20 Ciekawostek o Żabach

żabka

Żaby są niesamowite. Są doskonałym wskaźnikiem jakości ich środowiska. Przechodzą od życia całkowicie pod wodą do zwierzęcia, które oddycha powietrzem. Zebraliśmy kilka z naszych ulubionych żabich faktów i ciekawostek.

1. Istnieje ponad pięć tysięcy gatunków żab, a ich życie przebiega według jednego schematu: najpierw wykluwają się z jajka, później funkcjonują jako larwa, a następnie jako dorosły osobnik.

2. Żaby są drapieżnikami, które polują na owady, myszy, węże, a nawet małe ptaki.

3. Goliath to największa żaba na świecie, która osiąga nawet 33 cm i waży trzy kilogramy.

4. Skóra żab absorbuje wodę, dlatego nie muszą one używać otworu gębowego, żeby pić.

5. Niektóre żaby potrafią skoczyć na odległość trzydzieści razy przewyższającą długość ich ciała.

buzia żaby

6. Żaba pomidorowa nadyma całe swoje ciało, kiedy czuje się zagrożona, a kiedy inny drapieżnik usiłuje ją zjeść, wydziela lepką substancję, która ma właściwości bardzo mocnego kleju i potrafi nawet skleić szczękę napastnika.

7. Argentyńska żaba rogata jest uznawana za spore niebezpieczeństwo, nawet dla ludzi. Jest wyjątkowo agresywna i atakuje wszystko, na co natrafi. Jej ugryzienie jest bardzo bolesne, nawet dla znacznie większych zwierząt oraz ludzi.

8. Afrykańska żaba olbrzymia słynie z instynktu tacierzyńskiego. Samiec opiekuje się najpierw skrzekiem, a później kijankami. Jeśli zbiornik wodny, w którym żyją kijanki wysycha, ojciec potrafi przekopać tunel o długości nawet kilkunastu metrów, żeby znaleźć dla nich mokre i bezpieczne miejsce. Kiedy ojciec afrykańskich żabek olbrzymich się nimi opiekuje, bywa bardzo agresywny wobec potencjalnych wrogów, którzy stanowią zagrożenie dla jego dzieci.

9. Za najbardziej toksyczne żaby uznawane są te, które wydają się nam najpiękniejsze, a więc mają jaskrawe, piękne kolory. Jest to sygnał ostrzegawczy, a żaby te produkują trujące substancje, którymi pokrywa się ich ciało.

10. Rekordzistki pośród żab żyją nawet trzydzieści lat.

zielona skóra żaby

11. W przeciwieństwie do ropuch, skóra żab zazwyczaj jest gładka. Dzieje się tak dlatego, że ropuchy produkują substancję powodującą, że ich skóra robi się chropowata.

12. Grzebiuszka, którą można spotkać w Polsce, słynie z tego, że prowadzi samotniczy tryb życia i nie potrzebuje towarzystwa.

13. Żaba szklana, którą przy odrobinie szczęścia można spotkać w Peru, Boliwii, Wenezueli i Kolumbii, swoją nazwę zawdzięcza przezroczystej skórze, przez którą można obserwować jej narządy wewnętrzne.

14. Atelopus zeteki to złota żaba z czarnymi plamami, która jest jednym z symboli Panamy. Występuje w tym kraju na znaczkach czy na kuponach loterii.

15. Rhacophorus reinwardtii, znana jako nogolotka jawajska czy latająca żaba jawajska, to mięsożerne stworzenie o niezwykłej urodzie i umiejętnościach. Nogolotka jest jaskrawo zielona, a między jej palcami znajdują się duże niebieskie błony, dzięki którym potrafi wykonywać loty ślizgowe o długości 20 metrów. Można ją spotkać w Malezji i Tajlandii.

płaz i kwiat

16. Żaba włochata należy do najmniej atrakcyjnych żab. Ma brązowy kolor, a jej tylną część pokrywa coś, co do złudzenia przypomina mokrą sierść. Tak naprawdę są to nitkowate części skórne. Jej palce zakończone są ostrymi pazurami.

17. Grzbietoród amerykański nazywany jest ropuchą z kieszeniami. To niezwykłe stworzenie wygląda jak płaski romb o długości 12 cm, a każdy róg zakończony jest nogą. Samica składa jaja, które samiec umieszcza w kieszeni na jej grzbiecie. Wykluwające się młode wychodzą z jaj i spod skóry swojej matki.

18. Żaba purpurowa z Indii wygląda jak wątroba z nogami. To niezbyt atrakcyjne stworzenie poluje na termity, które łapie karbowanym językiem, i żyje głównie pod ziemią.

19. Złota żaba trująca jest jedną z najbardziej niebezpiecznych na świecie. Zastrzyk z jej jadu mógłby zabić dziesięciu dorosłych mężczyzn, a substancja, którą jest pokryta była wykorzystywana do tworzenia trujących strzał w dżungli.

20. Żaba rycząca to gatunek, który wielbiciele francuskiej kuchni znają, ponieważ często spożywa się jej udka. Swoją nazwę zawdzięcza dźwiękom, które wydaje. Przypominają one dźwięki wydawane przez krowy.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *