You are currently viewing Co zwiedzić w województwie lubelskim – 25 pomysłów
fot. Unsplash

Województwo lubelskie jest bardzo ciekawe pod względem turystycznym. Jeżeli zatem planujemy się tu udać, koniecznie musimy zapoznać się z największymi atrakcjami, na jakie można tam liczyć. Na szczęście jest ich sporo, a na dodatek wiele osób jest dedykowanych osobom w różnym wieku.

1. Lubelskie podziemia

Lubelskie podziemia
fot. fb.com/LubelskaTrasaPodziemna

Lubelska Trasa Podziemna może okazać się atrakcją zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Biegnie ona pod Starym Miastem, a jej długość wynosi około 300 metrów. Piwnice znajdujące się pod miastem prowadzą między innymi do lochów Trybunału Koronnego. Spacerując po Trasie Podziemnej można podziwiać makiety, dzięki którym można lepiej zapoznać się z historią dawnego miasta Lublin. Jedną z ciekawszych makiet jakie się tu znajdują jest makieta przedstawiająca panoramę Lublina w wieku XVI.

Nie brakuje tu też makiety, dzięki której odtworzone zostają dzieje związane z Wielkim Pożarem Lublina. Wiele osób może zastanawiać się nad tym, jak głęboko trzeba będzie zejść, jeśli zdecydujemy się na spacer po podziemiach. Otóż jak się okazuje, zdecydowana większość trasy przebiega na 8-11 metrach głębokości. Całkowity czas zwiedzania powinien zająć nam mniej więcej 40 minut, choć czas ten może rzecz jasna ulec wydłużeniu.

2. Muzeum Wsi Lubelskiej

Muzeum Wsi Lubelskiej
fot. fb.com/muzeum.wsi.lubelskiej

Jest to bardzo ciekawy skansen, dzięki któremu o wiele lepiej można zapoznać się z bogatą historią wsi znajdujących się na Lubelszczyźnie. Zbiory podzielono współcześnie na kilka sektorów, a wśród nich każdy powinien znaleźć coś, co go zainteresuje. Wśród nich można podziwiać między innymi zabytkową cerkiewkę z Tarnoszyna, która pochodzi jeszcze z 1759 roku. Uwagę zwraca też dwór ze Żyrzyna, którego pochodzenie datowane jest na wiek XVIII.

Jeśli postanowimy wybrać się do tego muzeum, najlepiej zdecydować się na zwiedzanie wraz z przewodnikiem. Dzięki temu, istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że uda nam się nie tylko zobaczyć ciekawe rzeczy, ale także dowiedzieć czegoś nowego. Co ciekawe, możliwe jest zwiedzanie w języku angielskim. Całkowity czas oprowadzania po terenie Muzeum Wsi Lubelskiej wynosi mniej więcej 1,5 godziny, a grupy zorganizowane mogą je zwiedzać tylko i wyłącznie w towarzystwie wspomnianego wyżej przewodnika. Warto jednak zdecydować się na niego nawet wtedy, gdy udajemy się do muzeum rodzinnie.

3. Kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja

Kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja
fot. fb.com/ZamekKazimierzDolny

Kościół ten został wzniesiony z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego, mniej więcej w okolicach roku 1325. Znajduje się na pięknym wzgórzu, tuż pod stopami ruin kazimierzowskiego zamku. Wśród materiałów, z których zbudowana jest świątynia, w oczy rzuca się przede wszystkim wapień.

Kościół jest jednonawowy i posiada sklepienie kolebkowe z charakterystycznymi lunetami. Wewnątrz świątyni można podziwiać wiele różnego rodzaju zabytków. Mowa tu choćby o malowidłach i rzeźbach. Uwagę zwaracają też działające po dziś dzień zabytkowe organy. Warto zaznaczyć, że w pobliżu kościoła znajduje się stary cmentarz.

