12 informacji, ciekawostek i faktów o bocianach

bocian

Zazwyczaj bociany żyją w pobliżu płytkich zbiorników wodnych, gdzie brodzą w wodzie i łowią małe zwierzęta, takie jak żaby, kraby czy małe ryby. Poznajcie te ciekawostki i mało znane informacje o bocianach.

1. Jeśli słyszysz słowo “bocian”, to co sobie wyobrażasz w głowie? Najprawdopodobniej, myślisz o wysokim ptaku z długimi nogami. Bociany to całkiem fajne ptaki i można je znaleźć prawie wszędzie na planecie z wyjątkiem Antarktydy.

2. Wiele gatunków bocianów jest wędrownych. Spędzają lato i zimę w różnych miejscach. Istnieje 19 różnych gatunków bocianów, w 6 rodzajach.

3. Niektóre mogą mieć rozpiętość skrzydeł, która może być prawie dwukrotnie większa od twojej wysokości.

4. Prawdopodobnie najbardziej znanym bocianem jest bocian biały. Znany jest z budowy dużych gniazd w wysokich miejscach, np. na kominach. Gniazda bocianie są często bardzo duże. Mogą być używane przez wiele lat.

5. Wcześniej ludzie wierzyli, że bociany są monogamiczne, że mają tylko jednego partnera w życiu. Ostatnie badania wykazały jednak, że mogą zmieniać partnerów. Są przywiązane do gniazda prawie tak samo jak do partnera.

6. Legenda o tym, że bociany przynoszą dzieci, pochodzi z północnych Niemiec z czasów wiktoriańskich. Przekazywana z pokolenia na pokolenie bajka prawdopodobnie została zainspirowana migracją powietrzną europejskiego bociana białego, który podróżuje na południe w połowie lata i wraca dziewięć miesięcy później.

7. Większość bocianów występuje w stadach, z wyjątkiem okresu lęgowego. Żywią się one w ciągu dnia. Większość z nich żywi się małymi zwierzętami złapanymi w płytkiej wodzie i na polach.

8. Bocian Marabou, który mieszka w Afryce, ma rozpiętość skrzydeł do 320 cm. To czyni go największym żyjącym ptakiem, razem z Andyjskim Kondorem.

9. Istnieją dwa podgatunki bociana białego: afrykański bocian biały, który występuje w północno-zachodniej i południowej Afryce oraz europejski bocian biały, który występuje w Europie.

10. Prawdopodobnie najbardziej znaną cechą fizyczną bociana są jego długie nogi. Te długie nogi są pomocne, ponieważ umożliwiają bocianowi brodzenie w wodzie w poszukiwaniu pożywienia. W niektórych przypadkach, ich nogi przyciągają jedzenie. Niektóre bociany mają jasne, czerwone nogi, a ten kolor może przyciągać zwierzęta jak żaby.

11. Dorosłe bociany białe mają długie spiczaste czerwone dzioby, długie czerwone i długą, smukłą szyję. Mają czarną skórę wokół oczu, a ich pazury są tępe. Samce i samice są identyczne w wyglądzie, jednak samce są nieco większe. Pióra na klatce piersiowej są długie i tworzą falbanę.

12. Bociany występują w wielu różnych kolorach. Mogą być białe, szare, czarne lub czerwone.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *