You are currently viewing Beskid Sądecki Zimą – Atrakcje. Niezwykłe Miejsca na Zimowy Wypoczynek
Foto. Flickr / magro_kr

W Beskidzie Sądeckim pięknie jest o każdej porze roku, a więc także i zimą. Jeśli chcemy się tam wybrać, na pewno nie powinniśmy narzekać na nudę! Dobrze byłoby więc bardziej szczegółowo zapoznać się z atrakcjami tego wyjątkowego miejsca.

1. Neorenesansowy ratusz w Nowym Sączu

Adres: Rynek 1

Nowy Sącz jest niezwykle uroczym miastem Beskidu Sądeckiego. Mieszkańcy określają je po prostu mianem Sącza. Warto zaznaczyć, iż miasto to lokowane jest w roku 1292. Co ciekawe, od zachodniej strony miasto to oblewają dwie ważne rzeki. Mowa tu o Popradzie, a także o Dunajcu. Miejsce to bogate jest w wiele ciekawych zabytków, dlatego warto rozważyć jego odwiedzenie.

Uwagę przykuwa chociażby ratusz neorenesansowy z roku 1897. Co ciekawe, jest to najstarszy z budynków znajdujących się w tej miejscowości. Wewnątrz można podziwiać liczne dekoracje w stylu baroku oraz późnego renesansu. Nie ma się temu co dziwić, w końcu budową tego obiektu kierował jeden ze słynnych krakowskich architektów. W zimowej scenerii miejsce to prezentuje się szczególnie uroczo, zwłaszcza jeśli wszystko dookoła pokrywa warstwa śniegu.

2. Jaworzyna Krynicka

Adres: Krynica-Zdrój

W Krynicy Zdroju znajduje się najwyższy szczyt, wznoszący się na wysokość aż 1114 metrów nad poziomem morza. Zimową porą również warto się tam dostać, zarówno pieszo, jak i dzięki specjalnej kolejce. Możemy zatem dostosować metodę wejścia na szczyt do swoich własnych osobistych preferencji. Co ciekawe, zimową porą Jaworzyna Krynicka będzie szczególnie atrakcyjna dla narciarzy. Jeśli zatem należymy do amatorów śnieżnego szaleństwa, miejsce to jest dla nas prawdziwym strzałem w dziesiątkę.

3. Urokliwy Tylicz

W Beskidzie Sądeckim zimową porą warto byłoby też odwiedzić uroczy Tylicz. To stosunkowo niewielka, ale pełna ciekawych zabytków miejscowość. Znajduje się tam między innymi kościół pod wezwaniem świętego Piotra i Pawła. Pochodzi on z 1612 roku.

Największą uwagę odwiedzających przykuwa znajdujący się tutaj obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, słynący z wielu łask. W Tyliczu warto też odwiedzić urokliwą cerkiew, której wnętrze dostępne jest dla zwiedzających każdego dnia. W środku podziwiać można będzie między innymi wspaniały ikonostas.

4. Szczawnica – wspaniałe uzdrowisko

Jedną z większych atrakcji Beskidu Sądeckiego jest też miejscowość uzdrowiskowa Szczawnica. Swoją atrakcyjność zawdzięcza ona przede wszystkim temu, że panuje tam wyjątkowy i unikalny mikroklimat. Służy on przede wszystkim poprawieniu tego, w jaki sposób funkcjonują nasze drogi oddechowe.

Będąc w Szczawnicy koniecznie wybierzmy się do Pijalni Wód Mineralnych. Warto wspomnieć zresztą od tego, skąd właściwie wzięła się nazwa tej miejscowości. Otóż okazuje się, że pochodzi ona właśnie od tutejszych kwaśnych wód. Są one bowiem określane mianem szczawii.

5. A może Piwniczna-Zdrój?

Miejscowością, która wyróżnia się w Beskidzie Sądeckim i którą warto odwiedzić także w zimie jest Piwniczna-Zdrój. Znajduje się tam naprawdę sporo pięknych atrakcji, którymi warto byłoby się zainteresować. Mowa tu chociażby o urokliwym rezerwacie Biała Woda. Świeże powietrze i bliskość natury to tylko niektóre z atutów tego wspaniałego rezerwatu. Warto wspomnnieć też o Pijalni Wód Mineralnych. Jeśli borykamy się z jakimiś problemami zdrowotnymi, być może skosztowanie którejś z licznych wód nam pomoże.

