You are currently viewing Weekend w Lubelskim – co warto zwiedzić i zobaczyć? Poznaj atrakcje
fot. fb.com/p/Muzeum-Czartoryskich-w-Puławach

Województwo lubelskie obejmujące takie tereny jak południową połowę Niziny Południowopodlaskiej, Polesie Zachodnie i Wołyńskie, Wyżynę Lubelską i większość polskiego Roztocza, stanowi najbardziej wysunięty na wschód obszar Polski. Obecna Lubelszczyzna to połączenie wielu krain historycznych – Małopolski z ziemiami łukowskimi, stężyckimi, Sandomierszczyzną, częścią Rusi Czerwonej i Polesia – z jednymi z największych w Polsce kompleksami leśnymi – jak Lasy Janowskie i Puszcza Solska – z niesamowitą historią i kulturą. W związku z tym lubelskie atrakcje corocznie przyciągają ogrom turystów na weekend.

1. Muzeum Wsi Lubelskiej,  aleja Warszawska 96

Muzeum Wsi Lubelskiej w Lubelskim
fot. fb.com/muzeum.wsi.lubelskiej

Skansen, gdzie odwiedzający mogą zobaczyć zabytki architektury drewnianej, murowanej i zbiory etnograficzne z regionu Lubelszczyzny. Ekspozycja podzielona jest na siedem sektorów:

– Wyżyny Lubelskiej, gdzie znajduje się wiatrak, kuźnia, olejarnia, kapliczka, studnia, ptaszarnia, chałupa wolnostojąca i cztery zagrody chłopskie;
– Roztocza z kuźnią, piwiarnią, cerkwią z dzwonnicą, małym lapidarium cmentarnym, dwoma kapliczkami, pięcioma zagrodami i dwiema chałupami wolnostojącymi;
– Powiśla Lubelskiego, do którego należą dwie kapliczki, pień dębu z krzyżem, sześć zagród, dwa brogi na siano, dwór oraz dawne jednostki pływające – puchówka, bat i prom – którymi można odbyć rejs;
– Podlasia, gdzie znajduje się remiza strażacka z Bedlna, odzwierciedlająca wyposażenie Ochotniczej Straży Pożarnej z 1936 roku.
– Nadbuża,
– sektor dworski, w którym zobaczyć można dwa dwory, czworak, dwa spichlerze, bramę, krzyż i dwie figury;
– sektor miasteczkowy stanowiący kościół z dzwonnicą, duże lapidarium cmentarne z bramą, figurę, okólnik, plebanię, spichlerz plebański, gołębnik i studnię.

2. Brama Krakowska, ulica Bramowa 2

Brama Krakowska w Lubelskim
fot. Wikimedia | Przemysław Podwapiński

XIV–wieczna brama, będąca symbolem dawnego grodu. Stanowi pozostałość murów obronnych Starego Miasta z XIV wieku. Pierwotnie reprezentowała styl gotycki, jednak w XVIII wieku nadano jej barokowy charakter. Funkcjonuje jako muzeum, gdzie można zapoznać się z dziejami Lublina, począwszy od VI wieku do końca II wojny światowej. Eksponaty muzealne to archiwa, przedmioty pochodzące z wykopalisk, zabytki sztuki.

Zbiory podzielone są na 5 kondygnacji wieży.

3. Zamek w Lublinie, ulica Zamkowa 1

Zamek w Lublinie
fot. fb.com/muzeumcebularza

Obiekt górujący nad Starym Miastem o niezwykłej historii. Zbudowany w XII wieku, ulegał wielokrotnym przebudową na przestrzeni wieków. W XVI wieku był rezydencją królewską, w XVII został zniszczony i odbudowy doczekał się w XIX wieku, jako więzienie. Od 1957 roku jest siedzibą Muzeum Narodowego.

Cennymi zabytkami, które przetrwały próbę czasu na zamku są wieża zamkowa, powstała w XIII wieku dla celów obronno-mieszkalnych oraz Kaplica Trójcy Świętej fundacji króla Władysława Jagiełły z bezcennymi malowidłami bizantyńsko-ruskimi.

Muzeum prezentuje tutaj różnorodne wystawy stałe takie jak ekspozycję archeologiczną, wystawę monet i medali z wieków od X do XX, sztukę ludową regionu lubelskiego, galerię polskiego malarstwa od XVII do XX wieku – gdzie jednym z najcenniejszych obrazów jest „Unia Lubelska” Jana Matejki – malarstwa obcego od XVII od XIX wieku, militaria od średniowiecza do II wojny światowej. Jest to obowiązkową stacją podczas weekendu w Lubelskim!