4. Ruiny kazimierzowskiego Zamku

Ruiny kazimierzowskiego Zamku
fot. fb.com/ZamekKazimierzDolny

Będąc na Lubelszczyźnie, a konkretniej w Kazimierzu Dolnym, koniecznie musimy obejrzeć ruiny kazimierzowskiego Zamku. To zespół solidnych fortyfikacji, które miały służyć celom obronnym. Pochodzą one jeszcze z wieków XIII i XIV. Można podziwiać tu przede wszystkim słynną Wieżę Łokietka, zwaną także Basztą. Zamek ulokowany jest na majestatycznym wzgórzu, dzięki czemu rozpościera się stąd przepiękny widok, także na przepływającą w pobliżu rzekę. Nie brakuje tu też zieleni. Liczne drzewa i krzewy zachęcają do wędrówek, a pnące się w górę ścieżki pomogą nam z pewnością spalić sporo kalorii.

5. Zamek lubelski

Ruiny kazimierzowskiego Zamku
fot. fb.com/nationalmuseuminlublin

Zamek w Lublinie został zbudowany jeszcze w XII wieku i przez lata był wiele razy przebudowywany. Pełnił różne role; rezydencji królewskiej, więzienia, a współcześnie siedziby Muzeum Narodowego w Lublinie. Wieża zamkowa stanowi niezwykle wartościowy zabytek sztuki romańskiej i uchodzi za jeden z najstarszych tego typu. Wewnątrz zamku podziwiać można wiele stałych wystaw tematycznych oraz rzecz jasna wystawy czasowe.

Wśród eksponatów, które zasługują na szczególną uwagę wymienić trzeba ceramikę, srebrne sztućce, meble, zegary czy drogocenne tkaniny. Będąc na Zamku Lubelskim koniecznie trzeba obejrzeć też Kaplicę Trójcy Świętej, gdzie z kolei znajdują się malowidła bizantyńsko-ruskie, pochodzące jeszcze z XV wieku. Warto zdecydować się na spacer z przewodnikiem, który przedstawi bogatą historię lubelskiego zamku i opowie nam o jego mrocznych dziejach.

6. Pałac Lubomirskich

Pałac Lubomirskich
fot. fb.com/nationalmuseuminlublin

To przepiękny pałac reprezentujący styl barokowy oraz klasycystyczny. Historia tego wspaniałego obiektu sięga jeszcze wieku XVI. Przez lata, pałac należał między innymi do rodzin reprezentujących znakomite rody Firlejów, Ostrogskich, Szeptyckich czy Lubomirskich. Pałac ulokowany jest pomiędzy pałacami Gubernialnym oraz Czartoryskich, na Placu Litewskim. Obecny wygląd rezydencji to efekt gruntownej przebudowy, która miała miejsce w roku 1829. Co ciekawe, w roku 2017 Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zakupiło zamek na własność.

7. Kozłowiecki Park Krajobrazowy

Kozłowiecki Park Krajobrazowy
fot. fb.com/parkilubelskie | Ewelina Piskorek

Ten piękny park krajobrazowy powstał w latach 90 ubiegłego stulecia i znajduje się na morenowej Wysoczyźnie Lubartowskiej. Jego powierzchnia oscyluje w granicach około 60 km kwadratowych. Jeśli chodzi zaś o zalesienie terenu, wynosi ono około 90%. Obszar ten obejmuje między innymi bory bagienne, a także tak zwane bory wilgotne i świeże. Nie brakuje tu drzewostanów, które mogą sobie liczyć nawet kilkaset lat. Oprócz licznych i ciekawych gatunków flory, na terenie Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego spotkać można okazy zwierzyny łownej i liczne ptactwo. Miejsce to na pewno przypadnie do gustu amatorom dzikiej przyrody i spacerów na świeżym powietrzu. Najlepiej wybrać się tu porą wiosenną lub letnią, choć i w jesieni nie zabraknie atrakcji.

