Bukowina Tatrzańska to jeden z najgroźniejszych konkurentów Zakopanego, który niepodzielnie króluje w polskich Tatrach. Rozwijający się tutaj przemysł turystyczny i narciarski przyciągają wielu miłośników sportów zimowych, wspinaczki i pieszych rajdów po górach, a liczne kompleksy SPA i wspaniałe restauracja stanowią świetne uzupełnienie dla tych, którzy przybywają tu, by w pełni odpocząć.
1. Wielka popularność
Bukowina Tatrzańska zdobyła wielką popularność w okresie dwudziestolecia międzywojennego, kiedy nadal rozwijała się zrodzona w epoce Młodej Polski miłość do wsi i gór. Obecność popularnych artystów, a największymi pisarzami polskimi na czele, nadawała tym okolicom splendoru.
2. Budynek Domu Ludowego
Budynek Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej to jedna z największych drewnianych budowli w całym kraju. Budowanie w drewnie było zresztą bardzo popularne w tym okresie, a zostało rozsławione przez Witkiewicza.
3. Sabałowe Bajania
Sabałowe Bajania to ogólnopolski festiwal folkloru, który od 1967 roku odbywa się w Bukowinie Tatrzańskiej. Odbywa się tutaj wówczas konkurs gawędziarzy, śpiewaków i muzyków, ale również liczne wystawy i kiermasze rękodzieła.
4. Termy
Termy Bukowina Tatrzańska to kompleks basenów geotermalnych, będący jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w całej Europie. Woda do basenów wydobywana jest ze zbocza góry Wysoki Wierch i ma właściwości lecznicze oraz rehabilitacyjne.
5. Lodowce
W Bukowinie Tatrzańskiej znajdują się jedyne w Polsce lodowce. Najstarszy z nich ma około trzydziestu metrów grubości i mniej więcej czterysta lat.
6. Osiem jezior tatrzańskich
W granicach miejscowości znajduje się aż osiem jezior tatrzańskich, a także najwyższy wodospad w Polsce, Siklawa, który ma aż siedemdziesiąt metrów wysokości.
7. Anomalia
Bukowina Tatrzańska to miejsce, w którym parokrotnie odnotowano pewne anomalia nietypowe dla regionu. W 1935 roku doszło tutaj do trzęsienia ziemi, które było widoczne z odległości stu kilometrów, a trzy lata później zauważono tu zorzę polarną. Był to jedyny odnotowany przypadek pojawienia się zorzy polarnej w Polsce.
8. Bliskie spotkanie z niedźwiedziem
Jest to miejscowość w Tatrach, w której turyści mają największe szanse na bliskie spotkanie z niedźwiedziem. Żyje ich tutaj kilka i wielokrotnie zaskakiwały ludzi przemierzających góry.
9. Kilkadziesiąt wyciągów i stacji narciarskich
W całej gminie istnieje aż kilkadziesiąt wyciągów i stacji narciarskich. Nie ma w Polsce drugiego miejsca, w którym byłoby ich aż tak wiele, dlatego zimą okolice pełne są miłośników sportów zimowych.
10. Różnica poziomów
Bukowina Tatrzańska to jedyna gmina w Polsce, w której różnica poziomów między najwyższym a najniższym punktem wynosi aż 1819 metrów. Takie sytuacje rzadko zdarzają się nawet w Alpach.