, a także oranżeria wnosząca w to miejsce sporo egzotyki.
9. Kompleksy SPA&Wellness
Charakter uzdrowiskowy miasta nie oznacza, że przyjeżdżają tu tylko ludzie z jakimiś dolegliwościami. Kompleksy SPA&Wellness wykorzystują tutaj wody jodkowo-bromkowe i siarczkowe, a także inne zabiegi. Dzięki temu Busko-Zdrój jest też świetnym miejscem, aby się zrelaksować i zadbać o pielęgnację oraz urodę.
10. Kościół św. Leonarda
Jednym z najstarszych zabytków miasta jest kościół św. Leonarda. Jest to świątynia cmentarna wykonana z modrzewiu, którą wybudowano pod koniec XVII wieku. Ołtarz główny pochodzi z późnego baroku, a budowlę otacza nieczynny już cmentarz, dzięki czemu panuje tu niesamowita atmosfera rodem z powieści gotyckich.