4. Roztoczański Park Narodowy, ulica Plażowa 2, Zwierzyniec

Roztoczański Park Narodowy
fot. fb.com/RoztoczanskiPN

Szukasz pomysłu na spędzenie weekendu? Roztoczański Park Narodowy obejmuje najcenniejsze przyrodniczo obszary Roztocza, na które składają się najbardziej zalesione tereny Polski, w tym stanowiska jodły, buków, jaworu, lipy szerokolistnej. Fauna parku to między innymi żółw błotny, różne traszki, kilka gatunków ropuch, 130 gatunków ptaków regularnie gniazdujących w tym orlik krzykliwy, kobuz i bocian czarny. Niezwykłymi mieszkańcami parku są hodowane na specjalnie wyznaczonym terenie, bez ingerencji człowieka poza zimowym dokarmianiem koniki polskie.

Przez park wiedzie wiele ścieżek edukacyjnych, turystycznych i tras rowerowych. Wśród atrakcji wymienić można również zabytkowy kościółek na wodzie z XVIII wieku, czy stawy Echo, czyli 9 rekreacyjnych zbiorników wodnych

5. Poleski Park Narodowy, ulica Lubelska 3a, Urszulin

Poleski Park Narodowy
fot. fb.com/poleski

Park położony w części Polesia, utworzony w 1990 roku, obejmujący liczne bagna, torfowiska, jeziora krasowe oraz naturalne kompleksy leśne. Na tych terenach występuje ogromne bogactwo flory, reprezentowanej przez brzozę niską, wierzbę lapońską, gnidosza królewskiego czy rosiczkę długolistną występujące na torfowiskach. Fauna również jest bardzo bogata, składa się na nią:

– cenne gatunki motyli jak przeplatka aurinia i modraszek telejus,
– szczególna populacja żab brunatnych i zielonych,
– żółw błotny,
– żmija zygzakowata,
– wyjątkowe skupisko ptactwa w postaci czapli białej i nadobnej, derkacza, bielika, żurawia i puchacza,
– liczne gryzonie, w tym bobry,
– drapieżniki jak łasica pospolita i gronostaj.

Do atrakcji w parku należy kilka ścieżek edukacyjno-turystycznych, Ośrodek Ochrony Żółwia Błotnego, Ośrodek edukacyjny „Polesie Sioło” oraz trasa rowerowa.

6. Zamek w Janowcu nad Wisłą, Lubelska 20, 24-123 Janowiec

Zamek w Janowcu nad Wisłą w Lubelskim
fot. fb.com/zamekwjanowcu

Renesansowy zamek pochodzący z lat 1508-1526, rozbudowywany aż do XVIII wieku. Stanowił siedzibę magnacką rodów Firlejów, Tarłów i Lubomirskich, a obecnie jest jednym z sześciu oddziałów Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Prezentowane są w nim eksponaty związane z jego przeszłością, kolejnymi właścicielami oraz wystawa ceramiki „Fajans holenderski. Motywy zdobnicze XVII w. – XX w. Ze zbiorów Jana Jaworskiego”. Turystów przyciągają również wielopoziomowe krużganki, z których widać dolinę Wisły.

7. Magiczne Ogrody, Trzcianki 92

Magiczne Ogrody w Lubelskim
fot. fb.com/magiczneogrodyjanowiec

Jedyny w Polsce rodzinny park tematyczny zbudowany na podstawie autorskiej baśni – Baśnika, dostępnego na mediach społecznościowych obiektu. Zgromadzono tutaj równorodne atrakcje, pobudzające ciekawość odkrywania i budujące samodzielność dzieci jak podziemne tunele, karuzele, mosty w koronach drzew, Sekretny Ogród Zmysłów. Wśród bujnej roślinności znajdują się niezwykłe istotny z baśni, a także Dom Czarodzieja, Ogród Wróżek czy Kwiatowa Dolina, wzorowana na przyjaznej dla dzieci baśni.

8. Muzeum Zamoyskich, Kozłówka 3

Muzeum Zamoyskich w Lubelskim
fot. fb.com/MuzeumZamoyskichKozlowka

Pałac w Kozłówce był zespołem pałacowo-parkowym rozbudowanym i zamieszkiwanym przez rodzinę Zamoyskich. Pierwotnie pałac zbudował wojewoda chełmiński Michał Bieliński, jednak od 1799 do 1944 właścicielami była rodzina Zamoyskich. Dzięki nim stosunkowo skromy pałacyk stał się jedna z najokazalszych siedzib rodowych na terenie Kongresówki.

Obecnie jest siedzibą Muzeum Zamoyskich, gdzie prezentowane są następujące zbiory:

– galeria portretów,
– serwisy rodziny Zamoyskich oraz porcelana miśnieńska, berlińska, francuska oraz polska z Korca i Ćmielowa,
– francuskie, angielskie, rosyjskie, polskie i austriackie naczynia srebrne i platerowane,
– cenne wyroby jubilerskie jak figurka dzika z agatu firmy Karla Fabergé,
– instrumenty muzyczne.

