10 ciekawostek o Busko Zdroju

Znajdujące się w województwie świętokrzyskim Busko-Zdrój to miasto o charakterze uzdrowiskowym, które istnieje już od XII wieku. Znajduje się tutaj początek czerwonego szlaku turystycznego, który prowadzi do wsi uzdrowiskowej, Solec-Zdrój, a także liczne zabytki pamiętające odległe czasy.

1. Klasztor Norbertanek buskich

W mieście znajdował się klasztor Norbertanek buskich. Kiedy w XIII wieku zostało ono zniszczone przez Tatarów, a kiedy w bitwie pod Chmielnikiem zginął rycerz Dersław, Busko stało się własnością zakonu.

2. Buskie solanki

W XIII wieku po raz pierwszy wspomniano o buskich solankach. Wtedy właśnie Bolesław V Wstydliwy z małopolskiej linii Piastów nadał klasztorowi immunitet i przywrócił prawo warzenia soli w miejskich solankach.

3. Jan z Buska

Najpopularniejszą postacią z tego miasta jest Jan z Buska, czyli podkanclerzy koronny i sekretarz królewski z XIV wieku, który był przedstawicielem polskiego monarchy na dworze papieskim podczas niewoli awiniońskiej papieży.

4. Warzelnie soli

W XVIII wieku miasto zdobyło popularność dzięki tężniom solankowym i warzelniom soli. Odwiedził je nawet król Stanisław August Poniatowski.

5. XIX wiek

W pierwszej połowie XIX wieku doszło do oficjalnego otwarcia uzdrowiska, zbudowano źródło Rotunda oraz skwer dla kuracjuszy. Od tego momenty Busko-Zdrój było regularnie odwiedzane przez rosnącą liczbę osób skuszonych możliwością poprawienia swojego zdrowia w taka malowniczym i zadbanym miejscu.

6. Uzdrowisko

Na terenie uzdrowiska leczone są między innymi choroby neurologiczne, dermatologiczne czy kardiologiczne. Liczne sanatoria goszczą również ludzi po wszelkiego rodzajach wypadkach i urazach ortopedycznych.

7. Tężnia solankowa w Busku-Zdrój

Tężnia solankowa w Busku-Zdrój należy do najbardziej nowoczesnych w całym kraju. Na dziedzińcu przy tężni znajduje się fontanna mgielna, a na dachu punkt widokowy. Sam kompleks jest tak duży, że często staje się miejscem, gdzie organizowane są różne eventy i imprezy kulturalne.

8. Dom zdrojowy

W pobliżu tężni znajduje się dom zdrojowy wraz z pijalnią wód, a także oranżeria wnosząca w to miejsce sporo egzotyki.

9. Kompleksy SPA&Wellness

Charakter uzdrowiskowy miasta nie oznacza, że przyjeżdżają tu tylko ludzie z jakimiś dolegliwościami. Kompleksy SPA&Wellness wykorzystują tutaj wody jodkowo-bromkowe i siarczkowe, a także inne zabiegi. Dzięki temu Busko-Zdrój jest też świetnym miejscem, aby się zrelaksować i zadbać o pielęgnację oraz urodę.

10. Kościół św. Leonarda

Jednym z najstarszych zabytków miasta jest kościół św. Leonarda. Jest to świątynia cmentarna wykonana z modrzewiu, którą wybudowano pod koniec XVII wieku. Ołtarz główny pochodzi z późnego baroku, a budowlę otacza nieczynny już cmentarz, dzięki czemu panuje tu niesamowita atmosfera rodem z powieści gotyckich.

Oceń postDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.