8. Uzdrowisko nałęczowskie

Uzdrowisko nałęczowskie
fot. fb.com/spanaleczow

Uzdrowisko w Nałęczowie powstało oficjalnie 11 lutego 1878 roku, ale dopiero po zakończeniu II wojny światowej zostało upaństwowione. Po dziś dzień funkcjonuje tu aż sześć różnych sanatoriów. Mowa tu między innymi o Sanatorium Ciche Wąwozy, ale też o Sanatorium Stare Łazienki czy Sanatorium Uzdrowiskowym Rolnik. Z usług sanatoryjnych można korzystać zarówno odpłatnie, jak i w ramach wsparcia NFZ. Co ciekawe, funkcjonuje tu też Kolejowy Szpital Uzdrowiskowy. Wcale jednak nie musimy udawać się do tego miejsca wyłącznie po to, aby spędzić czas w jakimś sanatorium. Warto zatrzymać się tu choć na kilkadziesiąt minut i przejść się po parku zdrojowym. Podziwiać tu można wspaniałe, stare okazy drzew oraz innych roślin. To właśnie unikalny mikroklimat pozwala na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi oraz poprawę kondycję układu krwionośnego. Interesującym faktem na temat tego miejsca może być to, że działają tu rozlewnie takich wód jak Nałęczowianka, Cisowianka czy Nałęczów-Zdrój. Park zdrojowy szczególnie pięknie prezentuje się w sezonie wiosenno-letnim. Można przysiąść tu na jednej z ławek delektując się smakiem jednej z wód bądź zamówić lody w którejś z licznych kawiarenek.

9. Poleski Park Narodowy

Poleski Park Narodowy
fot. fb.com/poleski

Park ten utworzono w roku 1990. Powierzchnia tego parku oscyluje w granicach 9760,2864 ha, a za jego symbol uchodzi żuraw. Co ciekawe, cały teren parku zalicza się do Rezerwatu Biosfery „Polesie Zachodnie”. Jeśli chcemy mieć kontakt z licznymi i nierzadko unikalnymi gatunkami flory i fauny, wycieczka do tego miejsca będzie przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Znajduje się tu aż 170 gatunków roślin rzadkich. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują wierzba lapońska, gnidosz królewski czy brzoza niska. Do ciekawych zwierząt, które można tu zobaczyć zalicza się zaś bobry. Przez teren Poleskiego Parku Narodowego biegnie szereg szlaków i ścieżek edukacyjnych o różnych stopniach trudności. Wyprawa do Poleskiego Parku Narodowego to tak naprawdę dobry pomysł na spędzenie wolnego czasu dla całej rodziny. Jeśli wybieramy się tam z dziećmi, będzie to doskonała okazja ku temu, aby nauczyć je szacunku do naszego środowiska naturalnego, które jest bezcennym skarbem nas wszystkich.

10. Zamojskie zoo

Zamojskie zoo
fot. fb.com/ogrod.zoologiczny.zamosc | Marta Romaniuk

Ogród zoologiczny znajdujący się w mieście Zamość przyciąga turystów nie tylko z województwa lubelskiego, ale i z pozostałych terenów Polski. Nie ma się temu co dziwić, bo ogród ten jest duży, a na dodatek bardzo zadbany. Można podziwiać tu całe mnóstwo rozmaitych gatunków zwierząt. Wśród ssaków na wyróżnienie zasługują przede wszystkim didik, niedźwiedź brunatny, garna, gazela, lemur, kuc szetlandzki, lew angolski czy osioł somalijski. Jeśli chodzi zaś o ptaki, zachwycą nas na pewno amazonka pąsowa, araruna zwyczajna czy bażant złocisty.

Nie brak tu też wielu ciekawych gatunków ryb, gadów i płazów. Zoo jest czynne nie tylko w sezonie wakacyjnym, dlatego możemy udać się do niego o najbardziej dogodnej dla siebie porze. Nie sposób jednak ukryć, że latem kolejki do zoo mogą być naprawdę długie. Miejsce to przyciąga wówczas nie tylko rzesze turystów, ale i mieszkańców, w tym rodziny z małymi dziećmi. Liczmy się więc z tym, że zwiedzanie w wakacyjny dzień, zwłaszcza jeśli jest to sobota bądź niedziela, może zająć nam więcej czasu niż poza sezonem.

11. Zamek w Janowcu

Zamek w Janowcu
fot. fb.com/zamekwjanowcu

Zamek znajdujący się w Janowcu stanowi przykład renesansowej twierdzy. Twierdza posiada wyjątkowo ciekawą historię, bo miało dojść tu do pogodzenia się Mikołaja Zebrzydowskiego z Zygmuntem III Wazą. Zamek ulokowany jest na wzgórzu, położonym nad rzeką Wisła. Jest on dostępny dla turystów zarówno porą zimową, jak i letnią. Obecnie mieści się tu siedziba popularnego Muzeum Nadwiślańskiego. Dzięki temu, można podziwiać tu wiele ciekawych eksponatów, które przybliżą nam nieco bogatą historię janowieckiej twierdzy oraz jej okolic.