6. Krynickie stoki narciarskie

Zima to doskonała pora na odwiedzenie Beskidu Sądeckiego. Jeśli należymy do fanów zimowego, śnieżnego szaleństwa, koniecznie udajmy się na jeden z licznych krynickich szlaków narciarskich. Jak się okazuje, jest ich naprawdę całkiem sporo. Za prawdziwe centrum narciarskie tej miejscowości uchodzą oczywiście krynickie Słotwiny.

Znajdują się tu następujące stacje: Arena Słotwiny oraz Kompleks Narciarski Słotwiny. To naprawdę duże ośrodki, w których można będzie liczyć a całe mnóstwo atrakcji, zarówno dla dużych, jak i dla tych małych.

7. Zimowe atrakcje w Muszynie

Zimową porą warto byłoby odwiedzić też miejscowość o nazwie Muszyna. To naprawdę znakomita baza wypadowa dla amatorów sportów zimowych, w tym rzecz jasna narciarstwa. Na stokach panują doskonałe warunku, zarówno dla mniej, jak i bardziej doświadczonych narciarzy.

Warto wspomnieć też o znajdującym się tu lodowisku, które z kolei przypadnie do gustu miłośnikom jazdy na łyżwach, w tym też najmłodszym. Zimą dobrze byłoby też skorzystać z bogatej oferty kuligów. Przejazd saniami po klimatycznych lasach to prawdziwa gratka dla każdego, kto kocha tajemnicze klimaty.

8. Radziejowa

Radziejowa uchodzi za prawdziwą królowę Beskidu Sądeckiego. Mierzy on sobie aż 1266 metrów nad poziomem morza i znajduje się w gminie Piwniczna-Zdrój. Ta majestatyczna góra szczególnie pięknie prezentuje się właśnie porą zimową. Górę tę porastają urokliwe drzewa, które pokryte warstwą śniegu wyglądają magicznie.

Będąc tu będziemy mieli okazję ku temu, aby wspiąć się na drewnianą wieżę. Konstrukcja ta jest naprawdę solidna, dlatego nie trzeba obawiać się o swoje bezpieczeństwo, jeśli tylko zadbamy o przestrzeganie właściwych zasad. Można będzie podziwiać stąd naprawdę wspaniałe, przepiękne widoki.

Zimowe krajobrazy będą obejmować między innymi majestatyczne Tatry. Sprawiają one wrażenie znajdujących się tuż na wyciągnięcie ręki. Na Radziejową prowadzi całkiem sporo różnych szlaków o rozmaitych stopniach trudności. Są one stosownie oznakowane różnymi kolorami.

Jeśli wybieramy się w to miejsce zimową porą, koniecznie musimy jednak mieć na uwadze to, aby wybrać ten odpowiedni. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nie wszystkie szlaki są wówczas dostępne lub tak łatwe do przejścia, jak ma to miejsce wiosną czy latem.

Niemniej jednak, wciąż można korzystać z wielu z nich i dają one naprawdę spore możliwości aktywnej rozrywki. Jeśli kochamy ruch, na pewno znajdziemy tu coś dla siebie. Poza tym, zawsze możemy zawrócić, jeśli okaże się, że wybraliśmy zbyt długi i wymagający szlak górski.

Dobra wiadomość jest taka, że niektóre z nich można będzie bez problemów pokonać nawet w ciągu dwóch godzin. Inne będą jednak wymagać od nas tego, by zarezerwować na wędrówkę nawet do trzech czy czterech godzin. Miłośnicy trekkingu bez wątpienia nie będą mogli narzekać na nudę w tym miejscu.

Wybierając się na szlak zimą, pamiętajmy jednak o odpowiednim obuwiu, które powinno być nie tylko dostosowane do górskich wędrówek, ale także do zimowej pory. Wybierzmy na przykład to ocieplane wełnianą wyściółką. Warto zabrać też ze sobą wełniany szal, czapkę i rękawiczki, a na pewno nie zmarzniemy.