You are currently viewing Częstochowa – ciekawostki o mieście
https://pixabay.com/pl/photos/cz%C4%99stochowa-jasna-g%C3%B3ra-sanktuarium-3678943/

Częstochowa jest jednym z najbardziej znanych miast w Polsce. Sławę swoją zawdzięcza głównie klasztorowi znajdującemu się na Jasnej Górze. W klasztorze znajduje się obraz Matki Boskiej uznawanej powszechnie za patronkę Polski.

Do miasta prowadzi wiele dróg pielgrzymkowych z obszarów całej Polski. Nie ma czegoś takiego jak sezon pielgrzymkowy gdyż przez cały rok dzień w dzień do klasztoru przybywają tłumy pielgrzymów. Najważniejszą jednak datą jest 15 sierpnia kiedy to rok rocznie do miasta przybywa największa ilość pielgrzymów.

1. Miasto zyskało prawa miejskie pomiędzy rokiem 1370-1377. Ustalenie dokładnej daty jest kłopotliwe z powodu braku dokumentów potwierdzających lokację.

2. Największy rozwój miasta przypada na XIV wiek czemu miało sprzyjać położenia na głównym szlaku łączącym Małopolskę z Wielkopolską. W tym czasie na Jasnej Górze powstał klasztor, który w późniejszych wiekach odegrał bardzo ważną rolę w dziejach Polski.

3. Pierwsza pielgrzymka w historii odbyła się w 1626 roku i była zorganizowana przez mieszkańców Gliwic w hołdzie za opiekę jaką Matka Boska sprawowała nad miastem podczas wojny trzydziestoletniej chroniąc miasto przed wojskami duńskimi.

4. Drugą w chronologii najstarsza pielgrzymką jest pielgrzymka kaliska. Odbyła się ona w 1637 roku i nieprzerwanie odbywa się co rok aż po dzień dzisiejszy. Nigdy żadna zawierucha wojenna ani inne wydarzenie nie przerwało corocznego pielgrzymowania Kaliszan do Częstochowy. Wyjątkowość tej pielgrzymki polega jeszcze na tym, że pielgrzymi odbywają piesza wędrówkę w obie strony. Jest to jedyna tego typu pielgrzymka w Polsce.

5. Częstochowa zasłynęła jeszcze podczas obrony przed wojskami szwedzkimi podczas potopu szwedzkiego w roku 1655. Obrona Częstochowy przeszła do historii Polski jako wyjątkowe wydarzenia, a dla chrześcijan jest symbolem opieki jaką na obrońcami sprawowała Matka Boska.

6. W czasie rozbiorów Polski miasto początkowo znajdowało się w rękach pruskich by ostatecznie wylądować w zaborze rosyjskim.

7. Jedno z podań ludowych stanowi że nazwa miasta Częstochowa wiąże się z tym że ukształtowanie okolicznego terenu sprawia, że pątnicy udający się z pielgrzymką raz miasto widzą, a schodząc ze wzgórków znika im z oczu. Jest w tym dużo racji bo kto nawet dziś udając się do Częstochowy, dostrzeże że wieża klasztornego kościoła na Jasnej Górze raz jest widoczna to znowu znika z oczu.

8. Po II wojnie Częstochowa przechodzi kolejny bum gospodarczy. W mieście postawiono uruchomić przemysł metalurgiczny, zbudowano hutę.

9. Pomimo dużego napływu ludzi do miasta związanego z licznymi i częstymi pielgrzymkami miasto w XXI wieku zyskało złą sławą jako najszybciej wyludniającego się miasta w Polsce.

10. Częstochowa to nie tylko Jasna Góra i klasztor to także miasto w którym jest sporo ciekawych miejsc i interesujących zabytków.