10 Interesujących Faktów i Ciekawostek o Ostródzie

Ostróda to niewielkie miasto w województwie warmińsko-mazurskim, w którym mieszka nieco ponad 30 tysięcy mieszkańców. Piękne położenie nad Jeziorem Drwęckim i rzeką Drwęcą, a także licznymi, mniejszymi jeziorami sprawia, że jest to bardzo popularna miejscowość na Mazurach. W Ostrudzie znajduje się również sporo zabytków z epoki średniowiecza, renesansu, baroku, oświecenia i późniejszych, które warto uwzględnić w planie wycieczki.

1. Zamek krzyżacki

Największym zabytkiem Ostródy jest zamek krzyżacki. Pierwszy element zamku, w postaci warowni, powstał już w XIII wieku. Na przestrzeni lat kompleks diametralnie się zmieniał, a liczne remonty i przebudowy były wymogiem nowych trendów i potrzeb. Znajdowały się tutaj armaty, które wojska krzyżackie wykorzystały podczas bitwy pod Grunwaldem w 1410 roku.

2. Kanał Elbląski i kolej

Kiedy uruchomiono Kanał Elbląski i doprowadzono tutaj kolej w drugiej połowie XIX wieku, znaczenie miasta bardzo wzrosło. Właśnie wtedy nastąpił jego gwałtowny rozwój.

3. Marszałek Paul von Hindenburg

Podczas bitwy pod Tannenbergiem w Ostródzie zatrzymał się marszałek Paul von Hindenburg. W późniejszych latach, kiedy był już prezydentem Republiki Weimarskiej, co roku odwiedzał miasto w rocznicę bitwy. Zatrzymywał się wówczas w hotelu, który od kilkunastu lat nosi nazwę Hindenburg.

4. Wieża Bismarcka

Nad brzegiem Jeziora Drwęckiego stoi Wieża Bismarcka, wybudowana na samym początku XX wieku. Ma ona ponad dwadzieścia metrów wysokości, a przez lata od jej powstania na szczycie wieży rozpalano ogień w dniu urodzin kanclerza.

5. Popiersie Tadeusza Kościuszki

W pobliżu Jeziora Drwęckiego znajduje się okazałe popiersie Tadeusza Kościuszki. Według anegdoty twórca rzeźby powstałej w 1947 nie był w stanie znaleźć modela do pracy, dlatego pozowała mu artystka estradowa z Wilna.

6. Festiwal Reggae

Odbywający się w Ostródzie Festiwal Reggae jest największą tego typu imprezą w Europie Wschodniej. Odbywa się on na terenie dawnych koszar pruskich i co roku występują na nim gwiazdy muzyki reggae z całego świata.

7. Festiwal Ognia

W sierpniu podczas Ostróda Summer Hot Days odbywa się tutaj również Festiwal Ognia, podczas którego można zobaczyć artystów tańczących z ogniem i wykonujących wszelkie sztuki kuglarskie.

8. Kanał Ostródzko-Elbląski

Kanał Ostródzko-Elbląski jest szlakiem wodnym o unikatowym charakterze. Oficjalnie mówi się o tym, że to jeden z najpiękniejszych wodnych szlaków w całej Europie.

9. Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich

Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich to niezwykłe miejsce, w którym ze względu na warunki geograficzne, można natknąć się na roślinność górską. Mieszkają tu również bardzo rzadkie okazy zwierząt, takie jak muflony.

10. Neogotycka wieża ciśnień

Warto również zobaczyć neogotycką wieżą ciśnień, powstałą na początku XX wieku. Przed jej powstaniem woda pitna w mieście była czerpana ze studni. Wodociągi wprowadziły mieszkańców miasta w nową erę.

Oceń postDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.