Interesujące Ciekawostki i Fakty o Biedronkach

biedronka

Biedronki są powszechnie uważane za owady pożyteczne, ponieważ wiele gatunków żywi się mszycami lub owadami które są szkodnikami w ogrodach, na polach uprawnych, w sadach i podobnych miejscach. Poznajcie ciekawostki o biedronkach.

Biedronki zostały wprowadzone na inne obszary świata w celu zwalczania szkodników, np. w Kalifornii na przełomie wieków, kiedy to sprowadzona z Australii biedronka z gatunku Rhodalia cardinalis uratowała przemysł cytrusowy przed robakiem.

Biedronki są łatwe do rozpoznania. Najbardziej znane mają jasnoczerwone skrzydła z czarnymi plamkami, inne są czarno-żółte, białe i brązowe, a nawet pasiaste.

Najczęściej spotykane gatunki to biedronki dwuplamkowe i większe siedmioplamkowe, choć na Wyspach Brytyjskich można znaleźć również około 40 innych gatunków.

Biedronki w rejonach umiarkowanych zazwyczaj hibernują przez całą zimę, często w dużych grupach. Miliony z nich spotykają się w częściach południowo-zachodnich USA, gdzie pokrywają ziemię błyszczącym kocem.

Podczas zimy dorosłe osobniki hibernują w szczelinach i ściółce i wyłaniają się w kwietniu, aby znaleźć partnera. Samice składają jaja, które wykluwają się po około czterech dniach, w zależności od temperatury.

Cykl życia biedronki jest szybki. Zaczyna się jako jajo, a następnie po czterech do dziesięciu dniach wykluwa się do larwy. Po siedmiu do dziesięciu dniach staje się poczwarką, a następnie dorosłą biedronką. Może żyć do dwóch lat.

Jasne ubarwienie biedronek ma ostrzegać drapieżniki, że nie są one dobrym posiłkiem. Zaatakowane biedronki wydzielają gorzki płyn alkaloidowy z ich stawów nóg w mechanizmie obronnym znanym jako odruchowe krwawienie.

Biedronki mogą rozwijać się w różnych środowiskach. Mogą mieszkać w miasteczkach, lasach, łąkach, a nawet w twoim domu.

Początki nazwy “biedronka” sięgają czasów, kiedy europejscy rolnicy modlili się do Marii Panny, aby ich uprawy nie zostały zniszczone przez szkodniki. Biedronki zjadały wtedy owady.

Wydaje się, że choć istnieje bardzo niewiele doniesień o chorobach przenoszonych drogą płciową u owadów, to w przypadku biedronek można powiedzieć coś wręcz przeciwnego. Od roztoczy do grzybów, biedronki często mogą być pełne pasożytów ze względu na ich wysoki poziom “rozwiązłości”.

Istnieje ponad 5000 gatunków biedronek. Najbardziej popularna jest siedmioramienna biedronka czarno-czerwona.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *