You are currently viewing Beskid Niski Zimą: 6 powodów, dla których warto je odwiedzić
Foto: pxhere

W Beskidzie Niskim warto przebywać nie tylko w okresie letnim, ale również i zimą. Zanim jednak wybierzemy się w te wyjątkowe okolice, wypadałoby rzecz jasna dowiedzieć się, dlaczego właściwie warto tutaj być. Na szczęście, powodów do przyjazdu w Beskin Niski jest całkiem sporo.

1. Góra Zamkowa nad Mrukową

W Beskidzie Niskim znajduje się Góra Zamkowa nad Mrukową, której wysokość wynosi 571 metrów nad poziomem morza. Nierzadko bywa ona określana mianem Zamczyska. Długość całego szlaku oscyluje w granicach siedmiu kilometrów, a więc trasa może zostać uznana za średnio wymagającą.

Nie tylko dorośli, ale także starsze dzieci, w tym przede wszystkim nastolatki powinny dać radę. Za najważniejszą i jednocześnie największą atrakcję tej Góry uchodzą wychodnie wykonane z piaskowca. Spacerując szlakiem można będzie podziwiać też pozostałości warowni, a także kaplicę „Pod Trzema Krzyżami”.

2. Drewniane cerkwie

Kolejnym powodem, dla którego warto rozważyć odwiedziny w Bekidzie Niskim zimą są cerkwie wykonane z drewna. Co ciekawe, jest to prawdziwy fenomen nie tylko na skalę krajową czy europejską, ale i światową. Uważa się, że w Beskidzie Niskim znajduje się blisko 70 różnych świątyń. Prezentują się one atrakcyjnie nie tylko z zewnątrz, ale i od środka. Zazwyczaj, wykonane z drewna atrakcje otaczają przepiękne drzewostany. Zimową porą, gdy wszystko dookoła pokrywa warstwa śnieżnego puchu, drewniane cerkwie wydają się być jeszcze bardziej urocze.

Co ciekawe, bardzo wiele cerkwi, które się tu znajdują, zostało wykonanych w stylu nawiązującym do baroku. Dachy świątyń pokryte są przeważnie gontem, a na dodatek wieńczą je charakterystyczne hełmy. Niektóre z cerkiewek są w lepszym stanie od innych i jest to w pełni zrozumiałe.

Najstarsza ze wszystkich cerkiewek, które znajdują się w Beskidzie Niskim mieści się w Powroźniku. Uwagę turystów zwracają też inne obiekty, znajdujące się w miejscowościach takich jak Kwiatoń, Krempna czy Kotania. To, ile zobaczymy zależeć będzie nie tylko od naszego zainteresowania, ale i od tego, jaką ilością czasu wolnego dysponujemy.

3. Cudowne Źródełko

Adres: Nowica

Jeżeli należymy do osób, które wierzą w zjawiska nadprzyrodzone, na pewno spodoba nam się cudowne źródełko, które znajduje się w miejscowości Nowica. Jest to niewielkich rozmiarów wieś, która rozciąga się niedaleko potoku, na skłonie Magury Małastowskiej.

Warto zaznaczyć, że mieści się tu też urocza kaplica grekokatolicka pod wezwaniem Wniebowzięcia Matki Boskiej. Co ciekawe, każdego roku, dokładnie dnia 28 sierpnia w miejscu typ ma miejsce uroczysta procesja. Wieńczy ją właśnie poświęcenie wody w źródełku.

Każdy, kto bierze udział w uroczystości zabiera odrobinę wody ze źródełka w naczyniu do swojego domu. Mieszkańcy okolic uważają, że picie wody z tego miejsca wyjątkowo korzystnie wpływa na ich zdrowie i samopoczucie, także to psychiczne.

4. Konie huculskie

Beskid Niski to region, który znany jest z wielu ciekawych gatunków flory czy fauny. Mowa tu między innymi o koniach huculskich. Hucuły prezentują się niezwykle uroczo, a niektórzy twierdzą, że wręcz sympatycznie. Wyróżnia je sierść w kolorze bułanej bądź gniadej.