12. Zespół Pałacowo-Parkowy rodziny Zamoyskich

Zespół Pałacowo-Parkowy rodziny Zamoyskich
fot. fb.com/MuzeumZamoyskichKozlowka

Pałac w Kozłówce jest pięknym zespołem pałacowo-parkowym, który w przeszłości należał do znakomitego rodu rodziny Zamoyskich. Wnętrza zachwycają doskonale zachowanym wystrojem jeszcze z przełomy XIX i XX wieku. Mowa tu między innymi o miśnieńskich kaflach, złoconej zastawie stołowej czy o kopiach słynnych na całym świecie arcydzieł malarstwa. Powszechnie uważa się, że stopień autentyzmu poszczególnych wnętrz wyróżnia się nie tylko w Polsce, ale i na całym kontynencie europejskim. Zwiedzając zespół pałacowo-parkowy, koniecznie obejrzyjmy też powozownię oraz ogród zaprojektowany w stylu baroku francuskiego. W ogrodzie nie brak jest pięknych okazów drzew, które liczą sobie kilkaset lat. Można tu też spotkać wiele ptaków, które gniazdują w parku.

13. Muzeum Nietypowych Rowerów

Muzeum Nietypowych Rowerów
fot. Unsplash

Muzeum Nietypowych Rowerów to niebanalna atrakcja, na jaką można liczyć w województwie lubelskim, a konkretniej w Gołębiu. Wyróżnia się ono nie tylko w kraju, ale i w całej Europie i to jest właśnie powód, dla którego jest ono tak często i chętnie odwiedzane. Muzeum Nietypowych Rowerów prezentuje swoim gościom rowery cyrkowe, poziome, ale także dziecięce oraz te dedykowane osobom dorosłym. Na oglądaniu eksponatów rozrywka jednak nie kończy się. Jak się bowiem okazuje, w Muzeum Nietypowych Rowerów organizowanych jest wiele ciekawych lekcji o rowerach dedykowanych młodzieży oraz dzieciom. Wydaje się więc, że wypad do tego oryginalnego muzeum to prawdziwa gratka dla każdego fana rowerów i to bez względu na to, ile ma lat.

14. Podziemia Kredowe

Podziemia Kredowe
fot. fb.com/podziemiakredowechelm

Zabytkowa Kopalnia Kredy, określana także mianem Podziemi Kredowych to jedna z ciekawszych atrakcji województwa lubelskiego. Labirynt wijący się pod ziemią posiada około kilkadziesiąt kilometrów długości. Dla osób zainteresowanych zwiedzeniem podziemi udostępniona jest jednak znacznie krótsza, bo dwukilometrowa trasa. Trasa biegnie bezpośrednio pod centrum starego miasta. W trakcie zwiedzania będziemy mieć możliwość podziwiania licznych eksponatów archeologicznych. Wiele z nich dotyczy też bogatej historii tego miasta.

15. Twierdza Dęblin

Twierdza Dęblin
fot. Fotonews | Wikipedia

Twierdza Dęblin obejmuje tak naprawdę zespół obiektów fortecznych, które zostały wzniesione przez Rosję w wieku XIX. Miała ona pełnić funkcje obronne oraz policyjne. Współcześnie turyści mają możliwość dokładnego przyjrzenia się pozostałościom aż trzech z siedmiu fortów. Mowa tu o fortach Nagórnik, Mierzwiączka czy Borek. Jeżeli będziemy już w pobliżu Twierdzy Dęblin, koniecznie zapoznajmy się też z innym ciekawym obiektem, jakim jest Muzeum Sił Powietrznych. Znajdujące się tam eksponaty przypadną do gustu przede wszystkim miłośnikom militariów.

