Historia Chin jest na tyle obszerna, że jej spisanie mogłoby zając kilka grubych książek. Wystarczy wspomnieć, że Chińczycy wynaleźli m. in. papier oraz współtworzyli tzw. jedwabny szlak, który łączył ich z Europą oraz Bliskim Wschodem w celu wymiany handlowej.
Współczesne Chiny narodziły się w roku 1946, kiedy to komunistyczna partia pod wodzą Mao Zedonga doszła do władzy w wyniku wojny domowej. Przez kolejne lata Chińska Republika Ludowa współpracowała ze Związkiem Radzieckim. Po upadku rosyjskich komunistów, Chiny stały się jedynym mocarstwem socjalistycznym, które dotrwało do XXI wieku. Obecnie partia zarządza całym krajem, a jej przewodniczącym jest Xi Jinping.
W Chinach często łamane są podstawowe prawa człowieka. Widać to na przykładzie masakry na Planu Tiananmen czy prześladowaniach Ujgurów.
Chińskiej cywilizacji ludzkość zawdzięcza niejeden wynalazek. Ten kraj w całej swojej historii zmieniał się wiele razy, jednak to, co najbardziej dla niego charakterystyczne, przetrwało te wszystkie stulecia. Przedstawiamy Wam kilka ciekawostek o Chinach, których na pewno nie byliście świadomi.
1. STAN MATERIALNY SPOŁECZEŃSTWA
Mimo, że Chińska Republika Ludowa ma najwięcej mieszkańców na świecie (prawie 1,5 miliarda), to znaczna część społeczeństwa żyje w skrajnym ubóstwie, według szacunków może być to nawet ponad 200 milionów osób.
2. ZABYTKI NA LIŚCIE UNESCO
Na terytorium Chin znajduje się 50 zabytków i miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W liczbie posiadanych wpisów ustępują jedynie Włochom, którzy mają ich 55.
3. JĘZYK URZĘDOWY
Wbrew pozorom, wcale nie jest nim język chiński. Oficjalnie posługuje się językiem mandaryńskim. Na świecie porozumiewa się w nim około 860 milionów ludzi. Poza Chinami, jest także oficjalnym językiem w Tajwanie czy Singapurze.
4. KONTORLA NARODZIN
W latach 1977-2015 chiński rząd prowadził politykę planowania urodzin, oznaczało to, że rodzina mogła posiadać maksymalnie jedno dziecko. Przez takie działania drastycznie wzrosła liczba zabiegów aborcji oraz dzieciobójstwo.
5. BIAŁY KOLOR
W kulturze azjatyckiej, to właśnie biały jest kolorem oznaczającym żałobę.