Jeśli chodzi o wagę tych zwierząt, sporo osób może być zaskoczonych. Waga oscyluje w granicach od 350 do 450 kg. Samice są rzecz jasna nieco mniejsze od samców. Konie huculskie należą do zwierząt wyjątkowo silnych i wytrzymałych. Jego wysokość w kłębie osiąga zaś 135 cm. Hucuły naprawdę świetnie poruszają się po wymagających terenach Beskidu Niskiego.

Niestraszne są im strome wzgórza czy błotniste ścieżki. Czy hucuły można podziwiać także zimą? Jak najbardziej! Okazuje się bowiem, że samica tego konia jest w stanie nawet urodzić potomstwo w śniegu. To doskonały dowód na wyjątkową samodzielność tych pięknych zwierząt.

Trzeba jednak liczyć się z tym, że hucuły należą do bardzo płochych koni. Są one także niezależne i mogą poszczycić się dużą inteligencją. Dobra wiadomość dla ich miłośników jest jednak taka, że stosunkowo szybko są w stanie przywiązać się do człowieka.

5. Miód z miejscowości Kamianna

Beskid Niski słynie z wielu wysokiej jakości produktów regionalnych. Jak się okazuje, jednym z nich jest miód grzany. Zima jest doskonałą porą, aby zainwestować w ten doskonały specyfik. Posiada on bowiem niezwykle silne właściwości rozgrzewające. Co ciekawe, z miodem, który pochodzi z tej okolicy związana jest bardzo ciekawa legenda, którą chętnie opowiedzą nam mieszkańcy Kamiannej.

Miejscowość tę nazywa się nawet stolicą miodową Karpat. Co ciekawe, w miejscu tym mieści się też Dom Pszczelarza. To tak naprawdę centrum edukacji, które ma ogromne znaczenie międzynarodowe. Warto zaznaczyć, że w Beskidzie Niskim można będzie też odwiedzić pasiekę, jak również skansen.

Nie zabrakło tu też apteki, w której sprzedawane są produkty pszczele. Mowa tu chociażby o wosku pszczelim ale też o pyłku czy o pierzdze. Zdecydowana większość turystów zainteresuje się jednak miodami, które pochodzą z tego właśnie miejsca. Co ważne, istnieje bardzo wiele rodzajów miodów, które warto tu zakupić.

Można postawić na miód lipowy, ale też na miód gryczany, czy też na miód wrzosowy. Jeśli będziemy w Beskidzie Niskim, warto zakupić miód nie tylko dla siebie, ale i dla jakiejś bliskiej dla siebie osoby. Będzie to bowiem doskonała pamiątka.

6. Doskonałej jakości wino

Szóstym powodem, dla którego warto odwiedzić Beskid Niski jest także świetnej jakości wino pochodzące z tego właśnie rejonu. Nie ma się temu co dziwić, bo to właśnie tu znajduje sie jedna z dużych, a może i największych polskich winnic. Nazywa się ona Golesz, a została założona w latach 80 ubiegłego wieku z inicjatywy Romana Myśliwca.

Co ciekawe, proces zakładania tejże winnicy mężczyzna rozpoczął od przywiezienia krzewów z okolic Jarosłwia. Mowa tu o krzewach odmiany Ontario. Po kilku latach, korzystając we wsparcia doświadczonych Węgrów, udało się tę winnicę w znaczącym stopniu powiększyć.

Dzięki temu, jest ona w stanie produkować o wiele większe ilości dobrego jakościowo wina. Co ciekawe, uprawia się tu teraz aż 5000 krzewów winorośli! Jeśli zatem należymy do miłośników win, przywieźmy z Beskidu Niskiego przynajmniej butelkę. Możemy wybierać spośród win wytrawnych, słodkich czy półsłodkich. Każdy amator trunku o barwie głębokiej czerwieni powinien zatem znaleźć tu rozwiązanie idealnie dostosowane do swoich potrzeb.