16. Stare Miasto w Zamościu

Stare Miasto w Zamościu
fot. fb.com/miasto.zamosc.official

Zamość to jedno z najpiękniejszych miast i to nie tylko na Lubelszczyźnie, ale i w całej Polsce. To właśnie z tego względu zostało ono wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Najważniejszym co trzeba tu zobaczyć jest rzecz jasna Stary Rynek, znany też jako Stare Miasto. Uwagę zwraca między innymi ratusz, do którego prowadzą piękne, szerokie schody. Znajduje się tu też Katedra z Kryptą Jana Zamoyskiego, który był bardzo mocno powiązany z tym miejscem. Zachwyt wzbudzają też kamienice ormiańskie czy synagoga. Jeśli chcemy spędzić tu trochę czasu, warto przysiąść w jednej z okolicznych kawiarenek i podelektować się orzeźwiającą lemoniadą bądź aromatyczną kawą.

17. Dzielnica Drewnianych Domów Borek

Dzielnica Drewnianych Domów Borek
fot. mamik | Wikimedia

Dzielnica Drewnianych Domów Borek w Zwierzyńcu to wyjątkowe miejsce, które śmiało można uznać za jedną z ważniejszych atrakcji województwa lubelskiego. Co ciekawe, dzielnica ta powstała jeszcze na początku XX wieku, a konkretniej w latach 20. Uwagę od razu zwraca aż kilkadziesiąt domów, które na pierwszy rzut oka wydają się być niemal identyczne. Większość z tych domów zachowana jest w naprawdę doskonałym stanie, przez co prezentują się one tak pięknie. Miejsce to przypadnie do gustu przede wszystkim miłośnikom architektury polskiej okresu międzywojennego.

18. Kościół św. Mikołaja w Szczebrzeszynie

Kościół św. Mikołaja w Szczebrzeszynie
fot. fb.com/mikolaj.szczebrzeszyn

Rzymskokatolicki kościół parafialny w Szczebrzeszynie to przykład budowli wzniesionej z kamienia i cegły, w stylu renesansowym. Znajdują się tutaj trzy nawy, a przy dwóch nich dodatkowo zabytkowe kaplice. Ołtarz główny ozdobiony jest zabytkowym obrazem św. Mikołaja. Godne uwagi są też ołtarze boczne, bo wiele ze znajdujących się tam elementów pochodzi z XVII wieku. Podziw turystów i wiernych odwiedzających to miejsce wzbudza też ambona, którą udekorowano figurami aniołów. Wydają się one podpierać baldachim. W świątyni tej znajdują się także zabytkowe organy, pochodzące jeszcze z XIX wieku.

19. Synagoga w Szczebrzeszynie

Kościół św. Mikołaja w Szczebrzeszynie
fot. Wojciech Koczułap | Wikipedia

Synagoga w Szczebrzeszynie wzniesiona została jeszcze na początku wieku XVII. Później została niestety spalona przez Kozaków, ale odbudowano ją i wyremontowano w 1659 roku. Synagoga jest murowanym budynkiem, który powstał na planie prostokąta z dobudowaniami. Jeśli chodzi o styl architektoniczny jaki reprezentuje cała budowla, jest to późny renesans. We wnętrzu synagogi w Szczebrzeszynie znajduje się zabytkowa oprawa Aron ha-kodesz. Co ciekawe, na ścianach zachowały się częściowo symbole lewitów, czyli misa z dzbanem. Na jednej ze ścian umieszczono zaś kamienną tablicę, która zawiera cenne informacje na temat historii tego budynku. Co ciekawe, są one podane w trzech językach.

20. Muzeum Regionalne w Łukowie

Muzeum Regionalne w Łukowie
fot. fb.com/Muzeum1920

Muzeum Regionalne w Łukowie prezentuje odwiedzającym różnego rodzaju wystawy, a więc zarówno te o charakterze stałym, jak i czasowym. Obiekt jest czynny całorocznie, a więc nie jest to jedynie atrakcja na wakacje. W Muzeum Regionalnym w Łukowie będzie można podziwiać bogatą ekspozycję paleontologiczną. Nie brakuje tu też wystaw, które koncentrują się wokół bogatej historii Łukowa oraz jego okolic. Co ciekawe, w niedziele do muzeum możemy wejść zupełnie za darmo.

