Ludzki organizm jest niesamowity, a zarazem bardzo skomplikowany. Ze względu na złożoność naszego ciała naukowcy cały czas odnajdują nowe tajemnice związane z jego funkcjonowaniem. Poniżej odnajdziesz 10 ciekawostek o człowieku, o których nie wiedziałeś.
1. Szympans
Choć trudno w to uwierzyć, człowiek posiada prawie taką samą liczbę włosów na ciele jak szympans. Ludzkie włosy są jednak prawie niewidoczne ze względu na swoją długość i cienkość.
2. Ciało człowieka
Ciało człowieka zbudowane jest z różnego rodzaju komórek. W sumie w ciele jednej osoby jest aż 35 bilionów komórek, czyli 5000 razy więcej niż jest ludzi na Ziemi.
3. Pamięć
Starzejąc się, jest nam coraz trudniej zapamiętywać nowe rzeczy. Naukowcy twierdzą, że jest to związane z faktem, że ludzki mózg nie ma możliwości filtrowania i usuwania starszych wspomnień, co uniemożliwia absorbowanie nowych.
4. Martwe komórki
Każdej minuty organizm ludzki pozbywa się około 300 martwych komórek naskórka. Powierzchnia naskórka na całym organizmie wymieniana jest średnio raz w miesiącu, oznacza to, że w ciągu życia człowiek ma około 1000 egzemplarzy skóry.
5. Kwas
Kwas produkowany przez żołądek człowieka jest bardzo silny. Jego pH wynosi około 1.0 – 2.0. Naukowcy sprawdzili, że kwas żołądkowy jest w stanie rozpuścić żyletkę w ciągu zaledwie 2 godzin.
6. Kości w stopie
Jedna czwarta kości człowieka znajduje się w jego stopach. W każdej ze stóp znajduje się po 26 kości. Skoro więc ludzki szkielet liczy nieco ponad 200 kości, kości obu stóp (52) w przybliżeniu stanowią jedną czwartą całego szkieletu.
7. Odciski palców
Znanym faktem jest, że odciski palców są niepowtarzalne i stanowią jeden z najbardziej niepodważalnych dowodów we współczesnej kryminalistyce. Równie unikalny dla właściciela odcisk pozostawia język. Naukowcy uważają, że mógłby on być użyty w biometrii.
8. Leżenie i spanie
Wstając rano, jesteśmy wyżsi o około 2 cm niż przez całą resztę dnia. Leżenie i spanie pomaga złagodzić kompresję kręgosłupa, przez co pozwala nam „urosnąć” zaraz po przebudzeniu.
9. Mały palec
Mały palec u ręki jest bardziej istotny niż może się wydawać. Jego utrata uniemożliwia wykonywanie niektórych czynności, ale siła całej dłoni spada o ok. 50%.
10. Nos
Człowiek nie widzi swojego nosa. Mózg pomija obraz naszego nosa, abyśmy mogli dostrzec otoczenie.