You are currently viewing 10 ciekawych informacji i ciekawostek o Rewalu
https://pixabay.com/photos/rewal-beach-poland-sea-ocean-water-86032/

Rewal to popularna miejscowość w województwie zachodniopomorskim, licząca nieco ponad tysiąc mieszkańców, jednak w sezonie letnim liczba ludzi na miejscu gwałtownie rośnie. Dostęp do Morza Bałtyckiego, atrakcyjne zabytki i warunki do aktywnego spędzania czasu to wszystko, czego trzeba turystom szukającym tutaj relaksu i wrażeń.

1. Korzenie

Rewal to miejscowość, której korzenie sięgają późnego średniowiecza. Pierwsze wzmianki na jej temat pojawiły się w zapisach już w latach trzydziestych XV wieku, a trzydzieści lat później jej właścicielami był flamandzki ród szlachecki.

2. Kurort

Od lat trzydziestych XIX wieku Rewal stawał się coraz popularniejszym kurortem, w którym letnicy mogli zażywać ciepłych kąpieli i cieszyć się nadmorskim klimatem. Pod koniec stulecia powstała kolej wąskotorowa, która łączyła Gryfice z Niechorzem.

3. Niechorze

Znajdujące się w gminie Rewal Niechorze to miasto, w którym znajdziemy mnóstwo atrakcji świadczących o długiej historii miasta. Jedną z nich jest zagroda pochodząca z przełomu XVIII i XIX wieku, na którą składają się obora, chlew, spichlerz i stajnie. Miejsce to doskonale oddaje charakter okolic sprzed ponad stu lat.

4. Pachnący zegar w Pobierowie

Pachnący zegar w Pobierowie to unikalne połączenie przyjemnego z pożytecznym. Niewielkie wzniesienie usypane z ziemi, pokryte jest rzędami barwnych kwiatów, które stanowią tarczę zegara. W okresie kwitnienia wskazówki zegarka delikatnie poruszają kwiaty, dzięki czemu wokół unosi się słodki zapach.

5. Aleja Partytur

Na ulicy Klifowej w Trzęsaczu znajduje się obecnie tak zwana Aleja Partytur. Jeden odcinek drogi wybrukowano tak, aby przypominał klawiaturę fortepianu, a z kolei kawałek dalej widnieje pięciolinia, na której zapisano część utworu Marka Jasińskiego, który powstał specjalnie na festiwal Sacrum Non Profanum odbywający się w tej miejscowości.

6. Bałtycki Krzyż Nadziei

Bałtycki Krzyż Nadziei w Pustkowie to replika krzyża z Giewontu, która pojawiła się w nadmorskiej miejscowości w 2007 roku. Inicjatywa ta nawiązuje do słów polskiego papieża, Jana Pawła II, który w 1987 roku powiedział: „Jak wiatr wieje od Bałtyku po gór szczyty – do krzyża na Giewoncie”.

7. Muzeum Rybołówstwa Morskiego

Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu, w gminie Rewal, to miejsce, w którym można zapoznać się z kulturą rybacką w regionie. To tutaj można dowiedzieć się, jakie tradycje rybackie przetrwały do dnia dzisiejszego, a także, co zmieniło się na przestrzeni stuleci.

8. kolejka Retro

W ofercie przewozowej Gminy Rewal znajduje się również kolejka Retro, na którą składają się dwa wagony w starym stylu. Stanowi nie tylko możliwość dostania się w okolice atrakcji gminy, ale również ozdobę okolicy i rarytas dla miłośników kolei.

9. Latarnia Morska w Niechorzu

Latarnia Morska w Niechorzu często nazywana jest najpiękniejszą latarnią na polskim wybrzeżu. Ma 45 metrów wysokości i wybudowano ją z czerwonej cegły. Wyjątkowej malowniczości nadaje jej położenie, a mianowicie wysoki klif, a także spektakularne podświetlenie po zmroku. Znajduje się na niej taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę okolicy.

10. Międzynarodowy turniej szachowy

Od 1985 roku w Rewalu odbywa się międzynarodowy turniej szachowy „Konik Morski Rewala”. Co roku kilkuset szachistów spotyka się tutaj, aby walczyć o pierwsze miejsce i uznanie w świecie szachów.