21. Pałac Biskupi w Krasnymstawie

Pałac Biskupi w Krasnymstawie
fot. fb.com/p/Parafia-Św-Franciszka-Ksawerego-w-Krasnymstawie-100072045573849

Pałac Biskupi w Krasnymstawie został wzniesiony jeszcze w XVII wieku, a konkretniej w jego pierwszej połowie. Inicjatorem tej budowy był chełmski biskup Stanisław Gomoliński. Obiekt ten znajduje się dokładnie przy klasztornych zabudowaniach jezuitów, do których zresztą przylega. Budynek ten posiada jedno piętro, ale uwagę zwracają liczne piwnice. Współcześnie w Pałacu Biskupim znajduje się siedziba sióstr zakonnych. Będąc w pobliżu, warto zwrócić swoją uwagę na fragment pochodzącego z późnego gotyku portalu, który został wmurowany w jedną ze ścian pałacu.

22. Muzeum Regionalne w Krasnymstawie

Pałac Biskupi w Krasnymstawie
fot. fb.com/muzeumkrasnystaw

Muzeum Regionalne w Krasnymstawie to wyjątkowe miejsce, które powołano do funkcjonowania jeszcze w latach 50 ubiegłego stulecia. Można podziwiać tu naprawdę mnóstwo eksponatów z różnych działów. Mowa tu chociażby o historii numizmatyki, chmielarstwie czy o archeologii. Wszystkich eksponatów jest blisko 10 000! Warto zarezerwować na wizytę w tym miejscu przynajmniej kilkadziesiąt minut, aby móc na spokojnie wszystko sobie obejrzeć. Dzięki temu, można będzie lepiej zapoznać się z bogatą historią regionu.

23. Wielka Synagoga w Kraśniku

Adres: Ulica Bożnicza

Wielka Synagoga w Kraśniku zbudowana została w latach 1637-1654. Burzliwa historia, a szczególnie okres II wojny światowej dość mocno odcisnęły na niej swoje piętno. Budynek został jednak odnowiony, dzięki czemu może cieszyć nasze oczy po dziś dzień. Wielka Synagoga powstała na planie kwadratu i została pokryta łamanym dachem. Jeśli chodzi o styl architektoniczny, jaki reprezentuje budynek, jest to późny barok. Na ścianach synagogi podziwiać można dość dobrze zachowane polichromie, pochodzące jeszcze z XIX wieku.

24. Muzeum im. ks. Stanisława Staszica

Siedziba tego muzeum znajduje się w zabytkowym dworku Du Chateau. Odwiedzający to miejsce turyści będą mogli zwiedzić zarówno stałe, jak i czasowe wystawy, które są tutaj organizowane. Można podziwiać tu między innymi eksponaty pochodzące z wykopalisk, które były niemymi świadkami historii miasta i okolic. Pochodzą one z wykopalisk prowadzonych w takich miejscach jak chociażby Alojzowo, Łuszczów czy Wilków. Wystawy archeologiczne to jednak nie wszystko. Można liczyć tu też na ciekawe numizmaty oraz na eksponaty o charakterze militarnym. Jeśli interesujemy się zaś sztuką i kulturą ludową, koniecznie zainteresujmy się wystawą etnograficzną. Można podziwiać na niej stroje ludowe, a także wspaniałe obrazy czy przedmioty codziennego użytku. Co ciekawe, przy Muzeum im. ks. Stanisława Staszica funkcjonuje biblioteka z licznymi i cennymi zbiorami.

25. Pałac Szeptyckich

Pałac Szeptyckich, a konkretniej jego ruiny, podziwiać można w mieście o nazwie Łaszczów, które znajduje się w powiecie tomaszowskim. Co ciekawe, pierwotnie mieściło się tutaj kolegium jezuickie. Budynek ten wzniesiony został na planie prostokąta i posiadał niegdyś dwie kondygnacje. Franciszek Łukawski, jeden z właścicieli obiektu zaadaptował go na cele mieszkalne. Przez lata pałac ten należał do różnych osób, a wśród właścicieli znajdowała się między innymi Róża Szeptycka z Kosseckich, owdowiała po Piotrze Szeptyckim. Ruiny pałacu szczególnie pięknie prezentują się wiosną i latem, gdy okolice porasta wyjątkowo bujna, zielona roślinność.