W dawnej powozowni umieszczono również jedyną w Polsce Galerię Sztuki Socrealizmu, znanej także jako Muzeum Socrealizmy, gdzie znajduje się ponad 1600 rzeźb, rysunków, obrazów, grafik i plakatów z I połowy lat 50. XX wieku.

9. Rezerwat przyrody Nad Tanwią, ulica Tomaszowska 57 Susiec

Rezerwat przyrody Nad Tanwią - Lubelskie
fot. Wikimiedia | Wannndaa

Krajobrazowy i leśny rezerwat przyrody na obszarze Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej. Główną atrakcją rezerwatu są 24 progi skalne, tworzące malownicze wodospady oraz ich malownicze otoczenie. Tędy przebiega również jedyne w Polsce miejsce, gdzie widoczna jest granica geologiczna między fałdową geologicznie Europą Zachodnią a płytową Europą Wschodnią. Rezerwat można zwiedzić poprzez ścieżkę przyrodniczo-dydaktyczną „Nad Tanwią” o długości około 3 kilometrów.

10. Zespół zamkowy w Kazimierzu Dolnym, Zamkowa 3, 24-120 Kazimierz Dolny

Zespół zamkowy w Kazimierzu Dolnym
fot. fb.com/KazimierzDolnyUM

Zespół fortyfikacji obronnych z XII i XIV wieku mieszczący się na Górze Zamkowej w Kazimierzu Dolnym. Jest unikalnym zabytkiem średniowiecznej architektury obronnej, na który składa się monumentalna, cylindryczna wieża i zamek. Z budowli rozpościera się piękna panorama Kazimierza Dolnego, rozlewiska Wisły oraz Janowca.

11. Rynek w Kazimierzu Dolnym, Rynek

Rynek w Kazimierzu Dolnym - Lubelskie
fot. fb.com/KazimierzDolnyUM

Duży rynek podzielony jest na dwie części – starszej i mniejszej, która jest wzniesiona wyżej oraz młodszej i większej położonej niżej. Atrakcyjność rynku opiera się na wielu zabytkach, w tym kamienicach, studni, spichlerzach oraz kościołach. Największą uwagę przyciągają dwie kamienice braci Przybyłów z XVII wieku, w których widać wpływy włoskie i niderlandzkie.

12. Wąwóz Korzeniowy Dół, Doły

Wąwóz Korzeniowy Dół w Lubelskim
fot. fb.com/manawpodrozy

Piękny wąwóz lessowy mający niespełna 700 metrów długości, przy czym zwiedzającym udostępniony jest odcinek 480 metrów. Na tym odcinku wiją się ściany jaru z widocznymi korzeniami, pozbawione innej roślinności tworzą niezwykły obraz. Górę wąwozu porasta starodrzew dębowo-lipowo-grabowy. Ściany samego wąwozu sięgają nawet 8 metrów wysokości.

13. Regionalne Muzeum Cebularza, ulica Rybna 9 Lublin

Regionalne Muzeum Cebularza w Lubelskim
fot. fb.com/muzeumcebularza

Kulinarnym symbolem Lubelszczyzny jest cebularz, o którym więcej można się dowiedzieć w Regionalnym Muzeum Cebularza. Podczas interaktywnego pokazu przedstawiona zostanie geneza tego wypieku, pozna legendę z nim związaną i przepis na tradycyjny cebularz. Całość zakończy się degustacją wypieków zrobionych pod okiem specjalistów.

14. Świątynia Sybilli, ulica Czartoryskich 8 Puławy

Świątynia Sybilli w Lubelskim 4354
fot. fb.com/p/Muzeum-Czartoryskich-w-Puławach

Ostatnia nasza propozycja na weekend. Budowla w kształcie rotundy, będąca częścią zespołu pałacowo-parkowego przy pałacu Czartoryskich. Obiekt będący ogrodową imitacją antycznej świątyni jest pierwszym polskim muzeum. Wszystko dzięki działalności księżnej Izabeli Czartoryskiej, która gromadziła pamiątki rodzinne Sieniawskich, Lubomirskich i Czartoryskich oraz przedmioty po wielkich Polakach – królach, wodzach, uczonych i poetach, które miały przypominać o historii narodu w czasie porozbiorowym. Pierwotne zbiory zostały w 1830 roku ewakuowane do Paryża, a następnie wróciły do Krakowa, gdzie stały się podstawą do stworzenia Muzeum Książąt Czartoryskich. Jednak od 1938 roku reaktywowano również muzeum w Świątyni Sybilli i jest dostępne do dziś.